Radni podjęli rezolucję ws. wpisania centrum Rabki-Zdroju do rejestru zabytków. "Wyrażamy dezaprobatę" - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
252 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
180 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 126 | 252 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 90 | 180 %
05.11.2020, 19:09 | czytano: 2813

Radni podjęli rezolucję ws. wpisania centrum Rabki-Zdroju do rejestru zabytków. "Wyrażamy dezaprobatę"

Rada Miejska w Rabce-Zdroju sprzeciwia się planom Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, dotyczącym wpisania układu urbanistycznego centrum miasta do rejestru zabytków. Radni zaapelowali do konserwatora o "rozważenie argumentów przemawiających za odstąpieniem od wpisu tego terenu do rejestru zabytków".

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Małopolski Urząd Ochrony Zabytków wszczął postepowanie ws. wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego centrum Rabki-Zdroju. W strefie tej znajdą się m.in. bloki i osiedla mieszkaniowe. Konserwator uznał, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską".

Informacja ta wywołała zaniepokojenie wśród mieszkańców, przedsiębiorców i władz miasta. Największe obawy dotyczą obostrzeń, które zostaną nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w obrębie tej strefy.

W przyjętej dziś rezolucji radni zwracają uwagę na zagrożenia dla rozwoju miasta, jakie będą wynikiem objęcia znacznej części miasta nadzorem konserwatorskim i apelują o odstąpienie od tych planów.

"Wpis do rejestru zabytków nie jest w ocenie Rady Miejskiej w Rabce – Zdroju formą ochrony, właściwą dla tego terenu i zapewniającą mu obronę przed destrukcją. Wręcz przeciwnie będzie, to działanie w rzeczywistości utrudniające rewitalizacje i utrzymanie znajdujących się tam obiektów w dobrym stanie technicznym. Co więcej, spowoduje to zahamowanie rozwoju działalności, w tym kulturalnej i uzdrowiskowej, na obszarze miasta, a w konsekwencji w całej Gminie.- czytamy w rezolucji.

Radni podkreślają, że dokonanie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki – Zdroju spowoduje zahamowanie rozwoju Rabki – Zdroju jako miasta oraz jako uzdrowiska.

Rezolucja zostanie skierowana m.in. do rządu, parlamentarzystów, władz samorządowych i służb konserwatorskich.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ida12:37, 6 listopada 2020
A ja jestem za, trzeba chronić ustawowo takie perełki jak sklep Adaś, Małgosia, rynek ze sklepem Miś, manhattan, stacja benzynowa, bloki na Orkana..... takie cuda architektoniczne to ewenement na skale światową. Nie jeden kurort chciałby mieć takie gwiazdy u siebie :)
niedouczony09:50, 6 listopada 2020
kobyło - wytłumacz mi pojęcie" lewak".
piotr07:56, 6 listopada 2020
prywatna wojna zastępcy burmistrza z konserwatorem zabytków ...
kobyła21:46, 5 listopada 2020
Przyjdą lewaki i resztę wysprzedaja za bezcen.
FAM21:19, 5 listopada 2020
Szkoda, ze Radni z Gminy Koscielisko nie są tacy odwazni w kwestii Polany Biały Potok i Plazowki.
pis19:15, 5 listopada 2020
panie konserwatorze dajcie kase na inwestycje bo w przeciwnym razie za 10-15 lat będą ruiny co i tak pis do tego doprowadzi!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas