Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Nowy Targ i okolice
Rain
15°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
15°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Rain
15°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 82
Clouds
15°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 68
Rain
14°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
19.11.2020, 10:18 | czytano: 4747

Nowy park w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj

Kończy się kolejna ważna inwestycja uzdrowiskowa w Rabce-Zdroju, tym razem realizowana przez Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. A. Szebesty. Właśnie odbywają się ostatnie odbiory w zrewitalizowanym parku położonym wokół tego znanego rabczańskiego sanatorium.

Dawny blask odzyskało przepiękne modernistyczne założenie parkowe, które zostało wzbogacone bardzo nowoczesnymi, ale wpisującymi się w klimat tego miejsca, elementami małej architektury. Planując modernizację parku pamiętano o dwóch podstawowych grupach odbiorców tej infrastruktury: dzieciach – wszak niegdysiejszy GORD był kiedyś sanatorium wyłącznie dziecięcym oraz dorosłych kuracjuszach i turystach – których dziś jest coraz więcej w obiektach sanatoryjnych Rabki. Dla najmłodszych wybudowano i urządzono zupełnie nowy plac zabaw, a także boiska do gier zespołowych. Z kolei dla wszystkich pozostałych oddano do użytku nowe urządzenia do inhalacji solankowych, aromaterapii, helioterapii, kinezyterapii. Tym samym Rabka-Zdrój zyskała kolejną – czwartą już – tężnię solankową.

Surrealistyczny układ ścieżek parkowych został wzbogacony także o elementy edukacyjne oraz promujące przyrodę i architekturę małopolskich uzdrowisk. Na kilkunastu tablicach opisano historie polskiego plakatu modernistycznego, nawiązując tym samym do stylu architektonicznego, w którym zaprojektowano zarówno budynek sanatoryjny, jak i jego otoczenie. Ta sama myśl towarzyszyła opisaniu małopolskich miejscowości uzdrowiskowych – każdą z nich ukazano przez pryzmat najbardziej charakterystycznych dla nich budynków reprezentujących modernizm w architekturze, głównie okresu międzywojnia. Całość dopełnia opis flory i fauny, którą można spotkać spacerując po odnowionym parku.

Jednak zrewitalizowany park to nie tylko miejsce dla kuracjuszy leczących się w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym. Na mocy porozumienia zawartego z burmistrzem Rabki-Zdroju cała przestrzeń parkowa zostanie udostępniona wszystkim rabczańskim kuracjuszom, turystom, ale także mieszkańcom.

Prezes zarządu ŚCRU Sp. z o.o. Jarosław Wieszołek pytany w rozmowie o plany wykorzystania tej odnowionej przestrzeni mówi: - Dostęp do naszego parku będzie w pełni otwarty dla wszystkich turystów i kuracjuszy odwiedzających Rabkę. Tym samym Park Zdrojowy administrowany przez Miasto i nasz Park stanowić będą teraz jedną, funkcjonalną całość o charakterze urządzenia uzdrowiskowego. Co więcej, deklaruję, iż na terenie naszej części parku i z wykorzystaniem naszego personelu rehabilitacyjnego będziemy prowadzili cykliczne zajęcia rekreacyjno-fizjoterapeutyczne dostępne dla kuracjuszy przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w Rabce, turystów odpoczywających w mieście, a także samych mieszkańców Rabki. Na razie trwają ustalenia z miejskimi urzędnikami jak wspólnie zarządzać całą przestrzenią Parku Zdrojowego, która dziś rozciąga się od tężni solankowej w pobliżu kiwajki i ciągnie się pomiędzy ulicą Orkana i Parkową, a odnowionymi bulwarami nad Poniczanką i kończy się nową tężnia solankową przy Śląskim Centrum zlokalizowanym przy ulicy Dietla. Jestem dumny, że pomimo tego, iż jesteśmy podmiotem, który poprzez swoją historię powstania i status właścicielski związany jest ze Śląskiem, mogliśmy wnieść wkład w rozwój Rabki-Zdroju i w ten sposób wpłynąć na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Rabki na uzdrowiskowej mapie Polski.

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
ino ros23:44, 21 listopada 2020
Coś pięknego. W Szczawnicy to zastój. Burmistrz myśli tylko o przystani dla flisaków zamiast brać za cumowanie jak PPN za spływ Dunajcem.
wicek20:12, 20 listopada 2020
Do wszystkich narzekających, a ja się cieszę, że powstało coś nowego. Więcej optymizmu ludzie i podziękowania dla tych którzy podjęli to wyzwanie.
xsawery17:50, 19 listopada 2020
dwuosobowe Ławeczki w parku są niefunkcjonalne i szkaradne.kolorystyka rodem z komiksu. Czytadła opowiadające o niczym oderwane od rzeczywistości. Za zmarnowane pieniądze ktoś powinien najzwyczajniej beknąć. Jak można było zaakceptować taki projekt????? Skandal.
pacjent14:08, 19 listopada 2020
Kostka tak ułożona że pacjent po udarze może sobie z łatwością zęby wybić. Kto to odebrał się pytam?
SKOKOBRYK13:19, 19 listopada 2020
Swego czasu, na terenie wspomnianej już części parku zdrojowego funkcjonowała kolejka krzesełkowa, którą warto by było jednak zrewitalizować, w ramach zdecydowanego podniesienia atrakcyjności tego miejsca. Dziękuję Państwu za uwagę. Czuwaj!
miejscowy11:10, 19 listopada 2020
jeszcze nie oddali a kuracjusze już niszczą co widać na zdjęciach, pani w pozie stojąca na ławeczce powinna być ukarana
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij