Poniedziałek, 21 czerwiec 2021, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Zakopane i okolice
Rain
23°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
25°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
22°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 75 %
02.02.2021, 18:09 | czytano: 2861

Rabka-Zdrój broni się przed strefą konserwatorską

Fot. Piotr Kuczaj

Burmistrz Leszek Świder poinformował, że spotkał się z Małopolskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, by przekonać go, że wpisanie całego centrum uzdrowiska do rejestru zabytków to niekorzystne rozwiązanie.

Przypomnijmy: konserwator chce wpisać do rejestru zabytków całe centrum Rabki-Zdroju, od ulic Krętej, Na Banię i Kościuszki po Nowy Świat, Orkana, Podhalańską i Sądecką. Konserwator uważa, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków".

Plany konserwatora spotkały się z szerokim sprzeciwem, zarówno ze strony władz miasta, radnych, ale też przedsiębiorców i mieszkańców. Pojawiły się obawy, że wpisanie do rejestru zabytków narzuci na mieszkańców masę ograniczeń np. przy remontach domów, ociepleniach, wymianie okien czy nawet przy sprzedaży nieruchomości.

Burmistrz poinformował po spotkaniu z konserwatorem wojewódzkim, że zaproponował, aby nie wpisywać do rejestru całego wskazanego obszaru, ale dwa mniejsze obszary ochrony: pierwszy to uzdrowisko z częścią parkową, a drugi to miejsce pierwotnego osadnictwa wokół rynku i kościoła. Samorząd czeka na odpowiedź.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Tak10:42, 7 lutego 2021
@Wańkowicz
Ja myślę że wtedy siedzibą królów byłaby kura chata. Ale szczególnie ta konserwator blokuje wykonanie bądź przyjęcie studium niemal wszystkich większych inwestycji w Krakowie. Nie można wyremontować wiaduktu kolejowego który bez tego się zawali, nie można zrobić krętki wentylacji na trawniku... tak to jest.
Dramat nie wieś01:33, 4 lutego 2021
Mieszkańcy Rabki niech podziękują za to tym z bloków nad ?Małgosią?
piotrek15:27, 3 lutego 2021
ten nasz burmistrz nie nadaje się na to stanowisko , lepiej niech już te dzieciaki uczy w szkole ...
Miłośnik konserwatora04:35, 3 lutego 2021
Z własnego doświadczenia wiem jak to będzie życzę wszystkim mieszkańcom powodzenia
Wańkowicz22:34, 2 lutego 2021
Gdyby w czasach Kraka istniała instytucja Konserwatora Zabytków, to -stawiam dolary przeciw orzechom - zamiast Wawelu siedzibą Królów była by Smocza Jama.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij