Opozycja chce sprawiedliwego traktowania mieszkańców - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 0.216 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
21.06.2018, 12:17 | czytano: 3185

Opozycja chce sprawiedliwego traktowania mieszkańców

Tylko część mieszkańców gminy Czarny Dunajec ma kanalizację. W większości wsi nie ma sieci i mieszkańcy gromadzą ścieki z szambach. Pierwsi dostają jednak od gminy dopłaty do odprowadzania ścieków, drudzy już nie.

Radni opozycji w Radzie Gminy Czarny Dunajec chcą, żeby gmina dopłacała do wywozu ścieków także tym mieszkańcom, którzy mają szamba. Gmina boryka się bowiem z problemem braku kanalizacji w wielu miejscowościach. Nieskanalizowane są m.in. Stare Bystre, Ratułów, Piekielnik czy Pieniążkowice. I nie ma widoków, żeby sieć prędko tam powstała, bo gmina nie ma na to pieniędzy. Na ostatniej sesji radni podjęli nawet rezolucję skierowaną m.in. do premiera RP, żeby znaleźć środki na kanalizację dla gmin wiejskich.

Doraźnym rozwiązaniem ma być pomoc gminy poprzez dopłaty do wywozu ścieków z szamb. Chodzi - jak przekonuje radny Tadeusz Czepiel - o sprawiedliwość, bo obecnie z dopłat korzystają tylko mieszkańcy tych wsi, w których jest kanalizacja.

Urząd stoi jednak na stanowisku, że gmina nie może dopłacać do szamb, bo nie ma przepisów, które by na to pozwalały. - Byłbym za tym, żeby dopłaty były, ale nie mamy podstawy prawnej - mówił przewodniczący rady Stanisław Gonciarczyk.

Radca prawny urzędu Marian Walkosz poinformował, że gmina zwróciła się z zapytaniem w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej i czeka na jej opinię. Dopiero gdy ją otrzyma, będzie można podjąć dalsze decyzje. - Czekamy na odpowiedź i w zależności od tego jaka będzie, to będziemy wiedzieć jak postępować. Nie możemy uchwalić uchwały bez podstawy prawnej. Podjęcie uchwały bez podstawy prawnej będzie uchylona - przestrzegał.

Tadeusz Czepiel powiedział jednak, że znalazł uchwałę jednej z gmin w Małopolsce o dopłatach do szamb. Urzędnicy obiecali ją sprawdzić.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
author20:53, 21 czerwca 2018
W Centrum Czarnego Dunajca są domy bez kanalizacji pomimo, że własciciele posesji wiele lat temu chcieli sie przyłączyć do kanalizacji, oddali działki do dyspozycji itp. Co jest z ta gminą?
0
fred19:36, 21 czerwca 2018
Kanalizację taką jaką ma LIPNICA to skoda robić bo wszystko i tak idzie do rzeki ale gmina tego nie widzi i udaje ze wszystko jest w porządku tylko podnoszą opłaty w górę
0
turystka19:10, 21 czerwca 2018
Tak to jest jo dziod som musiołek se zapłacić kanalizacje a bogoce się upominają o dofinansowanie tak to już jest niestety ? a co do skoczni racja bo to był kaprys lokalnego i zadłużonego bizmesmena bo poza nim nikt korzyści nie będzie z tego miał a dług zostanie ...
0
Pipelife14:07, 21 czerwca 2018
Oby jako wytrzymać do wyborów, potem nam pokarzą jak się robi kanalizację.
0
kuba13:29, 21 czerwca 2018
wywozić na nową skocznię w chochołowie
będzie ślisko cały rok !!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas