Maruszyna będzie miała wodociąg, ale znowu zgrzyt na linii radni - wójt - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Czarny Dunajec
Clouds
23°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
08.11.2017, 19:00 | czytano: 3708

Maruszyna będzie miała wodociąg, ale znowu zgrzyt na linii radni - wójt

Po kilkunastu latach oczekiwań Maruszyna będzie miała swój własny wodociąg. Urząd Gminy w Szaflarach rozstrzygnął przetarg na budowę sieci. Wodociąg ma wykonać firma Machnik. Wójt nie może jednak podpisać umowy z wykonawcą, bo na ostatniej sesji radni zdjęli z porządku obrad uchwałę gwarantującą pieniądze na ten cel.

- Na razie czekam na podpisanie umowy do momentu, aż radni zdecydują o przeznaczeniu dwóch milionów w przyszłorocznym budżecie na realizację inwestycji – mówi wójt Rafał Szkaradziński. – Moim zdaniem, takim działaniem radni, jakby działali na szkodę mieszkańców.

Według radnych, zwłaszcza z Maruszyny, gdzie ma powstać wodociąg, zmiana w Wieloletnim Planie Finansowym gminy została przedstawiona radnym w ostatniej chwili i nie mogli dogłębnie zapoznać się z tematem. Wójt nie przedstawił im też kalkulacji, ile po wybudowaniu wodociągu wyniesie taryfa za wodę, przy tak kosztownej inwestycji. Ostatecznie większość radnych zagłosowała za nie wprowadzeniem punktu dotyczącego gwarancji finansowych do programu sesji. Temat ma wrócić na kolejnej sesji Rady Gminy Szaflary.

- Będziemy te roboty budowlane etapować - mówi Rafał Szkaradziński wójt Szaflar. - W pierwszym etapie wybudujemy główną magistralę, do której podłączonych zostanie ok. 50 gospodarstw. To będzie główny koszt inwestycji. Następnie będziemy podłączali kolejne domy. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwszy wodociąg w gminie.

Władze gminy planują zlecić wykonanie projektów w innych sołectwach. Pierwsze mają być Szaflary. Gmina zamierza korzystać w tym wypadku z ujęcia wody na Białym Dunajcu, należącego do Miejskiego Zakładu Wodociągu i Kanalizacji w Nowym Targu.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Ja tu przelotem22:10, 13 listopada 2017
Robi wójt, robi... na kredyt wszystko... ;-)
0
bocian07:30, 11 listopada 2017
Wójtem powinna być kobieta. Jesli mężczyzna to Jurzec.
0
swój18:40, 10 listopada 2017
Komórka ds. propagandy działa sprawnie.
0
@ do ANKI09:20, 10 listopada 2017
Zapoznaj się lepiej z materiałami, bo teraz piszesz że Wójta projekt jest tańszy niż Spółki Wodnej, to dowiedz się jaki obszar Wójt wyznaczył do Nowego projektu? Nawet 1/3 nie ma z tego co osiągnęła spółka wodna. A kto zapłaci za nową drogę i chodnik tzw. roboty odtworzeniowe? Wiem kto? mieszkańcy Gminy Szaflary w podatkach, ale mi interes życia, świetna decyzja. A co do chodnika w Maruszynie? 5 letni asfalt należało zniszczyć tylko po to żeby położyć nowy chodnik, toż to gospodarność.
0
~do oddech na plecach08:47, 10 listopada 2017
Napisałeś: "to czemu go przez 8 lat poprzednia władza nie zrobiła. Szkaradzińskiemu starczyło zaledwie trzy lata"
Chyba człowieku nie wiesz co piszesz. Przyjdz do spółki wodnej to zobaczysz ile spółka wodna uzgodniła oświadczeń, zgód, a nasz Pan Wójt miał to za nic, czysta złośliwość. Najlepiej rozkopać gminne drogi a wiesz dlaczego? Bo gdyby chciał uzgodnić z ludźmi przebieg wodociągu to ze swoja wyższościa i buta to nic by nie załatwił, bo z ludźmi trzeba umieć rozmawiać i dla nich służyć. Wszystko robi po gminnych terenach- bo nikt kosztów nie policzy ile tego sie uzbiera. Oj bedziemy pamietac
0
do oddech na plecach21:03, 9 listopada 2017
Skoro jak piszesz że gmina od 2006 do 2014 zajmowała się już wodociągiem to czemu go przez 8 lat poprzednia władza nie zrobiła. Szkaradzińskiemu starczyło zaledwie trzy lata i ma wszystko gotowe żeby budować w końcu wodociąg o który tyle przecież było wnioskowane. I dalej jest źle? To czegoś tu chyba nie rozumiem.
0
miś20:57, 9 listopada 2017
Anko!
czytaj ze zrozumieniem.
0
do fan20:54, 9 listopada 2017
Chyba nie wiesz co mówisz. Wójtem powinien być mieszkaniec z naszej gminy a nie mieszkaniec Rdzawki.
0
Anka20:46, 9 listopada 2017
Panie Wójcie ludziom nigdy nie dogodzi. Jak nie chcą wodociągu to lepiej go po prostu nie robić. Skoro teraz 2 mln to dużo a przedtem jak to spółka wyliczyła prawie 2,7 mln było dobrze to przecież jawnie widać że radni robią tylko na złość. Panie Wójcie w całej gminie widać że dużo Pan zrobił. Wystarczy popatrzeć chociażby na chodniki w każdej wsi a o Maruszynie nawet już nie wspomnę. Taki kawał drogi z nowym chodnikiem. Panie Wójcie trzymam kciuki. Oby tak dalej.
0
przyjezdny prawie marusynian19:23, 9 listopada 2017
psy szczekają karawana jedzie dalej ,i tak bedzie wodociąg zrobiony po mysli urzędu gminy i niema na to wpływu , wójt nieliczy sie z mieszkańcami ,przecież powiedział cyt; ja chce dla was wode
0
~oddech na plecach i ~swój ale zbój16:57, 9 listopada 2017
Członkowie Spółki Wodnej w Maruszynie w ramach składek zaangażowali ponad 200 tys. zł (między innymi na kupno działki pod inwestycję, mapy, pozwolenie wodno-prawne, prąd,wypisy z rejestru gruntów itp.). Gmina natomiast w latach 2006-2014 wydała ponad 322 tys. zł na budowę dwóch studni badawczych i dwóch studni głębinowych właściwych, na badanie chemiczne wody, na wykonanie projektu budowy wodociągu i inne.
0
też urzędnik ale inna gmina16:49, 9 listopada 2017
z tego co czytam to wnioskuje że urząd gminy sam dla siebie nawarzył piwa ,i nie wie jak go wypić ,więc zwala na radnych że to oni są przeciwko nowemu wodociągu ,dobry temat dla sprawy dla reportera
0
Icek & Izaak15:12, 9 listopada 2017
a jo to by chcioł zamiast wodociągu to kolyj do Marusyny
0
Mojżesz winetu10:15, 9 listopada 2017
Jo to byk fciol tom siec gazowom co to wójt obiecol we wsi obok .a marusyniany niek cekajom
0
mieszkaniec09:09, 9 listopada 2017
"Chodzi sołtys koło domu i zbiera podpisy do Wójta wodociągu" :) Dobrze że Radni nie sa na etatach w gminie bo Wójt już dawno by rozwiązał umowy z nimi, tak jak to juz ma miejsce w naszym Urzędzie. Bardzo dobrze Radni ze poprosiliście o wiecej informacji, bo po to jesteście. A sołtys to sobie może... Jak można proboszcza wykorzystać żeby odczytywał pisma w niedziele. A co ma podpis ludzi którzy nie mieszkaja w obszarze gdzie ma byc wodociąg? Wójt do dzis nie mówi kiedy prace rusza dalej. Kolejne prace = kolejny przetarg, kolejne roboty, kolejne koszty, a o tym nikt nie mysli. I kto tu kogo oszukuje? Wójtowi brakło 1mln do najtanszej oferty bez odtworzeń, wstyd, a co oni myśleli, że im ktoś za darmo zrobi?
0
fan09:02, 9 listopada 2017
Radny Jurzec na wójta!!!
0
belfer co byl na sesji08:03, 9 listopada 2017
Z tego co widziałem to Radni nie byli przeciw tylko Radny poprosił o sciągnieciu z porządku obrad, ponieważ kilka minut wczesnij była jakas komisja(sesja była opoźniona), na której nie było Wójta tylko doradca i dowiedzieli sie o wysokich kosztach i było wiecej pytań iniz odpowiedzi. Nie dziwie się bo kto im miał odpowiadac? Przecież to Wójt odpowiada za decyzje a nie zaden urzędnik czy doradca. Wiem ze ma byc dodatkowa sesja to w czym problem? To tak jakby dzieci pytały nauczyciela, a on im nie umiał odpowiedziec albo nie przychodził na lekcje. Chyba nie chciałbym dziecka puszczać do takiej szkoły.
0
swój ale zbój22:15, 8 listopada 2017
Wójt nie powiedział jeszcze o jednym, ludzie będą się przyłaczać za swoje pieniądze, bo jak to powiedziałą jedna z Urzędniczek"kto to widział żeby Gmina robiłą ludziom przyłacza po prywatnych posesjach, bo tam gdzie ona mieszka to ludzie za swoje się przyłaczaja. Może i tak. Ale chce powiedzieć tej Pani, że za nim została Urzędnikiem wysokim rangą (2015r) po myśli Wójta to od 2010 roku zostałą powołana Spółka wodna "Maruszyna Centrum, gdzie udziałowcy co miesiąc wpłacali środki (122 tys zł wydali na m.in , zakup działki 70tys zł, drobne prace budowlane, koszty administracyjne)(prawie 50tys zł społka ma środki na koncie bankowym) tylko po to żeby każdy udziałowiec miał przyłacz do swojego domu. Może poprzedni Wójt zrobił z mieszkańców jeleni, ale obecny zrobił z was idiotów, zaprzepaszczając wszystko. a z Radnych chce zrobić maszynkę do dzwigania rączek. Proszę powiedzcie gdzie w dzisiejszych czasach ludzie pomagaja władzy, wyreczajac władze z ich zadań własnych tak jak to zrobili Maruszynianie.
0
oddech na plecach21:56, 8 listopada 2017
Ludzie. Spółka wodna dysponowała pełnoprawnym pozwoleniem na budowe, wydane przez staroste nowotarskiego, ważne do 27.07.2017 (3 lata). To najpierw Wójt poszedł do Prokuratury, oskarżył poprzedniego Wójta o niegospodarność i spółke.Koszty gminy 2006-2014 - 322 tys zł, koszty społki 122 tys zł. Wszystko zakończyło się umorzeniem. Następnie wymyślił sobie, że oświadczenia są wadliwe-zabawił się w prokuraturę. Do dziś nie wezwał spółke do uzupełnienia podobno wadliwych oświadczeń.Później był temat braku stacji uzdatniania. Następnie zaczął coś bredzic o drogiej taryfie za wodę jak weźmie majątek. W końcu zaprojektował nowy wodociag, wzdłuż drogi głównej, który obejmuje od Państwa S. po OSP. Proszę się zapoznać jaki obszar projektu obejmowało pozwolenie spółki: cz. ul. Jana Pawła, ul. St. Kostki, ul, Kosy, ul. Wspólna, ul. Pod Góra w strone ul Bukowej. Kosztorys społki wodnej ok. 2 769 000 zł. (dane ze strony UG). Obecna kwota po przetargu: ponad 2 mln zł, bez robót odtworzeniowych!!! Jaki obszar- szkoda pisać. P. Wójt mówi o etapowaniu? A co szkodziło mu zetapować obszar spółki wodnej. I na którym etapie odkąd ten pan rządzi była jego wola współpracy. Chyba wtedy jak na zebranie wysłał Pana doradce, (nie przychodzac osobiscie), gościu nie ma żadnej odpowiedzialności, bo takiego stanowiska nie ma w żadnej ustawie. Brawo Radni, pytajcie, bo czym dłużej ten człowiek rządzi to coraz więcej będzie w szafach czego szukac. Nawet uchwałe zebrania wiejskiegio nazwał niewiążącą dla niego. To kto go wybrał, komu ma służyć?
0
Katarzyna21:53, 8 listopada 2017
KOnieczny jest wodociąg a przede wszystkim kanalizacja. Jak wiadomo wszystkim nie dogodzi. Wielu pasuje g*** wywozic na pola, i pić ze studni szambo, nie wodę.
0
obserwator21:45, 8 listopada 2017
skoro nikt w Maruszynie wody z wodociągu nie potrzebuje to po co ludzie o niego wnioskowali, a jak ktoś chce mieć wszystko za darmo to jeszcze taniej jak woda ze studni wyjdzie mu sączenie moczu przez gazę (dla bardziej zaawansowanych lepsza będzie bibuła filtracyjna) i do powtórnej obróbki płyn gotowy, przemysłowo można przesączyć to co wieczorem z szamb do krzaków i potoków spuszczacie i nie dość że będzie darmowo to jeszcze ekologicznie!!!!
0
swój ale zbój21:41, 8 listopada 2017
" ale znowu zgrzyt na linii radni - wójt" - to nie bedzie zgrzyt tylko zgryz dla Radnych. Jak można postawić ich przed faktem, żeby podnosili ręke gdy pomysł Wójta jest droższy niż poprzedni projekt. Spólka wodna, która istnieje do dzisiaj została powołana z obywateli i dla obywateli. Jak można tak traktować swoich mieszkańców nie wspominajac-wyborców. Zapomniał już Pan Wójt dawno po co został wybrany. Kwotami przetargu, udowodnił, że ani on ani doradca (który za nic nie odpowiada) nie maja pojęcia ile co kosztuje. Radni jak podniosą ręke - bo tak podpowiada wola mieszkańców, będą kiedyś masowo chodzić do odpowiednich organów i tłumaczyć się co to jest gospodarność, co to jest dyscyplina finansowa. Najgorzej maja Radni z Maruszyny bo ręke muszą dzwignać za bublem Wójta,a za chwile będa odpowiadac przed Organami na pytania po co dzwigali ręce. Panie Wójcie zacząl Pan "pomoc" spólki od Prokuratury (niech Pan powie ile założył pan spraw) i boje się ze tak Pan skończy prace z wodociągiem. Tylko kto panu pomoze??
0
franek baranek20:46, 8 listopada 2017
to nie jest zgrzyt miedzy wójtem a radnymi , to jest to że radni wnikliwie sledzą losy własnej wsi , bo przypominam że to mieszkancy wybierali radnych i to oni biorą za to ekwiwalent ,a radni nie wszyscy przykładają sie do swojej roli .
0
Swok20:37, 8 listopada 2017
Po pierwsze to będzie wodociąg nie dla całej Maruszyny tylko dla kilkudziesięciu budynków w centrum a po drugie to żadne budynki nie zostaną przez gminę podłączone ponieważ projekt przedstawiony przez gminę zakłada, że mieszkańcy sami będą się podłączac i ze swoich pieniędzy koszty przyłączy pokrywać.
Ciekawe ile gospodarstw zdecyduje się na przyłącz do wójtowego wodociągu i zrezygnuje z darmowej wody ze studni.
0
Nadchodzi kres ściemniania19:27, 8 listopada 2017
Dzień bez ściemy to dzień stracony. Prawda wojcie?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas