Piątek, 07 sierpień 2020, Imieniny: Doroty, Kajetana, Donata
Zakopane i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 87
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Fog
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
16.03.2020, 20:55 | czytano: 6311

Kontrowersje wokół nagrody dla sołtysów

Na ostatniej sesji Rady Gminy Nowy Targ najwięcej emocji wzbudziła sprawa nagród dla sołtysów. Część z nich miała pretensje, że nie ma jasnych kryteriów ich przyznawania.

Sprawę poruszyła sołtyska Klikuszowej Czesława Fic. Na ostatniej sesji złożyła wniosek, żeby urząd przygotował regulamin przyznawania nagród i wyróżnień sołtysom. Chodzi o to, tłumaczyła, żeby wprowadzić jasne kryteria, by było wiadomo, kto i za co dostaje nagrodę i wyróżnienie "Najlepszy sołtys roku". Jak tłumaczyła, nikt dokładnie nie wie, dlaczego ten, a nie inny sołtys dostaje nagrodę. - Do 2019 roku nagradzanie sołtysów odbywało się według niepisanych zasad, co budzi niezrozumienie wśród zainteresowanych - mówiła. - Temat zasad przyznawania wyróżnień i nagród nigdy nie był omawiany na zebraniach wójta z sołtysami. Nie ma też uchwały Rady Gminy Nowy Targ w tej sprawie - przypomniała.

Wójt Jan Smarduch odpowiedział radnej, że tak naprawdę w nagrody dla sołtysów "wrobiło gminę" stowarzyszenie sołtysów, wiele lat temu. To ono wybierało najlepszych sołtysów, a potem zwracało się do gmin o ufundowanie dla nich nagród. Ale gdy stowarzyszenie zaczęło "szwankować", jak mówił wójt, tematem zajęli się sami sołtysi. Dodał, że regulamin czy procedury wyłaniania najlepszego sołtysa, sołtysi powinni opracować sobie sami w ramach własnego stowarzyszenia. - Nie sztuką jest budować biurokrację, po co mamy sobie to utrudniać, możecie to sobie sami ustalić i nie musi to mieć rangi zarządzenia wójta czy uchwały rady gminy - przekonywał.

- Jeśli budzi to kontrowersje, jak pani mówi, te rozstrzygnięcia nie wszystkim sołtysom się podobają, i jest potrzebny jakiś organ, do którego można wnioskować o weryfikację tego, to musicie to sobie stworzyć sami, a ja nie chciałbym się do tego mieszać - dodał, podkreślają, że gmina nie wycofa się z fundowania nagród.

Przewodniczący sołtysów w gminie Nowy Targ Józef Pietraszek tłumaczył, że wszystko odbywa się zwyczajowo. - Idzie kolejka, żeby mogli być uhonorowani w miarę możliwości wszyscy sołtysi. Co roku jest kto inny. Staramy się być sumienni, ale jest to tylko jedna nagroda, a sołtysów jest 21 - tłumaczył.

Jednak sołtys Stanisław Kaliszewski stwierdził, że tak powinno być, ale nie było. - Mieliśmy się spotkać w naszym gronie sołtysów i zdecydować, kto tę nagrodę dostanie. A przez ostatnie dwa lata tak nie było. Sami zeście sobie zaproponowali nagrody i sami zeście sobie je wzięli - stwierdził.

- Tu chodzi o zasady, który nie dopełniono - dodała Czesława Fic.

Józef Pietraszek odpowiedział adwersarzom, że temat nagród nie był podejmowany jednoosobowo, ale to większe gremium decydowało, kto powinien dostać nagrodę.

Ostatecznie sołtysi spotkali się po sesji i omówili sprawę we własnym gronie. Po dyskusji zdecydowali o zaprzestaniu przyznawania nagród i wyróżnień.

r/
najnowsze informacje
komentarze
laur22:07, 18 marca 2020
Nagroda to WYRÓŻNIENIE. Nagroda według kolejki... żałosne. Jaka jest wtedy motywacja ludzi do osiągnięcia zaszczytu. Nie ma, bo czeka w kolejce.
Nie ma regulaminu przyznawania uhonorowania pracy sołtysa w naszej gminie. Jak to się stało, gdy inne jednostki organizacyjne podlegające UG mają i są respektowane.Czy sołtys nie współpracuje z wójtem?Kto podarował nagrody i pieniądze,jeśli temat przyznawania wyróżnień i nagród jest tabu dla wójta?A teraz już nie będzie kolejki....
Zonzel08:52, 18 marca 2020
Sołtys zna swoich mieszkańców i powinien pilnować tych co z zagranicy wrócili co majo na kwaratanie być a chodzi powinien wlepiać mandaty 5000 buch i po zabawie
jury23:40, 17 marca 2020
Wszyscy chyba w gminie wiemy że szczególnie wyróżniających się od kilku lat jest dwoje sołtysów - Guroś z Harklowej i Ficowa z Klikuszowej, a potem przerwa. Ale oni nagrody pewnie nie dostaną bo przy Smarduchu nie liczy sie myślenie tylko zasada bmw
za co ???16:42, 17 marca 2020
w Gronkowie zrobił coś , ? za prowakacje?
Czytelnik14:46, 17 marca 2020
Czyżby Smarduch im za mało płacił ?
do HR13:21, 17 marca 2020
Ja bym powiedział, że nagrody powinny być uznaniowe. A jak to w życiu, wazelina się liczy, a nie kto ile wykonał.. Znam takiego nauczyciela, co kilka lat z rzędu dostawał nagrody nic nie robiąc.. Więc całym sercem jestem za likwidacją tych wyróżnień.. Nie dostanie ten co robi, ale przede wszystkim nie dostanie ich rzesza nierobów. I koniec niesnasek w dzień nauczyciela..
HR11:52, 17 marca 2020
Nagrody mogą być uznaniowe.

Tylko premia wymaga wcześniejszego zakomunikowania zasad za co i jak będą przyznawane.
Grajek10:26, 17 marca 2020
Sołtys z Debna taką nagrodę powinien dostać!Ile on musi sie namęczyć ,nagłówkować aby było dobrze i aby powstrzymywać naloty domniemanej rządzicielki która wszystko wie najlepiej.
Buli10:08, 17 marca 2020
Uzalilo się jej bo chciała dostać ale jej pewnie nie lubiom
Jasiek08:15, 17 marca 2020
"Sołtys z wozu-koniom lżej":-)))
Zulus07:37, 17 marca 2020
Idźmy dalej tym tropem, zlikwidować nagrody dla urzędników. Za pracę w godzinach pracy jest pensja. Kolejny temat to nauczyciele, fochy i obrażania, że ktoś dostał.. Dać ten fundusz w pensje i po sprawie.
Pietruszka22:52, 16 marca 2020
....Idzie kolejka, ale POszła nie w tę stronę i PO zabawie.
abc21:52, 16 marca 2020
no i GIT, można? Można!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij