Poniedziałek, 17 maj 2021, Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Rabka Zdrój i okolice
Rain
14°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 67
Rain
12°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 67
Rain
14°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 67
Rain
16°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 76
Clouds
17°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 22
Rain
13°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 67
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
11.04.2021, 12:42 | czytano: 7213

Uwaga na sól z chlorkiem sodu - ostrzega radny

zdj. UM Nowy Targ

NOWY TARG. O rozrzuconych na poboczach ulic miejskich oraz w ogrodach nieruchomości przyległych do dróg białych grudkach podobnych w rozmiarze do tabletek solnych używanych w systemie uzdatniania wody poinformował Bartłomiej Garbacz.

Radny w swojej interpelacji skierowanej do burmistrza ostrzega, że są to miejsca, w których mogą przebywać zwierzęta domowe. "Istnieje niebezpieczeństwo spożycia tych substancji. Jeżeli są to środki na bazie chlorku sodu, to ich spożycie przez psa może doprowadzić do zatrucia w wyniku którego zostają uszkodzone nerki i wątroba. Brak odpowiednio szybkiej pomocy lekarza weterynarii prowadzi do śmierci zwierzęcia. Osobiście znam jeden przypadek ostrego zatrucia psa po prawdopodobnym spożyciu opisanych wyżej tabletek" - napisał i poprosił o ustalenie pochodzenia opisanych tabletek, a w przypadku stwierdzenia ich szkodliwości dla zwierząt - wydania odpowiedniego komunikatu dla mieszkańców.

W odpowiedzi burmistrz Grzegorz Watycha odpisał, że o wyjaśnienia zwrócono się do wykonawcy zimowego utrzymania dróg położonych w centralnej części miasta, czyli z rejonu, którego mógł dotyczyć zgłoszony problem.

"Wykonawca zimowego utrzymania dróg wyjaśnił, że niektóre partie soli drogowej mogły zawierać wtrącenia tabletek solnych stosowanych do uzdatniania wody, które niezwłocznie po stwierdzeniu tego faktu przez wykonawcę zostały wycofane ze stosowania" - czytamy w opublikowanej odpowiedzi.

Ponieważ nie dodano, czy grudki zostały zebrane - właścicieli psów uczulamy, by pilnowali swoich czworonogów.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Uwaga09:31, 12 kwietnia 2021
W Dunajcu woda zawiera monotlenek diwodoru!
el majonez01:30, 12 kwietnia 2021
mądry i skromny - czasami trafiają się takie przypadki, że szkoda nawet podejmować próby dyskusji :)
mądry i skromny23:12, 11 kwietnia 2021
Do M- to nie jest Dzień Dziecka- Danielek się myli i trzeba mu to powiedzieć.
mundy daniel22:40, 11 kwietnia 2021
@listku, poważnie? "tabletki solne zawierające chlorek soli" - to według ciebie właściwe sformułowanie? Masz rację, rozmowa z niektórymi komentatorami nie ma sensu. Dziecinada. Ech...
listek22:08, 11 kwietnia 2021
@mundry daniel, ale masz wielki ból tyłka o nic. Trochę dystansu chłopie, bo obrażanie innych jest słabe i nie świadczy o twoim stanie umysłu za dobrze. A zarzuty @el majonez nie są wcale takie bezpodstawne, bo pisanie "sól z chlorkiem sodu" = "sól z solą kuchenną" jest co najmniej niegramatyczne, o ile nie bezsensowne z logicznego punktu widzenia. Tu by można zamiast tego napisać np. w taki sposob: tabletki solne zawierające chlorek soli. Albo od biedy chociaż: sole z chlorkiem sodu (w domyśle: jako składnikiem, jedną z tych sodu). Mnie takie sformułowanie jak w tytule też wydaje się bez sensu. A ty jak chcesz, to możesz już zacząć i mnie wyzywać od "geniuszy" co "brną w swoje bzdury" i od "tchórzy", jeśli tylko ci to humor ma poprawić i podnieść samoocenę, to sobie ulżyj, proszę bardzo ;) Ja jednak wolę bardziej merytoryczne argumenty w dyskusji, niż obrzucanie się epitetami jak dzieci w podstawówce...
Osiol18:47, 11 kwietnia 2021
Już zapomnieliście ile firm soli drogowej używało do wyrobów do dzisiaj lista tych firm jest do dnia dzisiejszego tajna
mundy daniel15:04, 11 kwietnia 2021
No właśnie. Ty masz na myśli sól kuchenną, ale wmawiasz innym swoje urojenia.
Sam napisałeś, że Podhale24 popełniło błąd pisząc o soli kuchennej a tu ani w tytule, ani w tekście nie ma słowa o soli kuchennej.
Dalej będziesz brnął w te swoje bzdury czy się uspokoisz i uznasz, żeś palnął głupotę?
Zresztą nie obchodzi mnie to. Ja już wiem jaki z ciebie "geniusz". Od tchórza nie wymagam odwagi jaką jest przyznanie się do błędu.
majonez14:33, 11 kwietnia 2021
Daniem wyraźnie zaznaczyłem ze mam na myśli sól kuchenną, no ale Ty będziesz dalej brnąc i się bardziej pogrążać swoją wyimaginowaną "wiedzą"
hehe14:22, 11 kwietnia 2021
Qewrty jak ty w kuchni używasz soli którą się uzdatnia wodę to gratuluję. To dla takich jak ty kilka lat temu sprzedawały cwaniaki sól drogową jako kuchenną. Smaczna była?
mundy daniel14:13, 11 kwietnia 2021
Już się majonezie nie ośmieszaj.
Sole to nie tylko chlorki, ale i np. siarczany, czy azotany. Nigdzie nie jest napisane, że chodzi o sól kuchenną, wręcz przeciwnie. Przeczytajc więcej niż sam tytuł artykułu i nie brnij w wymyślone przez siebie problemy, bo stajesz się wręcz absurdalnie głupiutki.
Podobnie jak niejaki "bond' poniżej. Kolejny geniusz, dla którego sól oznacza tylko to, co ma w solniczce w domu.
Ludzie, co z wami? To podstawy chemii.
Qewrty14:07, 11 kwietnia 2021
Panie radny to jest zwykla sol tabletkowana taką jak szanowny Pan używa w kuchni i na pewno zaden pies tech nie zje bo jest poprostu za slone dla niego .
Bond14:02, 11 kwietnia 2021
Panie radny jest pan kompletnym nieukiem. Niech pan sprawdzi jaki jest wzór chemiczny soli: NaCl czyli chlorek sodu. Ale żenada jakich wybieramy radnych. Wiedza ze szkoły podstawowej.
el majonez13:41, 11 kwietnia 2021
Daniel - pisanie w tytule artykułu "sól z chlorkiem sodu" świadczy o skrajnym niedouczeniu - sól kuchenna to prawie czysty chlorek sodu i o to mi chodzi a nie o to czy zaszkodzi psom czy nie.
mundy daniel13:32, 11 kwietnia 2021
To nie wiesz "majonezie" że soli się nie podaje zwierzakom domowym? Dlatego nie karmi się psów i kotów ludzkim jedzeniem, bo im szkodzi. Zwłaszcza sól w naszych potrawach.

Lizawki dla zwierzyny płowej to całkiem co innego. Tak więc - sam się do-edukuj.
el majonez13:20, 11 kwietnia 2021
Biorąc pod uwagę ze sól kuchenna to prawie czysty Chlorek sodu, to polecam panu radnemu troszkę się dedukować.
Techno13:18, 11 kwietnia 2021
Najpierw polewali ulice podchlorynem sodu ze słynnej armatki śnieżnej teraz to. Nie wystarczy smog i wycinanie drzew? Nowy Targ iest brudny, szary, zakorkowany z dziurami w drogach. No ale będzie MOK z Pegazem tak samo dynamicznym jak burmistrz
Grazia13:03, 11 kwietnia 2021
A czy podlewanie na osiedlach pobocza chodników chemikaliami(np.Randaup czy inne świństwo)jest dopuszczalne?Też znam wiele przypadków zatruć psów które niestety polizaly czy zjadly taką podlana trawę i ciężko to odchorowaly lub nawet straciły życie!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij