Znamy uzasadnienie odwołania rektora PPUZ w Nowym Targu. Minister Gowin: "Rażące naruszenie prawa" - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 11.52 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
17.03.2020, 18:00 | czytano: 8185

Znamy uzasadnienie odwołania rektora PPUZ w Nowym Targu. Minister Gowin: "Rażące naruszenie prawa"

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin poinformował, że rektor naruszył przepisy prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy o prawie autorskim. Pozytywną opinię w sprawie odwołania ks. dra Stanisława Gulaka ze stanowiska retora nowotarskiej uczelni wydała Rada Główna Nauki i Szkolnictwa oraz Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Z pisma rektora Gowina, w którym poinformował księdza doktora o odwołaniu z dniem 17 marca ze stanowiska rektora dowiadujemy się, że Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego 11 marca wydało uchwałę uznającą uzasadnienie Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra „za przekonujące”, a także stwierdzające, że „popiera odwołanie rektora”.

Z kolei Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, w dniu 12 marca wydała opinię, że „wskazana przez Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra przesłanka może stanowić podstawę do uznania naruszenia przez rektora zasad etycznych, wartości akademickich i etosu nauczyciela akademickiego”.

- Skala i rodzaj naruszeń prawa w działalności rektora Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu - ks. płk. rez. dr. hab. Stanisława Gulaka, stwierdzona i przedstawiona ministrowi (...) spowodowały uznanie jej przez ministra za rażące naruszenie prawa, opisane w art. 432 ust. 5 ww. ustawy - uznał Jarosław Gowin.

Odwołanie ma związek z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym w stosunku do rektora związanym z oskarżeniami o plagiat. Przypomnijmy, iż rektorowi Stanisławowi Gulakowi postawiono zarzut "przywłaszczenia autorstwa fragmentów ośmiu cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej". Rzecznik dyscyplinarny, który badał zarzuty o plagiat, skierował do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko ks. płk. rez. dr hab. Stanisławowi Gulakowi. Rzecznik zawnioskował o wymierzenie rektorowi PPUZ w Nowym Targu łącznej kary wydalenia z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres 3 lat.

Ksiądz rektor nie przyznawał się do tej pory do zarzutów i od początku przekonywał, że są nieprawdziwe.

Postępowanie dyscyplinarne wobec rektora to wynik artykułu, który ukazał się w czerwcu ub.r. w "Tygodniku Podhalańskim". W tekście pt. "Rektor kopiuj wklej" napisano, że praca habilitacyjna rektora nowotarskiej uczelni, to zlepek fragmentów przepisanych z innych książek.

W przypadku odwołania rektora przez ministra nowego rektora na okres do końca kadencji wybiera niezwłocznie kolegium elektorów. W okresie od dnia odwołania do dnia wyboru rektora obowiązki rektora pełni osoba wskazana w statucie uczelni, a w przypadku braku wskazania takiej osoby najstarszy członek senatu posiadający co najmniej stopień doktora – w przypadku PPUZ w Nowym Targu wobec braku wskazania w statucie osoby pełniącej obowiązki rektora przejmie je najstarszy członek senatu.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Maria 0101:31, 9 października 2020
Trudno uwierzyc co oczy widza: wojskowy w stopniu pulkownika, ksiadz i nauczyciel i TAKIE zarzuty? Zadna z jego macierzystych organizacji nie widzi powodu do reakcji? Prokuratura tez? Oto cud mniemany, prawdziwy jeno wstyd i poruta.
bez ekscytacji12:36, 19 marca 2020
Ludzie, ludzie chyba ktoś zapomniał, że Rektor plagiator został odwołany z funkcji jedynie Rektora, a pozostaje na posadzie nauczyciela etyka:)))) w uczelni i dalej miesza i się śmieje nam w twarz za nasze podatki. Czy tak powinno być, czy to jest normalne? uczy studentów ...śmiech na sali gość, przebrany za Księdza kłamca, manipulant wielki mi etyk. żenada
była studentka21:26, 18 marca 2020
Pani Anna Mlekodaj na Rektora!!!!! Osoba - diament. Rzetelna wiedza, poczucie misji i wielka uczciwość. Moja najlepsza wykładowczyni ever!!!!
stan19:45, 18 marca 2020
Wniosek o odwołanie rektora, zawieszenie rektora w pełnieniu jego funkcji. ... Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego może wystąpić do senatu uczelni z wnioskiem o odwołanie rektora w przypadku stwierdzenia naruszenia przez rektora przepisów prawa lub statutu.
eh17:24, 18 marca 2020
jak ja sie ciesze, że juz tam nie "studiuje"
uczen14:58, 18 marca 2020
Do Janek Bujanek Tywidziales uczelnie zabierasz glos jak stara gadula Ta baba z jarmaku Sie zastanow co bys madrego chcial powiedziec jestes po podstawowce a zabierasz glos Wstyd;;;;;;
Byle do soboty13:01, 18 marca 2020
Przykazanie: Nie kradnij! Odwołać z funkcji kapelana! I do normalnej roboty!
Niyuk11:37, 18 marca 2020
Tyle tytułóf i jesce końbinuje... Jo zek skońcył ledwo co podstawufkie ale ucciwie.
12310:55, 18 marca 2020
Jaka uczelnia- taki rektor
dokturrektur10:00, 18 marca 2020
Tacy goście dają wykaz książek swoich towarzyszy i za wykucie ich treści otrzymasz wpis do indeksu. Wyższe sfery wykształcenia.
@09:56, 18 marca 2020
Niech zabierze ze sobą całą świtę popierające jedynie słuszną opcję polityczną. Wszędzie węszyli oszustwo . Wnioski o stypendium sprawdzane po kilka razy ,bo nóż kilka stówek student by dostał a wtedy to pręgierz do 4 pokolenia! bu ha ha ha ha. Piekło na ziemi. Jak ktoś nie przeszedł tej Golgoty to i tak nie uwierzy. A tu proszę!
Kmicic08:00, 18 marca 2020
Kończ Waść .
Szkoda więcej mówić06:16, 18 marca 2020
"...Z kolei Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, w dniu 12 marca wydała opinię, że ?wskazana przez Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra przesłanka może stanowić podstawę do uznania naruszenia przez rektora zasad etycznych, wartości akademickich i etosu nauczyciela akademickiego?.

- Skala i rodzaj naruszeń prawa w działalności rektora Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu - ks. płk. rez. dr. hab. Stanisława Gulaka, stwierdzona i przedstawiona ministrowi (...) spowodowały uznanie jej przez ministra za rażące naruszenie prawa, opisane w art. 432 ust. 5 ww. ustawy - uznał Jarosław Gowin.

Dziękuję Państwu za rzetelne przedstawienie argumentów Ministra. Zwracam jednak uwagę na fakt, iż Kolegium Rektorów mówi jedynie o MOŻLIWOŚCI itd. itd. Po drugie, z całą odpowiedzialnością stwierdzam, iż przebieg postępowania wyjaśniającego nie daje podstaw do tak radykalnych twierdzeń jakie spotykamy w oświadczeniach Pana Ministra. Wyrokowanie tego typu - przed prawomocnym orzeczeniem Komisji Dyscyplinarnej - trudno uznać za zgodne z generalnymi zasadami prawa.
Obrońca JM Rektora PPUZ w Nowym Targu
Władek04:36, 18 marca 2020
Ustąpił z urzędu , brak prawidłowego dorobku naukowego _ odebranie tytułu doktora nauk , degradacja do szeregowca - zostanie księdzem bez prawa nauczania religii w szkołach .
się dzieje22:09, 17 marca 2020
kropidła usknom!
Janek Bujanek20:19, 17 marca 2020
Dlaczego się czepiacie .Uczelnia Óczy a nie naucza. Purpura się nosi a nie wymaga. Środowisko sie wspiera a nie dymisjonuje łgarstwa . Jacy naukowcy tacy studenci. Jaka Gwiazda taka jazda. Amen
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas