Politechnika Krakowska liderem projektu badawczego. Udział w sukcesie ma też firma z Nowego Targu - podhale24.pl
Wtorek, 10 września
Imieniny: Łukasza, Mikołaja, Pulcherii
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 31 %
Rain
14°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
14°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 96 %
08.05.2020, 17:48 | czytano: 7305

Politechnika Krakowska liderem projektu badawczego. Udział w sukcesie ma też firma z Nowego Targu

Politechnika Krakowska będzie liderem międzynarodowego projektu badawczego, finansowanego w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Przedmiotem projektu jest innowacyjny, zeroemisyjny i autonomiczny system energetyczny (RESHeat), oparty tylko na instalacjach wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.

zdj. Jan Zych/ Politechnika Krakowska
zdj. Jan Zych/ Politechnika Krakowska
Całkowita kwota wsparcia badań z udziałem krakowskich naukowców to ponad 2,4 mln euro.

Politechnika Krakowska pełni w projekcie rolę lidera międzynarodowego konsorcjum z udziałem dwóch zagranicznych uczelni: Uniwersytetu Sapienza w Rzymie i Uniwersytetu Technicznego w Brnie oraz przedsiębiorstw i firm z sektora MŚP: OILON z Finlandii oraz małopolskich F.H.U. „CZAMARA” s.c. z Limanowej i ELFRAN z Nowego Targu. Z ramienia Politechniki projekt koordynuje dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK z Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

- RESHeat jest systemem trigeneracji energii, a więc wykorzystującym OZE do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodu na potrzeby budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej – wyjaśnia prof. Paweł Ocłoń. Podstawowe możliwości zaproponowanego rozwiązania to: wykorzystanie energii słonecznej jako głównego źródła energii odnawialnej, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej za pomocą modułów PVT (fotowoltaika termiczna) nowej konstrukcji, wykorzystywanie modułów PVT oraz rurowych próżniowych kolektorów wyposażonych w układy nadążne w celu zwiększenia pozyskiwania energii słonecznej, sezonowe magazynowanie energii cieplnej w podziemnych magazynach, regeneracja gruntu za pomocą ciepła odpadowego z ogniw PVT, ogrzewanie i chłodzenie budynku za pomocą pompy ciepła.

- System wykorzystuje pompę ciepła, ogniwa PVT z układem nadążnym za słońcem, kolektory obrotowe i układ akumulacji ciepła w gruncie. Ciepło odpadowe z ogniw PVT jest akumulowane w zbiorniku niskotemperaturowym, a także w odwiertach. Zbiornik wysokotemperaturowy służy do akumulacji ciepła z kolektorów słonecznych. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych układów nadążnych za słońcem, możliwe jest efektywne regenerowanie gruntu, co umożliwia znacznie wyższą sezonową efektywność energetyczną pompy ciepła – tłumaczy zależności pomiędzy składowymi systemu prof. Paweł Ocłoń.


/Schemat działania systemu RESHeat/

Pierwsza demonstracja RESHeat została wykonana w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – SOPSAR. Odbyła się w siedzibie firmy F.H.U. „CZAMARA” s.c. w Limanowej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Politechniki Krakowskiej i przedsiębiorstwa ELFRAN z Nowego Targu. Testy wykazały wysoki poziom gotowości technologicznej systemu (7 w skali TRL).

- Nasz system będzie rozwijany i optymalizowany w taki sposób, aby obniżyć koszty jego produkcji oraz przystosować go dla budynków mieszkalnych. Planowane są trzy demonstracje w Limanowej, Krakowie (instalacje demonstracyjne zostaną wykonane m.in. na budynkach będących własnością Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie) i na przedmieściach Rzymu dla budynków wielorodzinnych z 7, 14 oraz 20 mieszkaniami. Dodatkowo system zostanie zmodyfikowany w taki sposób, by wydajnie pracował również dla produkcji chłodu, co wykażą testy we Włoszech – mówi prof. Ocłoń z Politechniki Krakowskiej. – Główny cel projektu to przygotowanie systemu RESHeat do komercjalizacji. Zespół z Politechniki jest odpowiedzialny za koordynowanie całego przedsięwzięcia i optymalizację systemu tak, aby osiągnął wysoką efektywność energetyczną przy możliwie najniższych kosztach produkcji.

Rozpoczęcie jego realizacji planowane jest na wrzesień.

opr. s/ na głównym zdjęciu prof. Ocłoń odbiera gratulacje od rektora Politechniki Krakowskiej
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas