Sobota, 28 listopad 2020, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Nowy Targ i okolice
Clouds
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 2
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Rain
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87
Snow
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 90
Clouds
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.07.2020, 10:20 | czytano: 2873

Gmina Łapsze Niżne upamiętniła 100. rocznicę Powrotu Spisza do Polski

Gmina Łapsze Niżne, jedyna w całości gmina spiska w Polsce, w sposób szczególny upamiętnia 100. rocznicę Powrotu Spisza do Polski.

Dokładnie 100 lat temu 28 lipca 1920 r. Rada Ambasadorów w belgijskim mieście Spa podjęła decyzję o przyłączeniu do Polski 14 wsi spiskich: Czarnej Góry, Dursztyna, Falsztyna, Frydmana, Jurgowa, Kacwina, Krempach, Łapszanki, Łapsz Niżnych  Łapsz Wyżnych, Niedzicy, Nowej Białej, Rzepisk i Trybsza.

W związku z tak ważnym jubileuszem 100. Rocznicy Powrotu Spisza do Polski na dzień 28 lipca 2020 r. zaplanowano uroczystą mszę świętą w kaplicy przy kościele Św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, którą odprawił proboszcz parafii Łapsze Niżne ks. Mariusz Skotnicki przy  koncelebrze proboszczów spiskich parafii z Kacwina i Łapsz Wyżnych oraz księdza prałata Władysława Zązla, Kapelana Związku Podhalan.

Następnie obecni na uroczystościach parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, zaproszeni goście i organizatorzy złożyli kwiaty na grobie prof. Józefa Wiśmierskiego, czcząc pamięć sekretarza Polskiego Komitetu Plebiscytowego na Spiszu w  100. rocznicę jego tragicznej śmierci. Obecni złożyli też wiązanki pod tablicą błogosławionego ks. Józefa Stanka, kapelana Armii Krajowej, który został zamordowany w Powstaniu Warszawskim. Następnie gospodarz gminy wraz z wójtem gminy Jabłonka Antonim Karlakiem odsłonili fotografię delegacji spisko-orawskiej, a przedstawiciele Związku Polskiego Spisza złożyli wiązankę pod tablicą Wojciecha Halczyna. W krótkim  wystąpieniu rolę delegacji spisko-orawskiej w roku 1919, plebiscytu oraz działalności prof. Józefa Wiśmierskiego przybliżyli zebranym prezesi Związku Polskiego Spisza Jan Budz oraz Julian Kowalczyk.

Licznie zgromadzone delegacje, zaproszeni goście, poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy obchodów udali się przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łapsz Niżnych oraz kapeli spiskiej pod budynek Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych, gdzie nastąpiło odsłonięcie księgi pamięci i złożenie okolicznościowych wiązanek. Na koniec uroczystości odbyła się projekcja film pn. „Prawo do Polski” w reż. Dariusza Walusiaka.

Źródło: UG Łapsze Niżne, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
miejscowy21:18, 31 lipca 2020
Niedzica miała obchodzić w tym roku 700 lecie,ale Wójt jakoś mało był tym zainteresowany.Szkoda bo to jest 700 lat istnienia tej miejscowości,widać do Gminy to nie dotarło jak zwykle.Bo to nie jest miejscowość z jego bajki.Owszem redakcja Podhale 24 umieściła wzmiankę coś w rodzaju 700 lecie z poślizgiem, i na tym się to świętowanie skończyło!!!Gorol im się już chyba wszystko pomyliło ba nawet poplątało.Człowieku to że klepią Cię po plecach,nie oznacza wcale,że kiedyś nie będą Cię w nie dzgać.Nie każdy jest Twoim przyjacielem....Warto więc dobrze poznaj swoje bliskie otoczenie....
Gorol15:18, 31 lipca 2020
Jakiego powrotu? Przecież te zienie do Polski nigdy nie należały. Niektórym troszkę się pomyliło i dzieje Spisza poprzekręcali. Czyżby gmina nie miała pieniędzy na ustalenie tak prostego fakt?
Tytus13:24, 31 lipca 2020
KTT:
Były maseczki, był płyn do dezynfekcji, kto chciał to mógł brać.....

PS: Jestem przeciwnikiem obecnej władzy, ale z fakenewsami trzeba walczyć!!
Ktt07:48, 31 lipca 2020
A czy organizator nie miał zadbać o maseczki ?
Należało uczestnikom przypomnieć a nie zaprosić żeby schow zrobić i by ludzi narażać
KNT20:42, 30 lipca 2020
1,2,3 kolejne ognisko w Łapszach Wyżnych
Mieszkanka14:55, 30 lipca 2020
A gdzie maseczki????
Do górol14:12, 30 lipca 2020
A żebyś wiedział - ale dla zaistnienia niektórzy zrobią wszystko
baca13:11, 30 lipca 2020
@ Górol ...nieprowda! radujóm sie toci, co przi Polsce sóm ii radujóm sie tamci co przi Słowiyńsku zostali...Reśta to juz ino polityka...
Górol11:11, 30 lipca 2020
Przecież dla spisoków to jest dzień żałoby.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij