Przepisy utrudniają Muszynie i Szczawnicy rozwój turystyczny - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
07.03.2019, 10:07 | czytano: 2884

Przepisy utrudniają Muszynie i Szczawnicy rozwój turystyczny

Zdaniem burmistrza Muszyny Jana Golby obecne przepisy utrudniają, a wręcz uniemożliwiają rozwój gminom turystycznym. Przykładem są parki krajobrazowe, na terenie których gminy i inwestorzy mają ogromne problemy z budową wyciągów narciarskich. Obiema rękami pod słowami Golby podpisuje się burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

- Na terenie, na którym występuje flora i fauna, występuje też człowiek. A w ostatnich latach z naszego terenu wyjechało 5 tysięcy osób za pracą za granicę - mówił Jan Golba w Muszynie, gdzie zaprezentowano wyniki badań dotyczących zasobów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Burmistrz, który dąży do m.in. budowy wyciągów narciarskich w swojej gminie i rozwoju turystycznego, stwierdził, że obecne przepisy nakazują przygotowywanie dokumentów w nieskończoność - kolejnych raportów, prognoz, studiów i planów. To wydłuża procedurę uzyskania pozwolenia do 10-15 lat. - Czy to jest procedura do normalnego funkcjonowania w tych obszarach? - pytał. - Jak to się stało, że w Szczyrku, w parku krajobrazowym, powstał tak potężny ośrodek narciarski, a w samym jego sercu masa wyciągów. A my nie możemy zupełnie nic zrobić - mówił Golba.Z burmistrzem Muszyny w zupełności zgadza się burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Uzdrowisko znajdujące się w powiecie nowotarskim również mierzyło się z problemem przepisów, które utrudniają inwestycje turystyczne. Przez wiele lat spór o to, czy w Jaworkach występuje puchacz Bubo bubo, zupełnie zablokował budowę kompleksu narciarskiego na Durbaszce.

- Wyraźny głos (Jana Golby - przyp. red.) w sprawie absurdalnych przepisów dotyczących planowania inwestycji turystycznych i ochrony środowiska. Wszystkie stwierdzenia Pana Burmistrza Jana Golby w pełni odzwierciedlają również problemy Szczawnicy z planowaniem od lat wyciągów narciarskich w Naszym terenie (Durbaszka, Szafranówka, Jarmuta) - napisał Grzegorz Niezgoda. - Muszyna we własnym zakresie zrobiła profesjonalne obserwacje i inwentaryzację wykazującą obecny stan środowiska naturalnego, który pomimo rozwoju infrastruktury nie przeszkodził w dalszym wzbogaceniu fauny i flory - a w dalszym ciągu potrzebne są kolejne opracowania. Ostatnim etapem będzie dokumentacja zlecona przez "służby ochrony przyrody" wykazująca że jednak samorząd nie ma racji (casus Durbaszki).
Gratuluję wystąpienia i mam nadzieję, że może doczekamy jednak oczekiwanych zmian przepisów w zakresie planowania przestrzennego i zrównoważonej ochrony środowiska - dodaje.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
pio11:27, 9 marca 2019
ani Golbie , ani Niezgodzie nie przeszkadzało to wcześniej, nie rozdzierali szat,
teraz im przeszkadza....
to potwierdza, z jakiej są opcji politycznej
Wyznion09:07, 9 marca 2019
Do Kama.
Posadowienie stacji narciarskiej na gruntach powinno dać właścicielom , czy spółkom gruntowym jak na Jarmucie wymierne korzyści finansowe. Konczy się na tym , że zarabia inwestor / powiniem jak najbardziej/ , płyną podatki do miasta , a reszta oblizuje łapę . Stąd upór ludzi . Nie wierzysz to popatrz na Gubałówkę , gdzie włąściciel tej góry /były dyrektor TPN/ zagrodził swoje łaki bo był na ostatnim miejscu jeśli chodzi o kasę za prowadzenie działalności przez PKL na jego własności od dziada pradziada. Burmistrz jest włąśnie od tego by zadbać o interesy obywateli ! ! ! i miasta .
Kama11:56, 8 marca 2019
Wyznion to dogadaj się z właścicielami ty. Rosną tam chaszcze a chcą kasy jak za budowlankę chociaż sami tego nie używają i nigdy używać nie będą nic od siebie nie robimy żeby pomóc, tylko żeby wydrzeć bo to moje to niech dalej zarasta.
pustak20:30, 7 marca 2019
Gdy patrzę co się wyprawia z terenami zielonymi, jak zabudowywane są lasy, i to bez gustu, li tylko dla szpanu jakichś nowobogackich niewiedzących co zrobić z pieniędzmi, to naprawdę zaczynam się skłaniać do tego co tu wcześniej napisała Anka. Dla przykładu: kto pozwolił na budowę jakiegoś budynku na Snozce, tuż koło drogi; przecież ten budynek to istna zbrodnia na przyrodzie. I ci wójtowie takie właśnie potworki prawdopodobnie chcą u siebie stawiać, będą chcieli zastawiać nimi przyrodę, dla której turyści tu przyjeżdżają.
xyz17:40, 7 marca 2019
A w Nowym Targu wstążki i nawet już brak udawania że coś się robi
Wyznion11:51, 7 marca 2019
Panie Grzegorzu - Burmistrzu Szczawnicy.
Na Jarmucie nie ma puchacza Bubo bubo , góra nie leży ani w parku krajobrazowym ani w otulinie parku narodowego i co ???? W Malinowie przy drodze powiatowej jest miejsce na stację dolną i całą infrastrukturę potrzebną do powstania stacji narciarskiej . I co ???
My mieszkańcy Szczawnicy Wyżnej uważamy , ze nie umie pan rozmawiać z ludzmi a podpiera się wypowiedziami swego byłego już zastępcy Pana Golby. Włodarze Białki Tatrz. Szczyrku mogą pokonać absurdalne przepisy ? Dziwne , że w Szczawnicy nie można . Może troszkę więcej zaangażowania trzeba , a nie zasłaniania się gęstwiną przepisów.
highlander11:47, 7 marca 2019
Dobrze mówi Pan Burmistrz. W naszym regionie potrzebne jest holistyczne działanie, a nie pseudo ochroniarstwo,które do niczego nie prowadzi, a tylko hamuje rozwój.
Pozdrawiam
Anka11:04, 7 marca 2019
I bardzo dobrze, że utrudniają!!! Inaczej już dawno zabudowaliby każdy, w miarę jeszcze nie zniszczony przez człowieka zakątek! Wszystko ma swoje granice...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas