Oświadczenie PPWSZ po oskarżeniach pod adresem rektora. "Domniemane zarzuty kładą się cieniem na renomie uczelni" - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 12.132 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
Wiatr: 13.932 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.664 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
10.06.2019, 14:15 | czytano: 10037

Oświadczenie PPWSZ po oskarżeniach pod adresem rektora. "Domniemane zarzuty kładą się cieniem na renomie uczelni"

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu wydała oświadczenie, w którym po raz pierwszy odniosła się do artykułu w "Tygodniku Podhalańskim" pod tytułem "Rektor kopiuj wklej".

Według gazety, praca habilitacyjna rektora Podhalańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu Stanisława Gulaka, to zlepek fragmentów przepisanych z innych książek. Sprawie przygląda się prokuratura, głos ma zabrać też Senat PPWSZ.

Dopiero kilku dniach od publikacji uczelnia odniosła się do zarzutów. To oświadczenie PPWSZ przekazane nam przez rzecznik prasową uczelni Beatę Szkaradzińską:

"W związku z medialnymi poważnymi zarzutami wobec ks. dr hab. Stanisława Gulaka, Rektora i Profesora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, a zawartymi w publikacji Tygodnika Podhalańskiego w artykule pt. „Rektor kopiuj wklej”, do końca tygodnia swe oficjalne stanowisko przedstawią: Senat i Rada Uczelni.

Oficjalne oświadczenie przekaże też ks. dr hab. Stanisław Gulak, rektor i profesor PPWSZ, przebywający obecnie na zwolnieniu lekarskim ze względu na przebyty zabieg chirurgiczny.

Domniemane zarzuty o plagiaty, które zdaniem Tygodnika Podhalańskiego, miały miejsce w publikacji habilitacyjnej Ks. Rektora, a powielane nadal bezkrytycznie przez kolejne media, są bardzo poważnym oskarżeniem wobec nie tylko dorobku naukowego ks. Rektora, ale i recenzentów jego pracy habilitacyjnej, a także kładą się cieniem na renomie samej Podhalańskiej Uczelni.

Ponieważ skala tego zagadnienia wykracza daleko poza wymiar lakonicznej informacji medialnej i dotyczy ogólnie pojętej sfery wartości i autorytetu nauki jest ona obecnie badana i analizowana przez merytoryczne gremia, a ostateczne komunikaty zostaną Państwu przekazane do końca tygodnia".

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
...17:23, 14 czerwca 2019
@ Anna
Krakow jest blizej by studiowac ,wymienione kierunki.
Anna15:07, 14 czerwca 2019
Uczelnia MA RENOMĘ. Jest bardzo miłym miejscem do studiowania, szczególnei dla osób, które lubia zdrowie, sport, turystykę. Studenci są super zadowoleni a dla wielu rodzin nowotarskich to plus, że nie trzeba wysyłać dziecka na studia do Katowic czy Wrocławia. Naprawdę, nie ma czego się wstydzić.
ANTY_LEWAK14:18, 14 czerwca 2019
@maverick
Dawniej problem z tymi '27' osobami sfrustrowanymi był mniejszy, bo np filologie j.polskiego można było studiować na uniwersytetach i akademiach pedagogicznych i ilości absolwentów w miarę pokrywały zapotrzebowanie (z lekkim nadmiarem).

Co do PPWSZ, to mnie przeraża to że uczelnia pozyskuje miliony i rozrasta się, upychając kierunkami nadmiarowymi. Niektóre inicjatywy nawet fajne jak jak np. ta hybryda z Uniwersytetem Ekonomicznym. Język angielski, pielęgniarstwo, myślę że też ok, ale już otwieranie dziennikarstwa jest pozbawione sensu.

Co do finansowania studiów. W USA nie ma darmowych, owszem można się załapać na różnych stypendiach, a w innych przypadkach młodzi biorą kredyty które spłacają po studiach, jednak są w miare pewni tego że będzie ich później stać na spłatę. I USA nie narzeka na ilość noblisów, ilość innowacji. Napewno tam z budżetu państwa nie idą $$$ na kształcenie w zbędnych profesjach.
podsluchiwacz przystankowy09:09, 13 czerwca 2019
"Domniemane zarzuty klada sie cieniem.."osoba pelniaca taka funkcje musi byc jak "zona cezara "bez zarzutow i domniemam.
Napisze pewien schemat HIPOTETYCZNY ktory MOGL byc lub nie. Zaslyszany w Nowym Targu na przystanku przy DEKADZIE. Dotyczy zatrudniania osob . Przychodzi osoba raz ,drugi,trzeci czwarty i nic. Znajduje Protektora dostaje prace....bo ambitna,chce robic kariere ,bo tak sie stara...co wtedy myslec o "domniemanych zarzutach", uczelni i pracownikach .JESLI tak sie dzieje no to wstyd.
maverick23:36, 12 czerwca 2019
@ Antylewak:
Dziękuję. Z tym płaceniem za studia to też jest niesłychanie delikatna sprawa, ponieważ ostatnio Niemcy, a wcześniej inne kraje zachodniej Europy, wprowadziły całkowicie bezpłatne studia (nie wiem czy muszę dodawać że w języku angielskim, który staje się powoli współczesną łaciną). Istnieje tutaj pewne nieporozumienie, ponieważ Polacy nagminnie mylą koszty studiowania za granicą z czesnym za studiowanie. Oczywiście studia w np. Niemczech kosztują, ale w fomie opłaty za mieszkanie, utrzymanie, wyżywienie, ale nie czesne. Ponadto trzeba mieć odpowiednie IQ, wiedzę, podstawy fizyki i matematyki, dobrze zdany test IELTS z j. angielskiego, itd. Tak się zazwyczaj składa, że bogaty absolwent porządnego liceum w Polsce ma również dobre wyniki w uczeniu się. Otóż on opuści Polskę i pojedzie studiować za granicę jeśli nasz kraj będzie go zmuszał do płacenia za studia.
Co do zawodu lekarskiego to obecnie w Polsce jest to tak złożony, a zarazem zaniedbany, problem że jako laik nie ośmielę się zabierać w tej sprawie głosu. Wydaje mi się tylko że ilość nie będzie przechodziła w jakość, no i tu sobie samemu przeczę bo pisałem wcześniej przeciwko elitom, przyznaję.
Jedna tylko uwaga: gdy zamiast tych 30 bezrobotnych frustratów wykształcimy 3 lekarzy, to nadal będziemy mieli problem z tymi 27 pozostalymi. Na pewno jednak trzeba stworzyć jakiś szybszy system który natychmiast będzie nam mówił które kierunki są potrzebne a które nadmiarowe i te ostatnie natychmiast likwidować (a tu następuje zderzenie z rzeczywistością silnych lobby za danym kierunkiem).
ANTY_LEWAK20:31, 11 czerwca 2019
@maverick
Dużo racji w tym co piszesz jest.

Natomiast, ja nie jestem ekstremistą i nie mówię że koniecznym jest by np studia były płatne itd i żeby było na nie stać tylko elity.

Ale wkurza mnie sytuacja gdzie jest masa uczelni które kształcą w kierunkach zupełnie nadmiarowych za pieniądze z podatków.

Można przeczytać ciągle że jest niedobór lekarzy o niektórych specjalizacjach, że nie ma kasy na badania naukowe itd.
Wolę by zamiast 30stu polonistów z PPWSZ czy jakis innych 'dziennikarzy', wykształcono 1-2 dobrych spcecjalistów lekarzy. Wyjdzie to na lepsze, a tak mamy kolenych 30stu polonistów, mocno sfrustrowanych brakiem perspektyw zawodowych.

Z jednej strony są 'urzędy pracy' czyli idiotyczne urzędy na które idzie kasa w błoto, a z drugiej nikt nie wyciąga wniosków ze statystyK wypracowanych przez te urzędy i rządzący zgadzają się na to by z budżetu państwa szły pięniądze na kierunki studiów mocno 'nierentowne'.

A co do płatnych studiów, to wracając do tych 1-2 lekarzy specjalistów, niestety jak otrzymają edukacje za free, to i mogą wyfrunąć za granice przynosząc stratę dla Państwa. Lepiej gdyby się wykształcili za swój hajs.
prostownik15:43, 11 czerwca 2019
do stan - problem polega na tym, że to wszystko nie mieści się w kategoriach byle czego. Niestety, ks. Drozdek był TW, o czym możesz poczytać zarówno w archiwach IPN, jak i w publikacji ks. Isakowicza-Zalewskiego. Więc nie relatywizuj, bo to nawet słabo brzmi. A na ks. rektora nikt nie poluje, jakby Ci się wydawało. Toż on sam dopuścił się poważnego nadużycia etycznego, a o tym w jakim stopniu zadecyduje Sąd. Tyle litera prawa. Gorzej z całą resztą rozpiętą pomiędzy dwoma prostymi słowami: honor i godność. I wierz mi żaden cel nie uświęca środków. Pozostaje tylko żenada i kompromitacja.
Lolek13:42, 11 czerwca 2019
Nikt księdza nie niszczy. Ksiądz zniszczył się sam udając uczonego. Wielki Rektor od psiego ogona.
Tak miało być10:55, 11 czerwca 2019
Tosiu, ale przecież było fajnie bo i nobliwe panie z Uniwersytetu Trzeciego wieku pląsały skocznie z niby papieżem.
maverick08:33, 11 czerwca 2019
@ Antylewak:
Nie jestem lewakiem i myślę że w kraju który tyle wycierpiał wskutek komunizmu tzw. 'lewaków' tak naprawdę nie ma. Równocześnie absolutnie nie pociąga mnie idea społeczeństwa zorganizowana wokół elit i w oparciu o te elity. Cały system edukacji mamy zły, od podstawówek po uczelnie wyższe, i to dlatego nurkujemy w mule, co jest Twoim określeniem (pewna uczennica z Goszczyńskiego określiła to dużo lepiej 'tłumem koniecznym'). Wyszukiwanie czempionów, którzy wezmą za mordy resztę społeczeństwa (ten Twój 'muł', a ja wolę określenie 'tłum konieczny') nie ma już dawno sensu, te rzeczy już dawno funkcjonują zupełnie inaczej. Tak samo nie ma już dawno sensu pisanie prac licencjackich, magisterskich, habilitacyjnych i co jeszcze. Klient ma zapotrzebowanie na opracowanie, raport czy analizę na dany temat to się mu taką rzecz pisze jeśli jesteśmy w danej tematyce fachowcami, ale żeby od studentów wymagać aby się skupili na pisaniu własnej pracy kosztem zmniejszonych możliwości śledzenia lawinowo narastających publikacji w jego dziedzinie wiedzy na całym świecie to takie prace magisterskie nie mają w ogóle sensu. To jest wyższa szkoła zawodowa, a to czy dobrze czy źle przygotowuje do zawodu to o to trzeba by się było pacjentów w Europie zachodniej zapytać, bo tam polskie pielęgniarki na masową skalę wyjeżdżają do pracy; my w Polsce nie mamy zielonego pojęcia jaki jest poziom kształcenia tej uczelni.
Gybunu08:11, 11 czerwca 2019
Do Fizjo
Piszesz ? ogarnął stołówkę ? a ja Cię pytam ,z całym szacunkiem oczywiście - ile Ty masz kubków smakowych ?
Fizjo23:09, 10 czerwca 2019
Do Szuser. Kto za tym chodził nie wiem ale gość na prawdę w porządku w stosunku do studentów. W tym roku bardzo dużo załatwił były darmowe kursy oddali nową salę i ogarnął stołówkę. Na uczelni zawsze czysto. Wydaje mi się że się otoczył złymi ludźmi. Na prorektora sobie wziął Tereskę co jeszcze rok temu wady postawy wykładała a wcześniej pracowała w jakiejś podstawówce. Przy robieniu Juwenaliów nic kompletnie nie czaiła i wielka pani rektor i to od nauki!
szuser21:16, 10 czerwca 2019
A skąd taki gość się wziął? Kto go rekomendował na rektora? To by było ciekawe ujawnić kto za tym chodził? No bo z nieba to ksiądz nie spadł.
ANTY_LEWAK20:58, 10 czerwca 2019
O renomie tej uczelni może świadczyć, wywiad udzielony przez poprzedniego rektora, w którym padły słowa (parafrazuje):

'nie martwmy się na zapas ze może zabraknąć studentów do uruchomienia kilku kierunków - proszę pamiętać że jest jeszcze spora liczba osób które czeka 'matura poprawkowa'.

Jak rektor uczelni mówi że czeka z szeroko otwartymi ramionami na 'poprawkowiczów maturalnych' - to znaczy że poziom dna już osiągnięto, teraz to już tylko po plagiacie nowego rektora, jedynie nurkowanie w 'mule'.

Chyba pokłosiem tego wywiadu był skecz kabaretu Smile, gdzie rektor z dziekanem komicznie zabiegali o względy studenta :) (...?. Panie Semaforze? Proszę uspokoić kolegę, bo się pożegnamy! .....)

Jednak jak się weźmie pod uwagę że tego typu uczelnie w całym kraju są utrzymywane z kasy podatników, mina jednak rzednie.
Tosia20:51, 10 czerwca 2019
A jak już coś oświadczamy, to jak się Pani rzecznik podobały wyuzdane zakonnice i błogosławiący tekturowym krzyżem Papież na Juwenaliach? Jeszcze zabawa czy już profanacja?
stan20:39, 10 czerwca 2019
Potraficie zniszczyć każdego, pod warunkiem,że jest to ksiądz, nie ważne, czy to jest prawda czy nie. Byle tylko wylać wiadro pomyj. Byle był hejt. Pamiętacie Księdza Drozdka, i skutki pisana bzdur przez pseudo dziennikarzy?
Łowiecka20:32, 10 czerwca 2019
Renoma? Dobreeeee!!! Meeeeee, meeeeee...
Najlepiej jest narzekać20:02, 10 czerwca 2019
Ludzie wiecie co...co ma cała ta sytuacja do obrażania studentów? Byliście na tej uczelni? Studiowaliście tam? Cudze chwalicie, swego nie znacie. Oczywiście porównywanie PPWSZ do UJ było by zupełnie nie na miejscu, aczkolwiek nie świadczy to o tym, że na PPWSZ chodzą, jak to większość osób uważa, same barany. Bo i barany się w Krk znajdą. Nie wspominając już, że większość kadry jest ściągana właśnie z KRK i innych miast! Więc co Wam ludzie nie pasuje? Że to jest w Nowym Targu?! Bo jakby to było w Warszawie to by było wspaniale - ale nie my buraki swojego chwalić nie bedziemy.
ciekawska20:01, 10 czerwca 2019
@Kemdridż,
bardzo łatwo to sprawdzić.
W kategorii Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (34 Uczelnie) PPWSZ zajela w roku 2018 7 lokatę. (ranking perspektywy).
Zle? Nie. Co komu do tego, co kto i gdzie chce studiowac, nie rozumiem.
Owszem, osoba Rektora polozyla cien na uczelnie i na jej studentów i nie ma sie co czarować.
JG17:06, 10 czerwca 2019
To nie media - czytaj : TP - są bezkrytyczne . Mają prawo a nawet obowiązek w stawiać znaki zapytania wobec zaistniałych wątpliwości . Dziękuję p. Redaktor za odwagę , że w istniejących okolicznościach podjęła temat .
W oświadczeniu Szkoły nie ma merytorycznych argumentów odpierających zgłoszone wątpliwości . Wyjaśnienie do końca problemu to obrona renomy jakże potrzebnej na Podhalu uczelni .
pozdrawiam
JG
naklejka16:49, 10 czerwca 2019
Interpunkcja tego oświadczenia jest równie fatalna, jak poziom studentów Wyższej Szkoły Juhaski.
badanie i analizowanie...16:48, 10 czerwca 2019
Już chyba za późno na badanie jak by tu zamieść śmierdzące jajo pod dywan.
Kembridż16:20, 10 czerwca 2019
Czy t uczelnia miała jakąś renomę? które miejsce w rankingu uczelni powiatowych?
wstyd16:13, 10 czerwca 2019
Ta uczelnia to dramat dla miasta . Wstyd
Skała16:01, 10 czerwca 2019
A to ta "uczelnia" ma jakąkolwiek renomę? :))
k14:41, 10 czerwca 2019
Bu ha ha ha ha. Merytoryczne gremia??????? Obawiam sie że sprawy zaszły za daleko i nie uda się pozamiatać pod dywan . Uczelnia to nie folwark .........i niedopuszczalnym jest przymykanie oka na poczynania pana rektora.
anna14:29, 10 czerwca 2019
he he, dobre
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas