Prezydent na Orawie (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Nowy Targ
Clouds
25°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
25°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
28°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
25°
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
29°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
27°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 58 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
23.11.2018, 14:35 | czytano: 16673

Prezydent na Orawie (zdjęcia)

Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem w Podsarniu w gminie Raba Wyżna pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy Państwa Polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.

Fot. Łukasz Sowiński
Fot. Łukasz Sowiński
Prezydentowi towarzyszą m.in. poseł i mieszkaniec Podsarnia Edward Siarka, wójt gminy Andrzej Dziwisz i starosta nowotarski Krzysztof Faber, są wójtowie, w tym orawskich gmin, ale też starosta tatrzański Piotr Bąk.

Jeszcze przed odsłonięciem prezydent spotkał się w Orawce z 94-letnim Józefem Kowalczykiem, weteranem II wojny światowej, który walczył pod Monte Cassino.

Potem na placu przed kościołem pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu Andrzej Duda wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika, a następnie udał się do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich na zorganizowaną tu uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.

Na pomniku są umieszczone nazwiska zasłużonych dla Orawy i Polski bojowników o niepodległość, odznaczonych przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Medalem Niepodległości.

W przemówieniu skierowanym do mieszkańców Orawy prezydent dziękował im za to, że walczyli o Polskę, o to żeby być w Polsce i pielęgnują nasze zwyczaje.

- Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni. Tak jest właśnie na Orawie, gdzie wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać - powiedział.

- Niech żyje Polska, polska Orawa i wszyscy ci, którzy o nią walczyli - dodał.

r/ zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Jano14:08, 30 listopada 2018
Do Jan C:
Nie wiem za jakie pieniądze działa słowackie, czy nienieckie stowarzyszenie w Polsce, wiem jednak, iż finansowanie mniejszości narodowych w Polsce odbywa się za pośrednictwem grantów. Piszą zatem odpowiedni projekt, składają go w odpowiednim terminie, realizują wnosząc własny wkład finansowy, a później rozliczają w instytucji, która grant przeznała. Granty są w Polsce bardzo różne, jest ich bardzo wiele i każdy może się o nie ubiegać. Musi się też liczyć z surowymi kontrolami i ich skutkami. Słyszałem, iż świetnie w Podwilku funkcjonuje jedna z ich lokalnych świetlic?
Odnośnie Kościoła w Podsarniu: skoro Kościół użyczył terenów do celów innych niż religijne, do celów stricte politycznych, to mysi się liczyć z opiniami na ten temat. Przyznać należy jednak, iż jest to niespotykane, aby czynił to Kościół Powszechny, gdzie przykazanie o miłości bliźniego jednym z najważniejszych. Zatem skoro osoby wymienione na pomniku strzelały do Orawian, to raczej nie zasługuje to na pochwałę i nie pasują na grunt kościelny, gdyż inne przykazanie mówi: Nie zabijaj! Szkoda, że nie pamiętał o tym miejscowy proboszcz i jakże pobożny pan prezydent.
Swoimi poprzednimi wypowiedziami nikogo nie obraziłem, bynajmniej nie Jana Ch., gdyż napisałem: ?Stanowczo dlatego odrzucam pseudopatriotyczne nawoływania w rodzaju: jeśli żyjesz w Polsce, myśl jak Polak, gdyż tchnie to zaściankowością i mentalną ułomnością.? Dotyczyło to nie osób i narodowości, lecz sposobu myślenia, sposobu pojmowania rzeczywistości. Nie ma to nic wspólnego z myśleniem elit w Brukseli, tendencyjnością i zdecydowanie nie jest antypolskie, czy antykościelne.
Skoro J. Ch. jest tolerancyjny, jak twierdzi, to tym razem moje słowa zrozumie.
0
Jano21:58, 28 listopada 2018
Ta ostatnie wypowiedź jest przykładem wypowiedzi ?prawdziwego Polaka?, który tak pojmuje osławioną polską tolerancję. Jako wierny Kościoła katolickiego tak pojmuje przykazanie o miłości do bliźniego. Nie mato jednak nic wspólnego z wiarą. Jest to ordynarna mowa nienawiści. Nie można bowiem każdego inaczej myślącego od razu z Polski wypędzać, tym bardziej, iż argumentów brak. Przecież to nie ja wypaczam historię Orawy! Nigdzie również nie napisałem, że nie podoba mi się NASZ PREZYDENT. Napisałem natomiast, iż nie podoba mi się, że opowiada rzeczy, których nie było. To potwierdzam ponownie. Jego stwierdzenie - Tu mieszkający Polacy chcieli mieszkać w Polsce, państwa pradziadkowie, dziadkowie chcieli mieszkać w Polsce, nie chcieli mieszkać ani w Czechach, ani na Słowacji. ? jest nieprawdziwe. Mieszkańcy Podsarnia w latach 1918 ? 1920 chcieli mieszkać w Czecho-Słowacji i w związku z tym protestowali. I było ich sporo, o tym już jednak napisałem. Nie podoba mi się fałszowanie historii, a to nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek narodowością.
0
Jan C.20:29, 28 listopada 2018
Jano - za pieniądze podatników polskich - istnieje np.Towarzystwo Słowaków w Polsce (wielokulturowość) Niemców w Polsce,.... Jeśli jesteś Słowakiem, żyjącym w Polsce, to dostosuj sie do rzeczywistości polskiej, każda mniejszość ma swoje prawa, ale i obowiązki! (jeśli Polak żyje na Słowacji niech dostosuje się do rzeczywistości słowackiej...) Chyba, że będzie jak w Niemczech czy we Francji....
"Kościoła katolickiego, Kościoła powszechnego, na terenie którego wybudowano im pomnik nietolerancji i przemocy, co spowodowało nowy podział w społeczności lokalnej". - co Ty mówisz? jaki podział? jaka nietolerancja? gdzie Ty żyjesz? u nas tego nie ma,byłeś tu w Podsarniu? rozmawiałeś? pytałeś? skąd takie słowa? i jeszcze wprowadzasz do tego Kościół!
" dlatego odrzucam pseudopatriotyczne nawoływania w rodzaju: ?jeśli żyjesz w Polsce, myśl jak Polak?, gdyż tchnie to zaściankowością i mentalną ułomnością_ - rozumiem,chyba nie jesteś Polakiem!(zaściankowość= polskość? tak myślą elity z Brukseli) więc nie można tego od Ciebie wymagać! Jestem tolerancyjny - ale Ty nie ubliżaj. Ja nie mówię Ci że jesteś "mentalnie ułomny".
Kończę, nie chce uczestniczyć w dyskusji - z Twojej strony- tendencyjnej, anty-polskiej i anty-kościelnej, opatrzonej nalotem i kalkami historii z lekcji z PRL-u. Myślałem, ze można poważnie i merytorycznie podyskutować, pomyliłem się. Dziękuję!
0
Jaś19:34, 28 listopada 2018
Mieciu.... nie zaniżaj poziomu dyskusji
0
Mietek15:06, 28 listopada 2018
Do Jano
Jeżeli nie podoba Ci się NASZ PREZYDENT i POLSKOŚĆ ORAWY to wyjedź stąd a nie skomlej na tym POLSKIM forum!
0
Jano21:24, 27 listopada 2018
Do Jan Ch.
Nie wydaje mi się, aby p. prezydent w Podsarniu wykonał jakikolwiek gest w stosunku do Słowaków, gdyż nie dość, że ich zupełnie zignorował, to jeszcze zupełnie przekręcił fakty. Jego wykrzyczane: Tu jest Polska! potwierdza to dobitnie. A przecież oni tego nie kwestionują, nikt tego nie kwestionuje. Jednak wszelkiej maści funkcjonariusze publiczni starają się udowodnić, i to w każdym obszarze życia społecznego na tej części Orawy, która należy do Polski, że oni nie mają żadnych praw. Nawet prawa do rzetelnie opisanej historii. Zupełnie ich jeż zmarginalizowano, a nieustanne udawadnianie, że ich nie ma, że wszystko jest polskie, jest przykrym potwierdzaniem braku elementarnej kultury. Tym razem w wydaniu głowy państwa. Dobitnie to wybrzmiało podczas uroczystości 23.11.2018 w Podsarniu i nie można się dziwić, iż frekwencja mieszkańców była nadzwyczaj niska. Wielokulturowość nie jest przekleństwem, jest bogactwem. Władze muszą zrozumieć, iż zbyt nachalne zaklinanie rzeczywistości wywołuje skutki odwrotne od zamierzonych. A teraz polityka wkroczyła też do sacrum i wszyscy, niezależnie od poglądów, będą chodzić do Kościoła katolickiego, Kościoła powszechnego, na terenie którego wybudowano im pomnik nietolerancji i przemocy, co spowodowało nowy podział w społeczności lokalnej. Jest to bardzo przykre. Moje stanowisko nie jest zatem słowacko-lubne, lecz rzetelne. Nie podzielam poglądów, iż jeśli fakty historyczne nie pasują (np. relacja F. Machaya o stosunkach narodowościowych na Orawie w 1910 r.), to korzystamy ze zmanipulowanych ustaleń węgierskich, którzy Słowaków uciskali. Stanowczo dlatego odrzucam pseudopatriotyczne nawoływania w rodzaju: ?jeśli żyjesz w Polsce, myśl jak Polak?, gdyż tchnie to zaściankowością i mentalną ułomnością.
I jeszcze jedno, ponownie odsłuchałem wystąpienie p. prezydenta w Podsarniu i niestety, nic tam nie było o tym, iż ? pod tą flaga(biało-czerwona) jest miejsce dla wszystkich? Tego w Podsarniu nie powiedział.
0
pol17:14, 27 listopada 2018
...Celina...nie podoba Ci się,że ci zza wody mają coś do gadania.Gdy by nie ci zza wody to Polska by nie istniała,bo Ignacy Paderewski właśnie zza wody walczył o odzyskanie niepodległości i układał plan z prezydentem amerykańskim.Ci zza wody nie jeżdżą do Brukseli i nie są targowiczanami ale to ci ''patrioci'' krajowi.Miejsca w kraju jest dosyć i starczy dla wszystkich,chociaż życzylibyśmy sobie aby zdrajców z Polski wykopać a zrobić więcej miejsca dla tych zza wody,czy z Irlandii,czy Niemiec i Austrii.
0
Jan Ch.21:15, 26 listopada 2018
do Jano:
Widzę, że reprezentujesz stanowisko czysto słowacko-lubne, i żadne argumenty, nawet historyczne Cię nie przekonają. Nie rozstrzygniemy sporu. Proszę Cie tylko skoro jesteś , żyjesz w Polsce, myśl jak Polak, kochaj Ojczyznę.... Historia jest nauczycielka życia... , Prezydent ostatnio powiedział,że "pod tą flaga(biało-czerwona) jest miejsce dla wszystkich!

Pozdrawiam
0
Celina16:29, 26 listopada 2018
Z waszych wypowiedzi widać, że już w 1918 roku Polacy z Ameryki mieszali w naszej polityce. Czas z tym skończyć, kto nie płaci podatku w Kraju nie ma prawa głosu.
0
radny14:13, 26 listopada 2018
Analizując zamieszczone na tym forum komentarze wyciągnąć można jeden wniosek a mianowicie.JEST TO KLASYCZNY PRZYKŁAD JAK MOŻNA POPRZEZ BRAK WIEDZY HISTORYCZNEJ WRĘCZ GŁUPOTĘ PODZIELIĆ NARÓD A NAWET CAŁE RODZINY.Organizatorzy do szkoły podstawowej celem zdobycia odpowiedniej wiedzy.Panowie Siarka, Dziwisz,i inii gminni politycy, oszczęddzcie wstydu sobie, i całej społeczności gminnej .
0
Ficek14:08, 26 listopada 2018
Pięknieś to Marcin poprowadził,tak z sercem i prowdziwie.
0
Edi12:06, 26 listopada 2018
@Nie ślepy ale jesteś chorym fanatykiem
0
nie ślepy10:52, 26 listopada 2018
Edi:"my", to wszyscy normalni, nie zaślepieni lewacy! Poniał tawariszcz z sekty zwanej lewactwo?!
0
Edi07:03, 26 listopada 2018
@ nie ślepy kto to są my? . Czyżby sekta wynająć jakiegoś boga?
0
Jano01:23, 26 listopada 2018
Do Jan Ch.: odpowiem w kolejności i proszę czytać ze zrozumieniem:
1. Nieważne jest ilu jest Słowaków w Podsarniu i w innych należących do Polski miejscowościach Orawy, wystarczy, że są, a tego przecież nie można kwestionować. Prezydent występując publicznie winien mówić do wszystkich obywateli, a tego nie zrobił. Mówił tylko do Polaków i na dodatek twierdził, iż w 1918 mieszkali w Podsarniu wyłącznie Polacy i że ci podobno chcieli należeć do Polski, co jest nieprawdą. Jest to życzeniowa wersja historii.
2. Podtrzymuję, iż Machay, Borowy i Dziubek nie mieli nic wspólnego z Podsarniem, a o pozostałych napisałem: Kolejni wymienieni "zasłużeni" wtargnęli na Orawę 6.11.1918 i najprawdopodobniej należeli do Kompanii Spisko-Orawskiej, jeśli nie, to prawdopodobnie do Legii Spisko-Orawskiej a ta, niestety dała się poznać z bardzo negatywnej strony i na pomniki nie zasługuje.
3. Przecież to nie wojska czechosłowackie wtargnęły na tereny polskie, lecz polskie na tereny sukcesora Austro-Węgier ? Czecho-Słowacji, a po nakazie opuszczenia działały one w formie grup dywersyjnych. Sprawozdanie dra Bednarskiego z okresu plebiscytowego nie może tego faktu podważyć. Natomiast pamiętnik F. Śmiecha z Piekielnika, spisany w 1970 r., dotyczy roku 1945. ?!
4.W Półgórze Wojsko Polskie otwarło ogień do ludności (podobno polskiej) i zadźgało bagnetami dwie osoby, w następstwie czego musiało się w pośpiechu ewakuować - do Żywca?
5. coś wybudują obok kościoła, to zmieniona zostanie pamięć o historii regionu - co to za merytoryczny argument? ? tak, to jest przecież ewidentne, iż w Polsce wpycha się obecnie politykę do kościołów!
6. Przecież nie zachodzi obecnie żadna potrzeba obrony granic, a nadto przecież ten pomnik nie budowali mieszkańcy Podsarnia, lecz przywieźli go tam z Polski, a zapłacił wójt gminy Raba Wyżna ? p. prezydent po raz kolejny mija się z prawdą (być może mu o tym jego służby nie doniosły).
7. Jeśli na 412 osób mieszkających w Podsarniu w 1918 protestowało przeciwko przyłączeniu ich wioski do Polski aż 50 dorosłych osób, w tym 14 kobiet, mieszkańców Podsarnia narodowości słowackiej przebywających w USA, to przecież według ówczesnych wskaźników demograficznych reprezentowali oni niemal wszystkie ówczesne rodziny Podsarnia. Czy jest to normalne, że ?ci za wodą tez mieli swoje zdanie... i w wolnym kraju, w USA, nie przyznawali się do polskości, lecz do słowackości? Dlaczego o tym nie wspomniał p. prezydent?
8. Powyższe wskazuje, iż do Polski nie chciał należeć nikt! O plebiscycie nie decydowali miejscowi?

Szanowny Jan Ch., odpowiedź mnie nie uraziła, a jeśli zostanę zrozumiany, będę usatysfakcjonowany. Nie pisałem bowiem swej wypowiedzi z potrzeby ? myślenia, polskiego? Patriotycznego?, lecz z powodu ordynarnego głoszenia nieprawdziwych twierdzeń, nie mających nic wspólnego z dziejami wsi Podsarnie i w związku z fałszowaniem pmięci.

P.S
Odnośnie węgierskiego spisu ludności z 1910 r. donoszę, że nie zawierał rubryki Polacy, lecz inni (egyéb) i odnosił się do użytkowników języka. Natomiast poprzedni węgierski spis z 1900 r. potwierdzał, iż w Podsarniu żyło wówczas 476 Słowaków. Działo się to w czasie największej madziaryzacji. Wracając jednak do spisu z roku 1910, to przyczyn zapisania mieszkańców Podsarnia (i innych wsi) między innych - z przypisem, iż dotyczy to Polaków (w 9 miejscowościach) i w większości Polaków (w 7 miejscowościach), należy szukać w działaniach orawskich madziaronów Divekiego, Matonoga i Sterculi, którzy tak uzgodnili z madziarskimi urzędami. Ks. Ferdynand Machay w publikacji Moja droga do Polski (s. 47 ? wydanie III, Kraków 1992) w odniesieniu do roku 1910 pisze: Trzeba bowiem wiedzieć, że nasi górale w okręgach Trzciana i Namiestów byli bardzo głęboko przekonani ? choć mylnie ? że są Słowakami. I kiedy się nasz ruch rozpoczął (1910), myśl polityczna słowacka święciła u nas swe zupełne zwycięstwo. /?/ Nawet małe dzieci wrzeszczały hasło ks. Hlinki: za tu našu slovenčinu! Czy ks. F. Machay mógł się mylić? Raczej nie! Taką samą strukturę narodowościową miało wówczas Podsarnie.
0
Jan19:12, 25 listopada 2018
do Jano!
1. Nie jest to również ?mieszanie pojęć? - Skandalem jest, iż prezydent RP na terenach zamieszkałych również przez Słowaków, mówił wyłącznie do Polaków - ilu Słowaków mieszka dziś na Orawie? Proszę podać liczbę i źródło.
2. są nazwiska nie mające nic wspólnego z Podsarniem: Machay, Borowy i Dziubek - logicznie rzecz biorąc, nie rozumiem... Wendelin Kapuściak, Paweł Siarka, Franciszek Olesiak - mieszkańcy Podsarniai-Orawy, Józef Możdżen - mieszkaniec Harkabuza...(proszę zapoznać sie z napisem na tablicy)
3.Kolejni wymienieni "zasłużeni" wtargnęli na Orawę 6.11.1918 i najzwyczajniej mordowali ludność cywilną. - mordy Orawian....chyba nie znasz sprawozdania dra Bednarskiego z okresu plebiscytowego odsyłam do źródeł(jak byś nie znalazł służę). Szkoda, żę nie znasz pamiętnika Śmiech z Piekielnika!
4.Takie zdarzenia miały miejsce w Półgórze, Jabłonce i Piekielniku.(mordy) - tak, ale co innego Wojsko Polskie (nazywasz ich terrorystami )
5. coś wybudują obok kościoła, to zmieniona zostanie pamięć o historii regionu - co to za merytoryczny argument?
6.jednak mocarstwowe opowieści o potrzebie obrony granic, są nie na miejscu. - "Pomnik, który sami zbudowaliście, na którym jest nasz orzeł w koronie ? symbol Rzeczypospolitej wolnej, niepodległej, suwerennej, mocnej, gotowej do walki o swoje granice. Jak bardzo ten orzeł symbolizuje też polskich górali i tę ziemię! - co tu jest nie na miejscu?
7.iż protestują przeciwko przyłączeniu ich wioski do Polski, jest niezmiernie wymowny, a był między nimi również mieszkaniec o nazwisku Jozef Szarka - ale to normalne, tak rodziło sie nowe państwo. A ci za wodą tez mieli swoje zdanie...
8.Twierdzenie zatem, iż wszyscy chcieli należeć do Polski jest nieuzasadnione -oczywiście , ze nie wszyscy - dlatego miał być plebiscyt, dla obrony rodzącej sie Polski - postanowiono inaczej.
Drogi Jano - myślę, żę nie uraziłem Twojego myślenia, właśnie - jakiego? polskiego? patriotycznego? historycznego? - wywodami, ale proszę przyjedz do Podsarnia, zobacz, poczytaj... pozdrawiam Jan Ch.
ps.
zapominałem dodać ze w spisie ludności z 1910 r.(źródło znasz, więc
nie podaję) było w Podsarniu: 429 mieszkańców ( 206 mężczyzn i 223 kobiet)- 414 Polaków(96.5%), 8 Słowaków (1.9%), 7 Żydów (1,6% - 2 deklarowało j.węgierski, 4 - niem., 1 - słowacki)
0
Foka na falaf18:39, 25 listopada 2018
Aaaa to łun u nif ftety był.
0
nie ślepy16:48, 25 listopada 2018
@Edi: ...bredzisz coś o czerwonej książeczce a tyś cały" czerwony"! To wali od ciebie na odległość, dlatego nawet nie wiesz, że Bóg pisze się z dużej litery! A jak "miłują" innych ludzi "czerwoni", to my wiemy bardzo dobrze z historii!
0
Edi15:07, 25 listopada 2018
Do Nie ślepy. Widać że jesteś z pisu bo wali od ciebie nienawiścią i wszystkich obrażasz kto ma inne zdanie . Dawniej tacy ludzie mieli czerwone książeczki jak np piotrowicz
0
Mietek14:56, 25 listopada 2018
Brawo Panie Prezydencie! ORAWA jest i będzie POLSKĄ! Jestem dumny,że urodziłem się na POLSKIEJ Orawie w Kiczorach. I jestem dumny z PREZYDENTA NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ.
0
nie ślepy13:24, 25 listopada 2018
@jolka...dlaczego odstawiłaś leki?
@Edi: swoje wypociny zamieszczaj u swoich w "konsomolskiej prawdzie"!
@paul: ile dostajesz od tych swoich wypocin?! Naród zatwierdził naszą konstytucję?! No chyba ten twój naród, zamieszkały tzw "kraj rad"!
0
Niech żyje Prezydent DUDA13:10, 25 listopada 2018
Do jolka:
Sama sobie wystawiłaś świadectwo, jeśli faktycznie uważasz, że Prezydent Duda powinien pucować buty "Bolkowi"Wałesie, Szogunowi Komorowskiemu i pijakowi Kwaśniewskiemu nad mogiłami polskich żołnierzy. Masz rację - powinnaś się wstydzić za tych prezydentów i... za siebie.
A od Prezydenta Dudy się odczep, bo inaczej może Cię własna złość udławić. I proszę Cię, nie powołuj się tutaj na uczelnię, bo to na nikim nie robi wrażenia. Ja też studiowałam i wiem, jaką kulturę prezentują niektórzy tzw. pracownicy naukowi.
0
góralka12:38, 25 listopada 2018
Piękna wizyta - to się nazywa być blisko ludzi. Brawo Panie Prezydencie!!! Brawo Panie Pośle i mieszkańcy Podsarnia! TAK TRZYMAĆ!
A POpaprańcy i wykształciuchy niech się wściekają, Karawana jedzie dalej!!!
0
Kapeluśnik12:18, 25 listopada 2018
Mi sie zaś podobała wizyta w Orawce
0
Maciek12:12, 25 listopada 2018
A burmiszcz z miasta przyjechoł uczyć się od czego zacząć budowe pomnika?
0
Ryś11:53, 25 listopada 2018
Do Jan z Podsarnia. Chłopie coś taki nerwowy co tak krzyczys chyba za dużo oglondasz przemówień tego człowieka
0
Premia11:21, 25 listopada 2018
Do Precz z czerwoną zararom Powiedz to swoim takim jakPiotrowicz ????
0
Inny11:14, 25 listopada 2018
Do Maniowianin
Z tego co wiem to w Maniowach przed Urzędem Gminy miał być pomnik Papieża Jana Pawła II a nie na 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości
Zapytaj zresztą w Gminie
0
wyborca11:10, 25 listopada 2018
Nie dawno na zaproszenie tych samych działaczy goszczony w gminie Raba Wyżna był Pan Prezydent Lech Wałęsa po czasie okazało się że gościliśmy zdrajce o pseudonimie tw,Bolek. Teraz gościliśmy Pana Prezydenta Dude który za jakiś czas może w oczach sądu okazać się Panem który łamał Konstytucje a więc dokonał przestępstwa.W związku z tym pytam Pana Siarke oraz władze gminne i innych notabli gminnych łącznie ze strażakami i mieszkańcami Podsarnia w którym miejscu społeczeństwa tego kraju jesteśmy,wielki wstyd że jesteśmy uzależnieni od powiewu wiatru politycznego który przynosi korzyści jednostkom ale w zamian reszta mieszkańców niema nic tylko igrzyska.
0
Edi10:30, 25 listopada 2018
@ Jan z Podsarnia żeby tylko ten bóg nie błogosławił Polsce tak jak Ziemi Świętej
0
PIS=PZPR09:11, 25 listopada 2018
Nos ma coraz dluzszy...
0
jolka00:20, 25 listopada 2018
@ozo. Duda , to najgorszy prezydent w historii Polski i basta. Komorowskiemu, Wałęsie, Kwaśniewskiemu to może najwyżej pucować buty. Wstydzę się go. Nie tylko ja, Wstydzi się go jego uczelnia, koledzy ze studiów i cały niepisowski świat. Prezydent na usługach szeregowego posła, przedstawiciel dojnej zmiany. zadufany w sobie narcyz. Nie mogę doczekać czasów, jak beknie za to wszystko co zrobił i stanie przed Trybunałem Stanu. Żaden prezydent nie łamał Konstytucji, bo była dla nich świętością, a on tak. i to niejednokrotnie,
0
Jano23:29, 24 listopada 2018
Do Jana z Podsarnia: to fajnie, że Jan tam był, jednak uczciwość i rzetelność nakazuje, aby prezydent RP mówił obywatelom prawdę. Przecież nikt nie kwestionuje faktu, iż obecnie Podsarnie leży w Polsce, jednak mocarstwowe opowieści o potrzebie obrony granic, są nie na miejscu. Nikomu nie śni się nawet o tym, aby mogło być inaczej. Polska należy do Unii Europejskiej i jej granice są jak najbardziej stabilne. Jednak fakt, iż aż 50 mieszkańców Podsarnia, czasowo przebywających w USA, podpisało Rezolucję z 6 października 1919 przyjętą w Chicago, iż protestują przeciwko przyłączeniu ich wioski do Polski, jest niezmiernie wymowny, a był między nimi również mieszkaniec o nazwisku Jozef Szarka. Dla informacji podaję, że pod tą deklaracją podpisało się łącznie aż 1500 osób, które wyjechały z terenów północnego Spisza i górnej Orawy. Twierdzenie zatem, iż wszyscy chcieli należeć do Polski jest nieuzasadnione. Nie jest to również ?mieszanie pojęć? ? jak chce Jan ? gdyż stwierdzenie to jest zupełnie nieuzasadnione. To nie jest mieszanie pojęć, lecz świadome wypaczanie pamięci!
0
Precz z czerwoną zarazom!22:55, 24 listopada 2018
Dziwne że ci krzykacze " konstytucja" jeszcze tu są a powinni być w Paryżu w żółtych koszulkach z napisem "konstytucja". Co tim nie rozdał rozkazów?
0
Jan z Podsarnia20:39, 24 listopada 2018
Tak trzymać. Podsarnie to i Orawa i Polska!
p.s.
Szkoda, że zabierają głos Ci co nie potrafią historii odzieli od polityki... roku 1918 od 1939 -45! Mieszają pojęcia, ludzi, wydarzenia... tworzą jakąś kalkę z nauczania historii z PRL-u.
Żaden Prezydent im się nie podoba, wylewając soje żale... Ludzie ! gdyby tak myśleli nasi dziadowie w 1918 roku to chyba, by nas nie było!!
Niech żyje Polska! Niech żyje Orawa!
Boże błogosław Polsce!
p.s2.
I ja tam byłem.....
0
znikli20:19, 24 listopada 2018
a gdzie są na foto - marszałek Witold Kozłowski, wicewojewoda Gawron ?
pokazują tylko PZPR
nie było innego fotografa
0
demo16:46, 24 listopada 2018
Jędrek z Podsarnia --- możesz głąb kapusty nosić i cześć
0
ozo14:42, 24 listopada 2018
Czego wy ludzie chcecie od tego Prezydenta? wszystko wam nie pasuje zawistny naród.Może Komorowski był lepszy albo Wałęsa? wychodzą teraz te zawijanki.Ja się bardzo cieszę że mamy takiego normalnego i nie udającego człowieka widać że mu na Polsce zależy!!! Oby był jak najdłużej.
0
patriota13:51, 24 listopada 2018
to były obchody 100. niepodległości Polski, a Podsarnie to nie Polska? przestańcie hejtować, tylko godnie się zachowujcie upamiętniając niepodległość obojętnie z jakiej jesteście opcji i gdzie uroczystości są , bo wszyscy jesteśmy Polakami .
0
wrona13:27, 24 listopada 2018
Tak sobie myślę .Nie można było z tym obeliskiem przy kopcu w Nowym Targu podobnie postąpić .Nawet tekst i podpisy jakieś normalniejsze .
0
Jano13:22, 24 listopada 2018
Do K. Na terenach Orawy w 1918 nie było terenów zamieszkałych przez Polaków, twierdzenia p. prezydenta i niektórych polskich historyków są nieprawdziwe. Wojska Węgierskiej Republiki Rad zresztą nie wkroczyły na Orawę
0
pol13:06, 24 listopada 2018
...jano...a Orawianie to nie Polacy?Dalej tak myślisz jak kilkadziesiąt lat temu?
0
Maniowianin12:52, 24 listopada 2018
W Maniowach przed budynkiem Gminy też miał być pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości tylko faceta nie udało się wywłaszczyć. Nie ma ani imprezy ani pomnika a pozostał jedynie niesmak
0
dziadek10:59, 24 listopada 2018
Lepiej byłoby na siłę nie pisać nowej historii. Tak, jak i tutaj, tak i w Waksmundzie, gdzie Macierewicz "przyklepał" bohaterstwo Ognia te sprawy zawsze były kontrowersyjne. Dla jednych bohaterzy, dla drugich mordercy, konfidenci.
0
podhalanin10:36, 24 listopada 2018
Notariusz zabawia sie na Orawie ?
0
paul10:24, 24 listopada 2018
Panie Prezydencie RP Konstytucja przede wszystkim zatwierdzona przez cały naród w referendum
0
K.09:16, 24 listopada 2018
@Jano
skandalem jest, żeby na tereny zamieszkałe przez Polaków wkraczały obce wojska - niedawni sąsiedzi, pod czerwonym sztandarem ze złamanym krzyżem.
0
wyborca08:56, 24 listopada 2018
Ciekawe tylko czy Poseł Edward Siarka i jego kolega Starosta Krzysztof Faber pochwalili się koalicją w powiecie Nowotarskim.
0
Niech Żyje!!!00:42, 24 listopada 2018
Dla czego tyle negatywnych komentarzy? Bo prezydent to Prawdziwy Polak Patriota i to boli czerwoną zarazę najbardziej.
0
Jano00:31, 24 listopada 2018
Skandalem jest, iż prezydent RP na terenach zamieszkałych również przez Słowaków, mówił wyłącznie do Polaków! Czyżby ci nie byli polskimi obywatelami? Zaś to, że obok kościoła katolickiego stanął pomnik na którym wyryte są nazwiska nie mające nic wspólnego z Podsarniem: Machay, Borowy i Dziubek oraz to, że głowa państwa polskiego pochwala przemoc. Kolejni wymienieni "zasłużeni" wtargnęli na Orawę 6.11.1918 i najzwyczajniej mordowali ludność cywilną. Początkowo tzw. Kompania Spisko-Orawska, a później jako organizacja terrorystyczna o chwalebnej nazwie Legia Spisko-Orawska.Takie zdarzenia miały miejsce w Półgórze, Jabłonce i Piekielniku. Niektórym wydaje się, że jeśli coś wybudują obok kościoła, to zmieniona zostanie pamięć o historii regionu. Są niestety w biedzie
0
nw21:44, 23 listopada 2018
W roku 1918, po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej ożyła idea przyłączenia Górnej Orawy do Polski. 6 listopada 1918 roku w Jabłonce powstała Rada Narodowa Polaków na Górnej Orawie. Na Orawie pojawiły się patrole wojska polskiego. Napięta sytuacja groziła rozlewem krwi. Rozpoczęła się dwutorowa akcja, której celem było przyłączenie Górnej Orawy do Polski. Z jednej strony działalność dyplomatyczna, z drugiej ? agitacyjna, w którą zaangażowały się m.in. ówczesne autorytety naukowe. Sprawa orawska (i podobna ? spiska) stanęła na forum międzynarodowym w Wersalu. Do Paryża udała się delegacja z ks. Ferdynandem Machayem z Jabłonki, Piotrem Borowym z Rabczyc i Wojciechem Halczynem z Lendaku. Zostali oni nawet przyjęci przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona. Z płomienną mową wystąpił tam P. Borowy. Na Orawie planowano przeprowadzenie plebiscytu, lecz ostatecznie z niego zrezygnowano i 23 lipca 1920 roku Konferencja Ambasadorów przydzieliła Polsce część Orawy, przecinając granicą państwową jednolitą grupę językową i etniczną. Spory graniczne zakończono dopiero w roku 1924, kiedy to za część Lipnicy Wielkiej oddano Czechosłowacji Głodówkę i Suchą Górę.

Wsie te przyłączono przejściowo do Polski w roku 1938.

W okresie II wojny światowej Orawa została przyłączona do podporządkowanej Niemcom Słowacji.

W roku 1945 przywrócono granicę sprzed 1938.
0
góral z Jabłonki21:22, 23 listopada 2018
Orawiec z Krakowa , Jabłonka nie chciała tych uroczystości to odbyły się w Podsarniu. Jacy z was patrioci skoro piszecie że żenada i inne bzdety. Teraz jest rok obchodów 100 niepodległości i Podsarnie pokazało, jak je można obchodzić w małych miejscowościach, a nie tylko w Warszawie. Oby więcej w kraju było podobnych uroczystości upamiętniających rocznicę niepodległości. Gratulacje dla organizatorów za przygotowanie uroczystości z udziałem prezydenta, chociaż nie jest on z mojej bajki.
0
Jędruś z Podsarnia21:13, 23 listopada 2018
Od dzisiaj aż do .... , nie noszę kapelusza z muszelkami .
0
qwe20:19, 23 listopada 2018
Żenada za wielkie pieniądze!
0
Trzydziestolatek20:04, 23 listopada 2018
zdjęcie 18 ... nieodżałowany Roman Kłosowski :(
0
Monika co ma cyce jak Donice19:52, 23 listopada 2018
wysmienite przyjecie
0
jan19:19, 23 listopada 2018
Ależ ta Małgorzata Ch. z Podsarnia ma parcie na szkło......
0
Orawiec z Krakowa18:46, 23 listopada 2018
Ośrodkiem działań niepodległościowych na Orawie była Jabłonka, może też Lipnica Wielka. Wszyscy o tym wiedzą, ale nie politycy. Prezydent powinien przyjechać do Jabłonki!!!! Podsarnie na Orawie, widać to po strojach całkowicie podhalańskich. Panowie politycy skandal.....Orawę znowu dzielicie......
0
mk18:16, 23 listopada 2018
Patriotyczne i piękne . 100 lat dla RP .
0
gość17:55, 23 listopada 2018
Prezydent powinien w kapeluszu chodzić widac że z Małopolski bo mu pasuje
0
czytelnik17:48, 23 listopada 2018
Ciekaw czy powiedzial ludziom jakie ustawy podpisal ostatnio o wodzie i szczepieniu przymusowym osob po 60-ce...
0
Xxx17:33, 23 listopada 2018
I śpisoki !!!!
0
AB16:03, 23 listopada 2018
Wsie orawskie do 28.7.1920 r. nigdy do Polski nie należały i zawsze, od powstania należały do korony św. Stefana. O jakim to "powrocie" mowa?
0
KLOC15:51, 23 listopada 2018
Imponujące
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas