Radni punktują przygotowania do budowy Centrum Sportów Lodowych: "Nie napawają optymizmem" - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Zakopane
Snow
-1°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
03.02.2019, 19:22 | czytano: 6945

Radni punktują przygotowania do budowy Centrum Sportów Lodowych: "Nie napawają optymizmem"

NOWY TARG. "Miasto nie posiada odpowiedniej powierzchni gruntów pod planowaną budowę Centrum Sportów Lodowych, a grunty, na których ma powstać obiekt nie są uzbrojone w konieczną infrastrukturę" - podsumowują radni z klubu Razem Nowy Targ. Opinie o braku przygotowań do inwestycji opierają na odpowiedzi burmistrza na pytania o stan przygotowań do rozpoczęcia prac.

zdj. Razem Nowy Targ / FB
zdj. Razem Nowy Targ / FB
Radni z klubu Razem Nowy Targ, czyli Agata Michalska, Bartłomiej Garbacz, Szymon Fatla i Michał Glonek piszą: "W dniu 17-12-2018r. radny Bartek Garbacz działając w imieniu naszego klubu poprosił o regularne informowanie Komisji Sportu, Promocji i Turystyki (w której działają wszyscy nasi radni) w sprawach związanych z budową Centrum Sportów Lodowych. Pytania jakie padły to m.in.:
- czy Gmina Miasto Nowy Targ posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie niezbędnym do realizacji zamierzenia inwestycyjnego?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ wystąpiła do zarządcy drogi – Al. Tysiąclecia z wnioskiem o wydanie warunków na budowę zjazdu publicznego, bądź budowę skrzyżowania?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ wystąpiła do zarządców infrastruktury technicznej z wnioskiem o wydanie warunków budowy sieci energetycznej, wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i teletechnicznej, niezbędnych do funkcjonowania obiektu?
- czy Gmina Miasto Nowy Targ posiada dokumentację z badania podłoża gruntowego, bądź zleciła wykonanie stosownej dokumentacji?
- czy powstał harmonogram realizacji inwestycji? Jeżeli tak, to prosimy o jego udostępnienie.

Odpowiedzi jakie dostaliśmy nie napawają optymizmem:
- Miasto nie posiada odpowiedniej powierzchni gruntów pod planowaną inwestycję,
- Grunty na których ma być budowane Centrum Sportów Lodowych nie są uzbrojone w konieczną infrastrukturę,
- Nie został ciągle uzgodniony z Konserwatorem Zabytków miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 16-30 obejmujący planowany obszar budowy,
- Nie ma także harmonogramu inwestycji ani nie zostały zidentyfikowane ryzyka z nią związane."

Pełna odpowiedź burmistrza w galerii, pod artykułem.

Przypomnijmy, obecna lokalizacja inwestycji to tzw. Podmieścisko, nad potokiem Biały Dunajec. To trzecie miejsce. Pierwotnie wskazywano teren wokół Hali Sportowej Gorce, a potem okolice między zakopianką, a potokiem Biały Dunajec od strony Szaflar. Z tych lokalizacji musiano zrezygnować z powodu m. in. niemożności dokupienia od prywatnych właścicieli terenu niezbędnego do umiejscowienia całego kompleksu. Gdy burmistrz wskazał trzecią z kolei lokalizację, czyli Podmieścisko - na północ od mostu przy Al. Tysiąclecia nad Białym Dunajcem - zaprotestował konserwator zabytków.

Burmistrz wyjaśnia: "Wszelkie prace projektowe dotyczące realizacji Centrum Sportów Lodowych będą realizowane po uchwaleniu planu miejscowego Nowy Targ 16-30. Póki co trwa proces sporządzania projektu tego planu miejscowego. Plan ten nie został uzgodniony przez Kierownika nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Pomimo podjętych rozmów oraz stanowiska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, który uchylił postanowienie Konserwatora Zabytków o odmowie uzgodnienia projektu planu miejscowego, Kierownik Delegatury WUOZ ponownie odmówił uzgodnienia projektu planu miejscowego."

Jak dodaje Grzegorz Watycha - od postanowienia zostało złożone zażalenie. Sprawa jest rozpatrywana od listopada 2018 roku przez Generalnego Konserwatora Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych ma kosztować ok. 70 mln zł. Na kolejne 30 milionów zł. szacuje się budowę zaplecza gastronomicznego i hotelu dla sportowców, które zrealizowane mają być "w partnerstwie publiczno prywatnym". Według zapowiedzi władz Miasta inwestycja miała być wykonana w 2018 i 2019 roku. Tak się jednak nie stało. W budżecie zarezerwowano jednak środki na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac przy budowie nowej hali.

Część radnych kilkakrotnie podnosiła, że to niepotrzebne zamrożenie pieniędzy, które lepiej przeznaczyć na konkretne cele. Najczęściej wskazywano - zwiększenie puli na dopłaty do wymiany pieców.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
poldek23:05, 6 lutego 2019
Czy ta hala lodowa będzie miała całoroczne obłozenie? Czy to tylko dla hokeja i Jezusa na lodowisku?
Mamy zapewnienie o krajowych imprezach czy międzynarodowych?
Powstanie tor do jazdy szybkiej?
Skąd kasa na utrzymanie obiektu.cały powiat bedzie się składał?
Emerytowany inż. bud.drogowego19:28, 6 lutego 2019
Ja uważam że w mieście nie ma osoby, która mogła by ten problem rozwiązać. Podpowiadam na terenie naszego miasta jest taka możliwość zrealizowania tej inwestycji.Teren o pow. 11800 m2 w środku miasta w bliskiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego blisko centrum, gdzie teren jest uzbrojony z możliwością doprowadzenia wód termalnych.
Taka lokalizacja to doskonała wizytówka miasta widoczna z Zakopianki w bliskiej odległości, gdzie można dojechać środkami transportu z poza terenu miasta a w końcu o to chodzi żeby jak najwięcej mieszkańców innych okolic na imprezy tam dojechało.A teraz podpowiem to teren "GLINIKI' w rozwidleniu koniczynki przy zjezdzie z Krakowa i wyjezdzie do Zakopanego w poł-wsch. częsci miasta.
Piotr15:47, 5 lutego 2019
I się zaczęło, należy zjednoczyć siły i wspólnie dążyć do celu a to, że nie ma uzbrojenia działek to chyba oczywiste, przecież nie ma jeszcze żadnego projektu. Ci Radni z klubu Razem na czele z panią Michalską powinni się opamiętać. Kiedy była Prezesem Podhala to raczej Watycha był jej przychylny a teraz...eeechchch.
wyslebodzony20:00, 4 lutego 2019
jolanta ślebodna, bredzisz bo nie masz pojęcia i a woku widziałaś tylko rzeźbę pegaza na ścianie zewnętrznej bo dalej się ie zapuszcasz
PK19:17, 4 lutego 2019
Cała inwestycja to bicie piany.Na 100% jej nie będzie.Mam tam działkę nikt nigdy zemną nie rozmawiał o sprzedaży.Podobnie było za poprzedniego burmistrza chciał tam zrobić targowicę ale na cudzych gruntach.
DR MARTENS18:54, 4 lutego 2019
Czyli Grzesiu mnie wykiwal,glosowalem na niego bo obiecal hale lodowa...no to w następnych wyborach pokaze mu gest Kozakiewicza.
jolanta ślebodna16:55, 4 lutego 2019
Może pieniądze przeznaczone na MOK powinny iść na coś innego, jak właśnie ta hala lodowa? Albo starą halę z tych pieniędzy podremontować? W MOKu za to wystarczy sale widowiskową odnowić, do innych pomieszczeń i tak mało kto się zapuszcza. Więc ulamek kwoty by poszedł na to. Tu by mogły być te brakujące pieniądze dla hali. Zresztą ludzie - choćby po komentarzach tu patrząc - bynajmniej nie popierają całkowitej "przemiany" MOKu na jakiś nowy klocek bez wyrazu i charakteru. Ten stary ma chociaż ładną rzeźbę na ścianie i ładną fontannę. Nowy nie ma nic ladnego. Wiec moja rada - pieniążki zamiast na MOK przesunąć na halę i jeśli nie ma jak postawić nowej, to starą wyremontować. Lepszy wróbel w garści, niż goląb na dachu.
alik15:21, 4 lutego 2019
A może najpierw powalczmy ze smogiem?. Budowane drogi to kiszki typ"kabanos", brak alternatywnych dróg wjazdowych do NT bez korków. nie mówiąc o parkingach. tereny przy lotnisku zamieniliśmy na cmentarz. Może by należało najpierw pomyśleć perspektywicznie /jak za babci Komuny/, a później działać. Jak na razie to kicha stolcowa.
do normal10:56, 4 lutego 2019
Ja nie chcę oglądać. Ja chcę by młodzież miała gdzie spędzić czas wolny. A gdzie ma to robić skoro miasto nie dba o to, żeby dzieci miały gdzie uprawiać sport. Kiedyś funkcjonowały małe boiska, były kosze itd...Teraz nie ma nic, ale mówi się o j*** hali na 5000 osób. Dla kogo? Taka sama wizja jak wieżowce Jarka.

Zaraz padną argumenty, że są przecież Orliki. No są. W części miasta, gdzie jest najmniejsza gęstość zaludnienia. Tymczasem na Skarpie doprosić się nie mogą o remont starego boiska, a o nowych blokach "pod lotniskiem" już nie wspominam.
PS10:09, 4 lutego 2019
A nie budują już? Bo ostatnio tv watycha puszczała coś z drona, jakąś budowę
normal09:13, 4 lutego 2019
Uwaga do "Mówię nie" - szanowny kolego lub koleżanko, chcesz budować nowe boiska do piłki do nogi czy siatki bo na meczach hokejowych jest mało kibiców ?!! a kiedy ostatnio byłeś na meczu ? chcesz powiedzieć że piłkę kopaną w NTG oglądają tłumy ? już się rzygać chce tą piłką nożną TV wykupiła chyba wszystkie ligi światowe i po co ? Hokej to tradycja w NTG i wierz mi gdyby była porządna hala czyli schludna i OGRZEWANA to na pewno żaden inny sport w NTG nie przyciągnie tylu kibiców co hokej.
zgroza08:59, 4 lutego 2019
Radny Bartosz Garbacz jako sekretarz Starostwa Powiatowego, niech się zajmie posprzątaniem swojego podwórka w Starostwie i Powiatowym Zarządzie Dróg. Szkoda Młodzi Ludzie Brak idei i meteorytyki.
asan08:38, 4 lutego 2019
Smog, smog, smog...
..........................
Gromadzić środki finansowe na to co pilne czyli na infrastrukturę związaną z siecią cieplną, tak aby mieszkańcy mieli dostęp i wybór najtańszej energii cieplnej: gazu, ciepła geotermalnego lub ciepła z Przedsiebiorstwa Energii Cieplnej.
Podhalanin08:21, 4 lutego 2019
Czyli Burmistrzy grasz w kolki z tym Centrum. Daj juz spokoj z tym cyrkiem po juz widac ze co mwoiles wychodzi klamstwem i nie jasnoscia. mijaja miesiace zaraz lata a Cyrk nadal bedzie gral. Bylem za tym a teraz widze ze tez glupi i naiwny bylem. az strach poniewaz nasza hala juz jest strachem a Burmistrz i Rada miasta czekaja kij wie na co. az sie zawali. Brak Slow.w tym miescie duzo sie mowi a g... robi.Brawo WY BURMISTRZ I RADA MIASTA
nie da się i nic nie mogę08:11, 4 lutego 2019
Miasto zdycha i to pod każdym względem, a oni dmuchają baloniki i wieszają kolorowe wstążki. Żenada jakaś... czy wszyscy myślący młodzi ludzie, którzy mogliby coś zmienić już wyjechali z Nowego Targu nie widząc szans na swoją przyszłość? Jeżeli jeszcze nie, to tą bierną resztę zapewne załatwi smog i fantazje burmistrza Watychy.
Majster07:46, 4 lutego 2019
Ta inwestycja jest tak potrzebna jak pryszcz na tyłku
ice07:42, 4 lutego 2019
Szkoda, bo taka hala jest w stanie na siebie zarobić, mamy region turystyczny i można robić masę imprez niezależnie od pogody. Obecna hala trup który jest jedynie lodowiskiem a koszty utrzymania gigantyczne...
Ja07:42, 4 lutego 2019
Nikomu normalnemu taka hala w Nowym Targu nie jest potrzebna !!!
dkl22:57, 3 lutego 2019
to centrum to utopia...za 1/4 tej kwoty można tak wyremontowac i odszykowac starą hale lodowa i infrastrukture ze oczy by Wam na wierzch wyszły....
poldek22:27, 3 lutego 2019
A ile pieniedzy zaplanowano na wyprowadzenie ruchu samochodowego poza miasto?
Pomysł ze wschodnią obwodnicą miasta wzdluz sciezki pieszo-rowerowej i koło osiedla mieszkaniowego i szkoly podstawowej nie wiem w czyjej zrodził się głowie.
bawcie się dalej22:19, 3 lutego 2019
Obecna hala to ruina, żeby się nie okazało że za 2-3 lata pożegnamy się na zawsze z hokejem, bo jakiś inspektor zadecyduje o zamknięciu hali. Kiedyś to mieliśmy mecze kadry w Nowym Targu, Słowacy przyjeżdżali na obozy przygotowawcze i hala zarabiała a teraz przed każdym sezonem mamy wielki ból głowy czy będzie za co wystartować, bo nikt nie chce się utożsamiać z dziadostwem... Za komuny dało się wystawić halę a w dobie kapitalizmu się nie da... Trener Valtonen ucieka po sezonie i wcale nie ma mu się co dziwić.
Smith & Wesson22:18, 3 lutego 2019
Jaki "gospodarz" taka Hala Lodowa...
Czy Pani Przewodnicząca Wójcik powie coś konstruktywnego w temacie?
... i tacy "kompetentni" ludzie rządzą Naszym Miastem.
ha ha żenada rządów p. Watychy22:07, 3 lutego 2019
A w kampanii Wyborczej p. Watycha tak pięknie opowiadał i obiecywał jak to wszystko jest dobrze przygotowane, jak p. Liszka pytał czy ma pewność, że inwestycja jest programie dofinansowania rządu, twierdził że tak, a po wyborach wychodzi, iż przez 4 poprzednie lata nie zrobił nic co dałoby konkretny owoc! skandal
Uświadomiony21:29, 3 lutego 2019
Ta czwórka radnych z klubu Razem Nowy Targ to jedyne osoby w tym magistracie które chyba rozumieją że pieniędzy nie przynosi bocian ani nie wypadają krowie spod ogona,a Nowy Targ jeszcze może zostać uratowany przed wysiedleniem tylko poprzez ekspansję w gorce, i tylko na taki cel warto wydawać pieniądze.
Cała reszta z centrum sportów lodowych na czele obciąży tylko nasz budżet i tyle!
Jania20:52, 3 lutego 2019
Zamiast hali widowiskowej do sportu i dużych imprez będzie jeden wielki klops! Brawo, szkoda że wybory za 4 lata
qwerty20:50, 3 lutego 2019
I co z wyborczą obietnicą?! Tyle było mówione, że wszystko jest ok?! Skandal!!!!
sprawdzam20:18, 3 lutego 2019
Szkoda tylko, że takich pytań nie było przed wyborami, bo odpowiedzi udzielone przez burmistrza Watychę jednoznacznie wyeliminowałaby go z drugiej kadencji i pokazały w jakim stopniu ten człowiek jest niewiarygodny i nie potrafi zarządzać miastem. A na marginesie chciałbym zapytać po co była ta Rada, skoro przez cztery lata nikt nie kontrolował fantazyjnych poczynań naszego włodarza? Może teraz czas wrócić do kawiarenek, przetargów, wież, tarasów, funkcjonowania podległych firm, wydatków budżetowych, no i sztandarowego MOKu. Przecież tu nic nie jest transparentne, racjonalne, logiczne i wcale nie trzeba być ekspertem, by dojść do przekonania, że chyba coś tutaj nie halo.
Mówię nie!19:59, 3 lutego 2019
Podstawowe pytanie, po co nam to? Na tą garstkę ludzi, która ogląda ten sport? Na te mierne wyniki jakie ma reprezentacja? Sorry, ale nie jesteśmy Warszawą, żeby się szarpać na taką inwestycję, która jest fantazją kilkunastu osób w tym mieści. Czemu w Krakowie do dzisiaj nie zrobili takiego obiektu dla Cracovii. Wiecie czemu? Włączcie transmisję z meczu (jest za free) to zobaczycie. Hokej zdycha. Lepiej tą kasę przeznaczyć na inne dyscypliny, albo na młodzież. Zbudować kilka boisk na osiedlach. Proszę zobaczyć jak teraz wyglądają blokowiska - Polana Szaflarska, Sikorskiego, Podtatrzańska, Podhalańska, Wojska Polskiego, Suskiego - nie ma ani jednego obiektu, gdzie można by pograć w piłkę/kosza/tenisa. I nic się nie robi w tym kierunku, żeby było, za to snuje się fantazje o gigantycznej hali za gigantyczne pieniądze dla kilku fanów hokeja.
wizjoner19:58, 3 lutego 2019
... bo Watycha chce dorównać Fryźlewiczowi i dlatego taką inwestycję będzie realizował przez cztery kadencje, hahhhaha. Na koniec, na ściernisku pod skarpą zrobi filmik jak to dzielnie walczył i zrobił prawie wszystko ... by ona nie powstała.
hydraulik19:50, 3 lutego 2019
Nic nowego dla tej ekipy. Dużo słów, jeszcze więcej szumu i najwięcej propagandy sukcesu. Może wreszcie Nowotarżanie otworzą oczy i wyciągną wnioski w jakie szambo nas to towarzystwo wpuszcza.
stasek19:36, 3 lutego 2019
Nie stać nas na to . Za te pieniadze można by łącznik od nowej zakopianki na lotnisko zrobić i na pewno więcej ludzi by skorzystało .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas