Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
13°
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 62
Clouds
11°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 69
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
08.10.2019, 08:10 | czytano: 6390

Podatki pójdą w górę

zdj. Podhale24

NOWY TARG. - Proponowane stawki podatku od nieruchomości na rok 2020 zostały ustalone na poziomie maksymalnym, określonym w obwieszczeniu Ministra Finansów - mówiła naczelnik Wydziału Podatków i Opłat. Jednocześnie Barbara Kryj -Mozdyniewicz dodała, iż "podobnie jak w latach poprzednich miasto będzie kontynuować politykę wspierania przedsiębiorców przez uchwalenie dla przedsiębiorców dużo niższej stawki".

Zanim przegłosowano nowe stawki podatków Lesław Mikołajski proponował, by budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza ustalić na poziomie 21,40 zł za metr kwadratowy, a nie jak proponuje burmistrz - 22 zł. Jego poprawka nie zyskała poparcia większości radnych.

Decyzją Rady Miasta, w przyszłym roku stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na zakwalifikowanie w ewidencji gruntów i budynków - wyniesie 95 groszy od metra kwadratowego powierzchni, od gruntów pozostałych - 50 groszy za metr kwadratowy.

Podatek od budynków mieszkalnych - 81 groszy za metr kw powierzchni użytkowej, od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza - 22 złote od metra kwadratowego powierzchni użytkowej, od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 4,87 grosze, a pozostałe budynki - 8 zł 05 groszy.

- Proponowane w uchwale stawki podatku od nieruchomości na rok 2020 zostały ustalone na poziomie maksymalnym określonym w obwieszczeniu Ministra Finansów - z wyjątkiem stawki podatku od budynków dla przedsiębiorców. Podobnie jak w latach poprzednich miasto będzie kontynuować politykę wspierania przedsiębiorców przez uchwalenie stawki dużo niższej jeśli chodzi o przedsiębiorców. Stawka maksymalna ogłoszona w obwieszczeniu ministra to 23,90 z od metra kw. powierzchni zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej. Proponuje się w mieście stawkę o 1,9 zł niższą. Kwota 1,9 zł za metr kwadratowy stanowi preferencje podatkową. Skutek obniżenia stawki tego podatku wpłynie w sposób oczywisty na poziom uzyskiwanych dochodów budżetowych z tytułu podatków. Należy jednak zwrócić uwagę również na pośrednie następstwa. Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stosowanie ulg podatkowych ma wpływ na poziom subwencji wyrównawczej - tłumaczyła Barbara Kryj - Mozdyniewicz.

Zwracając się bezpośrednio do radnych, naczelnik Wydziału Opłat i Podatków powiedziała: - Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen, jak również ciągły wzrost potrzeb finansowych Nowego Targu związanych ze znaczącym wzrostem wydatków inwestycyjnych - podwyższenie stawek podatku będzie mieć istotne znaczenie dla dochodów Miasta. Przyjęcie niższych stawek niż proponowane spowoduje znaczny spadek dochodów przewidzianych na realizacje zadań własnych gminy.

Za zmianami stawek podatku rękę podniosło 12 radnych, 5 było przeciw, 3 - wstrzymało się od głosu.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Zachowuję spokój.12:22, 9 października 2019
@popisss - ci zabierają i zwracają. Poprzednicy z PO tylko w swoją stronę. Co lepsze gdy w Konfederacji i FdR brak sensownych ludzi i tylko hasełka?
przedsiębiorcy11:57, 9 października 2019
Dziękujemy Panu Burmistrzowi i radnym Naszego Miasta za wyższe podatki.
popisss08:19, 9 października 2019
hahah a mysleliscie ze co ? pincet plus i inne.... aby nam dac wpierw musza nam zabrac.......
Pola22:23, 8 października 2019
Straszycielka Platformy (nie) obywatelskiej ...straszy jak cała banda POokemonów ponieważ poza straszeniem nie mają nic naprawdę nic do zaoferowania
powiem tak22:03, 8 października 2019
Dla dzieci pieniądze są potrzebne. W większości krajów EU jest podobnie.Natomiast na początek należało dać po 150 zł. na każde dziecko. Jeśli chodzi o drożyznę i podatki to jest tylko i wyłącznie wasza, podatników wina. Nie będę tutaj robił wywodów bo byście mnie zjedli. Ukręciliście sobie bacik na siebie za rządów PO, ponieważ było na to przyzwolenie. Więc nie płaciliście wtedy to zapłacicie teraz. Patrzę przez szablon z drona na miasto i na mój dobytek w pokrzywach.
zaczarowana rzeczywistość19:57, 8 października 2019
Z czegoś trzeba podwyżki dla nauczycieli sfinansować.
mieszkanka19:41, 8 października 2019
do @ srebrnik
Ta Pani nie podnosi podatków, to radni głosując podejmują decyzję.
Podatnik19:27, 8 października 2019
Bb nasz burmistrz jest POwski, jakby Liszka był burmistrzem to z pomocą centrali mielibyśmy niższe podatki, chcieliście Watyche to płaćcie i płaczcie . Tylko Konfederacja może coś działać
Już nie zagłosuje więcej na Pisiu-Pisiu!18:28, 8 października 2019
Trzeba głosować na Peło albo Pezel.
Wiola18:15, 8 października 2019
......Ale burmistrz zaoszczedził na szaletach 100tyś rocznie tylko jakoś tego nie potrafił uzasadnić jakim algorytmem.
Potem się dziwić ze podatek bedzie MAKSYMALNY, żlobkom środki się obetbie.
Włodarzu co z Halą lodową? Kompromitacja!!!
Ale jest sukces! Biletomat bez zgody wlasciciela gruntu stanie na blokach.
Przewodniczący Rady bryluje niekompetencją i niedouczeniem
Bb18:08, 8 października 2019
Jak mówiłem że tak będzie niektórzy pytali ironicznie kiedy???? Jesteś jasnowidzem powiedz kiedy??? No to teraz mają ci co gadali że zazdroszczę 500 plus!!! Nikomu nic nie zazdroszczę ale czemu mam płacić za czyjąś głupotę??? Podatki płacę i tak spore nawet kasjerka w banku była zdziwiona że takie duże, a tu nie koniec na to wygląda! Ręce opadają!!!
Racja17:57, 8 października 2019
Często gminy nie dostaja pieniędzy na zadania zlecone przez rząd np dali podwyżkę nauczycielom a nie dali na to pieniędzy - (było w tygodniku że miasto też nie dostalo tyle co trzeba) w związku z tym gminy szukają wszędzie pieniędzy
Srebrnik16:35, 8 października 2019
o to ta pani od uchylonej uchwały o opłacie targowej która naraziła miasto na kilkaset tysięcy strat. Teraz podnosi podatki. Powinna zapłacić z własnej kieszeni
Andrzejx4815:24, 8 października 2019
Przecież te podatki uchwala nikt inny jak PiS matolstwo brakuje już kasy na 500+ brakuje pieniędzy na szpitale na szkoły ale matolstwo nadal obiecuje gruszki na wierzbie a ciemnota to kupuje ludzie opamiętajcie się nie ma nic za darmo dają 500+a zabierają 1500+w podatkach cenach sklepowych dojna zmiana oj dojna
sąsiad i ja15:23, 8 października 2019
Pisowski rząd rozdaje pieniądze z naszych podatków, bo żaden rząd swoich pieniędzy NIE MA . Rozdawnictwo coraz większe, więc i ceny i podatki rosną . Podhale to zawsze był bastion pisowski, ale to musi się w końcu zmienić, bo starsze pokolenie wymiera, a młodzi mają już inne priorytety. Są wykształceni, nowocześni, a to nie idzie w parze z polityką Kaczyńskiego. Gdyby frekwencja była zbliżona do 100%, to PiS nigdy nie wygrałby. Głosujmy, jeśli chcemy coś zmienić. Nie macie już dość Paluchowej, która przez trzy kadencje tylko wstęgi przecina...?
Pijak15:01, 8 października 2019
Podatki w górę ceny w sklepach i hurtowniach też nikt nie będzie dokładał forsy z własnej kieszeni bo zbankrutuje podniesie cenę za towar i usługę drożyzna nabiera tępa i szybkości i to jeszcze przed wyborami do sejmu i senatu
po14:57, 8 października 2019
do zachowuje spokój pis to stan umysłu a nie przynależność do partii na 12 radnych burmistrza 9 to pis
Ceny+14:54, 8 października 2019
Podatek od nieruchomości w górę, w sklepach kiełbasa i szynką ok 30% podrożały w niespełna pół roku, ziemniaki 100% od tamtego roku
Nowo Tarzan14:34, 8 października 2019
PiS dźwiga pensje nauczycielom, a przerzuca koszty na samorządy. Dlatego te podatki. Dziękujemy dobra zmiana
Konfederacja13:00, 8 października 2019
Ten kto wybiera PiS lub PO niech teraz nie narzeka.
jac12:59, 8 października 2019
Brakuje na 500+ ?????????
Zachowuję spokój.12:41, 8 października 2019
@Robert - a to PiS ma większość w naszej kochanej Radzie?
kuba11:38, 8 października 2019
bo to zdanie miało brzmieć :
...Podobnie jak w poprzednich latach miasto- burmistrz będzie kontynuować politykę wspierania przedsiębiorców przez uchwalenie niższych podatków tym przedsiębiorcom którzy wspierają miasto czyli mnie.
Baran zodiakalny11:03, 8 października 2019
W końcu trza skądisiś wytrzasnąć te dutki na fanaberyje burmistrza, co chce ku wieczną pamięci swej osoby wybudować nowe gmaszysko na miarę czasów. Choć barany dzisiok som juz be /.../
ANTY_LEWAK10:14, 8 października 2019
Może któryś z radnych wystosowałby interpelacje w której zapytałby o dane dotyczące załatwianych spraw 'cyfrowo' przy użyciu np ePUAP. Czy w związku z tym że cześć spraw jest kierowana tym kanałem, przełożyło się to chociaż na likwidację jednego 'etatu' w urzędzie?

Bo po co cyfryzacja jeśli nie przekłada się ona na zmniejszenie m.in. kosztów pracy i redukcję nadmiarowej 'administracji'.

Inna sprawa, dlaczego w UM są wypłacane '13-stki'? Jeśli mówimy o kosztach funkcjonowania miasta to należy przejrzeć kwestie dodatkowych profitów w postaci 13-stek dla wszystkich + kuriozalnych 'nagród' dla wybranych 'urzędasów', a nie koszty przerzucać na podatników.

Czy w związku z '500+' na każde dziecko, MOPS, zredukował ilość etatów do obsługi tego programu? Przecież już nie trzeba się zajmowac weryfikacją zasadności przyznania 500-ety dla pierwszego dziecka.

Czy urzędnicy za parkowanie przy 'lodowisku' płacą jak każdy inny obywatel?
PasterzPPP10:14, 8 października 2019
To super gorzej już nie będzie bo wyższych podatków już nie może być.
www10:06, 8 października 2019
Niech Pan burmistrz walczy o obwodnice dla Nowego Targu. PiS raczej wygra, trzeba kuć żelazo póki gorące, bo dla wszystkich nie starczy. Na Grelu już wytyczyli obwodnicę, nie wiem jak nad szpitalem ale niech działają!!!
tyz prowda09:36, 8 października 2019
@ przetsiębiorca a jak mają pracować urzędnicy jak Watycha płaci tyle co na zmywaku? Jaka płaca taka praca
ja09:31, 8 października 2019
zobaczycie ze ta podwyżka to pikuś przy tym jak wzrośnie płaca minimalna :)
Max09:31, 8 października 2019
Panie Burmistrzu. Nie wydaje się być pan taki zły. Może chce Pan i dobrze, ale nie w tym kierunku pan idzie i chyba nie z tymi ludźmi, których pan sobie dobrał. Niech Pan w końcu usłyszy co ludzie spoza Pana kręgu mówią do Pana i przemysli, przeanalizuje i wyciągnie wnioski.
Robert09:30, 8 października 2019
No to macie dobrobyt dojnej zmiany.Nigdy w życiu ceny,podatki,opłaty nie rosły tak szybko jak teraz.Tak wygląda dobrobyt pisowski to ja dziękuję.
Mieszkaniec09:26, 8 października 2019
"Podobnie jak w latach poprzednich miasto będzie kontynuować politykę wspierania przedsiębiorców przez uchwalenie stawki dużo niższej jeśli chodzi o przedsiębiorców." - mniej o niecałe 2 zł od maksymalnej stawki która wynosi 23,90 zł? No to widzę bardzo wspiera przedsiębiorców i to dużo niższa stawka. Matematyka się kłania, skoro stawka jest mniejsza tylko o niecałe 8% od ceny maksymalnej.
przetsiębiorca08:36, 8 października 2019
Prowadzę 10 lat działalność a miasto nic mi nie pomogło wręcz przeciwnie na każdym kroku ma jakieś zastrzeżenia i dodatkowe opłaty a nie wspominając o urzędnikach tragedia
love08:33, 8 października 2019
Watycha kocha i szanuje i podnosi podatki
zXy08:17, 8 października 2019
Podatki w górę, żłobki coraz droższe bo miasto ma to gdzieś, wszędzie chaos i nieład. Brawo burmistrzu. Tylko na imprezki jest kasa, dachy kawiarenek, stołki koleszków i inne dyrdymały
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij