Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
04.07.2020, 14:00 | czytano: 6233

Prokurator zbada finanse policyjnej organizacji z Nowego Targu. Przewrót i oskarżenia w IPA

Prokuratura Rejonowa w Limanowej sprawdza, czy w nowotarskim oddziale Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA doszło finansowych nieprawidłowości.

O swoich podejrzeniach dotyczących finansowych malwersacji poinformowała Prokuraturę Rejonową w Nowym Targu grupa członków IPA. Według nich, były już szef podhalańskich struktur IPA miał sprzeniewierzyć pieniądze należące nie tylko do nich, ale i pochodzące od sponsorów. Mateusz Kapołka przekonuje, że na razie nie ma bladego pojęcia, jakich to nieprawidłowości dopuścił się on i kierowany przez niego zarząd.

IPA to organizacja zrzeszająca policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej. – Postanowiliśmy poinformować o nieścisłościach w dokumentacji finansowej, które zauważyliśmy – mówi anonimowo jeden z członków. – Ustaliliśmy, że na konto stowarzyszenia nie wpływają niektóre środki finansowe chociażby od sponsorów. Miały one być przeznaczone na organizację naszych imprez. Przestaliśmy mieć do naszego prezesa zaufanie.

W związku z całą sytuacją dotychczasowy zarząd podał się do dymisji i wybrany został nowy, na czele którego stanął Lucjan Żółtek. Odmówił nam komentarza do całej sprawy.

Początkowo zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do nowotarskiej prokuratury. Jej szef Krzysztof Bryniarski wystąpił jednak do Prokuratora Okręgowego w Nowym Sączu o wyłączenie jednostki w Nowym Targu z prowadzenia postępowania.

- Zrobiliśmy tak, gdyż znamy zarówno członków tej organizacji, jak i osobę wobec której kierowane zarzuty są ze strony zawiadamiających – tłumaczy. - Z członkami IPA, którzy są funkcjonariuszami policji lub straży granicznej wykonujemy przecież wspólnie czynności służbowe. Nie chcieliśmy zostać posądzeni o stronniczość.

Z tej właśnie przyczyny Prokurator Okręgowy w Nowym Sączu zdecydował przekazać powadzenie działań prokuratorskich do Limanowej. Na razie prokurator Alina Obrzut, która prowadzi sprawę, zobowiązała przedstawicieli zarządu IPA oddział W Nowym Targu do przedstawienia niezbędnej dokumentacji.

- Muszę w ogóle zapoznać z się ze statutem organizacji, umowami, dokumentami finansowymi - mówi prokurator Obrzut.- Na tej podstawie zostanie sprawdzone, czy jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i podjęta decyzja czy zostanie wszczęte śledztwo. Na dalszym etapie można mówić o postawieniu komukolwiek zarzutów, jeżeli będzie w ogóle miało to miejsce.

Mateusz Kapołka, były przewodniczący pełniący swoją funkcję przez sześć lat przypomina, że jeszcze w lutym wraz zarządem otrzymał absolutorium. Teraz złożył rezygnację. - Nie mam bladego pojęcia, jakie zarzuty stawiane są w doniesieniu do prokuratury – mówi. – Pytany o to podczas ostatniego zebrania jeden z autorów stwierdził jedynie lakonicznie, że nie podoba mu się gospodarowanie finansami stowarzyszenia, a resztę mam się dowiedzieć z prokuratury. Na razie nie dostałem w tej sprawie żadnego wezwania. Sam nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć o co w całej sprawie chodzi. Rachunki i dokumentacja finansowa była prowadzona przejrzyście przez naszego skarbnika. Nie ma nic do ukrycia. Jesteśmy, jako organizacja sprawdzana również przez Urząd Skarbowy. W obecnej sytuacji sam zdecydowałem o złożeniu rezygnacji z funkcji przewodniczącego – dodaje.

Były już przewodniczący podejrzewa, że w tle mogą być zwykłe rozgrywki personalne i jest to próba zdyskredytowania jego i całego zarządu.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
orawiak10:29, 5 lipca 2020
Mateusz trzymaj sie, jestesmy z Tobą w tych chwilch
Zygmunt22:38, 4 lipca 2020
Ale ta nowotarska policja jest rzetelna...kto by pomyślał.
Hm20:18, 4 lipca 2020
Po słowach ex przewodniczącego, skarbnik powinien dobre się zastanowić czy na pewno o wszystkim wiedział. Hmmm
Miejscowy15:04, 4 lipca 2020
No to koniec z darmowymi wycieczkami
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij