Środa, 22 września 2021, Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Rabka Zdrój i okolice
Rain
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 95 %
13.08.2018, 17:01 | czytano: 7107

Walka z wielkimi reklamami przy zakopiance, to walka z wiatrakami? Reklamy, które zasłaniają góry, są coraz powszechniejsze

Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne wielkoformatowe bilbordy przy zakopiance. Do nadzoru budowlanego w Nowym Targu wpłynęło od początku tego roku - tylko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - 50 wniosków o zajęcie się nimi.

Ponowna dyskusja na temat tego, co robić z reklamami, które zasłaniają góry, wybuchła, gdy na "patelniach" w Chabówce stanęła przed tygodniem reklama-gigant zasłaniająca Rabkę-Zdrój i Luboń Wielki.

Gabriela Przystał, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu potwierdza, że reklama przy zakopiance w Chabówce jest samowolą budowlaną i powstała bez żadnych pozwoleń i zgód. Nadzór budowlany wszczął postępowanie w tej sprawie, które może zakończyć nakazem rozbiórki lub legalizacją, za którą właściciel musiałby zapłacić nawet 125 tys. zł. Sęk w tym, że całe postępowanie trwa bardzo długo, a ci, którzy w tym biznesie pracują, wiedzą jak skutecznie unikać kar i przeciągać je w nieskończoność.

Reklamy, które zasłaniają góry i podhalańskie krajobrazy - dla których turyści przyjeżdżają na Podhale - nie podobają się estetom i wszystkim, którzy cenią porządek w przestrzeni publicznej. Zakopianka z Rabki-Zdroju do Nowego Targu, to dziś szlak reklamowy. W wielu przypadkach bilbordy ordynarnie zasłaniają piękne widoki.

Z wielu powodów jest to trudny do rozwiązania problem. Z reklam zysk czerpie branża reklamowa, ze skuteczności reklam zadowolone są firmy, które się na nich promują, w końcu zarabiają też na nich właściciele działek, często rolnicy. To oni, jak mówi nam nieoficjalnie jeden z samorządowców, często naciskają na lokalne władze, by nic z tym problemem nie robiły, bo wielu osobom się to po prostu opłaca. Przeszkodą jest też nieuregulowany stan własnościowy wielu działek.

Gabriela Przystał z PINB mówi, że z 50 wniosków w około połowie przypadków reklamy zostały uznane za samowole budowlane i rozebrane przez właścicieli działek. Ale w ich miejscu pojawiają się kolejne.

Odpowiedzią na reklamy zasłaniające góry ma być projekt Monte video, koordynowany przez Województwo Małopolskie. Zakłada on wprowadzenie przez gminy zakazu ustawiania reklam przy zakopiance. Od jego ogłoszenia minął rok i jeszcze ani jedna gmina nie wprowadziła w życie tych przepisów na swoim terenie.

Filip Szatanik, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie informuje, że prace nam uchwałami w tej sprawie trwają.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzą miasto Nowy Targ oraz gmina Nowy Targ. W lipcu 2018 r. przesłały do Marszałka Województwa Małopolskiego projekty uchwał "krajobrazowych/reklamowych" do zaopiniowania - obie gminy otrzymały opinie pozytywne.

Rabka-Zdrój pracuje nad projektem. Wersja robocza uchwały została skierowana do komisji uzdrowiskowej Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju do zaopiniowania.

W Zakopanem trwa procedura wyłonienia wykonawcy, który sporządzi projekt uchwały "reklamowej/krajobrazowej". Gmina Szaflary w kwietniu 2018 r. wyraziła chęć rozpoczęcia działań w tym zakresie (wcześniej nie była zainteresowana realizacją "Montevideo"). - Dostarczyliśmy im materiały i przykłady dobrych praktyk z regionu - mówi rzecznik.

Gmina Pcim przyjęła jeszcze w zeszłym roku uchwałę intencyjną w sprawie przyjęcia regulacji, ale na razie dalszych kroków nie podjęła. Biały Dunajec, Jordanów, Lubień, Mogilany oraz Raba Wyżna nie podjęły kroków w kierunku uporządkowania chaosu reklamowego.

Gmina Kościelisko, wprawdzie nie leżąca przy "zakopiance", ale wpisująca się w "ducha" inicjatywy Monte video, skierowała do opiniowania marszałka projekt uchwały "reklamowej/krajobrazowej". Uzyskała opinię pozytywną.

Z wnioskiem o opinię marszałka w sprawie uchwał "reklamowych/krajobrazowych" wystąpiły także inne Kraków, Wadowice i Bochnia. Wszystkie otrzymały opinie pozytywne.

Czy uchwały przyniosą zakładane cele? Gabriela Przystał apeluje do samorządów, by wprowadziły do uchwał odpowiednie przepisy wykonawcze. By nie okazało się, że przepisy są martwe, bo nie ma jak skutecznie ich wyegzekwować.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Podhalańczyk21:49, 17 sierpnia 2018
Wojna reklamowa Allmedica & Medical Clinic Podhale trwa w najlepsze, obie firmy rzekomo poprawiają urodę ale zaśmiecają Podhale. Wstyyyyd !!! na całego.
Pijak17:08, 17 sierpnia 2018
Znam skuteczny stary sposób na nielegalne reklamy
kogitator13:07, 17 sierpnia 2018
@ do posłów:
Ilekroć pisałem na e-maile tych posłów z postulatami zrobienia jakichś konkretnych rzeczy, tak dla Polski jak i dla Podhala, nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Oni tam siedzą tylko i nic nie robią, nie czują się związani powinnością dobrego reprezentowania naszych interesów w Sejmie, oni widzą tylko interes partyjny.
Driver11:57, 17 sierpnia 2018
A co z tymi reklamami cyckow i innych. Niedlugo Nowy Targ zmieni nazwe na Cyckolandia, bo z każdej strony wjazdu do NT cycki. Reklamy stwarzaja przed wszystkim zagrozenie dla kierowcow.Ograniczaja widocznosc.!!
Wlasciciela dzialki nie powinni dostawa dotacji na takie dzialki i bedzie po problemie.
DO POSŁÓW09:55, 17 sierpnia 2018
Może nasi posłowie Pani Paluch i Pan Siarka złożą jakieś postulaty, projekty... zmiany ustawy, żeby można było działać skutecznie?
PORADA08:05, 17 sierpnia 2018
We Wloszech jakos rozwiazali ten problem reklam. Niech wladze tam siegna po porade prawna bo u nas w prawie jak w kotle balkanskim....
kogitator23:53, 16 sierpnia 2018
Reklamy to jest głupi wymysł lat 20-tych dziewiętnastego wieku i chodzi w nich wyłącznie o robienie z ludzi małp, o grę na podświadomości i uderzenie w najniższe ludzkie emocje. Reklamy nie dają nam żadnych rzetelnych informacji o produkcie, chodzi w nich wyłącznie o to aby potencjalny klient w sklepie wybierał z półki towar danej firmy, nic więcej.
Dodatkowo te bilbordy zasłaniają krajobraz, a ponadto rozpraszają jadących kierowców, którzy powinni się skupić na prowadzeniu swojego pojazdu.
d13:34, 16 sierpnia 2018
Wprowadzic zakaz i koniec! Bez tlumaczenia, ze zaslania gory czy inne przyczyny. To po rpostu bardzo brzydko wyglada! ohyda!! Jeszcze te reklamy sa takie tandetne! ZAKAZAC natychmiast. Tylko gada sie o tym od lat a nic nie robi. Te reklamy wprowadzaja niesamowity chaos i sa bardzo szpetne. Rozmontowac i tyle!
Okey21:53, 15 sierpnia 2018
Stop wielkim reklamom. Na Orawie również zaczynają zaśmiecać tymi wielkimi reklamami krajobraz. STOP wielkim reklamom przy drogach.
pniok15:36, 14 sierpnia 2018
Nie będę powtarzał kolejny raz mojego komentarza /.../

Dziękuję. Moderator.
lato14:17, 14 sierpnia 2018
do kkk- wynajmuj sobie ale rób to z głową nie taki gigant i to jeszcze w takim miejscu mało już tam ludzi zginęło przez swoją głupotę wywalili motocyklistów to znów następny osioł znalazł za wszelką cenę chęć zarobku ale zrób to z głową przedtem były tam reklamy i nikomu nie przeszkadzały a teraz to już przeszli wszystkich oczekiwania i jeszcze jedno jak coś pozwalasz to zrób to zgodnie z prawem bo teraz na skalniak w ogródku trzeba mieć pozwolenie i za wszystko się płaci a nie wszystko na lewo byle kasę zdobyć!!! Radzę Ci weź się do roboty bo całe życie manna nie leci z nieba zobaczysz jak kartka szybko może się obrócić ....
kkkk13:01, 14 sierpnia 2018
co kogo obchodzi co postawie na moim terenie?niech ten komu to przeszkadza zamknie oczy i buzie bo to mój teren jest mój i moge robić co chce jakby ten co to napisał sam miał w tym interes to by sie nie odzywał ale ma interes w tym że napisał i mu wystarczy ludzie jesteśmy w XXI wieku wole wynająć plac i mieć 1000 za nic i siedzieć w domu niż tyrać gdzieś za 2tyśie i mieć prze.........a moderator i tak nie wyświetli tego;p
marzycielka12:17, 14 sierpnia 2018
Ja kiedyś marzyłam, aby zorganizować grupę ludzi i w maskach o jednej godzinie z pistoletami z painballa zabrudzić wszystkie reklamy, głownie w Białym Dunajcu, Poroninie, Szaflarach.... do tego jesli sie da wywrocić, i tak kilka razy aż im sie nie bedzie opłacać ...
prowokator08:42, 14 sierpnia 2018
Jeśli to samowola, to w czynie społecznym zbierzmy się i rozbierzmy to dziadostwo.
lipiec08:37, 14 sierpnia 2018
Oczywiście właściciele działki karę powinni dostać finansową taką jaka była reklama czyli ogromną bo to ich wina na nic nie patrzyli tylko na te cholerne pieniądze, które dostaną mam nadzieję, że się udławią tą kasą i długo się im to będzie odbijało - weźcie się do roboty a nie tylko patrzcie aż wam manna z nieba spadnie!!!!
noo08:32, 14 sierpnia 2018
Nareszcie rozebrali to paskudztwo mam nadzieję, że właściciele działki dla przykładu dostaną taką karę pieniężną że odniechce się wszystkim wynajmującym podpisywania zgód na to paskudztwo - trzeba dla przykładu ukarać jak to już jest tak rozgłoszone to wreszcie dowiedzą się właściciele działek ile kosztuje samowolka a tak przy okazji proponuję teraz posprawdzać przy zakopiance ile jest jeszcze samowol to zasilimy kasę państwową a nie prywatną!!! Weźcie się wreszcie za to!!!!
dziadek08:19, 14 sierpnia 2018
Ten portal nie musi zamazywać reklam, bo jest prywatny. W treści może wręcz reklamować.
gmc08:11, 14 sierpnia 2018
tej reklamy na patelni już nie ma - widać jednak dużą siłę mediów
takitam.08:05, 14 sierpnia 2018
gdyby ustawa przewidywala mozliwosc ukarania reklamodawcy kara np miliona zl, ktos by sie odwazyl? watpie. ale nasi moznowladcy z wiejskiej wola damskich z....w pilnowac...
ŁATWY ZAROBEK07:57, 14 sierpnia 2018
Chodzi o kasę :)
Za reklamę 3m x 6m przy zakopiance co miesiąc 620,00 zł.

Więc gdzie zarobi takie pieniądze?
Szopen07:42, 14 sierpnia 2018
Nadzór budowlany wprost mówi, że jest nieudolny. Nawet się z tym nie kryją... Brawo...
115KM07:23, 14 sierpnia 2018
@kierowca...masz rację . Wszedłem z ciekawości na to, co na reklamie. Firma mniejsza od tej reklamy. Sprawdźcie, niech magia reklamy działa...:)
Jola23:57, 13 sierpnia 2018
Dziś koło 18.00 reklama znikła. Pozostal tylko szkielet. Dla złomiarzy?
widziołNAwłasneŁOCY22:36, 13 sierpnia 2018
No ta reklama przechodzi już samą siebie. Pamietam widoki w tym miejscu zanim jej tam nie było... a jechałem kilka dni temu to masakra! Precz z tym! powinnien zostać ustanowiony nowy plan miejscowy dla tych terenów, nowe przepisy ktore by to regulowały (oczywiście blokowały) możliwość stawiania takich reklam!!! wstyd! wstyd! wstyd! niedługo postawicie sobie panorame Tatr na bilbordzie i bedziecie ślepo w nią patrzeć zasłaniając sobie tak piękne dla oczu i duszy widoki.. źle dzieję się...źle się dzieje :(
smutne to jest22:21, 13 sierpnia 2018
Zawsze się coś komuś opłaca. Np. komuś opłaca sie wylać ścieki do rzeki, a komuś opłaca się wyrzucić śmieci do lasu. I tu tak samo. Śmietnik krajobrazowy, bo komuś "się opłaca". Tylko, dlaczego interes pojedynczych osób ma być przedkładany nad dobro ogółu? Czy to aby świadczy o naszej kulturze, jako narodu? Czy nasz kraj ma przypominać Bangladesz tylko temu, bo "komuś się opłaca"...
BOLEK Z GDAŃSKA21:39, 13 sierpnia 2018
Kasa Kasa Kasa
fbb121:34, 13 sierpnia 2018
Wszędzie reklamy...nawet na tym portalu...niedługo będzie strach zajrzeć do bułki :-D
Smok20:13, 13 sierpnia 2018
No i nikt niczego nie będzie legalizował, zagra się w przeciąganie w czasie, kilka miesięcy dobrej reklamy po czym wystarczy rozebrać i bez żadnych konsekwencji. A skoro samowola, to czy policja musi bronić? Bo jeśli nie to co za problem kilku chłystkom dać spreje?
kierowca z N.Targu18:22, 13 sierpnia 2018
Widzę że podhale 24 zrobiło tej firmie reklamę i to za darmo nie zamazując treści reklamy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij