Nowy park w Rabce-Zdroju (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
14 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
19.11.2020, 10:18 | czytano: 5916

Nowy park w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Kończy się kolejna ważna inwestycja uzdrowiskowa w Rabce-Zdroju, tym razem realizowana przez Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. A. Szebesty. Właśnie odbywają się ostatnie odbiory w zrewitalizowanym parku położonym wokół tego znanego rabczańskiego sanatorium.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Dawny blask odzyskało przepiękne modernistyczne założenie parkowe, które zostało wzbogacone bardzo nowoczesnymi, ale wpisującymi się w klimat tego miejsca, elementami małej architektury. Planując modernizację parku pamiętano o dwóch podstawowych grupach odbiorców tej infrastruktury: dzieciach – wszak niegdysiejszy GORD był kiedyś sanatorium wyłącznie dziecięcym oraz dorosłych kuracjuszach i turystach – których dziś jest coraz więcej w obiektach sanatoryjnych Rabki. Dla najmłodszych wybudowano i urządzono zupełnie nowy plac zabaw, a także boiska do gier zespołowych. Z kolei dla wszystkich pozostałych oddano do użytku nowe urządzenia do inhalacji solankowych, aromaterapii, helioterapii, kinezyterapii. Tym samym Rabka-Zdrój zyskała kolejną – czwartą już – tężnię solankową.

Surrealistyczny układ ścieżek parkowych został wzbogacony także o elementy edukacyjne oraz promujące przyrodę i architekturę małopolskich uzdrowisk. Na kilkunastu tablicach opisano historie polskiego plakatu modernistycznego, nawiązując tym samym do stylu architektonicznego, w którym zaprojektowano zarówno budynek sanatoryjny, jak i jego otoczenie. Ta sama myśl towarzyszyła opisaniu małopolskich miejscowości uzdrowiskowych – każdą z nich ukazano przez pryzmat najbardziej charakterystycznych dla nich budynków reprezentujących modernizm w architekturze, głównie okresu międzywojnia. Całość dopełnia opis flory i fauny, którą można spotkać spacerując po odnowionym parku.

Jednak zrewitalizowany park to nie tylko miejsce dla kuracjuszy leczących się w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym. Na mocy porozumienia zawartego z burmistrzem Rabki-Zdroju cała przestrzeń parkowa zostanie udostępniona wszystkim rabczańskim kuracjuszom, turystom, ale także mieszkańcom.

Prezes zarządu ŚCRU Sp. z o.o. Jarosław Wieszołek pytany w rozmowie o plany wykorzystania tej odnowionej przestrzeni mówi: - Dostęp do naszego parku będzie w pełni otwarty dla wszystkich turystów i kuracjuszy odwiedzających Rabkę. Tym samym Park Zdrojowy administrowany przez Miasto i nasz Park stanowić będą teraz jedną, funkcjonalną całość o charakterze urządzenia uzdrowiskowego. Co więcej, deklaruję, iż na terenie naszej części parku i z wykorzystaniem naszego personelu rehabilitacyjnego będziemy prowadzili cykliczne zajęcia rekreacyjno-fizjoterapeutyczne dostępne dla kuracjuszy przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w Rabce, turystów odpoczywających w mieście, a także samych mieszkańców Rabki. Na razie trwają ustalenia z miejskimi urzędnikami jak wspólnie zarządzać całą przestrzenią Parku Zdrojowego, która dziś rozciąga się od tężni solankowej w pobliżu kiwajki i ciągnie się pomiędzy ulicą Orkana i Parkową, a odnowionymi bulwarami nad Poniczanką i kończy się nową tężnia solankową przy Śląskim Centrum zlokalizowanym przy ulicy Dietla. Jestem dumny, że pomimo tego, iż jesteśmy podmiotem, który poprzez swoją historię powstania i status właścicielski związany jest ze Śląskiem, mogliśmy wnieść wkład w rozwój Rabki-Zdroju i w ten sposób wpłynąć na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Rabki na uzdrowiskowej mapie Polski.

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Piotr Kuczaj
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ino ros23:44, 21 listopada 2020
Coś pięknego. W Szczawnicy to zastój. Burmistrz myśli tylko o przystani dla flisaków zamiast brać za cumowanie jak PPN za spływ Dunajcem.
wicek20:12, 20 listopada 2020
Do wszystkich narzekających, a ja się cieszę, że powstało coś nowego. Więcej optymizmu ludzie i podziękowania dla tych którzy podjęli to wyzwanie.
xsawery17:50, 19 listopada 2020
dwuosobowe Ławeczki w parku są niefunkcjonalne i szkaradne.kolorystyka rodem z komiksu. Czytadła opowiadające o niczym oderwane od rzeczywistości. Za zmarnowane pieniądze ktoś powinien najzwyczajniej beknąć. Jak można było zaakceptować taki projekt????? Skandal.
pacjent14:08, 19 listopada 2020
Kostka tak ułożona że pacjent po udarze może sobie z łatwością zęby wybić. Kto to odebrał się pytam?
SKOKOBRYK13:19, 19 listopada 2020
Swego czasu, na terenie wspomnianej już części parku zdrojowego funkcjonowała kolejka krzesełkowa, którą warto by było jednak zrewitalizować, w ramach zdecydowanego podniesienia atrakcyjności tego miejsca. Dziękuję Państwu za uwagę. Czuwaj!
miejscowy11:10, 19 listopada 2020
jeszcze nie oddali a kuracjusze już niszczą co widać na zdjęciach, pani w pozie stojąca na ławeczce powinna być ukarana
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas