Torfowisko w Czarnym Dunajcu znalazło się w finale konkursu Komisji Europejskiej - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
15.07.2018, 19:50 | czytano: 5387

Torfowisko w Czarnym Dunajcu znalazło się w finale konkursu Komisji Europejskiej

Rozpoczęło się głosowanie w konkursie RegioStars 2018 na najciekawsze inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego w Europie.

zdj. Alicja Gąsior
zdj. Alicja Gąsior
Wśród 21 najbardziej oryginalnych i innowacyjnych przedsięwzięć z całej Europy dofinansowanych z Funduszy Europejskich znalazł się wybrany przez jury konkursu projekt pt. „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza”, realizowany przez Gminę Czarny Dunajec w partnerstwie z Muzeum Orawskim z Dolnego Kubina ze środków programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Projekt został wybrany do ścisłego finału w kategorii „Temat roku 2018: Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe”.

Projekt to prekursorski pomysł dotyczący ochrony i udostępnienia torfowisk. Myślą przewodnią jest upowszechnienie wiedzy o niedostępnych na co dzień, a tak cennych dla regionu Podhala i Orawy transgranicznych kompleksach torfowisk. Aby chronić, a zarazem udostępniać turystom i mieszkańców to unikatowe dziedzictwo przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego w dwóch zabytkowych budynkach, które odrestaurowane zostały w ramach projektu – dawnym ośrodku zdrowia w Chochołowie oraz XVIII-wiecznym budynku „fary” na dziedzińcu Zamku Orawskiego powstają multimedialne muzea przyrodnicze. Interaktywne i audiowizualne ekspozycje poświęcone torfowiskom polsko-słowackiego pogranicza wykorzystują nowoczesne formy, np. multimedialną mapę torfowisk, ekspozytor z torfem, stanowisko z mikroskopami do przeprowadzania eksperymentów, symulatory, duże modele np. chronionej rosiczki, projekcję filmu o torfowiskach.

Ponadto Gmina Czarny Dunajec wybudowała i oznakowała dwa odcinki ścieżek pieszo-rowerowych o długości 3,68 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, które są kolejnymi fragmentami Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr. Ścieżka rowerowa łączy multimedialną ekspozycję torfowisk w Chochołowie z obszarem Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz umożliwia rowerzystom bezpośrednie dotarcie do Chochołowa. Powstały również dwa miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Jednym z nich jest odrestaurowany w ramach projektu stuletni wagon kolejki wąskotorowej.

Na projekt Gminy Czarny Dunajec można zagłosować na stronie Komisji Europejskiej tutaj.

Głosowanie trwa do 7 października br. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 9 października w Brukseli w trakcie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Finaliści zostaną zaproszeni na ceremonię i otrzymają certyfikat oraz medal, a projekty finałowe znajdą się w broszurze wydanej przez Komisję Europejską oraz w bazie najlepszych praktyk publikowanej na stronie InfoRegio.

UG Czarny Dunajec, opr. s/ zdj. Alicja Gąsior
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
przyrodnik07:28, 16 lipca 2018
Wow! Nagle przyroda jest fajna.....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas