Kolejny apel do GDDKiA w sprawie skrzyżowania Al. Tysiąclecia i Szaflarskiej - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Szczawnica
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
04.10.2017, 17:59 | czytano: 10375

Kolejny apel do GDDKiA w sprawie skrzyżowania Al. Tysiąclecia i Szaflarskiej

NOWY TARG. "Zwracam się z prośbą o pilne i zdecydowane podjęcie działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu Al. 1000-lecia i ul. Szaflarskiej" - apeluje radny wojewódzki Stanisław Barnaś, w piśmie jakie skierował dziś do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Faktem jest, że gdy kilka miesięcy temu zmieniono organizację ruchu na tym krzyżowaniu - ilość kolizji i wypadków zdecydowanie wzrosła.

"Dalsze lekceważenie opinii kierowców i mieszkańców, jak również brak widocznych działań ze strony GDDKiA Rejon Nowy Targ w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym miejscu - stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców oraz pieszych" - pisze radny.

Proponuje "zorganizowanie spotkania służb i reprezentantów z Urzędu Miasta Nowy Targ, starostwa powiatowego - odpowiedzianych za sprawy związane z bepieczeństwem drogowym. Ze swej strony jako egzaminator kandydatów na kierowców chętnie służę pomocą i mogę włączyć się w prace tego zespołu, aby szybko rozwiązać długo ciągnący się problem poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu".

Całe pismo publikujemy poniżej.

Przypomnijmy, już w styczniu br. zarówno burmistrz Miasta jak i starosta nowotarski zwrócili się do zarządcy skrzyżowania, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o rozważenie możliwości przywrócenia poprzedniego ustawienia sygnalizacji świetlnej.

W piśmie do GDDKiA czytamy: "W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców oraz osób spoza Nowego Targu związanymi ze zmianą sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia z ul. Szaflarską, uprzejmie proszę o rozważenie możliwości przywrócenia poprzedniego programu sygnalizacji. Obecny układ świateł znacznie zagraża bezpieczeństwu kierowców, co może potwierdzać znaczna ilość kolizji od momentu wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Dlatego, aby zapobiec sytuacjom, które mogą skończyć się w przyszłości tragicznym wypadkiem, proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej".

Z podobnym pismem do Dyrektora GDDKiA również zwrócił się Starosta Nowotarski.

Pod koniec stycznia br. GDDKiA wydała komunikat, iż "na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia (dk 49) z ul. Szaflarską w Nowym Targu nastąpi zmiana w ustawieniu sygnalizacji świetlnej. Zmiana polegała będzie na ustawieniu sygnalizacji świetlnej dla pieszych, na ul. Szaflarskiej w taki sposób, aby świeciło się światło czerwone dla pieszych podczas gdy dla pojazdów jadących od strony Nowego Sącza i skręcających z al. Tysiąclecia w ul. Szaflarską będzie świeciło się światło zielone".

Owa zmiana była efektem ustaleń w trakcie spotkania przedstawicieli GDDKiA, KWP, Powiatowej Komendy Policji, Zarządu Dróg Powiatowych, władz miasta i samorządowców w Nowym Targu poświęconemu bezpieczeństwu ruchu na tym skrzyżowaniu i zmianom w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnych na al. Tysiąclecia w Nowym Targu. Po spotkaniu poinformowano, iż "zmiany wprowadzono by poprawić przepustowość ruchu pojazdów. GDDKiA będzie się też starała o przyznanie środków na przebudowę skrzyżowania al. Tysiąclecia z ul. Szaflarską w taki sposób, aby wydzielić lewoskręt dla pojazdów jadących od strony Nowego Sącza i skręcających w ul. Szaflarską, w ramach istniejącego pasa drogowego".

Do dziś nic nie wiadomo o lewoskręcie, a kierowcy nadal skarżą się na brak widoczności w przypadku skręcania z aleji w ul. Szaflarską. Nadal też dochodzi w tym miejscu do wypadów i kolizji.

Na zdjęciu kolizja sprzed 5 dni.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
kierowca23:59, 7 października 2017
Czy szefostwo GDDKiA ma układy z nowotarskimi blacharzami ????
0
platon22:12, 5 października 2017
Czy gdyby każdy interesant udający się do miasta miał możliwość skorzystania z taniej, powszechnej i na poziomie standardów 21 wieku komunikacji publicznej (właśnie parę lat temu bezpardonowo zlikwidowano, zamiast doinwestować, PKS Nowy Targ), to czy teraz byłoby w godzinach szczytu aż tyle pojazdów na nowotarskich ulicach? Jeśli każdy dojeżdżający, czy ze Szczawnicy czy z Czarnego Dunajca, itd. miałby co 15 minut porządny autobus PKS do NT z którego mógłby skorzystać? Wówczas zmniejszyłyby się korki. Osobną sprawą są L-ki i konieczność ponownego zastanowienia się przez odpowiednich decydentów czy nauka jazdy w takim małym miasteczku ma w ogóle sens. Same postulaty aby zlikwidować kolizyjność jakiegoś konkretnego skrzyżowania nie mają sensu, bo to jest problem nadmiernej liczby aut a nie takiej czy innej organizacji ruchu.
0
Ewka18:50, 5 października 2017
Jestem za tym, aby zmienić organizację na taką jaka była poprzednio. Jazda była bezkolizyjna.
0
okulary18:05, 5 października 2017
25 lat temu przed przebudową (dwa pasy były,światełka) tłukli się aż ,,miło,, Zrobili .
Są trzy pasy( były,jeden do skrętu w lewo,był spokój przez lat 15.) jakiś *** złośliwy za 400tyś przerobił i tłuką się dalej Panie ,,W,,?.
0
zenek15:28, 5 października 2017
Do kierownica. Jestem przeciwnikiem ronda. Takie małe rondo, to korkowanie przejazdu.
0
Tadek13:04, 5 października 2017
wprowadzić na wszystkich skrzyżowaniach al.1000 lecia "światła żółte z odpowiednim oznakowaniem drogi ( główna / podporządkowana )
i będzie po problemie .
0
moto11:25, 5 października 2017
Jedziesz samochodem włącz myślenie,a nie dłub w nosie lub rozmawiaj przez telefon itp. będzie mniej wypadków bo niektórzy kierowcy nawet na rondach zachować się nie umieją!!!
0
lb09:12, 5 października 2017
@traktorzysta z Krakowa - tak ciezko zrozumiec, ze jesli NIE wjezdzasz nie widzac to NIE WJEDZIESZ NA TO SKRZYZOWANIE DO LEWOSKRETU WOGOLE ??? tak to ciezko pojac? ale nie, znowu obiezyswiaci ktorzy kompletnie nie znaja tematu pierwsi sie wypowiadaja. a potem to wlasnie oni pierwsi wpadaja pod jadace z naprzeciwka 80kmh samochody ktorych nie zobaczyli, bo zobaczyc nie mieli jak. a zareagowac tym bardziej. ale nie - wg tych mozgowcow to wylacznie wina nowotarzan ktorzy akurat na tym konkretnym skrzyzowaniu nie potrafia jezdzic, no taki chichot wszechsiwata - to skrzyzowanie i nowotarzanin sa po prostu niekompatybilni, tak sie k###a zlozylo. i wypisuja potem te swoje wypociny, bo przeciez "na papierze" to kazdy taki mądry. mimo wszystko nie zycze kolegom swiatowcom, aby w tym miejscu mieli wypadek, a potem ktos o nich napisal: wsiok co nie potrafi jezdzic, wogole prawa jazdy nie powinien dostac. naprawde nie zycze.
0
Mitch09:06, 5 października 2017
I jeszcze skrzyżowanie Kopernika z Na Równi. Przywrócić poprzednią organizację ruchu!
0
franek09:03, 5 października 2017
Te matoły z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i tak nic nie zmienią, bo są rażąco niekompetentni i idą w zaparte. Szkoda słów.
0
obcy08:50, 5 października 2017
Jak się nie podobają światła, to proponuję zlikwidować je na całej długości alej i wprowadzić skrzyżowania równorzędne.
0
Ormowiec08:39, 5 października 2017
Oooo, skręt w lewo przy Dekadzie też wykonują ciekawie ci furmani.To , że ci z naprzeciwka stoją nie upoważnia was do tego by myśleć że macie pierwszeństwo.Tam są jeszcze piesi a wy co, jedziecie jak barany.Eeee szkoda pisać o waszych umiejętnościach, przydałyby się wam specjalne kursy do nauki jazdy po Nowym Targu.Przed każdym skrzyżowaniem instruktor powinien wam tłumaczyć jak prawidłowo się na nim zachować.
0
kierownica07:47, 5 października 2017
Powiatowy Zarząd Dróg czy GDDKiA narobiły dziadostwa. Na takim skrzyżowaniu powinno być rondo i byłby spokój z wypadkami i korkami.
0
pan samochodzik07:44, 5 października 2017
Tak to jest jak z wielkiej wsi robi się miasto.Za komuny podobnie było z Sączem,nomen omen też Nowym...
0
Tak to teraz działa07:25, 5 października 2017
Nie skręcisz w lewo do Szaflarskiej bo od zachodu alejami jedzie potok samochodów aż do końca ich światła zielonego. Nie ma prawa nikt wjechać na skrzyżowanie jeżeli nie może go opuścić. Linia stop na środku ma zastosowanie jedynie przy braku działania świateł. Jeżeli działają stajemy przed sygnalizatorem i niestety nadchodzi czerwone i po sprawie.
0
kierowca06:16, 5 października 2017
Większość lewoskrętów na skrzyżowaniach jest niebezpieczna, do tego mało kto jeździ Alejami z prędkością 50km/h bo jeszcze nie daj boże zmieni mu się światło na czerwone. Najlepiej złożyć winę na urzędników - a mi osobiście zmiana świateł przypadła do gustu...przynajmniej nie stoję w korku od mleczarni do świateł
0
eee02:41, 5 października 2017
sie instruktorzy jazdy znalezji spece od wszystkiego do ktorych FAKTy nie docieraja. fakty sa takie ze ilosc wypadkow jest drastyczna niebawem dojdzie do tragedi nie istotne jest to czy widac czy nie widac czy dobrze jest czy nie sa wypadki a przedtem ich nie było. ile jeszcze wypadkow ma byc aby do tych pustych łbow komentujacych i gdik dotarło
0
ruska ruletka22:54, 4 października 2017
Proszę, podajcie mi jeden, wiarygodny przykład, gdzie urzędnik (wszystko wiedzący i najlepiej wiedzący) przyznaje się do błędu i wycofuje swoją durną decyzję.
A teraz wiecie już, dla czego jakiś nieszczęśnik musi tam zginąć, żeby coś się zmieniło ???
0
traktorzysta z Krakowa21:52, 4 października 2017
Do kom. Odpowiedź jest prosta: nie wjeżdżam na skrzyżowanie, jeżeli nic nie widzę albo nie zdążę go opuścić przed zmianą świateł. Nie muszę. Trudno, stoję w korku do następnej sekwencji zmiany świateł. Czy to tak trudno zrozumieć? Na następnym skrzyżowaniu ze światłami jest gorzej(lewoskręt w Kopernika) pomimo, że skrzyżowanie jest małe, a wypadków nie ma.
Ciekawe, czy z ulicy podporządkowanej, też się włączasz na oślep, bo musisz? Chyba masz prawo jazdy za bryndze.
0
esbek21:50, 4 października 2017
Ja po pierwsze przypominam kierowcom: skrzyzowanie znajduje sie w terenie zabudowanym i obowiazuje tam 50km/h!!! Po drugie Ci co skrecaja w Szaflarska - prawodlowo ustawic sie do skretu, dojechac do przerywanej linii i wszystko widac. Najlepiej skladac wine na wszystkich innych nie widzac swoich bykow..
0
Pieszy21:17, 4 października 2017
Pasowałoby zmienić światła przy dekadzie. Tam też jest tragedia jeżeli chodzi o przejście dla pieszych. Strach tam przechodzić pomimo piesi mają zielone. Kierowcy, którzy skręcają w lewo w stronę dekady nie zwracają uwagi, że piesi mają zielone. Druga niebezpieczna sytuacja jest jak kierowcy skręcają w prawo w stronę dekady. Kierowcy mają zielone więc jadą a tu w ostatniej chwili zapalają się zielone światła dla pieszych i piesi wchodzą na pasy a kierowcy są na środku i ani hamować ani przyspieszać :(
0
edek20:34, 4 października 2017
Radny Barnas wspólnie z Burmistrzem niech się zajma założeniem swiateł na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej ul. Ludzmierska obok Firmy Janas bo tam jest większe zagrozenie niż na ul. Szaflarskiej!!!!
Ps. pismo było wysłane ponad rok i nikt nie raczył odpowiedzieć
0
dzim20:29, 4 października 2017
i tak nic nie zrobią przecież oni mają rację a nie kierowcy podejrzewam że dopiero musi tam ktoś zginąć żeby się obudzili
0
mieszkanec19:57, 4 października 2017
k...a było dobrze przed zmianami to nie rozumiem komu to przeszkadzało? kto się na tej zmianie doktoryzował?komu i czemu miało to służyc? zawsze wydawało mi się,że to urzędnik jest dla petenta a nie odwrotnie
0
kom19:57, 4 października 2017
Do com jezeli stoją 2 autobusy na lewoskrecie z aleji do rynku a ty z waksmunda chcesz skręcić w szklarską na Zakopane to ciekawe co widzisz bo jak auto ma długą maske to radze się nie wychylac poprzednia sygnalizacja byla prawidlowa i BEZPIECZNA i to jest NAJWAŻNIEJSZE dla kierowcy
0
Ormowiec18:52, 4 października 2017
Ja tam nie mam nic to tej nowej organizacji ruchu. Prawo jazdy robiłem 35 lat temu ale nauczony jestem, że jak nie mam pewności to nie jadę w ciemno.Nie wjeżdżam na skrzyżowanie jak widzę , że z niego nie zjadę.I najważniejsze jasno i zrozumiale sygnalizuję swoje zamiary czyli używam odpowiednio kierunkowskazów, lewego i prawego też. Jak widzę tych nowo uczonych kierowców to wiem ,że muszę być podwójnie ostrożny.
0
Sunset18:48, 4 października 2017
Proszę odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przyjezdni nie powodują wypadków na tym skrzyżowaniu?
0
Adaaa18:42, 4 października 2017
Może to coś da...
0
com18:08, 4 października 2017
Jeśli ktoś twierdzi, że nic nie widać na tym skrzyżowaniu to lepiej niech odda prawo jazdy. Codziennie tamtędy jeżdżę o różnych porach i nie widzę żadnego problemu poza jednym - każdemu się spieszy jakby to był problem chwilę zaczekać i wtedy sobie bezpiecznie skręcić.. tylko pcha się w każdą szparę między nadjeżdzającymi samochodami a później płacz bo skrzyżowanie beznadziejne. Nie Panowie i Panie.. to nie skrzyżowanie jest do kitu a brak umiejętności niestety. Nie jestem mistrzem kierownicy, ale jak patrzę na to co się na mieście wyprawia to można przedwcześnie osiwieć :D
0
Sx18:05, 4 października 2017
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie tego lewoskrętu ,który nie jest do niczego potrzebny ,bo przecież jadąc do Zakopanego można dojechać przez Sikorskiego lub za dekadą skręcić bezpośrednio na zakopianke ,a chcąc dojechać na szaflarską można dojechać rownież przez Sikorskiego lub na następnym skrzyżowaniu od ulicy Kopernika
0
ffff18:01, 4 października 2017
Barany pozmienialy te swiatla dawniej dobrze bylo kazdy wiedzial kiedy ma jechac a teraz same wypadki bo nic nie widac jak sie skreca... barany i nic wiecej
0
Smok18:00, 4 października 2017
Niech zostanie tak jak było! (ale najpierw wróci)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas