- Andrzej Gut Mostowy o bonie turystycznym: "To przełomowy projekt w polskiej turystyce"
- Od dziś działa infolinia w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego
- To wielki dzień dla polskiej turystyki i polskich rodzin. To przełomowy projekt na skalę europejską. Ponad 6 mln polskich dzieci zostało uprawnionych do dodatkowego świadczenia. Ustawa prezydenta z czerwca br. - w połowie lipca została ostatecznie podpisana i w ciągu kilku tygodni została zrealizowana. Jest to gigantyczne przedsięwzięcie: 6 mln beneficjentów i kilkadziesiąt tysięcy firm świadczących usługi. Dodatkowo bon turystyczny można wykorzystywać wielokrotnie i w różnych obiektach. Przygotowany został w wersji nowoczesnych kodów, które są wysyłane do beneficjentów sms-em lub mejlem. Jesteśmy dumni zarówno z charakteru społecznego tego projektu, jaki i charakteru stymulacji gospodarczej i jego nowoczesnego - mówił wiceminister rozwoju.
Polski Bon Turystyczny może być świadczony w tych obiektach, które znajdą się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli hotelach pensjonatach, obiektach agroturystycznych. Może być wykorzystany także przez organizacje pożytku publicznego, organizacje kościelne, sportowe czy harcerskie, a także biura podróży - co daje szansę na odebraniu usług w pakiecie: nocleg, przewodnik, spływ kajakiem, korzystanie ze stoku czy basenu.
Do programu zgłosiło się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat PBT. Ze specjalnej infolinii można korzystać przez całą dobę. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.
Podczas zorganizowanej w Bustryku konferencji prasowej, gospodyni spotkania - Monika Kowalczyk Rybka, właścicielka jednego z pensjonatów zapewniała, że samo rejestrowanie jest proste i zajmuje "dwie minutki". W poniedziałek w pensjonacie pojawić się mają pierwsi goście, którzy zadeklarowali płatność za usługi - bonem.
s/