Wtorek, 01 grudzień 2020, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-4°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-6°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Mist
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
-3°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
13.06.2019, 16:00 | czytano: 31534

Studenci PPWSZ oskarżeni o obrażanie uczuć religijnych katolików

Arch. Podhale24.pl

NOWY TARG. Radni powiatowi są oburzeni tym, co się działo podczas juwenaliów Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W trakcie oficjalnego otwarcia, na scenie pojawiły się studentki przebrane za zakonnice, które miały na sobie podwiązki, a jeden z żaków przebrał się za papieża i trzymał w ręce krzyż z rolek papieru. Powiat prawdopodobnie wycofa się ze współorganizacji imprezy.

Tak przebrani studenci stanęli na scenie podczas otwarcia imprezy, tuż obok przedstawicieli uczelni, miasta i powiatu.

- Ani ja, ani starosta nie mamy wpływu na to, co student sobie do gaci wsadzi, pióropusz czy kwiatka – stwierdził radny Krzysztof Kuranda. - Jest jednak parę rzeczy, których nie można naruszyć. 17 maja, na scenie juwenaliów, w obecności wicestarosty, studenci obrażali katolików. Były tu bluźniercze zachowania, ale nie mamy na to wpływu. Ale myślę, że pan starosta ma świadomość niestosowności braku reakcji na takie zachowanie. My mamy obowiązek zareagowania na pewne zachowania. Starosto jest współorganizatorem juwenaliów, więc ponosi współodpowiedzialność za to, co się tam dzieje. Problem w tym, że przy milczącej aprobacie naszego starostwa poniża się symbole naszej wiary. Milczenie w tym przypadku jest oznaką naszej zgody. A mojej zgody na to nie ma – dodał.

W przyszłym roku, jak mówił, zanim starostwo obejmie patronat nad juwenaliami, musi spróbować zapobiec tego typu zachowaniom. Bowiem zachowanie studentów miało znamiona profanacji. Radny Kuranda przypominał, że Nowy Targ jest miastem papieskim, a Jan Paweł II jego honorowym obywatelem.

Podobnego zdania był radny Jacek Król.

- Na pewno jest to problem, gdy się człowiek znajdzie na scenie, a młodzież zachowuje się w ten sposób – przyznał starosta Krzysztof Faber. - Ale jest to organizowane przez uczelnię, której rektorem jest ksiądz, który był u mnie i prosił o pomoc w juwenaliach. Mnie też to bulwersuje i można takie oświadczenie wysłać do uczeni. Ja już nie podniosę ręki za wnioskiem, żeby współfinansować juwenalia. Przykro, że takie rzeczy się zdarzają.

- Ja również jestem osobiście zniesmaczony tym, co się stało – powiedział przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz.

- Jestem zbulwersowany tym wydarzeniem, że to już dotarło do Nowego Targu – dodał radny Julian Stopka. - Nie wiem, gdzie był rektor wtedy. Powinni byli podejść do mikrofonu i powiedzieć, że naszego przyzwolenia na takie zachowanie nie ma.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Student16:51, 20 czerwca 2019
Pan Krzysztof dał by spokój studentką i zajął się własnym podwórkiem w piątce bo tam chyba nie dzieje się dobrze skoro szanowani nauczyciele masowo odchodzą
woo09:25, 18 czerwca 2019
Co te religijne uczucia takie jakieś obrażalskie są?
Ja też mam w sobie wiele uczuć, ale żadne się na mnie nigdy nie obraziło...
gahd20:03, 17 czerwca 2019
Jak to jest, że księża to przeżytek, siosty średniowiecze... w dodatku medialnie to pedofile. Religia ciemnogród a Boga nie ma.A studen oświeceniowiec nie ma się za kogo przebrać... toć Ci logika...
TX17:53, 17 czerwca 2019
Panie Kuranda, z całym szacunkiem, ale pana wiara czy niewiara to pana prywatna sprawa i nikogo ona nie interesuje. Kiedy wy to wreszcie pojmiecie, radni, burmistrzowie, prezydenci, samorządowcy? Zajmij się pan smogiem, infrastrukturą, promocją regionu, gminy czy czego pan tam jesteś radnym.
Orawa17:29, 17 czerwca 2019
Do Jerzy

Ale z Ciebie nieuk, do szkoły lepiej idź a nie zawracaj głowę ludziom.
nun+13:16, 17 czerwca 2019
gdyby tak wygladały zakonnice to może chodziłbym na lekcje religii
Mum07:23, 17 czerwca 2019
#Jerzy
Najpierw naucz się posługiwać poprawnie językiem polskim, potem zabieraj głos.

Naprawdę myślisz, że ktoś się da nabrać na to, że jeste księdzem ?
slimakk04:08, 17 czerwca 2019
nie osmieszajcie sie i nie popisujcie sie wlasna glupota - jak w komunie wpadliscie w mantre o obrazaniu uczuc i nawet nie czujecie jak smieszni jestescie
Baldachim22:47, 16 czerwca 2019
Brawo studenci.
Pokój22:45, 16 czerwca 2019
Ludzie przestańcie się w końcu nienawidzić. Młodzi się wygłupiają a wy ich chcecie karać. Obrażają wasze uczucia? Idźcie się za nich pomodlić. Ciekaw jestem ilu z was ma bardziej 'obraźliwe' rzeczy za uszami. Dajcie być dzieciom dziećmi, przebieranki w mikołajki jakoś nie przeszkadzają. A karaniem ich w tym momencie niszczycie im szansę na lepszą przyszłość.
Jerzy20:50, 16 czerwca 2019
Ja jestem ksiedzem. Ci którzy uważają się za katolików i piszą że w tych przebraniach nie ma nic złego niech uwrazliwiala swoje sumienie. To co tu widzimy jest ewidentna obraza stanu zakonnego i kapłańskiego i zakrawa o profanację. Niestety miernota brak inteligencji i pomysłu w tym przypadku na przebranie szuka skandalu aby zwrócić na siebie uwagę. Bardzo smutne.
do Pana Kurandy18:46, 16 czerwca 2019
Ani ja, ani starosta nie mamy wpływu na to, co student sobie do gaci wsadzi, pióropusz czy kwiatka? studenci obrażali katolików. Były tu bluźniercze zachowania ?.. poniża się symbole naszej wiary - fragmenty wypowiedzi K. Kurandy

Panie Kuranda, proszę przeglądnąć galerię zdjęć. Na fotografiach z zakonnicami i papieżem jest cała masa (starszych i młodszych) osób. Nikt nikogo nie obraża, nie poniża symboli (także mojej) wiary i nie widać na nich bluźnierczych zachowań. Nikt poza Panem nie wydaje się być oburzony zaistniałą sytuacją.

Nie wiem jak Pańska wiara Panie Kuranda, ale moja mówi o dobroci i szacunku do drugiego człowieka. Pan, jak na przykładowego katolika przystało, obrzuca g*... żartujące, nie robiące nikomu krzywdy dzieci. Brawo za dawanie dobrego przykładu! ;)

PS. Nie wiem, co sobie Pan (cytuję) do gaci wsadził, ale proszę to wyjąć, bo (widząc Pańskie zachowanie) ewidentnie uwiera.
anty pedofil10:04, 16 czerwca 2019
Brawo studenci. Polska nie jest Iranem.
Patka09:29, 16 czerwca 2019
Jestem katoliczką i jakoś nie czuję się urażona. W dzisiejszych czasach już nawet nie można sobie pożartować. SZANOWNI RADNI nie róbcie halo o pierdoły i zajmijcie się ważnymi sprawami. Pozdrawiam ;)
ssda07:19, 16 czerwca 2019
jakie uczucia religijne ???? Bóg jest jeden. Obrazić uczucia można obrażając Boga a nie funkcjonariuszy kościoła.
Beda wybory04:48, 16 czerwca 2019
A burmistrz Grześ co ? Dał się sfotografować w takie sutuacji ? Ja by przemyślał w mgnieniu oka ,a tak bedzie jak ten z psl u , brawo bił a potem sie od tego odcioł, no nie wiem Grześ czy dobrze postapiłeś,a co na to Rektor ? podobno ksiadz ? Poke Hali?s is panowie władzy ze pozwalacie obrazacreligie katolicka ,mieniac sie jej wyznawcami, wam Geri pasc nad Dunajcem to zaszczyt
Absolwentka03:17, 16 czerwca 2019
Studenci nie pokazaliście klasy ... myślicie że jak pokażecie zgorszenie to komuś zaimponujecie ?? Nic bardziej mylnego .. tutaj właśnie trzeba być mądrym i umieć bawić się z umiarem .. i co te panny pokazały ?? Co sobą reprezentują ?? Napewno nie mądrość umysłu .. a za pare lat będą udawać idealne matki .. ten chłopak to lepiej żeby się schował .. szkoda słów ..
Fryderyk Nietzsche18:35, 15 czerwca 2019
Podhale jak zwykle odstaje obyczajowo od reszty świata. Młode osoby dla zabawy przebrały się za biskupa i wielka obraza majestatu. ŻAŁOSNE!!!!!!
rozum15:12, 15 czerwca 2019
1000 lat temu przyszli tutaj obdarci, głodni i bez niczego. Teraz mają więcej niż rodowici Polacy. Każdy kto jest za kościołem katolickim, jest przeciw Polsce.
dp przerażona wpisami.09:56, 15 czerwca 2019
Tylko się nie zacznij biczować ??
przerażona wpisami23:00, 14 czerwca 2019
przecież tu chodzi o K R Z Y Z !!! NAJPRAWDZIWSZY, PRZESIĄKNIĘTY KRWIĄ ZBAWICIELA z Którego teraz szydzicie, a Który ofiaruje każdemu z was życie - prawdziwe i pełne, za Swoje Życie. Naprawdę nie rozumiecie tego?!
Zabiegowiec21:27, 14 czerwca 2019
Tu trzeba przypomnieć: 500 lat temu przed rozszarpaniem przez rozwścieczoną widokiem takich przebierańców tłuszczę, mogła by ich uratować jedynie Św. Inkwizycja, chociaż, gdyby na procesie nie przeprosili za tę obrazę i nie wyparli się Szatana, to słusznie zostali by spaleni na stosie. Może już czas przywrócić tę coraz bardziej potrzebną instytucję? Ja jestem ZA. Ponieważ w końcu może dojść do samosądów, a wtedy marny los opętanych...
SO21:17, 14 czerwca 2019
Nie czuję się obrażony, a poza tym smutne jest to, że coś takiego jak obraza uczuć religijnych istnieje, to ograniczenie wolności słowa, sztuki czy nawet humoru. Ludzie powinni mieć więcej dystansu do siebie.
Była studentka20:12, 14 czerwca 2019
Hahaha ta uczelnia popłynie jak to mówiłam gdy tylko wybrali tego rektora bo innego kondydata nie było.... A o aferze z plagiatem pracy rektora słyszałam jak go wybrali tylko szybko to uciszyli...

A do tego nie ma juwenali źle są to jest jeszcze gorzej hahaha ludzie zdecydujecie się...
Święty Mikołaj18:34, 14 czerwca 2019
A jak w Święta Bożego Narodzenia na każdym rogu spotkać można przebierańców - Świętych Mikołajów, to jakoś nie widzę oburzenia gorliwych katolików. A przecież dokonują oni profanacji Świętego biskupa w towarzystwie pomagających mu elfów :)
stano18:19, 14 czerwca 2019
Przecież to juwenalia, odezwali się ci, którzy studentami nigdy nie byli, a w dodatku nie mają poczucia humoru
red16:19, 14 czerwca 2019
Tacy ludzie powinni być wydani z Kościoła.
zenek16:07, 14 czerwca 2019
Za to Burmistrz wygląda okej
nowotarźanka w średnim wieku14:55, 14 czerwca 2019
To nie jest żaden problem ani profanacja. W wielu krajach na świece przebranie z biskupa i zakonnicę jest CZĘSTYM elementem zabaw w kostiumach. Jest to normalne !
tym razem za powiatem14:49, 14 czerwca 2019
Popieram powiat, we Francji jak jedna gazeta narysowała tylko karykaturę Machometa to została przykładnie ukarana przez rodowitych ;( Francuzów, u nas w kraju podobno bardzo chrześcijańskim i religijnym na każdym kroku Krzyż jest bezkarnie wyśmiewany.
optymista14:44, 14 czerwca 2019
Pan Bóg jest cierpliwy ale sprawiedliwy i Jego kara dosięgnie wszystkich: mnie, Ciebie, wierzącego, ateistę, innowiercę, itp. Za takie czy inne zachowanie młodego pokolenia odpowiadamy my dorośli, zastanówmy się co każdy z nas robi dobrego dla innych - ciągle tylko szukamy winnych i potępiamy innych. Każdy jest z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie ale również za innych zgodnie ze swoimi możliwościami, stanowiskiem itp.
pozdrawiam
Prawda14:32, 14 czerwca 2019
Tylko *** tak sie ubierze
Miejscowy14:28, 14 czerwca 2019
Tylu obrażonych...A gdzieście byli w niedzielę? Garstka was na Rynku była! Popadanie ze skrajności w skrajność poganiające hipokryzją. Jak się dwa lata temu dziewczyna przebrała za zakonnicę to nie było o tym ani słowa, teraz nagle wielkie larum!

Drama!
k13:13, 14 czerwca 2019
Uczucia religijne katolików.....hummm......Student zapewne przebrał się za Rodrigo de Borja. A studentki za siostry Bernadette ,Franciszkę z zakonu Boromeuszek z Zabrza. Z ogromną chęcią posłucham motywacji obrazy.......uczuć religijnych katolików o których mowa w obliczu tych nowych faktów.
Kabarety12:56, 14 czerwca 2019
Pedofilski kler już dawno zranił uczucia religijne i nikt za to nie odpowiedział.
AJFON12:38, 14 czerwca 2019
Czyżby dla naszego Burmistrza wzorem i ideałem był"Czaskoski"z Warszawki???Tak tylko pytam?To kiedy kartę LGBT wprowadza do szkół?:(
Bobo12:10, 14 czerwca 2019
Mnie oburza postawa Pana Kurańdy jako radnego Powiatu jak też dyrektora szkoły podstawowej,/.../

Tego rodzaju oskarżenia proszę zgłaszać w kuratorium. Moderator.
Anon12:05, 14 czerwca 2019
Podhale - stolica chrześcijańskiej zaściankowości i idealny zaułek dla popychadeł PiSu
jacek11:51, 14 czerwca 2019
Pan Bóg chyba tez ma poczucie humoru, panie K prowda to czy nie
jacek11:50, 14 czerwca 2019
jestem katolikiem i nikt mnie tu nie obraził
Pan Kropidło11:40, 14 czerwca 2019
To niezły Afganistan na tym Podhalu, widać trzeba stamtąd zawijać oświatę a posłać tam misjonarzy zamiast do Afryki xD
Go11:39, 14 czerwca 2019
To już wiemy na kogo NIE głosować. Ja i cała moja rodzina. Nawiedzonym dziękujemy.
Mixi11:21, 14 czerwca 2019
Radni to się przegrzali chyba...
Andrzejx4811:04, 14 czerwca 2019
A mnie wcale nie obrażają te stroje mnie obraża o oburza molestowanie i pedofilia wśród tych sukienkowych diabłów udających iż nie ma żadnej sprawy a czy tych radnych to nie oburza i oni również nie widzą problemu ???
a tak przecież Juwenalia
Bolek10:49, 14 czerwca 2019
Świetne te zakonnice. Pomysł jest powieleniem pomysłu na zabawny strój z np. krakowskich juwenaliów. Już w latach 90-tych, po krakowskim rynku w Juwenalia chadzały tabuny studentek przebranych za zakonnice. I nikt nie wpadł na pomysł, aby się obrażać za żakowski żarcik. Nie budziły gniewu, mimo nieraz prowokacyjnego stroju, nie wywoływały obrazy uczuć religijnych tylko szczery uśmiech nad zabawą młodych. Bóg jest miłością :)
Normalna10:32, 14 czerwca 2019
Może rzeczywiście dziewczyny i ten chłopak na scenie nie potrafią wyczuć granicy dobrego "smaku" ale robienie z tego takiej afery jest bez sensu...przykre jest też to, że nikt nie widzi co się dzieje poza Nowym Targiem...jak w Krakowie wyglądają juwenalia...a panowie radni to naprawdę nie mają o czym mówić? Typowe Polaczki co to na forum o swoich zawsze najgorzej mówią...potem dziwić się, że Polska na tle innych narodów jest oczerniana jak nie ma jej kto bronić..bo wszyscy politycy są "zniesmaczoni,zbulwersowani" de facto miesiąc po....a wszystkim studentom radzę zapamiętać tych panów i w wyborach omijać szerokim łukiem, żeby wiedzieli że ich głos się liczy...
std09:49, 14 czerwca 2019
Zakonnice OK, z tym papieżem i rolkami po papierze może trochę przesadzili, ale żeby od razu obraza uczuć...
Magda09:45, 14 czerwca 2019
Panowie radni przypomnieli sobie po blisko miesiącu ze studenci mieli stroje niby niestosowne. Przyznam szczerze ze mnie one również nie przypadły do gustu bo najzwyczajniej w świecie mało oryginalne były.
Najprościej przebrać się za księdza czy zakonnice. Nieważne. Ważne jest to , ze nam się radni kompromitują i to za nasze pieniądze. Proponuje zająć się poważniejszymi sprawami, a jak nie macie roboty to se cicho siedźcie. Radni dajcie żyć !!!
213709:39, 14 czerwca 2019
"Radny Kuranda przypominał, że Nowy Targ jest miastem papieskim, a Jan Paweł II jego honorowym obywatelem."

***
Bardzo twórcze. O ile komentujący chce poprawić policyjne statystyki. Moderator.
p. vegs09:37, 14 czerwca 2019
Kochani. Zapamiętajcie nazwiska tych Panów i nazwę klubu do którego należą. I ruszcie tyłki do urn na jesień.
avivat09:12, 14 czerwca 2019
Nie jestem fanatykiem religijnym i mam dużą tolerancję, jednakże ten "żart" mnie bardzo dotknął. I to nie dlatego, że mamy taką młodzież jaką mamy, tylko że na czele tej uczelni stoi ksiądz, który do tego nie powinien dopuścić. Nie wspominam tutaj o burmistrzu, który i tak już się gubi w pewnych nawet podstawowych sprawach, z uśmiechem na twarzy.
NaKa08:49, 14 czerwca 2019
Rektor tej uczelni to król plagiatu. Ukradziony tytuł naukowy. Nastepne przebranie na juwenalia to żydowska dorożka jeżdząca po rynku z napisem "gazu!" Albo muzułmanska uczta z pieczonym prosiem na stole.
ewa08:49, 14 czerwca 2019
wielkie halo o nic, po to aby oczernić uczelnie... Radni nie mają co robic? może smogiem sie zajmijcie, budowa dróg, placów zabaw, czyms co jest naprawde ISTOTNE.
poza tym żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo do wolności słowa, ubioru itp uważam że ci studenci nie zrobili nic złego
al08:40, 14 czerwca 2019
jak będą taki zakonnice w kościele to zacznę chodzić :):)
jaś08:11, 14 czerwca 2019
@More
Gdybyś wyśmiewał to o czym piszesz w najlepszym wypadku zapłaciłbyś
wysoką karę, trafiłbyś za kratki lub mógłbyś już nie oglądać tego świata. Taka prawda!!!
Biały07:44, 14 czerwca 2019
Idealny przykład problemów pierwszego świata, gdzie państwo radni biorą pod obrady strój studentów podczas ich święta. Jest to postawa świadcząca sama przez się o tych radnych. Czy na prawdę w powiecie nie ma większych problemów do rozwiązania? I czy na zaściankowym Podhalu jedyne imprezy jakie mają rację bytu to Jezus na lodowisku, rocznice wizyty Papieża itd? Już wyobrażam sobie skandal jakby na jakiejś miejskiej imprezie miał wystąpić np. zespół metalowy. Z resztą - podobno to, że kiedyś występował w mieście Jelonek to już dla niektórych skandal...
Weronika07:34, 14 czerwca 2019
To takich wartości uczą w tej szkole?
Obserwator06:46, 14 czerwca 2019
Może księża zajęliby się tym do czego zostali powołani? bo pokory w nich nie ma. Mnie osobiście takie studenckie zabawy nie przeszkadzają ,jeśli Słaby to kościół jeśli śmieszności się boi.
Niezadowolony06:20, 14 czerwca 2019
Powiem tak.
Może młodzież ma taką wizję zakonnicy, blondynki, nie mam nic przeciwko i ja.
Zakonnica nie musi być brzydka, nieprawdaż?? Te są "szacowne"!!
Co do tego pseudo krzyża, to chyba autor przesadził z tymi rolkami papieru, ale czy chodzi o toaletowy?
Łączenia nie wskazują na to, a jeżeli tak, to ktoś musi mieć super "rowa", aby tak szerokiego papieru potrzebować.
zenek02:00, 14 czerwca 2019
@Marcin
Marcin skoro taki odważny jesteś to przebierz się za przedstawiciela innej wiary, nie katolickiej.
Nie?!?! jesteś tchórzem!!!!
Człowieku, Ty swoim ptasim móżdżkiem nie jesteś w stanie pojąc o co w tym wszystkim chodzi. Jesteś mocny w anonimowym pisaniu obraźliwych tekstów, a to świadczy tylko o Twoim braku kultury i braku dobrego wychowania
More01:41, 14 czerwca 2019
Ale jak by wysmiali LGBT, inną religie to by radni pewnie medal dali.
Maria00:41, 14 czerwca 2019
Wielkie halo o wielkie nic. Gdyby wiernie skopiowały habit, to co innego... Gratuluję dziewczynom inwencji.
Mem00:27, 14 czerwca 2019
Materializm księży ich nie obraża. Mieszanie się kościoła w politykę ich nie obraża. Rozpusta i pijaństwo ich nie obraża. Ukrywanie pedofilii ich nie obraża. Studentki ich obrażają.
smig00:07, 14 czerwca 2019
to nie są rolki po papierze toaletowym tylko po folii stretch.
Hańba - wstyd00:00, 14 czerwca 2019
POpatrzcie do czego przyuczyli saszą młodzież zapatrzoną w internet i TVN ONET Wyborczy...
Skaranie boskie z takim wykształcenie i z traka koolturą... Papieżowi dalby szansę na powtarzanie pontyfikatu, a siostrom zakonnym wycieczkę do Arabów - tam by im nalli gdzie trzeba...
Marcin23:54, 13 czerwca 2019
Powiedzcie kto wybiera tych *** na radnych? To /.../ mnie nie przekonuje. Dlaczego jakiś radny ma mi mówić za kogo mam się przebrać, a już jak chodzi żeby coś zrobić dla ludzi to już nie są tacy szybcy?

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Słomczyn23:51, 13 czerwca 2019
Piękne Panie zapraszają ....
nowotarżanka23:35, 13 czerwca 2019
Za chwilę władza Miasta będzie się oburzała że jedna dziewczyna idzie w mini a inna w długiej sukni nie mają czym się zająć to szukają problemu. Zapraszam na juwenalia do większych miast Zenada
anty kolumb23:20, 13 czerwca 2019
Widzę że panowie radni całujący kler po raczkach chcą tu wprowadzić jak muzułmanie państwo wyznaniowe. Precz zaściankowi panowie.
pod rozwagę23:17, 13 czerwca 2019
Hm, zapomniał wół, jak cielęciem był.
Radny Kuranda zapomniał, jak gonił po szkole w przebraniu człowieka pierwotnego. I nikt nie komentował, co sobie dyrektor w gacie wsadził.
Jan Tek22:56, 13 czerwca 2019
Zapomniał wół jak cielęciem był. Młodzi się bawią a starym się w du... głowach przewraca. Uspokójcie się Panowie radni. Popatrzcie na siebie i jak to było? Kto pierwszy bez grzechu, prawda?
e222:51, 13 czerwca 2019
Do katolik bez obrażonych uczuć; masz w 100% rację; dość zakłamania, hipokryzji, wiara a Kościół to dwie różne sprawy. Warto zapoznać się z historią Kościoła, najwyższy czas coś zmienić, to nie średniowiecze!!!
Pola22:31, 13 czerwca 2019
Jak Wam nie wstyd .na Podhalu takie rzeczy .Zresztą jaka uczelnia tacy studenci masakra !!!!
Paranoja22:14, 13 czerwca 2019
Kiedy zapłoną stosy? Średniowiecze normalnie.
jasiek22:05, 13 czerwca 2019
Moje uczucia religijne i moralne są obrażone łapówkarstwem w Powiatowym Zarządzie Dróg a tu kilka sukienek budzi obrazę pytam kogo?
Bartek21:59, 13 czerwca 2019
O ile osobiście uważam, że trochę słabe to przebranie (poszli na łatwiznę, trzeba się było z żyda przebrać ;)), to takiej afery bym z tego nie robił. Raz, że to sa Juwenalia i sam - jako były student - uważam, ze trochę wolności, choćby na głupoty, przed sesją się przyda. Dwa - wszelkie represje spowodują, ze za rok będziemy mieli wysyp papieży, księży zakonnic i Bóg jeden wie czego, tylko po to, żeby zagrać "święto***wym" na nosie. Więc trochę dystansu do siebie...
KLD21:49, 13 czerwca 2019
A mnie gorszy setki pedofili przebranych za księży, no i ten stopka przebrany za społeczniaka i za moralizatora
besala21:48, 13 czerwca 2019
No i wychodzi dulszczyzna! Żart studentów był dość toporny, ale można go potraktować jako komentarz do dyskusji toczących wokół kościoła katolickiego w Polsce. Pycha, ukrywanie przestępstw seksualnych, pazerność, upolitycznienie - to tylko nieliczne "zasługi" kleru, które prowokują do takich żartów. Dziwi brak reakcji głównego ministranta miasta, który z całą powagą swojego urzędu ustawiał się do fotografii obok żartownisiów. Mógł dyskretnie poprosić o zejście ze sceny przebierańców, którzy przekroczyli dobre obyczaje! Za komuny oskarżano o godzenie w sojusze, teraz podobną funkcję zaczyna pełnić obrażanie uczuć religijnych.
Jj21:45, 13 czerwca 2019
@oko - nigdy nic złego mnie nie spotkało ani od wyznawców islamu ani od żydów (uprzedzając pytanie znam wielu i jednych i drugich). Od katolików wręcz przeciwnie.

Czepiać się fajnie poprzebieranych ludzi... strasznie to słabe i zaściankowe. Chyba nigdy w Krk na juwenaliach nie byliście.

Straszne z was smutasy :)
Adam21:43, 13 czerwca 2019
Ewa ...zobacz mają na szyjach
@Katolik bez obrażonych uczuć21:43, 13 czerwca 2019
Nie nam osądzać innych!! Nie żyliśmy w tamtych czasach, nie wiemy czym się kierowali Ci ludzie w takim czy innym działaniu.
Naszym obowiązkiem jest modlić się za takie osoby a nie osądzać.
Każdy z Nas jest tylko człowiekiem szukającym prawdy, ale nie każdemu dane jest ją poznać.
Mikus21:41, 13 czerwca 2019
Powaliło ludzi. Jakby się przebraly za Fataons6to byłoby dobrze? Też był Bogiem o vxym6psn kuranda powinien wiedzieć.
Ja21:39, 13 czerwca 2019
Robert. Znasz może takie słowo jak Inkwizycja?
Wyrocznia21:38, 13 czerwca 2019
Proponuję za rok przebrać się za rabinów i zobaczymy czy zdobędziecie się na odwagę, czy raczej wtedy uznacie, że to obraża uczucia religijne. Nie jestem katolikiem, tak tylko chcę zmusić wasze nikłe "zwoje mózgowe" do myślenia.
tak na marginesie21:26, 13 czerwca 2019
Do tych wszystkich oburzonych, że powstał taki problem

Jeśli Wy nie rozumiecie w czym jest problem, to naprawdę, jesteście żałośni :)
Oburzony;
bo pedofilia w kościele ?!?!
bo Ciemnogród ?!?!!?
bo zaściankowe myślenie ?!?!!?
bo żyjemy w wolnym kraju ?!?!?!
bo nowotarska kościółkowa hipokryzja

Czy Wy się słyszycie ?!?!
Pedofilie wciskają do szkół (np w Warszawie, Gdańsku), czy któryś z Was tu krytykujących, skrytykował to? NIE !!!
Nawet pewnie nie wiecie, że taki problem istnieje :)

Czy to co próbuje wciskać nam Unia Europejska i cały Zachód to NOWOCZESNOŚĆ i POSTĘPOWOŚĆ??? Waszym zdaniem TAK!!!
Ale my zaściankowi ludzie takiego postępowego świata nie chcemy!!

A co do wolnego kraju - to chyba każdy z Nas inaczej rozumie słowo "WOLNOŚĆ"
Niektórzy politycy już nawet nie kryją się z tym, i mówią wprost, że nie jesteśmy suwerennym Państwem i to Was nie oburza?!?!
Cały świat nami pomiata, a Wy dolewacie oliwy do ognia!!
Brońmy swoich wartości, nie słuchajmy zepsutego Zachodu, nie dajmy sobą pomiatać!!
Pokażmy Unii, ze mamy swoje zdanie, nie małpujmy wszystkiego od nich, zwłaszcza tego co złe!!!
Przecież oni za wszelką cenę chcą zniszczyć naszą moralność podsyłając nam swoich tęczowo-myślących "antypolaków" na usługach Zachodu
Katolik bez obrażonych uczuć21:16, 13 czerwca 2019
To wasze święte oburzenie, ta dulszczyzna są żałosne! Obrażają was studentki przebrane za zakonnice w czasie zabawy, w czasie juwenaliów. A te prawdziwe zakonnice latami znęcające się nad niepełnosprawnymi, albo te które za karę kazały starszym chłopakom gwałcić młodszych w sierocińcu, to obrażały wasze uczucia religijne, czy to już było OK?Przypomnę papieży Borgiów, albo tych papieży którzy pochwalali rozbiory Polski i nakazywali posłuszeństwo wobec zaborców, potępiając zrywy niepodległościowe. Papież, zakonnica to zawód jak każdy inny - żadna świętość. Świętością MOŻE czynić go odpowiedni człowiek. Mam wrażenie że kiedyś wolna i tolerancyjna Polska zamieniła się w państwo wyznaniowe. Księża uprawiają politykę jak islamscy imamowie, palą książki, wpływają na władze świeckie, a przecież Polska to nie Watykan, zabawa to nie wyśmiewanie i obrażanie żadnej konkretnej osoby. I jeszcze starosta angażuje się po stronie tych świętoszkowatych hipokrytów w krytykę zwykłej zabawy. Czego się pan boi, że kościół z ambony zabroni na pana głosować? Wstyd, żeby urzędnik państwowy dał się wciągnąć w taką żenującą nagonkę! Wstyd!!!
Maximus21:12, 13 czerwca 2019
Przecież jest na to paragraf wiec po co bić pianę. Jak Sąd przywali dla przykładu to się dzieci nauczą co znaczy naruszyć uczucia religijne. I ja tego oczekuję Panie Starosto bo od tego Pan jest a nie tylko od pozowania do zdjątek !!!
tak na marginesie21:12, 13 czerwca 2019
Do tych wszystkich oburzonych, że powstał taki problem

Jeśli Wy nie rozumiecie w czym jest problem, to naprawdę, jesteście żałośni :)
Oburzony;
bo pedofilia w kościele ?!?!
bo Ciemnogród ?!?!!?
bo zaściankowe myślenie ?!?!!?
bo żyjemy w wolnym kraju ?!?!?!
bo nowotarska kościółkowa hipokryzja

Czy Wy się słyszycie ?!?!
Pedofilie wciskają do szkół (np w Warszawie, Gdańsku), czy któryś z Was tu krytykujących, skrytykował to? NIE !!!
Nawet pewnie nie wiecie, że taki problem istnieje :)

Czy to co próbuje wciskać nam Unia Europejska i cały Zachód to NOWOCZESNOŚĆ i POSTĘPOWOŚĆ??? Waszym zdaniem TAK!!!
Ale my zaściankowi ludzie takiego postępowego świata nie chcemy!!

A co do wolnego kraju - to chyba każdy z Nas inaczej rozumie słowo WOLNOŚĆ
obraza druhów21:10, 13 czerwca 2019
a radny Jacek Król to czasem nie obrazał uczuć
w klipie występując w mundurze strażaka pijącego wódkę
Były studencik21:07, 13 czerwca 2019
No już bez jaj, że drodzy państwo są oburzeni tym że krzyż jest wykonany z rolek do papieru toaletowego. Zamiast się gorszyć, mili państwo powinni przyklasnąć sprytowi i zaradności młodzieży. Odnoszę wrażenie, że oburzona część usiłuje być świętsza od samego papieża Franciszka.
OjciecDyrektor21:04, 13 czerwca 2019
Powiem tak: BRAWO STUDENCI !!!
Słodkie idiotki20:57, 13 czerwca 2019
Pożytku z tego nie będzie.
MiKi20:55, 13 czerwca 2019
Moje uczucia religijne już dawno obraził kościół brakiem szacunku dla ludzi, dzieci i zwierząt. Nie przebierankami za kościelnych urzędników przez studentów.
KKK20:44, 13 czerwca 2019
Z igły widły. Przebrania i zabawa :( Co za kraj i miasto...
zwolennik Ciemnogrodu20:43, 13 czerwca 2019
@stangret ameryki,
A jak nazwiesz ogólnoświatowe zgrzytanie pejsami po tzw. "sądzie nad Judaszem" gdzieś tam w podkarpackim Pruchniku?
oko20:43, 13 czerwca 2019
@Jj
"Świetne przebrania dziewczyny !!! tak trzymać !!! Żyjemy w wolnym kraju i nikt nie ma prawa wam narzucać jak chcecie się ubierać ani jakie poglądy manifestować.
Nie dajcie się małomiasteczkowym hipokrytom, którzy pod sztandarem ochrony wiary utopili by was w łyżce wody."

Skoro jesteś taki odważny, to zadrwij sobie z innych religii!!
Już widzę Ciebie i Twoja wolność :)
Konieczne wyjaśnienia szefowej promocji Danuty Wo20:39, 13 czerwca 2019
Za nadzór i organizację juwenaliów odpowiada szefowa Promocji na PPWSZ Pani Danuta Wojtyła którą startowała z list starosty do Rady Powiatu Nowotarskiego. A więc osoba zaufana i powinna panować nad fantazją studentów. Gdzie była podczas imprezy i kto zaprosił tak przebranych studentów na scenę? Powinna przedstawić swoje stanowisko bo to nie była prywatną impreza ale uczelniana.Danuta Wojdyła to była radna z ugrupowania Marka Fryźlewicza więc dlaczego całą winą obarcza się rektora?
Dziwna jest cisza ze strony głównego organizatora tj Wydziału Pomocji Uczelni.Pani Wojdyła zamilkła a to Ona przede wszystkim
powinna złożyć oświadczenie w tej sprawie.
@ewa20:36, 13 czerwca 2019
Już nie bądź taka "dowciapna"
góral20:36, 13 czerwca 2019
@Skała
Młodzieży w tych czasach potrzebna jest dyscyplina, bo już większości w głowach się poprzewracało.
Wolność mylicie ze zniewoleniem!!!
Mam wybór to znaczy, potrafię z "czegoś" zrezygnować, a nie stawać się "tego czegoś" niewolnikiem. Jakby tego było mało, brniecie w tym zniewoleniu w zaparte!!
Otwórzcie oczy, jeśli potraficie przewartościować swoje życie zróbcie to!
Zmieńcie coś ku dobremu, ale szczerze, a zobaczycie, że wszystko będzie zmieniać się na lepsze.
Zacznijcie wierzyć w siebie, w lepsze jutro, w lepsze życie, w poprawę relacji w rodzinie.... itp. itd.
Nie bądźcie egoistami, samolubami, zacznijcie dostrzegać dobro wokół siebie.
Nazywasz innych hipokrytami, a nie sądzisz, że inni w ten sam sposób wyrażają się o Tobie?!?!?
nmn20:24, 13 czerwca 2019
dzicz lewacka wkrsda się wszędzie
Wielokr.20:18, 13 czerwca 2019
Ta cała szkoła jest dziwnie podejrzana. Nie tak dawno afera z rektorem, itp. Na uwagę zasługuje fakt, że po ukończeniu tej "niby" Wyższej Szkoły nie można dostać pracy, nikt nie chce zatrudnić. Warto się temu przyjrzeć. Nie czekać, aż do reszty brać upadnie, dosięgnie dna.
oko20:16, 13 czerwca 2019
@Dera
Ty chyba nie rozumiesz wielu rzeczy, które dzieją się w ostatnim czasie :)
Żal mi Cię :)
Nie generalizuj problemu!!
Masz zbyt skąpą wiedzę na ten temat, więc nic dziwnego.............
Maria20:11, 13 czerwca 2019
Cenzurować chce powiat? No ładnie.
Robert19:58, 13 czerwca 2019
Do dziabson. Kiedy Kościół palił czarownice na stosie? To robiła władza świecka. Kościół niegdy nie miał prawa wykonywać kary śmierci. Musisz się douczyć.
wyborca myslący19:57, 13 czerwca 2019
ooo i nawet pan Burmistrz Grzegorz to świństwo firmuje??OJ NIELADNIE !!
Młody zażenowany sytuacją...19:41, 13 czerwca 2019
Oburza nas pedofilia wśród księży podobnie jak w innych środowiskach. Skąd ten pomysł, że jeśli stajemy w obronie godnego traktowania symboli religijnych a tym samym wiary katolickiej to jest to jednoznaczne z popieraniem poczynań ojca rydzyka? Czy Wasze myślenie musi być tak ograniczone by łączyć jednoznacznie te wszystkie sprawy?? Jeśli tak to ja Wam współczuję.. Podobnie jak tym studentom, którzy chcieli być "na topie" iść z duchem czasu a rezultat tego jest jaki jest... Smutny i żałosny.
Papa19:02, 13 czerwca 2019
Grześ nie rearguard na znieważanie papieża a za dwa tygodnie w tym samym miejscu robi mszę papieska
stangret ameryki19:01, 13 czerwca 2019
Do zwolennik Ciemnogrodu. Nie mam nic przeciwko temu, ale u nas nie ma fanatyków Koranu czy Judaizmu. Fanatyzm jest tylko po stronie Kościoła Katolickiego.
Teresa18:48, 13 czerwca 2019
Czy naprawdę chodzi tu o religię chrześcijańską - katolicyzm? Bo jeśli tak, jak niektórzy twierdzą, to raczej marna to wersja katolicyzmu i słabe uczucia religijne jego wyznawców, skoro może ich obrazić gustowne lub nie przebranie ("O gustach się nie dyskutuje", jak mawiali starożytni) połączone z zabawą, a nie ranią ich uczuć wypowiedzi pełne niewiedzy, pogardy i nienawiści w stosunku do inaczej myślących, czujących i wyglądających, jednak wciąż zgodnie ze słowami Chrystusa - Bliźnich - Dzieci Bożych, nader często padające z ust "zwykłych prawdziwych Polaków i katolików", jak i niektórych hierarchów kościelnych pełniących rolę przywódców reprezentujących wszystko: pychę, żądzę władzy i mamonę tylko nie Ewangelię.
Kaśka18:47, 13 czerwca 2019
Jaka uczelnia, tacy studenci...
maverick18:31, 13 czerwca 2019
@ Iga:
Jeszcze ta sprawa że to jest ksiądz. Otóż w II Rzeczpospolitej Polacy nie widzieli niczego zdrożnego w tym, że księża kandydują do Sejmu, było wielu posłów księży. Potem to jakoś znikło, Kościół sam zakazał księżom kandydować na stanowiska polityczne, bo Kościół ma tzw. wsteczny bieg, i jak widział że popełnił głupotę (księża w polityce), to potrafił się z tej głupoty wycofać. Teraz ten rektor ksiądz to też jest głupota, i miejmy nadzieję że również i tym razem Kościół włączy ten swój wsteczny bieg i wycofa się z obstawiania instytucji naukowych swoimi ludźmi, nawet jeśliby to byli skądinąd świetni naukowcy (oczywiście nie chodzi mi o własne ośrodki naukowe Kościoła, które słyną na całym świecie, takie jak kolegia jezuickie czy nasz KUL, chodzi o świeckie uczelnie).
Partyzant18:26, 13 czerwca 2019
Hahaha ten Goralski naród jest naprawde pełny zawiści i zasciankowrgo myślenia..... a *** tam nawet sie tego komentowac nie chcę. Oskarżać mlodych ludzi, ktorzy przebrali sie na juwenalia. Tyle potrafia zrobic
Obłuda18:24, 13 czerwca 2019
Mnie oburza pedofilia w kościele, majątki duchownych, zabijanie w biały dzień. Dziwię się, że radni w tych tematach nie wyrażają swojego oburzenia.
PasterzPPP18:06, 13 czerwca 2019
Świat się dawno zmienił tylko Podhale zostało do tyłu
Jj18:05, 13 czerwca 2019
Świetne przebrania dziewczyny !!! tak trzymać !!! Żyjemy w wolnym kraju i nikt nie ma prawa wam narzucać jak chcecie się ubierać ani jakie poglądy manifestować.
Nie dajcie się małomiasteczkowym hipokrytom, którzy pod sztandarem ochrony wiary utopili by was w łyżce wody.

Zbulwersowanych reprezentantów średniowiecza księża pedofile nie bulwersują? Pierwsi w ich obronie by wystąpili.
Żanujące18:05, 13 czerwca 2019
Proponuję zamknąć w rynku wszystkie sklepy alkoholowe, bieliźniane, apteki sprzedające kondomy, budki z lodami (bo wiadomo, lizanie loda sieje zgorszenie!) no i oczywiście nakazać tamtejszym księgarniom sprzedaż wyłącznie książek religijnych a nie jakiegoś Harrego Pottera. Zamiast tego zróbmy na środku stos na czarownice i jakiś stryczek dla niewiernych :)
totalne dziadostwo młodych17:53, 13 czerwca 2019
mogły by się zając te młode panie z porzuconymi zwierzętami , a nie uprawiać taki cyrk.
Zdzichu17:43, 13 czerwca 2019
Jakby przebrał by się za Allaha to mógłby stracić głowę a tak to co tam przecież to normalne.
Ewa17:34, 13 czerwca 2019
Hahaha. Zakonnice nie miały podwiązek, tylko pończochy (przynajmniej tak pokazuje zdjęcie). Kto to pisał???
maverick17:33, 13 czerwca 2019
Czy przebrany na czerwono za duchownego chłopak z krzyżem w ręku zdawał sobie sprawę dlaczego biskupi chodzą w czerwonych szatach? Ten kolor jest ze strony biskupów oznaką gotowości na męczeńską śmierć! Tak, to są tak poważne sprawy!
Fred17:31, 13 czerwca 2019
Przecież jest przebrany za papieża Jana Xll , poczytajcie o tym papieżu i wtedy będzie można stwierdzić czy obraził uczucia religijne
Skała17:30, 13 czerwca 2019
Trochę więcej toleranacji i zrozumienia dla młodych życzę! Nie przesadzajcie z tą waszą nowotarską kościółkiową hipokryzją. Kler jaki jest każdy widzi, i z księży pożartować można bo to nie są jacyś nadludzie ze specjalnej kasty, tylko grzesznicy jak wszyscy inni... Brawo studenci, bawcie się i cieszcie młodością bo to najpięknieszy okres w waszym życiu.
były student17:29, 13 czerwca 2019
w sumie to gratuluję studentom tej "niby" uczelni.
A wam starostom i radnym, podpowiadam - wara od juwenaliów i tych idiotycznych komentarzy !!!
Adam17:28, 13 czerwca 2019
Trochę to śmieszne czepiać się studentów którzy w zasadzie nic złego nie zrobili. Obrazili Boga przebierając się za księdza i siostrę zakonną? Szczerze wątpię.
N t17:23, 13 czerwca 2019
Przebrali się tylko , ale za dzieci się nie wzięli to za co ich karać
Dera17:20, 13 czerwca 2019
Moje uczucia religijne już dawno pedofilski kler obraził .
dziabson17:13, 13 czerwca 2019
Do Robert:
Pewnie nie wiesz ale w Polsce nie ma takiej kary jak "wysłanie do kamieniołomów"

Jak kościół palił czarownice na stosie to się nikt nie oburzał a jak sie studenci przebrali to od razu afera.
Aaa17:08, 13 czerwca 2019
Jestem oburzony. Dajcie więcej zdjęć tych "zakonnic" abym mógł się bardziej bulwersować.
Biskup17:06, 13 czerwca 2019
A jak jeden radny powiatowy (dyrektor szkoły uzdrowiskowej) przebierał się na bale karnawałowe za biskupa nie dalej jak kilka lat temu (zdjęcia były w necie) to było ok. Studenci po prostu wzięli przykład z "góry".
wierzący w Elfy17:05, 13 czerwca 2019
A ja wierzę w Elfy i mnie osobiście urażają te panie po lewej stojące, a tym bardziej jestem bardzo zawiedziony postawą rządzących którzy na to pozwalają. Koniec z obrażaniem Elfów! Elfy tu były przed chrześcijaństwem!
Do kg17:03, 13 czerwca 2019
No tak bo w Krakowie wszyscy studenci nie przeklinają, a na Juwenaliach są grzeczni jak baranki... :)
strachu17:00, 13 czerwca 2019
jedna radni to mają kupe roboty skoro chce im sie takimi WAŻNYMI sprawami zajmować haha , no ale tak to jest że aby zaistnieć w jakikolwiek sposób to trzeba jakieś idiotyzmy wymyślić bo nic innego sie nie ma do zaoferowania a jest sie radnym ! MASAKRA jakim trzeba być .........
zwolennik Ciemnogrodu16:47, 13 czerwca 2019
Biedne dzieci.Następnym razem przebrać się za jakiegoś pejsatego rabina albo sprofanować Koran i ci wredni katole nie będą się was już czepiać.
kg16:41, 13 czerwca 2019
Bardzo smutny ten brak poczucia przyzwoitości. I to są studenci? Słyszymy niektórych przeklinających na ulicach i nie chce się wierzyć, że to studenci. Przed laty student (w Krakowie i innych dużych miastach) aspirował do elity intelektualnej czy ten nowotarski jest inny?
skandal podhalański z udziałem władzy16:36, 13 czerwca 2019
Zakazać organizowania juwenaliów , skoro siano w głowach zamiast mózgu i nic oleum nie przybywa , jak twierdził Zagłoba .Jaka uczelnia tacy studenci , czyli denne bezmózgowce .
Robert16:17, 13 czerwca 2019
Prace w kamieniołomie na wakacje za kare dla tych studentów-nierobów.
Ogarek16:16, 13 czerwca 2019
Ja jako wyborca PO zawsze głosuję na kogoś z Podhala Orawy i mnie te cyrki nie dziwią.
białcanka16:14, 13 czerwca 2019
wolny kraj i tyle !!!
Veto16:12, 13 czerwca 2019
A czy jak Rydzyk działa to się nie oburzacie. Albo o pedofilii w kosciele się nie wypowiadacie . I oświadczeń nie wydajecie. To nie była profanacja żadna a normalny happing. Zajmijcie się piętnowaniem pedofilli.
bessa16:09, 13 czerwca 2019
Brać za .... cztery litery... opiekunów roku- grupy!
ja16:07, 13 czerwca 2019
takie zakonnice chetnię bym przytulił .
Iga16:05, 13 czerwca 2019
Rektor tej Sorbony to ksiądz?niemożliwe!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij