Środa, 15 lipiec 2020, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Szczawnica i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 86
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
18.04.2019, 14:02 | czytano: 5875

Po Krakowie czas na Zakopane. Radni chcą butelkomatów

www.krakow.pl

Władze Zakopanego chcą iść śladami Krakowa. Zamierzają podobnie jak i w grodzie Kraka ustawić butelkomaty. Maszyny odpłatnie przyjmowałyby plastikowe butelki po napojach zwane potocznie, „Petami”.

Jan Gluc, przewodniczący Rady Miasta w Zakopanem, który uczestniczył w uroczystym uruchomieniu w krakowskim urzędzie miejskim automatu skupującego za gotówkę plastikowe butelki, nie ukrywa, że chce pomysł Krakusów skopiować pod Giewontem.

Krakowski butelkomat jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce. Pomysłodawcą projektu jest radny miejski Łukasz Wantuch. Za każdą wrzuconą do automatu butelkę dostaniemy 10 lub 20 groszy – kwota jest losowa.
Według krakowskiego urzędu miasta, automat może przyjąć 800 plastikowych butelek. Aby w zamian otrzymać monetę musimy dopilnować, by skaner sczytał kod kreskowy z butelki. Butelki powinny być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Butelkomat ma pomóc w utrzymaniu porządku w mieście. Zakup maszyny sfinansowano z Funduszu Promocji Miasta Krakowa. Pieniądze na zapłatę za pierwsze 10 tys. pustych butelek przekazał radny Wantuch.

Jan Gluc przewodniczący Rady Miasta w Zakopanem, chce pomysłem z Krakowa zainteresować burmistrza oraz swoich kolegów z rady.

- W sezonie i weekendy uliczne kosze chociażby na Krupówkach są wypełnione po brzegi plastikowymi butelkami. Nie pomagają nawet bardzo częste opróżniania koszów - twierdzi przewodniczący Gluc. – Zdarza się, że zamiast do kosza część opakowań trafia do domowych palenisk. Chcemy nieco uprzedzić rozwiązania legislacyjne, które spowodują, że plastikowe butelki staną się towarem zwrotnym. Doskonałym pomysłem byłyby właśnie butelkomaty. Ich ustawienie zamierzają wesprzeć też lokalni zakopiańscy biznesmeni. Dla nich czystsze miasto, to doskonała promocja Zakopanego.
Na zachodzie Europy stoją w każdym supermarkecie. Płacą one za każdą butelkę 25 Eurocentów.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
Pijak08:11, 21 kwietnia 2019
Może tak zamiast wieszania wstążek trzeba wieszać puste kolorowe butelki na lampach ulicznych będzie piękny widok a nie jakieś wstążki
Andrzej08:40, 20 kwietnia 2019
ja już zaczynam zbieranie takich butelek.Radni pospiescie się bo mam już kilka pelnych worków
zbieracz puszek12:30, 19 kwietnia 2019
po co nam butelkomaty skoro i tak większość zebranych i tak trafi do spalarni ??po co dokładać do interesu ? no chyba że menele miasto posprzątają ale jeżeli jest taka możliwość to proszę radnych bezradnych o takie automaty w mieście
stówka12:23, 19 kwietnia 2019
butelkomat w urzędzie miejskim trochę propagandowo to wygląda 8 godzin dostępny na dobę tylko dla urzędników ? może i nie ale liczy się gest a kto za to będzie płacił ? teraz był sponsor a butelki zabierze zakład oczyszczania miasta który każe za to sobie zapłacić - ale jaja ale jaja
ciekawski09:27, 19 kwietnia 2019
~Snyggare byggare
A ty co? Już dywersję siejesz? Po co?
krew nagła zalała23:11, 18 kwietnia 2019
Jak tam płacą 10 czy 20 gr za butelkę to dla czego ja płacę 16 zł od osoby za śmieci? Wójt nas okrada!
Oburzona22:18, 18 kwietnia 2019
Już widzę jak to działa w Nowym Targu! Już się od urzędasów przy płaceniu za śmieci dowiedziałam, że jak wrzucam śmieci do pojemników na szkło i plastiki co są na ulicach to oszukiwanie firm co zbierają śmieci z domów!
.22:14, 18 kwietnia 2019
W Nowym Targu najważniejsze wstążki a Radni prezentują tak niski poziom, że dla nich ważniejsze debatowanie o ławkach i toi toiach. Poziom rady i władz jest jaki jest... No ale co nowotarżanie wybrali to nowotarżanie mają.
nowotarżanka21:22, 18 kwietnia 2019
Już dawno powinno być tak,jak w Niemczech,w dużych marketach są takie automaty i nie tylko butelki plastikowe ale przede wszystkim puszki po piwie są przyjmowane.Często tam bywam i jeszcze nie spotkałam się z takim widokiem,jak u nas,gdzie puszki i butelki są wszędzie.Myślę,że Polska też sobie poradzi z tym problemem i na zakupy będziemy chodzić z torbą papierową pełną butelek i puszek do zwrotu,za co dostaniemy pieniążki.
uprawniony21:00, 18 kwietnia 2019
też w Czarnym Dunajcu można takie coś wprowadzić może Rada Gminy coś w tym temacie /
Łochroniarz19:49, 18 kwietnia 2019
Butelkomatów powinny pilnować firmy ochroniarskie ! ,tam będą przecież pieniądze ! , firmy ochrony są tutaj niezbędne , są to specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne które powinny to zabezpieczać !
Strachu18:18, 18 kwietnia 2019
Mam nadzieję że w Nowym targu też się takie szybko pojawią ,lumpy momentalnie wyzbieraja wszystko i będzie czysciutko , jeszcze tylko skup szkła i bedziemy najczystrzą miejscowością w Polsce , a zadbaja o to właśnie lumpy harnasie
Strachu18:15, 18 kwietnia 2019
Mam nadzieję że w Nowym targu też się takie szybko pojawią
zbieracz złomu17:53, 18 kwietnia 2019
Czy w Pieninach też będzie?
ciekawy17:11, 18 kwietnia 2019
ciekawe kto za te skupywane butelki będzie płacił bo żeby automat wypłacał ktoś tam musi kasę włożyć
Nowotarżanin14:59, 18 kwietnia 2019
Za granicą pomysł znany już od lat, są automaty na puszki i butelki w większości większych marketów spożywczych a zapłata jest w formie paragonu który później możemy odliczyć od zakupów
Snyggare byggare14:55, 18 kwietnia 2019
W Szwecji jak by nie wrzucił to maszyna sama sobie kręciła butelką w poszukiwaniu kodu paskowego. Na samym początku jak to wprowadzono to polscy kierowcy masowo przywozili im nasze butelki, i mieli z tego kasę. Jak się Szwedzi pokapowali to dopiero wprowadzili te czytnika. Chcesz zrobić komuś na złość to wystarczy czarnym markerem zrobić kreskę na kodzie i już butelka nie jest przyjmowana.
miastowy14:37, 18 kwietnia 2019
A wieś Nowy Targ nie ma czasu zajmować się pierdołami, bo teraz wstążki rozwiesza.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij