Apel Związku Podhalan: "Bronimy rodziny rozumianej jako trwały związek ojca - mężczyzny, matki - kobiety i ich dzieci" - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Nowy Targ
Rain
15°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
16°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
24.11.2020, 15:38 | czytano: 6022

Apel Związku Podhalan: "Bronimy rodziny rozumianej jako trwały związek ojca - mężczyzny, matki - kobiety i ich dzieci"

Na koniec XII Rekolekcji Góralskich w Łopusznej prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Julian Kowalczyk wygłosił apel, przygotowany przez kierownictwo organizacji, odnoszący się do Strajków Kobiet i postulatów legalizacji aborcji.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Oto jego treść:

"My, członkowie Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II uczestniczący w XII Rekolekcjach Góralskich w Łopusznej, zasmuceni obecną sytuacją ostrego sporu dotyczącego obrony życia każdego człowieka od jego poczęcia, pragniemy publicznie zabrać głos w celu obrony wartości jakimi się kierujemy.

Związek Podhalan w Polsce jest organizacją ukierunkowaną na ochronę dziedzictwa niematerialnego Górali Polskich. Dotyczy to również sfery wiary katolickiej i naszych przekonań wpajanych nam przez naszych ojców od pokoleń. W naszym statucie wprost bronimy rodziny rozumianej jako trwały związek ojca – mężczyzny, matki – kobiety i ich dzieci; rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa. Aby rodzina mogła rozwijać się prawidłowo i zgodnie z przyjętymi przez nas wartościami musimy bronić również życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędną, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom.

W obliczu zaistniałej w Polsce sytuacji wokół tych spraw mocno i wyraźnie mówimy, że przerwanie życia poczętego jest złem, któremu z całym przekonaniem się przeciwstawiamy.

Pragniemy wraz z dziedzictwem naszych ojców przekazywać młodemu pokoleniu te wartości, które chronią życie poczęte - jak również Boski dar wolnej woli każdego z nas, który nie może być jednak wykorzystany do łamania boskiego prawa. Przeciwstawiamy się radykalnym postulatom jakimi są przede wszystkim aborcja na życzenie rozumiana jako wolność do zabójstwa dziecka nienarodzonego. Przeciwstawiamy się również radykalnym zachowaniom, które towarzyszą obecnej sytuacji dotyczącym profanacji symboli katolickich, pomników naszych świętych i bezczeszczenia świątyń zwłaszcza podczas celebrowania Mszy Świętych.

Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców".

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
LAJM00:35, 27 listopada 2020
Kowalczyk prowadzi rekolekcje! cCoś podobnego...
Olek19:30, 26 listopada 2020
Rufio 10:55, 25 listopada 2020 trafił w punkt. To tylko kropla informacji od dziadków o tym jak było.
miro18:56, 26 listopada 2020
Rufio: a kto twierdzi, że wdowa z córką lub wdowiec z synem nie jest rodziną? Z miastaście a d**aście.
Alutkajar14:19, 26 listopada 2020
Jan Wołek

Trwoga, ludzie, wielka trwoga
Trzeba nam wyznaczyć wroga
Bo inaczej, Panie, Pany
Same się powyrzynamy

Więc przed laskę marszałkowską
Naród składa z wielką troską
Apel ? niech się w Sejmie ziści
Podkomisja nienawiści

Lecz nim dali to pod głosy
Już targali się za włosy
Więc chwilowo rada w radę
Ustalilimy z sąsiadem

Że od środy on mi wrogiem
Do soboty ja mu mogę
A w niedzielę, jak w niedzielę
Spotykamy się w kościele.
Frasnels18:52, 25 listopada 2020
prowda notyka, bedom ik wolac lewackie gorole
adaś18:50, 25 listopada 2020
Szacunek dla Rodziny Księdza Tischnera. Jestem członkiem ZP ale się wypisuję to co zrobili to skandal.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przeczytajcież wreszcie ten apel17:22, 25 listopada 2020
@ Besala
Taki jesteś pewny?
Już takiego jednego kiedyś w Gdańsku noszono na rękach. Też wszyscy byli "pewni". Widzę podobieństwo.
Związek Podhalan, jako przedstawicielstwo ludzi mocno zakorzenionych w wierze katolickiej, i kultywujących tak samo mocne więzi rodzinne, ma prawo do takich apeli i nie tylko lokalnie na Podhalu!
Notyka16:54, 25 listopada 2020
Cheba najwyzsy juz cas, co by powołać do zycio nowy prowdziwy Związek Góroli Podholańskich. Niek te farbowane łowce siedzą se w tym swoim związku i dali gryzom sie miedzy sobom. Prowdziwy związek musiołby zająć się nasom kulturom, a nie politykom. No i do związku mogliby należeć ino prowdziwi górole, a nie cepry (pnioki, a nie krzoki). A łod familiji Tischnerów to wom wara. Józek to był ik brat i zoden łobcy nawet plebon ni mo prawa se psywłascać jego pamięci. Hej !
Besala12:58, 25 listopada 2020
Ten koniunkturalny apel dowodzi, że rodzina Tischnerów miała rację. ZP od zawsze szedł pod ręką z każdą władzą. Serwilizm, brak tolerancji i obłuda z pewnością były obce Księdzu Profesorowi!
Rufio10:55, 25 listopada 2020
Jak widać dla tych ludzi matka wychowująca samotnie dzieci nie jest rodziną, po śmierci męża, czy po rozwodzie, czy z innego powodu - nie zasługuje na miano rodziny. Takich nie bronimy, bo chłopa tam ni ma. Tak samo ojciec który sam chowa dziecko- do piekła z nim bo jakiś gender co sie bez baby obywa. Małżeństwa co sie dzieci nie dorobiły, do potępienia, bo to nie rodzina. Takich nie bronimy.
A w ogóle jakim prawem zajmujecie się prokreacją, to nie jest statutowe zadanie ZP.
Jak chcecie bronic tradycji ojców, to sobie może przypomnijcie, że taką tradycją było wywożenie staruszków do lasu, żeby nie zżerali zapasu gruli na zimę, jak "tradycyjnie" wasi ojcowie traktowali kobiety z nieślubnymi dziećmi.
Inne "ciekawe" tradycyjne zwyczaje góralskie też przypomnieć ? Nie każda tradycja jest dobra i słuszna. Jakbyście znali Pismo, na które sie powołujecie
"I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże?. Mt 15,4-6

Jak to od pokoleń górale byli wzorowymi katolikami ???? powinniście znać co pisał proboszcz Zakopanego, ks. Stolarczyk, na ten temat. "Do tego lud napół dziki - chytry i chciwy - którzy zbiegli się koło mnie aby coś zyskać - nie z nauki - ale z grosza - a ja byłem bez grajcara - za funkcyje np. pogrzeby nic nie płacili - bo mając jedną kobietę co im trupów do kościoła w Chochołowie odwoziła - na pokropieniu poprzestawali; poznawszy to wszystko - i jeszcze że mało kto Ojcze nasz uczciwie zmówić potrafił - oprócz niektórych przecież o zbawienie dbałych (...), po większej części raz lub dwa razy na rok zajźreli do Kościoła. "

Kłamstwa i hipokryzja, nie pierwszy raz, tfu, na taki związek.
Antek10:33, 25 listopada 2020
No w końcu ZP wypowiedział się mądrze i odważnie. Brawo.
worce10:31, 25 listopada 2020
jesli nie widzicie cp lewacy wyprawiaja na calym swiecie i do czego daza to jestescie slepi
Tekla08:33, 25 listopada 2020
Mialam cos napisac ale to nie ma sensu.Polska to Wieza Babel.Pomieszalo Wam jezyki.Dajcie ludziom zyc spokojnie.Codziennie jakas afera.I to nie wyjasniona!Dlaczego Zwiazek nie zajmie sie tym co dzieje sie w kosciele.Tylko LGBT ,aborcja.I w stu procentach popieram rodzine Tischnerow!
Rol08:25, 25 listopada 2020
Ciemnogród, tak postrzega nas cała Polska. Jak widać nic się nie zmieniło. Liczę na młodych, bo tych starych nie da się już zreformować. Po co Związek miesza się w sprawy światopoglądowe, czy nie macie nic innego do roboty?
Ewka08:03, 25 listopada 2020
Szacun dla rodziny Tischnerów za odwagę! Odcięli się na wstępie od tego, czego można się było spodziewać po składzie rekolekcji. Zamiast jednoczenia zwaśnionego narodu, powielają straszakowe hasła Ziobry i Kaczyńskiego. Jeżeli związkowi Podhalan tak bardzo zależy na rodzinie, to niech jej pomaga. Chroni kobiety przed agresywnym mężem pijakiem i dzieci przed pedofilami a nie wyimaginowanymi wrogami rodziny. Pomoc a nie głupie podlizywanie władzy i Jedraszewskiemu, któremu z Ewangelią nie po drodze tak jak i Oko, który w swej miłości do bliźniego zaatakował rodzinę Tischnerów.
Kij w Mrowisku07:43, 25 listopada 2020
"zasmuceni obecną sytuacją ostrego sporu dotyczącego obrony życia każdego człowieka od jego poczęcia, pragniemy publicznie zabrać głos w celu obrony wartości jakimi się kierujemy.(...)
W naszym statucie wprost bronimy rodziny rozumianej jako trwały związek ojca ? mężczyzny, matki ? kobiety i ich dzieci; rodzina stanowi fundament wspólnot lokalnych, narodu i państwa"

Nie łączyłbym tak płynnie niechęci do aborcji zbtradycyjną rodziną, ponieważ dane wskazują, że odsetek kobiet poddających się aborcji wśród mężatek jest znacznie wyższy niż wśród kobiet niezamężnych i wynosi w Polsce odpowiednio 36/1000 u mężatek i 25/1000 u nie zamężnych.
Bliski07:30, 25 listopada 2020
Kościół jest do głoszenia Dobrej Nowiny a nie miejscem do odczytywania wszelkich ,,odezw'' Wielu katolików nie chce takiego kościoła który jest zawłaszczany przez Związki, Partie itp. Czy delegacja Związku ( jaki skład ?) wybiera się bronić Rodziny Pani Marty Kaczyńskiej czy Jacka Kurskiego ? Czy Jarosław to też rodzina czy ,,singiel'' w/g abp Jędraszewskiego. Dobrze by było aby Związek zajął się tym co jest w statucie. Czy naprawdę w Zarządzie nie ma ludzi trzeżwo myślących ? Skutki waszej działalności nadchodzą. Smutne
K01:36, 25 listopada 2020
Obrona swojej rodziny nie polega na atakowaniu drugiej rodziny
K01:34, 25 listopada 2020
Proszę pokażcie mi kto atakuje wasze rodziny? Przed kim trzeba je bronić? Co się dzieje?
CZEKAJĄCY00:23, 25 listopada 2020
NAJLEPSZYM PRZYKŁADEM JEST ODDZIAŁ ZWIĄZKU PODHALAN W SZAFLARACH. /.../

Proszę nie pisać wersalikami. Moderator.
Tryb23:39, 24 listopada 2020
Po co ZP zajmuje się tym problemem? Czy w statucie jest on zapisany? Ochrona kultury i dziedzictwa gór, a nie podrzucane przez polityków tematy powinny być w centrum zainteresowania Związku. Ale co ja się tam znam...
Jedna odpowiedź23:10, 24 listopada 2020
@ Dwa pytania.
Przed takimi jak ty skoro zadajesz takie pytania.
Dwa pytania22:07, 24 listopada 2020
1. Przed kim bronicie tej rodziny?
2. Który kościół na Podhalu ( czyli terenie, na ktorym żyją Górale, jest wiec ZP) zostal zbeszczeszczony, że tak was to niepokoi?
Paweł22:00, 24 listopada 2020
Brawo Związek Podhalan w Polsce!!!

Widząc, jak bardzo każdy taki głos jest atakowany (nawet w części tych komentarzy) wyrażam tym większy szacun za Waszą odwagę w obronie prawdziwych wartości.
Alutkajar21:38, 24 listopada 2020
Fiksacja niektórych biskupów na seksie jak widać udzieliła się zarządowi związku P. Ludzie, to, że księżom narzucono odgórnie celibat i wielu z nich żyje w głębokim poczuciu wstydu i winy , że nie panują nad przyrodzeniem i muszą "to" robić potajemnie , co powoduje spore jak czasem widać zaburzenia emocjonalne a wręcz psychozy - to nie znaczy, że musicie się zarażać tą narracją, że jakieś geje przyjdą i wam baby zabiorą z chałupy i to będzie nie po bożemu. A wystarczyło by, żeby znieść celibat - to by rozwiązało wiele problemów kościoła, bo nie pchali by się do niego geje, kryptogeje ani pedofile. Każdy ksiądz by swoją babę miał i się życia w rodzinie uczył w praktyce. A na kolegów księży by patrzył uważnie czy się do jego dzieci aby nie dobierają. I problem by się skończył z wciskaniem wiernym opowieści o tym co mają w łóżku robić i z kim.
nara21:14, 24 listopada 2020
członku : nie wypowiadaj sie za związek, bo bo nie jesteś w ZP. Jak masz problem z myśleniem, to sa od tego specjaliści.
bies20:59, 24 listopada 2020
związku z członków się składający, jakże to bronić, a Marta Kaczyńska i sam prezes to nie rodzina, opamiętajcie się bo bluźnicie i jeszcze was zdelegalizuja i zostaną same czlonki
szara eminencja19:43, 24 listopada 2020
O, to jest dobre uwaga: "Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców."
Czyli tak, szanujcie nas, ale my was już nie musimy szanować.
skismi18:45, 24 listopada 2020
ZP przeciw aborcji to jest krzewienie kultury i tradycji naszych przodków Orkan się w grobie kopyrta legitymacje tego zwiąsku jak i solidarnosci połamałem ani grosza więcej żadnych składek
członek18:43, 24 listopada 2020
wstyd mi, że należę do tego związku.
KG18:00, 24 listopada 2020
do członek ZP
Nareszcie ktoś spośród członków (czy na pewno?) tego Związku zareagował jak nalezało, brawo!
JJ17:44, 24 listopada 2020
Zastanawiam się o co tym ludziom chodzi. Kto atakuje rodzinę? Nie słyszałem, żeby jakiś gej, czy inny LGBT zaatakował rodzinę - ani konkretną, ani koncepcję rodziny. O co ten bój? Dlaczego znowu jątrzycie? Nawet jeśli dwie osoby LGBT chcą w celach prawnych, finansowych, spadkowych, itd. sformalizować swój związek, chcą ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH, to co to ma wspólnego z tradycyjną rodziną? Przecież nikt do tych członków ZP nie przyjdzie i nie każe oddać żony, ani jak to plotą słudzy pana Ziobry, nie sprzeda waszego dziecka na targu. Skończcież już z tymi bredniami, bo tego naprawdę już nie da się słuchać, ani czytać!!! Komu tym razem chcecie się podlizywać? Jędraszewskiemu, Kaczyńskiemu, czy Ziobrze? Dzisiaj być w ZP to naprawdę wstyd!
A Robertowi nie mogę napisać co myślę, bo regulamin tego zabrania, ale naprawdę radziłbym jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Ala17:34, 24 listopada 2020
Skończ Wasc wstydu oszczędź!!!!Znaleźli się bojazliwi. Katolicy same wzory cnót w tym całym związku. Niech każdy pilnuje swojej du.. Wielcy zbawcy Narodu .
MAMUSIU RATUJ17:31, 24 listopada 2020
Co ja robie prywatnie to was nie powinno obchodzic ,tak jak mnie wasze bagienko w zwiazku podhalan.Pilnujcie swojego nosa bo on rosnie razem z waszym nadetym ego.
mak17:30, 24 listopada 2020
Brawo Związek Podhalan!!!!
Eldorado17:12, 24 listopada 2020
A jakie to są te zagrożenia rodziny bo nie bardzo rozumiem. Boicie się że jakiś gej poderwie ojca/męża i rodzina się rozpadnie?
Członek17:09, 24 listopada 2020
Szkoda że jeszcze nie dodali, że popierają weto w Brukseli, finansowanie TVP i 5ke dla zwierząt. Ale rekolekcje udane. Wszyscy się dobrze bawili i są mocniejsi duchem. A kto się nie zgadza to lewak i homoseksualista.
Obserwator17:08, 24 listopada 2020
Nie bądźcie więcej papiescy jak sam papież Jan Paweł II nie każdy który mówi Panie Panie jest uczeniem moim ale może być faryzeuszem
marek17:00, 24 listopada 2020
ale wazelina, wstyd i popelina
obserwator16:58, 24 listopada 2020
a jak żona umrze i zostawi dzieci i męża to już nie rodzina to pól rodzina a jak umrze ojciec i matka a pozostaną dzieci i dziadkowie to jak to nazwać eks rodzina nie bądźcie więcej papiescy jak sam papież Jan Paweł II
szkoda gadać16:32, 24 listopada 2020
Ludzie tracą pracę z powodu pandemii, firmy upadają, a księża mają się dobrze. Jak nakręceni apele, PIS w powiecie rezolucje. Poczytajcie ze zrozumieniem Ewangelię. Czy kapelan Związku Podhalan i ks. Oko pomagają w wolontariacie w jakimś szpitalu, jak księża w Północnych Włoszech? Żyją jak w jakieś skorupie, odrealnieni.
WYBORCA NIE PISU16:29, 24 listopada 2020
I NIE TYLKO RODZINA TISCHNERÓW SKRYTYKUJE /.../

Proszę nie nadużywać wielkich liter. Moderator.
Anna16:04, 24 listopada 2020
Sami nie wiecie czego chcecie lizusy.
członek ZP15:49, 24 listopada 2020
Dajcie już spokój , macie ten swój związek , to tam sobie wygłaszajcie swoje poglądy . Publicznie to już daliście przykład , jak na łamach mediów rozwiązujecie swoje problemy . Zawsze myślałem że jesteście poważnymi ludźmi , ale po rekolekcjach zorganizowanych na podhale24 delikatnie mówiąc rozczarowałem się . Jeszcze chwila i będzie w związku to samo co na ulicach . POWODZENIA i mniej nienawiści do drugiego życzę .
Robert15:45, 24 listopada 2020
Znowu rodzina Tischnerów to pewnie skrytykuje jako faszyzm i szerzenie nienawiści.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas