Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.756 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
30.04.2021, 08:52 | czytano: 24196

Odznaczenia dla byłego burmistrza Nowego Targu

NOWY TARG. Marek Fryźlewicz zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem ks. Popiełuszki. Stanie się to w poniedziałek 3 maja, podczas wieczornej mszy św. w kościele pw. NSPJ, będącej częścią obchodów święta narodowego.

arch. Podhale24
Marek Stanisław Fryźlewicz zmarł 13 maja 2020 roku. Miał 60 lat. Był burmistrzem od 1996 do 2014 roku. W 2018 - zdobył kolejny raz mandat radnego.

Wcześniej - w 1990 r. został radnym miejskim z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", w 1991 r. wszedł do Zarządu Miasta, a w listopadzie 1996 r. po raz pierwszy został burmistrzem Nowego Targu. Funkcję tę pełnił przez 18 lat.

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi nadawany jest "osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną". Przyznawany przez przez Prezydenta RP.

W przypadku śp. Marka Fryźlewicza stanie się tak na wniosek posła, sekretarza stanu w resortach do spraw rozwoju - Andrzeja Guta Mostowego.

Tego też dnia - decyzją Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. bpa Józefa Guzdka, zostanie wręczony żonie zmarłego - Medal bł. ks. Popiełuszki.

Ustanowiony w 2011 r. medal przyznawany jest osobom duchownym i świeckim, które "służą prawdzie, miłości i przebaczeniu".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kolega15:56, 1 maja 2021
Niestety, obecna władza nie zdała egzaminu z przyzwoitości ani za życia śp. Marka ani po Jego przedwczesnym odejściu. Mogli zdać ten egzamin występując sami o odznaczenie dla niego, nic by ich to kosztowało ale wielu uznałoby to za przyzwoity gest. Mają jeszcze czas, Msza Święta w poniedziałek jest dla każdego, a i Miasto może zaoferować swoje odznaczenia. Wystarczy chcieć.
meander09:56, 1 maja 2021
Pan Fryźlewicz zasłużył na te odznaczenia jak mało kto z tego miasta. Ale jak to mówią nikt nie jest prorokiem we własnej ojczyźnie. Coś w tym jest. Ale ta zła karma zawsze wraca i dotyka tych, którym przez chwilę wydaje się, że mogą wszystko bo mają władzę. Dzisiaj, jutro, pojutrze ten dzień jednak nastąpi. Jedni dostaną medale, inni tylko popiół z tego co spalili.
Franek09:49, 1 maja 2021
Ej macu, macu, takie to jakieś faryzejskie. Nikt nie wymaga od nas byśmy byli Aniołami. Wystarczy, że zostaniemy ludźmi i pozbędziemy się wzajemnej agresji oraz pogardy. Szczególnie dedykuję to zadufanej i oderwanej od rzeczywistości władzy, która najwyraźniej z tym swoim człowieczeństwem ma jakiś problem. I zanim zaczniesz wymagać od innych zacznij od siebie i swoich przyjaciół. Tylko prawda nas wyzwoli.
sumienie08:51, 1 maja 2021
do mac - wydaje mi się, że próbujesz sprytnie relatywizować rzeczywistość generalizując i odnosząc się do wszystkiego tylko nie do negatywnych relacji jakie stały się źródłem prowadzonej polityki w Nowym Targu. Niestety każdy podział na "nas" i "was" nie służy nikomu, ale jest wystarczającym dowodem na to, że "ten nowy" nie ma pojęcia o zarządzaniu, budowaniu jedności wokół celów ponad podziałami i ma jakieś kompleksy blokujące jego wyobraźnię. A mądrość dobrego menadżera (a takim powinien być burmistrz) to umiejętność wykorzystania kapitału i doświadczenia każdego z mieszkańców, a w szczególności osób, z którymi być może mi nie po drodze, ale jednak z różnych powodów ważna w samorządowej sztafecie.

Poza tym ja wcale nie oceniam. Nie przybieraj sobie tego do głowy, proszę. Pokazuję tylko hipokryzję i nieuczciwość, bo bez ich poznania i nazwania niewiele można zmienić na lepsze. A tkwimy w tych niedorzecznościach i podziałach już przecież jakieś sześć lat. To raczej wystarczający czas na refleksję, której najwyraźniej brakuje. Pytanie z jakiego powodu? Ale odpowiedzi należy szukać u dobrego psychologa. Nie w komentarzach.

I zapewniam Cię, że ś.p. Marek Fryźlewicz odpoczywa w pokoju. Był bowiem wystarczająco spełnionym człowiekiem już za życia. I przyjmował wszystko co otrzymał od losu z należytą godnością szanując innych. Nawet jak się z nimi nie zgadzał. Właśnie to gwarantuje spokój. Szkoda tylko, że my zawsze musimy doświadczać poniesionej straty jak jest za późno...
mac19:42, 30 kwietnia 2021
Szanowne 'sumienie' - stosunek obecnej władzy do byłego burmistrza a później radnego Fryźlewicza był dokładnie taki jak na to zapracował sobie śp. MSF. O zmarłych nie należy mówić źle, więc tyle wystarczy. I sam nie zakłamuj historii, bo nikt z ludzi nie jest aniołem. Patrzenie na kogoś z perspektywy czasu łagodzi jego wizerunek, ale nie wpadaj w przesadę.
MSF był długo burmistrzem i zrobił sporo dobrego dla tego miasta i mieszkańców. Jeśli znalazł się ktoś kto wystąpił o jego odznaczenie - to chwali się mu to. Lepiej pamiętać to co dobre, niż to co złe. Dlatego nie wywołuj tego co złe - usiłując kreować rzeczywistość i wmawiać nam, że wszyscy dookoła gnębili zmarłego. Z jakiegoś powodu mieszkańcy już go nie wybrali na burmistrza po tylu larach.

Niech odpoczywa w pokoju.
sumienie19:11, 30 kwietnia 2021
Pośmiertne wręczenie tego medalu nie ma nic wspólnego z miejskimi obchodami Święta 3 Maja. To po pierwsze. Po drugie wszyscy znamy stosunek obecnej władzy do byłego burmistrza a później radnego Fryźlewicza. I już nic tego nie zmieni. Dobrze, że Nowotarżanie to pamiętaja i nie ulegną zakłamywaniu historii. Po trzecie w odpowiedzi do "emeryt", ano dlatego, że nikomu z władz nie przyszłoby to do głowy i zapewne zakłóciło błogi spokój niepamięci.
Osiol13:52, 30 kwietnia 2021
A po co msza
Jędrek13:19, 30 kwietnia 2021
Wielki Człowiek, Wielki Burmistrz. Nowy Targ pamięta!!!
z tąd12:40, 30 kwietnia 2021
Prawy człowiek był i tyle.
PiterQ11:54, 30 kwietnia 2021
To jakaś błazenada. Kiedyś udzielił poparcia Tarnowskiemu, a teraz wielki przyjaciel Fryźlewicza?
ski10:39, 30 kwietnia 2021
do emeryt - bo na sesji tyle ludzi się nie zmieści co w kościele
emeryt10:20, 30 kwietnia 2021
a dlaczego to podczas mszy a nie sesji rady?
Wojtek09:15, 30 kwietnia 2021
Śp Marek Fryźlewicz to wielka Ikona Nowego Targu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas