Środa, 08 lipiec 2020, Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clear
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.10.2017, 11:14 | czytano: 2914

Podtatrze stawia na odnawialne źródła energii

Fot. Marcin Szkodziński

Pięć podhalańskich gmin połączyło siły w staraniach o unijne pieniądze. Po konsultacjach przeprowadzonych z mieszkańcami w gminach Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Kościelisko, Szaflary i Zakopane wybrano cztery odnawialne źródła energii, które cieszyły się największym zainteresowaniem.

Właściciele domów mogą starać się o 60 % dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz montaż pomp ciepła, a także montaż pieca na biomasę.

– Do podziału w projekcie jest niespełna 85 mln zł – mówi Łukasz Wróblewski, przedstawiciel firmy, która przygotowuje projekt. – Ideą projektu jest, aby je grupować. Im więcej gmin weźmie udział w projekcie, tym większa szansa na jego powodzenie – dodał Wróblewski w trakcie spotkania z mieszkańcami Kościeliska.

Nabór wniosków o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii ma jednak dość duże ograniczenia. Wykluczone są obiekty, w których prowadzona działalność gospodarcza przekracza 50% powierzchni użytkowej budynku, a także nieruchomości, które otrzymały dofinansowanie z innego programu. Niemożliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na dachach budynków pokrytych eternitem.

Mimo iż konsultacje trwają od dawna, to zainteresowani dofinansowaniem mieszkańcy muszą się śpieszyć ze składaniem wniosków. Termin upływa 16 października.

– Od 2 lat gmina zajmuje się tym projektem. Było już złożonych 500 ankiet – mówił podczas spotkania Bohdan Pitoń, wójt gminy Kościelisko.

Wcześniej składane ankiety miały na celu badanie opinii mieszkańców i wytypowanie rodzaju instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Aby wziąć udział w projekcie niezbędne jest złożenie na dziennik podawczym deklaracji uczestnictwa w projekcie. Dokumenty można także złożyć w siedzibie Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.

ms/
najnowsze informacje
komentarze
RABCZANIN20:29, 6 października 2017
Najwyższa pora ,aby burmistrz Rabki-Zdrój podjęła działania wprowadzające na szeroką skalę wprowadzanie fotowoltaiki w uzdrowisku bo to ostatnia chwila!!!Dosyć lansu swojej osoby tylko do roboty pani burmistrz!!!
~fff15:39, 6 października 2017
A gdzie Nowy Targ?Ja również składałem ankietę i cisza!
ja15:09, 6 października 2017
Czemu nikt nie pomoże nowo budowanym domom. Płace takie podatki i składki i nic nie dostaję od Państwa. Za to Państwo miesiąc w miesiąc zabiera 45% mojej pensji...
ja13:34, 6 października 2017
@Alik zawsze się jakiś d***l znajdzie. co musi jak burak skomentować. Słuchaj c*** platformy, pieniądze są z unii, więc do ma do tego reklama ? masz mózg, który funkcjonuje, czy piszesz byleby napisać ? Zacznijcie ludzie myśleć, bo aż ręce opadają.
miejscowy13:28, 6 października 2017
Gratulacje , BUCOVINA ,gratulacje KOŁOC , pełne staranie się o lepsze jutro .Chyba tylko o tur de balon i o naszą wodę i kasę walczysz .Ale my cię podliczymy .
alik11:51, 6 października 2017
Gdyby nie reklama sądów " Dobrej Zmiany" było by 100 ml zł.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij