Są pieniądze na przebudowę placu w Kuźnicach i otoczenia dworca kolejowego - podhale24.pl
Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 83 %
-
brak pomiaru
-
brak pomiaru
-
brak pomiaru
Clouds
10°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
28.11.2017, 20:02 | czytano: 3364

Są pieniądze na przebudowę placu w Kuźnicach i otoczenia dworca kolejowego

W Zakopanem szykują się wielomilionowe inwestycje. Zarząd Województwa Małopolskiego rozstrzygnął konkurs na środki przyznawane Unii Europejskiej. Zakopane otrzymało 21 milionów dofinansowania dla dwóch kluczowych przedsięwzięć.

W ramach projektu „Usprawnienie transportu między Dworcem PKP a Kuźnicami wraz ze stworzeniem zintegrowanego centrum przesiadkowego przy dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch” w miejscu obecnego postoju busów i taksówek powstanie przyjazna przestrzeń dla pieszych, a przystanki zostaną przeniesione na poziom – 1. Tam powstanie mini dworzec autobusowy, na którym będzie można kupić bilety na komunikację miejską, sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy oraz poczekać na autobus lub busa pod zadaszeniem. Pojawią się urządzenia sprawdzające, czy pojazdy mają uprawnienia do wjazdu.

Zostanie utworzona droga rowerowa, łącząca Kuźnice z dworcem, która będzie prowadzić budowaną właśnie droga dla rowerów na ul. Przewodników Tatrzańskich, a następnie Bulwarami Słowackiego i ul. Sienkiewicza. Na tej ostatniej powstanie pierwszy w Zakopanem, z powodzeniem stosowany w wielu miastach Polski i Europy, kontrapas rowerowy, umożliwiający jazdę rowerem „pod prąd”. Koszt całego przedsięwzięcia to 19 mln 287 tys. złotych, z czego ze środków unijnych pochodzi 10 mln 98 tys. złotych. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2020.

- Kuźnice to obok dworca najważniejszy punkt obsługi turystów przyjeżdżających do Zakopanego. Zależy nam na tym, żeby oba te miejsca stały się wizytówką naszego miasta oraz żeby były jak najlepiej ze sobą skomunikowane – mówi burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.Niemniej ważne dla miasta jest przyznanie dotacji na projekt „Budowa zintegrowanego centrum komunikacji kolejowej i autobusowej w Zakopanem”. Ujęto w nim wszystkie działania dotyczące otoczenia dworca. Przebudowane zostanie Rondo Armii Krajowej tak, żeby lepiej spełniało swoje funkcje w kontekście mającego nastąpić w najbliższych latach wzrostu liczby pasażerów przyjeżdżających do Zakopanego koleją. Przy dworcu powstaną ponadto pierwsze w Zakopanem miejsca postojowe dla samochodów typu kiss and ride, a także 51 stojaków rowerowych. W ramach projektu sfinansowany zostanie system GPS, dzięki któremu pasażerowie i dyspozytorzy będą mogli śledzić aktualną lokalizację autobusów komunikacji miejskiej. Na kilkunastu przystankach staną tablice dynamiczne, pokazujące najbliższe (na bieżąco aktualizowane) godziny odjazdów autobusów. Koszt całego projektu to 16 mln 241 tys. złotych, z czego ze środków unijnych pochodzi 11 mln 455 tys. złotych.- W latach 2015-2017 wywalczyliśmy już ponad 60 milionów złotych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tak dużych środków na rozwój miasta, przede wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, ale też ekspertom zewnętrznym, którzy wsparli proces pozyskiwania funduszy, dzięki czemu nasze wnioski były tak wysoko oceniane przez odpowiednie instytucje – mówi zastępca burmistrza Zakopanego Wiktor Łukaszczyk.

W październiku Zakopane otrzymało 9 milionów 700 tysięcy złotych na projekt „Przebudowa budynków dworca PKP wraz z budową parkingu w celu dostosowania do nowych funkcji związanych z obsługą ruchu pasażerskiego” (działanie 7.2.4. – transport kolejowy). Dzięki tym środkom wyremontowany zostanie budynek dworca, odnowiona zostanie brama wejściowa z napisem PKP Zakopane, a także powstanie parking park and ride ze 160 miejscami postojowymi, kilkoma stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych oraz 42 stojakami na rowery.

Wcześniej miasto otrzymało 5 milionów 159 tysięcy złotych. W ramach projektu „Modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem na cele gospodarcze i kulturowe” (działanie 6.1.1. - dziedzictwo regionalne) ruszy remont budynku tzw. starej przychodni przy dworcu, w której powstanie informacja turystyczna i przestrzeń dla Zakopiańskiego Centrum Kultury, a w budynku dworca kolejowego zostaną wyremontowane wnętrza tak, żeby w przyszłości można było w nich utworzyć nowoczesną bibliotekę multimedialną.

Całkowity koszt przebudowy dworca, która ma ruszyć w przyszłym roku, to 43 miliony złotych.

Źródło: Urząd Miasta w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Normal14:53, 30 listopada 2017
Dworzec KOLEJOWY w Kuźnicach - ale to brzmi :) co najmniej jakby Pendolino jeździło na Kasprowy
Tak11:00, 29 listopada 2017
Panie Butmistrzu Watycha. A Pan dla Nowego Targu ile srodkow pozyskał WRAS ze swoim współpracownikami ?
SiPytna08:41, 29 listopada 2017
ale jak to, przecież ta Unia jest zla - istne siedlisko szatana! A jak powiedziała poseł Krystyna P. - jesteśmy w Polsce a nie w Unii - to jak można od szatana brać euro??

A tak na serio: Zakopanemu można tym razem pozazdrości. Oby wszystkie inwestycje udały sie zgodnie z planami, z korzyścią dla wszystkich.
cyrhla07:39, 29 listopada 2017
W NT już lata temu poradzono sobie z dworcem autobusowym, kolejowy lada moment do remontu i bez szopki. W Zakopcu nie robi się nic oprócz konferencji, klepania po plecach i robienia dobrego wrażenia.
Chilerp20:26, 28 listopada 2017
Ciekawe czy gdyby Zarząd był Pisowski, a włodarze w Zakopanem Powscy to też by tak dostawali środki??
Wojtek20:21, 28 listopada 2017
Ale ten PiSowiec DORULA działa w Zakopanem. Chyba władze Nowego Targu mu zazdroszczą .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas