Nowe prawo pozwoli na budowę ośrodków narciarskich w Tatrach? - podhale24.pl
Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Nowy Targ
Snow
Wiatr: 10.296 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 81 %
Snow
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
25.04.2019, 10:46 | czytano: 4262

Nowe prawo pozwoli na budowę ośrodków narciarskich w Tatrach?

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot podnosi alarm, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska "szykuje zamach na przyrodę Tatr".

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Zdaniem organizacji, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Andrzeja Szweda-Lewandowski przygotował "skandaliczny projekt rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, który umożliwi dewastację górskiej przyrody". Według Pracowni, GDOŚ chce dać zielone światło na budowę i funkcjonowanie wielkoskalowych inwestycji narciarskich, m.in. w parkach narodowych i rezerwatach przyrody – i to bez żadnej kontroli społecznej i instytucjonalnej.

- Zgodnie z projektem rozporządzenia w najcenniejszych terenach kraju: ekosystemach górskich chronionych w ramach wszystkich form ochrony przyrody, tj. od parków narodowych, rezerwatów przyrody, po obszary Natura 2000, będzie można wybudować wielki ośrodek narciarski – nawet do 5 ha przekształcenia terenu – bez jakiejkolwiek oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i bez prawa do sądu. Poza formami ochrony przyrody projekt rozporządzenia dopuszcza realizację inwestycji narciarskich bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej do 10 ha przekształcenia terenu. Ani kompetentne organy, ani społeczeństwo zainteresowane ochroną przyrody nie będzie więc mogło stanąć w obronie przyrody gór - alarmują przedstawiciele organizacji.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystosowała apel do premiera o zatrzymanie tego bardzo szkodliwego projektu. Apel został podpisany przez 74 organizacje społeczne.

oprac. r/ materiały prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
tatromaniak06:38, 27 kwietnia 2019
@luke
Ty chyba uznajesz zasadę, sądzę Ciebie według siebie :)
luke23:21, 26 kwietnia 2019
ekołapówkarze boją się że nic nie zarobią? . Ile inwestycji zablokowali a po dostaniu odpowiedniej kasy nagle odpuścili? Tych debili powinno się zamknąć w rezerwatach, bo przyroda i jej "ochrona" jest dla nich dobrym źródłem dochodu.
gorolka10:24, 26 kwietnia 2019
Ciekawe, kto znowu ma chrapkę na Polskie Tatry?!?!?!
Pod pozorem, pod przykrywką prawa zacznie się dewastacja Tatr.
Jakim *** jest ten pomysłodawca?!
To jakiś kompletny ignorant, nie znający się na rzeczy!!!
Pewnie jakiś DEWELOPER lub jakaś SPÓŁKA Z KAPITAŁEM ZAGRANICZNYM!!!!

Jako podatnik nie zgadzam się na inwestycje niszczące, dewastujące nasze TATRY, tylko dlatego, że ktoś tak chce!!!!!!!!!!!!!

Są jeszcze inne dobra, oprócz tych materialnych i nie można patrzeć na wszystko przez pryzmat pieniądza!!!!!!!!!!!!!!!!!
turysta21:05, 25 kwietnia 2019
Będę śledzić sprawę tego projektu. Jeśli ten bubel podpiszą, to juz mojego głosu nie dostaną. Chyba rząd ma być do rządzenia, a nie do dewastowania.
kwiecien20:30, 25 kwietnia 2019
Sopel, zgadzam sie. Jednak jest niestety wielu ludzi, którym kasa doszczętnie przesłania mózg. Ja osobiście wolę ciszę, przyrodę, piękne, nienaruszone tereny, niż tłumy, hałas, smród, beton, asfalt itp.
A jeśli jakieś miejsca zostaną zniszczone, bo komuś tylko dutki w głowie, to jest tak, jakby okradziono przyszłe pokolenia. Bo góry były długo przed nami, nie stworzył ich żaden człowiek, dlatego nikt nie ma prawa tego niszczyć. Poza tym ludzie sami gotują sobie na przyszłość katastrofę. Susze, powodzie, osuwiska - to się dzieje ponieważ zabiera się naturalne tereny, gdzie woda może wsiąkać bez przeszkód w ziemię i być magazynowana przez rośliny. Natomiast pod wszelakie inwestycje musi byc teren osuszony, doprowadzone drogi (kolejne twarde powierzchnie, gdzie woda nie może wsiąkać), tworzone parkingi itp. A już i tak góry są w wielu miejscach zdewastowane. No ale ciężko to wszystko wytłumaczyć komuś, dla kogo jedyną wartością w życiu są dutki.
wieśniak19:37, 25 kwietnia 2019
@Sopel, masz sporo racji. Poza tym w takiej Austrii jak ktoś wyzuci np. niedopałek w miejscu chronionym (a zazwyczaj takim delikwentem niestety jest Polak) to mogą mu za to odpowiednie służby p....ć taką karę, że więcej (przynajmniej w Austrii) tego nie zrobi.
Pietrek19:24, 25 kwietnia 2019
Kto za z Was na nartach jeżdi? A o Krupówkach nic ,,turyści,, ?
sopel16:07, 25 kwietnia 2019
całe tatry zmieszczą się w jednej niewielkiej dolinie alpejskiej. Jeżeli tam się zniszczy obszar odpowiadający Tatrom, to nawet nie zauważą, tak dużo im zostanie nieruszonego. Dlatego powoływanie się na to, że tam można nie ma sensu.
Można zaorać całe Tatry, na każdym szczycie zrobić wyciąg, bo najważniejszy człowiek i jego potrzeby -jak to ktoś tu napisał. To pół prawdy, a może i ćwierć - widzianej przez tych co na tym zarobią. Ale jest wielu takich co zamiast wyciągów i stoków zrównanych spychaczami wolą las, kosówkę spokój i przyrodę. Dlaczego ważniejszy ma być interes tych co chcą tu i teraz dorobić się pieniędzy, nieważne jakim kosztem byle szybko mieć kasę. A dla naszych dzieci co zostanie ? one już nie zobaczą ani kosówki ani kozicy ani świstaka, a las w tatrach obejrzą tylko na zdjęciach.
Poza tym - wobec ocieplającego się klimatu budowanie stacji narciarskich to działanie na krótka metę. Za parenaście lat, zanim spłacą się inwestycje, stacje będą tak działały jak wyciąg narciarski w Myślenicach, gdzie w ciągu kilku lat są dwa-trzy dni kiedy da się zjechać. W Tatrach jest za mało wody aby zrobić sztuczny śnieg. Nawet gdyby ktoś pociągnął wodociągi z dolin na stoki, to i tak by było mało. Ale uboczny skutek byłby taki, że brakło by wody w Zakopanem, Murzasichlu, Kościelisku i Białce... Może i narciarze by się cieszyli z jazdy, ale po jeżdzie nie było by sie gdzie umyc, nie bylo co się napić ani zjeść. I kto by chciał przyjechać ?
lDA14:49, 25 kwietnia 2019
Jestem za. Gdzie są pieniądze które zarabia kolej linowa? Zero inwestycji. Swiat idzie do przodu. Nie chodzi o zabudowanie całych tatr ale jedna dodatkowa kolej/trasa nie zaszkodzi....
ja13:12, 25 kwietnia 2019
Brawo oby szybko wprowadzili " prawo śniegu " na całym świecie mozna jeździć w parkach na nartach i samochodami jak to jest w np Alpach tylko u nas nie można .
Yelo12:45, 25 kwietnia 2019
Niech jeszcze nowe osiedle wybudują, masakra
e......g12:04, 25 kwietnia 2019
wy Nad ludzi myślicie tylko o siebie .Oby was wszystkich natura za to pokarała
harpagan12:01, 25 kwietnia 2019
I bardzo dobrze, że wreszcie będzie można budować wyciągi. Wg ekooszołomów lepiej, żebyśmy jedździli do Austrii, czy do Włoch i tam wydawali swoje pieniądze na ich wyciągach, niż u nas.

Jak to jest, że w krajach alpejskich można było zrobić "dewastację" przyrody, a u nas nie możemy korzystać z dobra, jakim są góry?
brawo pis11:57, 25 kwietnia 2019
Najwyższy czas najpierw człowiek i jego potrzeby a potem kosöwka i swistaczki.
qwerty11:38, 25 kwietnia 2019
Brawo! Może wreszcie coś się ruszy w tym temacie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas