Sobota, 11 lipiec 2020, Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clouds
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clouds
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Clouds
20°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clouds
16°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 87
Clouds
15°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
04.07.2019, 15:32 | czytano: 7245

Rektorem PPWSZ zajmie się rzecznik dyscyplinarny Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Skandalem wokół pracy habilitacyjnej ks. płk. dr hab. Stanisława Gulaka zainteresował się resort szkolnictwa wyższego. Rzecznik prasowy ministerstwa potwierdza, że na wniosek ministra Jarosława Gowina wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne wobec rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Artykuł Tygodnika Podhalańskiego pod wymownym tytułem "Rektor kopiuj-wklej" wywołał spore poruszenie. W tekście napisano, iż rektor podhalańskiej uczelni swoją pracę habilitacyjną stworzył wykorzystując cudze teksty - nie podając prawdziwych autorów tez i przemyśleń. O plagiacie mówił m. in. prof. Ryszard Markiewicz, współtwórca Ustawy o prawie autorskim, który pracę ks. Stanisława Gulaka określił jako "bezczelną w nagromadzeniu i istotności zapożyczeń". Sprawę uznał za "jednoznaczną i kompromitującą".

Sam zainteresowany wydał oświadczenie, w którym zaprzecza oskarżeniom. Rektora poparła Rada Uczelni i Senat Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Oba ciała zdecydowały, że nie ma podstaw do szczegółowego wyjaśniania sprawy, powoływania komisji, a tym bardziej do ukarania rektora.

Innego zdania jest minister Jarosław Gowin. Na jego wniosek wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne wobec rektora. - Na razie sytuacja jest badana, więc nie można przesadzać o winie, czy jej braku. Ale pan premier zdecydował, że należy zająć się sprawą, po bulwersujących doniesieniach prasowych - mówi Katarzyna Zawada. Rzecznik prasowy MNiSW dodaje, że temat został zlecony jednemu z rzeczników dyscyplinarnych przy ministerstwie. Rzecznik po zapoznaniu się ze sprawą podejmie decyzję czy wszcząć postępowanie wyjaśniające czy tez odmówić wszczęcia takiego postępowania. Całość postępowania odbywa się w trybie działu III, rozdziału 4 – Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Nie potrafię określić kiedy będzie wydana opinia - zastrzega rzeczniczka.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Guardian of the Galaxy08:55, 26 listopada 2019
Do "bez znaczenia"
Szanowny Panie prof. Edwardzie Malak
jak widać z Pańskich wypowiedzi zaciekle broni Pan gulaka i jak rozumiem reprezentuje go Pan, choć nieoficjalnie. Rodzi się zatem pytanie czy byłemu rzecznikowi dyscyplinarnemu MNiSW wypada reprezentować plagiatora, który m.in. jako ksiądz naruszył wszystkie normy i zasady etyczne nauczyciela akademickiego?
Jak rozumiem nie jest przypadkiem, że znalazł się Pan na PPUZ, i do tego jeszcze zaszczytny wykład inauguracyjny? (tak na marginesie BEZNADZIEJNY)?
Zapytuję też, czy nie jest przypadkiem tak, że zatrudniony Pan został przez gulaka na Uczelni pod przykrywką wykładowcy, aby za publiczne pieniądze Pan reprezentował i doradzał gulakowi?
Bez znaczenia21:03, 9 lipca 2019
Dziękuję za wypowiedzi. Zwraca moją uwagę, że tym razem dotyczą tylko jednej kwestii. Inne wreszcie porzucacie. To dobrze. Idzie nam tylko o sprawy publiczne, ich dobro, a nie jakąś prywate. Nieprawdaż? ????
Na końcu jedynie napiszę: każdy ma prawo do obrony. Zatem poczekajmy i się tak nie spieszmy z linczem. Prawo autorskie to nie western. Ja myślę, że racji nie macie.
Nadal w ukłonach, niech żyje Podhale EM
Santo DeSanto10:55, 9 lipca 2019
@Bez Znaczenia
Pańskie przykłady, pojedynczych "wpadek", zupełnie nie przystają do kopiowania dużych fragmentów tekstów innych autorów. Powtórzę - nie fragmentu i nie jednego autora - ale wielu fragmentów i wielu autorów. A to jest zarzut w stosunku do prac Rektora...Tego się nie da obronić przypadkiem, ani obwinianiem programu. I nie znam przypadki, żeby za Hlonda zmienionego na Bonda producenci filmów z agentem 07 występowali z zarzutem o plagiat:)
venzor22:21, 8 lipca 2019
Bóg tak chciał , ręce precz od Rektora.
maverick22:05, 8 lipca 2019
Ja również obawiam się że ta sprawa zostanie zamieciona pod dywan, ale wobec tego ten plagiat będzie non stop "pracował" na bardzo negatywny wizerunek całej uczelni (ludzie będą mówić: to tam gdzie sam rektor kradł cudzą własność intelektualną), i oby nie doszło do efektu kuli śniegowej, bo niestety na to się zanosi. Fatalnie.
Bez znaczenia18:58, 8 lipca 2019
O Panie Święty (Santo) ! Cieszę się, że zaczyna się wreszcie jakaś dyskusja, niemniej jednak :
1. Proszę nie udawać, że nie czytał Pan wszystkich "komentarzy". To proszę Pana jest krytyka naukowa? Dziwnie nie dostrzega Pan też personalnego kontekstu.
2. O muzyce możemy podyskutować gdzie indziej. Prowadziłem audycje spotkania rockowe od lat 70.
3. Pan twierdzi, że nie można popełnić plagiatu nie rozmyślnie. Otóż można. Wystarczy dać złe przypisy. Możne też zawieść w ostatniej fazie korekta. Pan zapewne wie również co potrafią "wyczyniać" programy ? Przed laty z najwyższą starannością napisałem kardynał Hlond. Program w ostatniej fazie redakcji zamienił nazwisko na Blond. Takich wypadków w pracy ponad 800 stronicowej było o zgrozo więcej. I to mogłoby podważyć moją habilitację. W innej mojej pracy program uśmiercił np. Franciszka Żwirkę (a znałem ludzi z jego kręgu) pod Ciechocinkiem. To tylko pojedyncze przykłady.
4. Pan jest najwyraźniej pewien że popełniony został potężny plagiat. Poczekajmy na postępowanie wyjaśniające. No i proszę otwarcie nie sugerować, że rzecznik będzie źle pracować. To nie jest w porządku!
5. Na koniec dodać muszę, iż Rzecznik wbrew temu co tkwi w tytule artykułu: "nie zajmie się " Rektorem lecz kwestiami prawnymi.
Serdecznie pozdrawiam EM
Santo DeSanto14:43, 8 lipca 2019
Co za bajki Pan opowiada???!!!!- praca naukowa, to nie piosenka popowa, na którą skład się de facto kilka dźwięków i autor może nie pamiętać, skąd nagle przyszła mu do głowy jakaś linia melodyczna. Pańska teza, jakoby można było popełnić plagiat pracy naukowej "nie ze złej woli", nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością pisania pracy naukowej. Powinien pan to wiedzieć, jako wydawca (były) najstarszej polskiej oficyny wydawniczej.
Krytykowanie księdza na Podhalu? - to krytyka dotyczy nie księdza a pracownika naukowego. Być może jako ksiądz mówi piękne kazania (nie wiem, bo żadnego nie wysłuchałem), ale jako pracownik naukawy skopiował znaczne fragmenty nie swoich prac (czemu nie zaprzecza)...
A co do wyników kontroli to jestem akurat sceptyczny - została podjęta, bo nie dało się "sprawy zamieść po dywan", ale po pewnym (zapewne baaaaardzo długi m czasie) okaże się, ze palił, ale się nie zaciągał"...
Bez znaczenia16:31, 7 lipca 2019
Przez parę lat zlecono mi na Politechnice W. oraz w jednym z uniwersytetów zajmowanie się problemami plagiatów pracowników naukowych. Tak się też składa, że w obszernych komentarzach publikowanych m.in. w Ossolineum przypominałem znakomitości Podhala z przełomu XIX/XX wieku.
Właśnie dlatego decyduję się rzucić tu parę słów w poruszanej tu kwestii.
1. W przypadku żadnego autora i żadnej naukowej książki pełnej przypisów, nie powinno się na podstawie medialnych zarzutów formułować sądów "ostatecznych". Z ostrożności procesowej warto
poczekać na merytoryczną ocenę powołanego przez Pana Ministra rzecznika. Tak będzie rozsądniej.
2. Osobiście dążę zawsze do przedstawienia maksymalnej liczby autorów, ale nie po to ażeby coś przeklejać, tylko w celu zbudowania jak najszerszej bazy źródłowej. Aby pokazać, że nie pominąłem - na
ile to tylko możliwe - ważnych poglądów, stanowisk, kwestii, itd.
To sprawa warsztatu.
3. Wątpię, po zapoznaniu się z dostępnym materiałem, iż w grę wchodzi plagiat popełniony w złej woli, a co najważniejsze, iż stanowi on część - przedstawianego jako dzieło własne - materiału naukowego będącego podstawą, sednem pracy naukowej. Albowiem przy omawianiu dorobku znanego, w gąszczu nauk humanistycznych, można się potknąć. Nie powinno mieć to miejsca ale jesteśmy tylko ludźmi. Jako - znowu tu muszę napisać o sobie ! - były wydawca i to najstarszej polskiej oficyny wydawniczej, wiem, że takie rzeczy się zdarzają. I tutaj jest problem w jakiej to popełniono wierze : dobrej czy innej ?
4. Dziwi mnie jednak, że tu na Podhalu atakuje się tak bez pardonu księdza przed rozpatrzeniem sprawy przez ludzi do tego prawnie powołanych. Krytyka nie powinna zabijać, niszczyć, no chyba, że o to właśnie chodzi. Ale piękne to nie jest.
Serdecznie pozdrawiam EM
Pijak19:53, 6 lipca 2019
Tyle napiszę u nas na Podhalu nigdy nie wierzy się prawdziwym dokumentom nawet historykom A swoją drogą Staszek Gulak powinien mnie znać oraz mojego tatę też uczył się na księdza tylko zwiał po latach celibatu urodziłem się i mam czworo rodzeństwa dzięki bogu
patron pszczelarzy16:16, 5 lipca 2019
Tak się dzieje jak się podpadnie Harnasiowi. A Harnaś na Kokoszkowie jest tylko jeden i nie jest to Janosik.
PasterzPPP11:39, 5 lipca 2019
@***
Kontrolować każdy może. Ale nie każdy chce.
KLOC10:23, 5 lipca 2019
Rada pod wodzą Rektora Księdza zachowała się jak Episkopat ws Pedofilii. Jest skompromitowana i cała powinna podać się do dymisji. Czego zapewne nie zrobi. Kościelne standardy w Państwowym szkolnictwie.
koza09:58, 5 lipca 2019
No oczywiście,oczywiście że się zajmie rzecznik . I najprawdopodobniej wyda oświadczenie że nie znalazł uchybień. PiS owski rzecznik kontrolujący księdza. Myślę że dalszy komentarz jest zbędny.
Narodowiec09:46, 5 lipca 2019
No i bardzo dobrze , sprawe należy wyjaśnić , chyba że "odpowiednie organy " wpłyną i sprawe zamiota pod dywan jak to teraz się często dzieje.
***08:57, 5 lipca 2019
@PasterzPPP, a od kiedy Gowin to pisowiec, to chorągiewka jakich wiele w obecnej koalicji.
Podatnik07:21, 5 lipca 2019
I znowu urzędasy za naszą krwawiznę się bawią, a basen dalej 10 zł, na którym wczoraj rano były 2 osoby, przed podwyżka wszystkie tory zajęte. Panie watycha coś pan zrobił z tym nowym tagiem?, Zus,pup,nfz, powiaty, starostwa, gminy i milion urzędasów pasących się na naszej krwawiźnie -DO ZWOLNIENIA!!!!!! STOP okradania podatnika zgodnie zprawem STOP
DDD06:58, 5 lipca 2019
@ Major czytałem trzy razy i nadal nie wiem o co Panu chodzi
4you20:07, 4 lipca 2019
Matko, ale wstyd...
Major20:05, 4 lipca 2019
Jedna. mieniac sie obronczynia zydowkiej komuny wynalazla plagiat,ale ujadaja na niego,no ale wypuscić zakonnice lgbt na Rynek odbija sie czkawka
piotrek19:42, 4 lipca 2019
no toś się Gulaku doigrał ...
***19:33, 4 lipca 2019
PasterzPPP

Co zaraz PiSowcy ? Jakby PO rządziło to bys na PO też narzekał.... Kontrolować może każdy i niezależnie od partii i niezależnie kogo.
babina18:52, 4 lipca 2019
Porzadki czas zaczac ...Jego Magnificencja ,praca habilitacyjna ,a kiedy obiektywna ocena pracownikow dydaktycznych uczelni ?Plotki glosza ,ze mozna dostac prace za znajomosci. Glosno o tym w Nowym Targu.
Huragan17:58, 4 lipca 2019
I bardzo dobrze.Juz się Jego Magnificjencja najadł aż nadto.
obiektwyny16:26, 4 lipca 2019
najpierw coś udowodnijcie a potem mieszajcie z błotem.
Maryla16:15, 4 lipca 2019
Jeśli ma odrobinę honoru, to powinien podać się do dymisji. Wstyd! Jaki to przykład dla młodzieży?
PasterzPPP15:39, 4 lipca 2019
Jak PiSowscy ministrowie księży kontrolują - to znak, że coś się dzieje
xxx15:34, 4 lipca 2019
i bardzo dobrze niech mu odbiorą tytuły i niech sam coś napisze... a nie ctrl+c i ctrl+v
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij