Środa, 12 maj 2021, Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli
Szczawnica i okolice
Clear
11°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 71
Clear
11°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 71
Clear
10°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 71
Clear
13°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 79
Clear
10°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 82
Clear
11°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
05.07.2020, 09:20 | czytano: 6958

Nowy Targ protestuje przeciwko działaniom konserwatora zabytków. "Jesteśmy oburzeni procedurą wydania decyzji"

arch. Podhale24

NOWY TARG. - Złożyłem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołanie od decyzji Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował radnych Grzegorz Watycha.

Burmistrz dodał, że decyzja konserwatora "została wydana z ewidentnym naruszeniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego". - Uważam, że dotychczasowa ochrona tego układu poprzez ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest w zupełności wystarczająca. A wpisanie ścisłego centrum Miasta do rejestru zabytków, spowoduje znaczne utrudnienia dla prowadzenia inwestycji przez właścicieli nieruchomości położonych w tym obszarze - dodał.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie o fakcie wydania w maju br decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował w formie ogłoszenia.

Chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami oraz teren, na którym znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Granice zabytkowego terenu zamykają się ulicami: Długą, Sokoła, Kościelną, Krasińskiego i Jana Kazimierza.

"Dostrzegamy historyczne walory terenu objętego wpisem, z czego od lat jesteśmy dumni. Dbamy o to dziedzictwo, czego najlepszym przykładem jest rewitalizacja płyty Rynku wykonana dużym kosztem i wysiłkiem w latach 2011-2012, budowa Muzeum Drukarstwa czy uchwalenie planu miejscowego Nowy Targ 22 Centrum z wyznaczonymi strefami ochrony konserwatorskiej i ustalonymi zasadami zabudowy i zagospodarowania terenu. Ale jesteśmy oburzeni procedurą wydania powyższej decyzji, bez zagwarantowania czynnego udziału wszystkim stronom postępowania tj. właścicielom nieruchomości znajdujących się na obszarze objętym wpisem. Każdy właściciel nieruchomości w centrum miasta ma prawo wiedzieć o działaniach podejmowanych przez odpowiednie służby, które mogę mieć wpływ na jego nieruchomość. Ma też zagwarantowane prawo do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym. Opublikowanie obwieszczenia o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków jedynie na tablicy ogłoszeń Delegatury WUOZ w Nowym Targu i na stronach BIP Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie w czasie, kiedy w kraju rozpoczynał się trudny okres walki z epidemią jest zdecydowanie niewystarczające. Nic nie usprawiedliwia pośpiechu, z jakim ta decyzja została wydana i to w okresie, kiedy terminy administracyjne z uwagi na epidemię koronawirusa były ustawowo zawieszone" - napisał burmistrz Watycha w wyjaśnianiu.

Treść decyzji konserwatora znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

s/
najnowsze informacje
komentarze
znak23:35, 7 lipca 2020
Brawo dla konserwatora. Samowolka , rewitalizacja czyli głównie wycinka drzew i betonowanie czego się da -to ma być dbałość o zabytkową część miasta ?Co ma wspólnego budowa muzeum drukarstwa z ochroną zabytków?
A może buda góralska pod ratuszem to zabytek. O szpitalu już tu ktoś wspomniał. zobaczcie też na budynek na przeciwko liceum Goszcyńskiego .
Hanka z ławki12:25, 6 lipca 2020
Grzesiu jesteś pewny, że Mecenas Artur Pustówka złożył odwołanie w terminie bo ostatnio zdarza mu się spóźnić. Czy to wynika z tego że za mało zarabia??
Kuba20:19, 5 lipca 2020
Ginie się od własnej broni .
Ileż to w podobny sposób
miasto załatwiało petentów .
Wiemy czego się boją .
Bój idzie o te wystawione pewnie
bez pozwolenia na budowę szałasy na Rynku .
Olaf17:31, 5 lipca 2020
Bardzo dobra decyzja. Wystarczy popatrzeć do jakiego stanu nasi "gospodarze" szpital doprowadzili. Ktoś powinien za to beknac i pójść do więzienia. Taki szacunek ci.... mają do sposcizny po naszych przodkach. A Watycha to niby o jakie inwestycje się martwi.? Może by tak się po martwił trochę o hale lodowa, która obiecał. W niczym nie jest lepszy od Fryzlewucza.
iks15:47, 5 lipca 2020
Pan burmistrz zajęty był Zenkiem Martyniukiem
pniok13:28, 5 lipca 2020
@Burok
W samo sedno ! Ostro powiedziane , ale taka prawda ! Co do działań burmistrza - niestety " przespał " temat - nie pierwszy , nie ostatni raz . Ogłoszenie konserwatora czytałem dwa ,trzy tygodnie temu . Burmistrz nie wiedział wcześniej co się szykuje ?
Teraz z byle gó ***em , będziemy się kłaniać PANU KONSERWATOROWI , żeby wbić przysłowiowy gwóźdź w ścianę ?
mózeóm drókarstfa13:13, 5 lipca 2020
Oburzony... Tylko czym? Czy prawo zostało złamane? Czy może to tylko Grześ tupie nóżkami, bo myślał, że miasto to jego prywatny folwark, a konserwator ma go uniżenie prosić o pozwolenie na wydawanie swoich decyzji. To się zdziwił, biedaczysko, ha, ha.
prawda11:53, 5 lipca 2020
Pan burmistrz zawsze zaskoczony. Jak śnieg spadnie, jak wyburzą żydowską bożnicę i robią parking, jak powieszą największą reklamę w centrum miasta. Tak kiepskiego włodarza nie było i nie będzie. Wykazuje się refleksem jak trzeba powiesić wstążki albo zorganizować bal.
Opop10:29, 5 lipca 2020
Kolejny sukces władz miasta. TakA procedura ze strony konserwatora trwa dłuższy czas. Co wtedy zrobili włodarze żeby zaprzestać kolejnej blokadzie inwestycyjnej miasta. Znowu cześć będzie wyłączona z możliwości inwestowania. W takim razie niech miasto wykupi od ludzi nieruchomości i się nimi opiekuje na spółkę z konserwatorem. Teraz to sobie już można protestować trzeba było wcześniej coś robić ale nie lepiej MOK dla tancerzy wybudować, ścieżki obok siebie, jarmarku i festyny organizować. To miasto oprócz strefy gospodarczej która stworzyli poprzednicy nie ma nic do zaoferowania dla inwestorów. Później się dziwimy ze nie ma na hokej itp. Kto ma dać pieniądze tancerze z moku przysłowiowi?
Burok10:16, 5 lipca 2020
Brawo Burmistrz . Konserwator niech zajmuje się prawdziwymi zabytkami , a nie wpieprza sie do paru kurnikow i pożydowskich kamienic które juz dawno powinny być rozpieprzone . Jaki średniowieczny uklad ? sranie w banie - miasto nigdy nie było otoczone murem zeby mowic o sredniowieczu . To jest dziadowski jak za komuny system wykonania planu . Kazali jednemu z drugim naprodukować zabytków , no to po brzytwie . Tak samo jest po wsiach i potem się dziwić że są pożary ? . Jak Państwo chce mieć zabytki to niech je sobie wykupuje i przenosi do skansenu - totalny bezsens i glupota
klio10:09, 5 lipca 2020
Konserwator zabytków może co najwyżej wpisać sobie swój prywatny budynek oraz budynki państwowe.Precz od naszej własności,my sami o nią dbamy.Nagle znależli się ''właściciele'' do naszych posesji i będą nam narzucać co mamy robić.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij