Wtorek, 04 sierpień 2020, Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 64
Clouds
14°
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 90
Clouds
22°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 64
Clouds
21°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 77
Rain
22°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 75
Clouds
23°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
04.07.2020, 15:10 | czytano: 4064

Baców coraz więcej, ale owiec coraz mniej

Arch. Podhale24.pl

Z roku na rok przybywa na Podhalu baców. W tym roku swoje bacówki otworzyło pięciu nowych.

Dwóch z nich, to synowie jednego z baców, kolejni byli dotychczas juhasami. Nowi właściciele bacówek wiążą swoją przyszłość z pasterstwem ze względu na rosnący popyt na oscypki, bundz i bryndzę.

- Wiemy doskonale, że bacowanie, to niełatwy zawód, ale jak widać pojawiają się kolejne osoby, które decydują się otworzyć własną bacówkę – mówi Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu. – Był czas, że baliśmy się nawet, że górskie owczarstwo upadnie. Pomimo licznych pojawiających trudności, w tym roku wypasać poszło pięciu nowych baców. Ten rok na pewno nie był i nie będzie łatwy przede wszystkim dla hodowców, którzy ze względu na pandemię nie sprzedali ani jednego jagnięcia na włoski rynek. Do tego sezon wypasowy się nieco opóźnił ze względu na suszę. Ratunkiem dla wszystkich są wyroby powstające na bacówkach. A popularność oscypka, czy bundzu rośnie. Większość z nich sprzedawana jest już w kolibach.

Jak się jednak okazuje, liczba owiec w górach stale spada. Dopłaty do jednej sztuki w stadzie towarowym utrzymują się na poziomie 100 zł do rocznie. Hodowcy liczą, że rząd podniesie dopłaty co najmniej do 250 zł. Większe dotację dostają już hodowcy trzody chlewnej i bydła.

- Liczymy, że jakieś rozwiązanie przyniesie Program Rozwoju Owczarstwa w Terenach Górskich. O jego wprowadzeniu zapewnia minister rolnictwa – twierdzi Janczy. – Za chwilę na nic się zda rosnąca ilość bacówek i kolib. Bez większych dopłat i zwiększenia pogłowia nie będzie owiec. A bez nich o prawdziwych oscypkach, czy bundzu będziemy mogli pomarzyć.

Obecnie w całej Małopolsce jest blisko 100 baców. Większość z nich wypasa na terenie Podhala, Spisza, Pienin i Orawy. Część baców z powiatu nowotarskiego prowadzi swoje bacówki również na terenie Sądecczyzny i powiatu gorlickiego, a nawet w Bieszczadach.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
misiek z gór13:40, 5 lipca 2020
do zielono zyntyca ;nie ugniecie z samego owczego mleka ,musi dodać króeskiego ,pozdrawiam.
Turysta13:13, 5 lipca 2020
Opowiadadacie głupoty jak zamówisz 100% to Ci zrobią ale jest po prostu nie dobry bo kruchy i w smaku tez nie rewelacja mieszany jest lepszy. A Ty Białcon się nie odzywaj bo się sami tam pasiecie na turystach ile wejdzie jak to mówią każdy orze jak może :D
Łorcyk12:31, 5 lipca 2020
BIŁCON pisze te swoje mądrości z ostatniej ławki w siódmej klasie! "Antrapa" chłopcze nawet nie wiesz jak się to pisze poprawnie a chciałbyś brać udział w dyskusji o oscypku.
BIOŁCON10:36, 5 lipca 2020
NA PODHALU kto chce to robi i sprzedaje nie mówiąć o jakośći i smaku.Dla mnie jako człowieka z PODHALA TO NAJGORSZE KROWIE ***.Dziwi mnie żę to się tak sprzedaje na lewo i prawo nikt na podhalu nie ma papieru na działalność to wszystko to samowolka a pajace to jedzą SMACZNEGO JA TEGO NIE JEM BO WIEM JA TO SIĘ WYRABIA
BIOŁCON10:31, 5 lipca 2020
do fred.PRAWDZIWEGOOSCYPKA NIE MA.A jeśli już jest to jego antrapa to 705%mleka owczego a 30 % krowiego.Z samego mleka owczego nie da się zrobić oscypka ser jest kruchy i sypki .zapytaj bacy to cię oświeci boś zabardzo uczony a głupi
Zeleźniok07:26, 5 lipca 2020
@z tąd, ekspercie od siedmiu boleści, taki oscypek po miesiącu był twardy jak skała. Nic się nie ma prawa rozsypać, tylko trzeba umieć robić takie oscypki. Zresztą dawno temu owce pasły się gdzie indziej niż krowy. Przy krowach były młode dziewczyny a całe mleko przerabiano na masło, nikt nie nosił na plecach mleka krowiego do bacy bo byłaby to profanacja.
fred07:19, 5 lipca 2020
Do ;z tąd;Prawdziwy oscypek jest tylko z mleka owcego.a takie pdróbki to nie wiadomo co w nich jest i niekiedy sa nie jadalene a szczególnie na krupówkach i na jarmaku w Nowym Targu.
88822:26, 4 lipca 2020
Jak to jest że 200 lat temu się opłacało i pasło gdzie kolwiek a teraz dopłacają i się nie opłaca a oscypki i bundz schodzi jak nigdy....masło maślane....
BIOŁCON22:22, 4 lipca 2020
Pytam kto się wreszcie zajmie lewym skupem oscypków po czym sprzedaje ze sporym zyskiem lewym handlarzom z okolic szklarskiej poręby kudowy itd.czy to jest uczciwe .Nie mówiąć w jakich warunkach na podhalu są one robione MASAKRA .Pomieszczenia oblesne smierdzace itd.PYTAM.kTO SIĘ TYM WRESZCIE ZAJMIE
z tąd21:12, 4 lipca 2020
@Zielona..fred. Pewnie żeście jedli oscypka z mac.kaczki tam wszystko stuprocentowe,zdrowe.Nigdy oscypek nie był z samego owczego mleka,po tygodniu by się rozsypał.
fred20:18, 4 lipca 2020
No juz takiego oscypka nikt nie robi ,żeby było same owce mleko.
ss19:57, 4 lipca 2020
Na Przełęczy Knurowskiej dobry oscypek.
STAŚ19:33, 4 lipca 2020
do baca...
Jesteś podróbka, jak niektóre oscypki. Jak możesz najeżdżać na baców ???
baca18:29, 4 lipca 2020
bo ludzie im daja pasc za darmo na swoim to sie bogaca jescze owce za friko ze sie pasie,na slowacji doplacaja do owcy 20euro bacowie i sie oplaci a u nas nie ,
Zielono zyntyca16:44, 4 lipca 2020
Kto jadł prawdziwy oscypek zrobiony w 100% z mleka owczego i pamięta jego smak, ręka do góry?!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij