Mieszkańcy protestują przeciwko postawieniu na Buflaku masztu telekomunikacyjnego - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
170 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
192 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 96 | 192 %
19.02.2021, 20:17 | czytano: 9052

Mieszkańcy protestują przeciwko postawieniu na Buflaku masztu telekomunikacyjnego

NOWY TARG. Ponad 120 osób podpisało się pod sprzeciwem wobec budowy na Buflaku wieży radiokomunikacyjnej. - Ta sprawa jest poza naszymi właściwościami. Protest zostanie przeze mnie przekazany do operatora - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje, że obecne przepisy pozwalają tego rodzaju inwestorom na wiele. Bardzo wiele. Jednak mieszkańcy nie zamierzają się poddać.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
O budowie masztu można było się dowiedzieć ze strony ... Urzędu Miasta. - To nie należy do naszych właściwości, ale postarałem się, żeby obwieszczenie o samym zamiarze budowy masztu telefonii komórkowej dotarło do właścicieli terenów, którzy przez obowiązujące obecnie przepisy w zakresie wspierania cyfryzacji - mogliby zostać taką inwestycją zaskoczeni - tłumaczy burmistrz.

Było pewne, że budowa masztu będzie budziła kontrowersje - czy to przez kwestie promieniowania, czy zniszczenia przez konstrukcję walorów widokowych osiedla.

Sprzeciw mieszkańców

Zaprotestowali mieszkańcy Buflaka. Oto uzasadnienie ich sprzeciwu, które złożone zostało w ub. tygodniu w Urzędzie Miasta.

"Teren prywatny, na którym ma powstać wieża radiokomunikacyjna (działka nr 3518), znajduje się w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego, w jednej z najpiękniejszych dolinek gorczańskich na Buflaku, nad strumykiem b/nazwy (zlewnia potoku Kowaniec), w jego źródłowym obszarze. Ta dolinka, gdzie miałaby być zbudowana wieża o wys. 50 m (!), jest unikatowym siedliskiem fauny oraz flory – w wielu wypadkach są to zwierzęta i rośliny pod ochroną, objęte Naturą 2000 (występuje tu m.in. derkacz). Budowa samych tylko fundamentów takiej wieży telekomunikacyjnej niewątpliwie doprowadzi do zmiany stosunków wodnych w tym miejscu, a tym samym do zniszczenia tak cennego siedliska. Spowoduje również ucieczkę wód gruntowych (flisz karpacki), jak i zaburzy równowagę wodną na większym obszarze. Zaopatrzenie w wodę pitną osiedli Buflak, Klikuszówka, Niwa pochodzi z ujęć wód lokalnych i tej wody dla naszych gospodarstw zaczyna brakować. Spółka wodna, działająca na tym terenie, dostarcza wodę do aż ok. 500 budynków mieszkalnych.

Co więcej: do działki, na której ma być inwestycja, nie ma dojazdu z drogi publicznej, a sama nośność drogi jest ograniczona do 2,5 tony, więc nie może być mowy o rozjeżdżaniu jej ciężkim sprzętem budowlanym. Trudno nam zrozumieć, dlaczego taką inwestycję próbuje się projektować w miejscu tak cennym biologicznie i cywilizacyjnie. Mamy również pytanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, czy ta inwestycja jest zgodna z ochroną krajobrazu oraz wartości kulturowych i przyrodniczych? Co z raportem oddziaływania na środowisko oraz decyzją środowiskową?

Mamy nadzieję, że Samorząd Miasta Nowy Targ, wraz z Radą Miasta oraz władze Starostwa Powiatowego pomogą nam - mieszkańcom Buflaka, jaki i turystom przyjeżdżającym tu na wakacje, miłośnikom gór wędrującym tą piękną dolinką w drodze na Łapsową Polanę i Turbacz - zachować wartości przyrodnicze i kulturowe naszej Małej Ojczyzny. My, mieszkańcy osiedla Buflak, liczymy na ekorozwój, propagowanie turystyki w Gorcach i z tym wiążemy swoją przyszłość. A podstawowym, niezbędnym i kluczowym elementem ku temu jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych okolicy, bez dewastacji, jaką niewątpliwie będzie budowa wieży telekomunikacyjnej."

Protest mieszkańców osiedla Buflak w Nowym Targu, sprzeciwiających się budowie wieży radiokomunikacyjnej firmy Emitel podpisały 122 osoby.

"Zwrócę się do operatora, by zrezygnował z tej lokalizacji"

Poproszony o komentarz Grzegorz Watycha, dodaje: - Operator powinien brać pod uwagę akceptację społeczną. Ten protest zostanie przeze mnie przekazany do operatora, ale przepisy są takie, że inwestor nie musi nawet wykonywać raportu oddziaływania na środowisko. Wybrane przez nich miejsce to otulina Gorczańskiego Parku Narodowego i nawet GPN nie znalazł podstaw, by powiedzieć "nie". Jest zastawiające, czy w otulinie taki maszt powinien być dopuszczony, bo nawet na budowę domków, czy bacówek nie ma zgody. Wieża widokowa była traktowana jako dominanta w terenie, a maszt - proszę bardzo.

Burmistrz tłumaczy, że obecnie jest duży nacisk na cyfryzację, likwidację "białych plam" jeśli chodzi o zasięg i dostęp do internetu. Współgra to z oczekiwaniami samych mieszkańców.

- Z tych rejonów miasta jest wiele głosów, że "zdalna szkoła" nie może zadziałać, bo jest słaby zasięg, słaby internet i nie wszędzie jest światłowód. Państwo daje preferencje dla rozbudowy systemu komunikacji. Sieci telefonii komórkowej mają od ustawodawcy "zielone światło", by rozbudowywać infrastrukturę, by zapewnić niezawodność łączności i przesyłania informacji - zwłaszcza teraz, gdy wiele usług zostało przeniesionych do Internetu. Ze swojej strony - zwrócę się jeszcze raz do operatora, by jednak z tej lokalizacji zrezygnował - obiecuje burmistrz.

s/

Montaż urządzeń telekomunikacyjnych na iglicy starej remizy strażackiej w Zakopanem:
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mieszkaniec19:00, 13 marca 2021
Już nam nie potrzeba dodatkowego zasięgu na Buflaku. Przemyśleliśmy systuację i doszliśmy do wniosku, że obecny zasięg jest na satysfakcjonującym poziomie. Dziękujemy Panu z Orange i przepraszamy za kłopot
Arba Aszer18:17, 11 marca 2021
Ach, Ci esteci, ktorym przeszkadza kilka ton stali w delektowaniu sie widokiem Tatr...Oczywiscie to bzdura. Chodzi o strach (promieniowanie) oraz zazdrosc (kwota miesiecznej dzierzawy). Tlumaczenie, ze maszt to nie fat boy, a czynsz ok. 2000 zl czyli zaden cymes to walenie grochem o sciane. Fornal wie swoje.
Orange Polska14:12, 1 marca 2021
Dzień dobry państwu. Jestem przedstawicielem pionu radiowego sieci Orange Polska S.A. w spółce NetWorkS! chciałbym tylko sprostować jedną nieprawidłowość jaką zauważyłem w komentarzu powyżej. Orange nie jest inwestorem planującym tę budowę, jest nim firma EmiTel S.A. Natomiast my jako Orange mielibyśmy korzystać jedynie z masztu firmy EmiTel aby umieścić na nim urządzenia swojej stacji bazowej. Do działu planowania infrastruktury naszej firmy w Warszawie tylko z rejonu osiedla Buflak wpłynęło w 2020 roku 36 zgłoszeń o niedostatecznej jakości usług dostępu do internetu i usług głosowych. Dlatego też na pewno wśród Państwa są osoby, które takiej inwestycji się domagają. Stacja miałaby pracować w oparciu o technologię 2G oraz LTE, a do końca 2023 roku także 3G. Na 5G w tej lokalizacji w najbliższych latach nie byłoby nawet planów. Polityka inwestorska Orange jest nastawiona na podejście "nic na siłę" jeśli nie chcą Państwo polepszenia jakości usług to taka inwestycja nie powstanie z naszej strony. Każdy taki nadajnik to koszty rzędu kilkuset tysięcy zł. Natomiast tak jak wspominałem: właścicielem inwestycji planowanej jest EmiTel, więc inne sieci (Play, Plus) nadal będą mogły chcieć skorzystać z tej wieży i naciskać na jej budowę, a na to już wpływu nie mamy jako operator. Pozdrawiam serdecznie.
ława oburzonych23:11, 23 lutego 2021
I bardzo dobrze, że budują. Sam chciałbym mieć taki maszt obok swojego domu. Nowy Targ potrzebuje cyfryzacji, to miasto niczym się nie wyróżnia, żyje jedynie z handlu ze Słowacją, przystanek na drodze do Zakopanego, turyści tylko przejeżdżają przez to miasto i mało co zostawiają tutaj pieniędzy. Boicie się masztów, a sami wdychacie smog, niedopalony pył z wüngla. Segregujecie śmieci na te, które pali się w dzień i na te, które pali się w nocy. Większy wpływ na poruszaną tutaj bezpołodność ma siedzący tryb życia oraz nieodpowiednie odżywianie się. Niech zacznie się cokolwiek dziać w tym mieście. Przestańcie hamować legalne inwestycje. Zacznijcie myśleć oraz analizować to co mówią tak zwani eko-terroryści.
EXmachina14:33, 23 lutego 2021
Poziom komentarzy osób jak Mewa czy inni na poziomie podstawówki, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Nie chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne z anteny ani czy sąsiad dostanie pieniądze za działkę, tylko o sam krajobraz. Wieża o wysokości 50m, która będzie szpecić wszystkim, którzy wynajmują domki albo bacówki widoki z okien. Ludzie przyjeżdżają na Buflak żeby uciec od miasta, smogu i napawać się widokiem na Tatry. Dlatego pozdrawiam mewę i innych "intelektualistów"
Smok12:44, 23 lutego 2021
blokers, no wam w tych klatkach cyfryzacja jest niezbędna do życia, już teraz zakupy pod drzwi niedługo kupa do mobilnej toalety, będzie w bloku 2metry kwadratowe więcej.
Popieram21:44, 21 lutego 2021
I mają rację!
wojt11:34, 21 lutego 2021
Czemu na Dziole nie chcą postawić?
mewa09:35, 21 lutego 2021
Dawno nie czytałem takich bzdur jak w proteście. Ale mamy poziom wykształcenia społeczeństwa. A może jak zwykle chodzi o kasę? Dlaczego to sąsiad ma dostać pieniądze za udostępnienie działki? Czemu nie ja? A jeżeli tak to wszystko jak zwykle jasne.
SQ916:35, 20 lutego 2021
Mieszkańcy w wielu miejscach naszego kraju są przeciwni budowie takich masztów telekomunikacyjnych (BTS-ów) z uwagi na promieniowanie elektromagnetyczne generowane przez ich anteny. Tylko nikt z tych protestujących nie wie, iż komórka którą posiadają i zapewne codziennie z niej korzystają to nic innego tylko urządzenie, które jest i nadajnikiem i odbiornikiem. A nadajnik (a więc komórka) podczas rozmowy telefonicznej emituje również pole elektromagnetyczne, z czego sobie jej użytkownicy w ogóle nie zdają sprawy. Oczywiście jego moc jest znacznie mniejsza niż z anteny BTS'a, ale w tym wypadku komórka przykładana jest do ucha, a więc głowy. Wniosek - używanie komórki jest znacznie niebezpieczniejsze z tego względu niż wpływ pola elektromagnetycznego BTSa generowanego na sąsiadujące z taką wieżą domy.
Atikor16:28, 20 lutego 2021
Ludzie. Co wy gadacie. Te całe BTS to po prostu nadajniki radiowe. Tyle. Nadają sygnał o odpowiedniej częstotliwości. Telefony to odbiorniki które potrafią odebrać te sygnał. Radio wynalezione zostało kiedy? Ponad 125 lat temu. Tyle lat już działa i jeszcze nikt nie udowodnił ze kogoś zabija. Ja pracowałem w laboratorium gdzie było 8 takich BTSów. Siedziałem 10 metrów od nich przez 8 godzin dziennie przez kilka miesięcy aby je przetestować zanim wejdą na rynek. Zachowujecie się jak dzikusy którzy jak widzieli jadący pociąg to strzelali do niego w łuku.
Komoda14:57, 20 lutego 2021
Ech, polska edukacja jest na bardzo niskim poziomie.
Edziu11:16, 20 lutego 2021
Chodzi o maszt Orange a usytuowany ma być mniej więcej na samym środku tego zdjęcia, które jest załączone do tego artykułu. Nie ma co dywagować bo usytuowanie go w tym miejscu strasznie zniszczy ten krajobraz.
Sławcio10:18, 20 lutego 2021
Brawo mieszkańcy. Internet tylko uzależnia.
abc08:59, 20 lutego 2021
@PiesOgrodnika
Racja, komórkę mają wszyscy i dodzwonić się da gdzie potrzeba, dlatego nie wydaje mi się, aby budowa kolejnego masztu była niezbędna.
Szakal08:25, 20 lutego 2021
Niektóre imbecyle nie rozumieją że okoliczne działki stracą na wartości, bo nikt nie będzie chciał się budować obok masztu.
Ociec08:08, 20 lutego 2021
Maszt tak. Ale u sąsiada !
Anty07:46, 20 lutego 2021
@blokers
Lokalizacja masztu nie jest na górze tylko w dolinie, a poza tym ludzie w tym rejonie mieszkają od dawien dawna. Więc co mają opuscić swoje domy, bo Ty chcesz maszt. Weź sobie go na bloku wybuduj też będzie na górze i zasięg będziesz miał jak.nikt inny.
zmartwiona07:29, 20 lutego 2021
Z opisu zrozumiałam, ze ten maszt ma powstać dość wysoko w górach (źródła potoków są zwykle umiejscowione wysoko). Czy to będzie może w okolicach czarnego szlaku, prowadzącego od Klikuszowej? To by było całkiem podobnie, jak na sąsiednim grzbiecie, za Klikuszową, tam są nawet bodajże 2 takie maszty. Szkoda gór, też bym nie chciała takich budowli tam, ale wydaje mi się, że skoro na sąsiednim grzbiecie walnęli sobie 2 takie wieże i to wiele lat już stoją i funkcjonują, to pewnie tutaj też to zrobią...
Również mam zdanie takie jak @blokers co do zabudowywania gór. Zabudowywania może i dość powolnego, ale ustawicznego, postępującego z każdym rokiem. Jest to smutne i przerażające, jak kolejne polanki i lasy są dewastowane pod kogoś widzimisię, podczas gdy poniżej znajduje się mnóstwo terenów, gdzie można by budować domy bez takiej szkody dla natury.
Niestety w Polsce ochrona krajobrazu kompletnie nie działa. Pewnie na zasadzie, że jak da się urzędnikowi w łapę, to nagle się "magicznie" działka rolna czy leśna zmieni w budowlaną... Tym sposobem kiedyś się w końcu obudzimy w rzeczywistości, gdzie pod sam Turbacz będą osiedla domów i ulice wylane asfaltem zamiast szlaków.
logic07:13, 20 lutego 2021
Jesli ktoś uważa że to nie szkodzi to proszę sobie otworzyć kuchenkę mikrofalową i włączyć omijając czujnik otwarcia. Porozmawiajcie sobie z monterami pracującymi na działających masztach. Zapytajcie o ich zdrowie i na jakiej podstawie otrzymali renty i odszkodowania.
baciok@07:13, 20 lutego 2021
Kilka moich uwag
1. Niestety jak sie chce miec 5G to te maszty beda powstawać w szaleńczym tempie.
2. Popatrzcie jak miasto jest naszpikowane przekaźnikami BTS
Wystarczy otworzyc mapę przekaźników BTS
3. Jak do NT przyjdzie 5G to małe BTS bedą co 80-100 m w gęstej zabudowie miejskiej.
4. Niestety żyjemy w silnym polu elektomagnetycznym sztucznie wytwarzanym przez człowieka.
Jak się bronic. Nie ma obrony. Można jedynie minimalizować skutki.
5. Silne pole elektromagnetyczne to nowotwory (szczególnie szyi i głowy)
bezpłodność( coraz wiekszy problem)
jaga206:36, 20 lutego 2021
Bacówki mają wychodki w lesie to też jakas ekologia
PiesOgrodnika23:59, 19 lutego 2021
Ale komórkę mają wszyscy. I dzwonić by chcieli. Tylko masztu u mnie nie stawiajcie...
Chelios23:09, 19 lutego 2021
Czapeczki z folii na głowy ciemnogrodzie!
nowotarżan22:17, 19 lutego 2021
Maszty to sobie stawiajcie wysoko w górach gdzie nikt nie mieszka a nie na terenach rekreacyjnych mieszkańców naszego miasta.Ciekawe jakby wam kolo domu chcieli postawić takie wysokie żelastwo to bylibyście zadowoleni ?,
bidok z Buflaka21:56, 19 lutego 2021
Maszt z platformą widokową.Jestem za.
bolo21:33, 19 lutego 2021
Czemu nie stawiają na łapsowej, przecież jest wyżej .
88821:21, 19 lutego 2021
A tyle jojdali że chcą zasięg,a jak zasięg przyszedł to już krzywda...Wiocha jak ... .,Mam działkę i udostępnienie każdej sieci oprócz Play.Kto wie to wie z operatorów....
blokers20:41, 19 lutego 2021
Nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko. Cyfryzacja to konieczność, potrzebna do życia, jak powietrze i woda. Maszty muszą być budowane w górze, a ludzie nie musza mieszkać w lesie. Szczerze, to nie podoba mi się to, że tyle domów zbudowano tam, gdzie kiedyś były tylko polany i bacówki. Całe te wywody na temat fauny i flory to wymówka. Tak naprawdę ludzie boją się rzekomego promieniowania, które nie ma żadnego wpływu na zdrowie.
Większy wpływ ma cała elektronika, której używamy w domach.
ASARHADDON20:33, 19 lutego 2021
Co?!Niech sie ciagna z ta wieza,postawcie sobie maszt w Warszawie.Od gor sie odwalcie!!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas