Środa, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Jabłonka
Clear
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 61 %
Clear
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 53 %
Clear
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 68 %
Clear
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
04.05.2021, 15:52 | czytano: 9931

Chcą budować domki letniskowe i obory, a nie mogą

Grupa mieszkańców gminy Łapsze Niżne chce zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Mają one pozwolić na budowę zabudowań gospodarczych, małych domów letniskowych i rekreacyjnych. Budynki miałyby do 35 m. kw. powierzchni. Na takie nie trzeba pozwolenia na budowę.

zdj. ilustracyjne
Jak twierdzą autorzy petycji, która trafiła do Rady Gminy w Łapszach Niżnych, obiekty takie bez problemu powstają w sąsiednich gminach. Zgodnie z obowiązującym panem zagospodarowania nie jest to możliwe natomiast w Łapszach.
Podczas ostatniej sesji przewodniczący odczytał samą petycję oraz odpowiedź wójta Jakuba Jamroza, który popiera dążenia mieszkańców, nie kryjąc jednak, że zmiany wymagają czasu i uzgodnień z 35 instytucjami, które opiniują plany wprowadzane w jednostkach samorządu lokalnego.

- Bez uzgodnień z takimi instytucjami jak m.in. Konserwator Ochrony Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, czy Polskie Wody zmiany nie będą mogły wejść w życie - wyjaśniał mieszkańcom wójt Łapsz Niżnych. - Na obszarach cennych krajobrazowo może być to w ogóle niemożliwe.

Jak wyjaśniają władze gminy, do zmiany w samym planie niezbędne są również nowe zapisy w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, który jest dla samego planu dokumentem pierwotnym. To będzie wymagało jednak czasu i na pewno środków finansowych.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Niedzicon11:39, 16 czerwca 2021
Władza na półmetku to i czas na podsumowanie na tak kluczowym stanowisku wójta ! A to w mojej ocenie jako wyborcy wygląda tak , brak zrealizowanych inwestycji , nepotyzm ,prywata radnych i ich rodzin , pęcznieje nadmierny rozrost administracji w gminie , brak wiedzy na temat samorządu , brak doświadczenia życiowego to nie są walory na stanowisko wójta ! Rada jest niekompetentna , bez żadnego doświadczenia , przygotowania niezdolna do jakiegokolwiek rządzenia takie jest moje zdanie jako wyborcy!!! Ale ostateczna decyzja należy do mieszkańców . To wyborcy zdecydują czy taka władza im odpowiada ? Mnie osobiście takie pajacowanie nie po drodze to jest taka zabawa a to moje a to twoje !!! A kiedy będzie nasze ..... dla dobra całego społeczeństwa ????? PYTAM !!!!!!!!!
zawiedziony mieszkaniec10:24, 10 czerwca 2021
Jak zwykle w tej gminie sukces ma wielu ojców tylko klęska jest sirotą . Wójt nie przebiera łyka co dają a dają niewiele ! Nawet p. Paluch nie ma okazji otworzyć jakiejkolwiek inwestycji bo.... inwestycji po prostu niema ! Obory jakoś nie wypada . Od pewnego czasu zgnilizna moralna toczy radę gminy wyniki obrad rady są widoczne na sesjach . Rada skłócona, podzielona , na My , Wy , Oni...czyli bezradna nie zdolna do podejmowania decyzji ! Czy jest nadzieja na lepsze jutro słaba ! A może hasło bliżej ludzi.... też wątpliwe ? A może arogancja , warcholstwo.... to tak radni.... to jedno Wam wychodzi jak do tego czasu!!!!!!!
ciekawe ?19:33, 21 maja 2021
jo tyz wiym ....co to za radni lecz nie mogę swojego zdania wyrazić wiadomo dlaczego !!!! Ale ja nie o tym... KM..zastanawiające jest Twoje pytanie co dzieje się z radną p. Janiną bo nie jest tak do końca wiadomo dlaczego ostatnio milczy? Pani jest radnym , który wie o czym mówi i to też fakt ! Może jest zastraszana ..... a może to cisza przed burzą ????? Pożyjemy zobaczymy ........
jo tyz wiym .13:24, 18 maja 2021
Nie ma sensu pastwić się nad radnymi czy wójtem to niczego nie zmieni . Wiadomo co to za radni a raczej to kołki z prywatnego lasu ! Cały czas tylko jo wiym i nom sie to nalezy bo płacyme podotki co prawda takie podatki co kot napłakał ale jednak .
KM18:14, 16 maja 2021
NT...ano ciekawy ten Spisz hardy naród , jak nikt ich nie słyszy ! Widać odwagę radych na sesjach morda w kubeł i cisza ! Jak to się mówi wół p.....i a obora słucha . Oglądnąłem trzy sesje pod rząd to zwykłe pobożne życzenia i bicie przez wójta piany ! Radna z Niedzicy milczy jak zaklęta to i sesje nie ciekawe . Ale podobno radna nie pochodzi ze Spisza ? To i punkt widzenia inny .....
sorry12:14, 12 maja 2021
Łapszanie !!!!! Wójt wytłumaczył na sesji jasno przewodniczący przeczytał i d*** zbita ! Zrozumiano ! Konserwator swoje , Wójt , swoje, a Rada swoje i tak ma być ! Moi drodzy mieszkańcy .......
obywatel17:29, 9 maja 2021
Tu nie trzeba żadnych cudów jaki pan tacy dworzanie ! Jaki wójt tacy radni inaczej już nie będzie ! Petycja petycją a rezultat żaden radni !
nie wierzę w cuda!!10:16, 9 maja 2021
Do obcego ! Życzysz radnym i nie tylko radnym, opamiętania zgoda OK. Ale trzeba przede wszystkim życzyć im oświecenia, krótko mówiąc żeby nastąpiło odrodzenie.. trzeba w tym wypadku racjonalnego i długofalowego myślenia, a to dla obecnej rady jest niestety wręcz niemożliwe ! Pytasz i słusznie, czy ta biedna rada jest w stanie coś zrozumieć a mianowicie gdzie są i po co tam są.... a przede wszystkim czy reprezentują wyborów ? Do puki będzie... jo wiym i .. my chcyme... to ta rada nigdy nie będzie w stanie się porozumieć. Ten chocholi taniec będzie trwał do końca kadencji i nie będzie żadnych inwestycji w postaci mostów itp.
Latawiec23:02, 7 maja 2021
Mamy działkę w Krempachach chcieliśmy wybudować domek rekreacyjny do 35m2 niestety nie można , ale można wybudować szopę !!!
ja nie mogę !18:06, 7 maja 2021
O rany.... obcy.....jak by budowali na terenie Spisza czy gminy takie domki jak na zdjęciu to nie będą to domki wypoczynkowe. Raczej będą przypominać jakiś obóz czy zakład karny !
NT13:33, 6 maja 2021
Ludzie co ci radni robią w tej gminie ! Ludzie kogo wybraliście ! Przecie to wyście wybrali taką *** to macie to na własne żądanie . A swoją drogą to ciekawy naród ten Spisz jeden drugiemu jest wilkiem. Jeśli to będzie trwało dłużej to ta gmina sięgnie dna od, którego się już trudno będzie odbić. Tutaj jest pilnie potrzebna rzetelna kontrola.
obcy10:42, 6 maja 2021
Jeśli gmina będzie budować sypańce , obory , i nie daj Boże takie domki jak na zdęciu to na pewno turyści przyjadą to podziwiać....ale czy na pewno ? Trzeba budować to jasne ale inwestycje przemyślane ! Konieczna jest jakaś strategia, wizja rozwoju tego terenu, której w gminie po prostu niema ! Myślę że ta bezrozumna rada nie jest w stanie nic dokonać przy takim jak obecnie rozumowaniu... sory... radni ale taka jest prawda ! Nie będzie dróg , mostów , chodników itd to ja osobiście w dobre intencje rady czy złotoustego wójta mocno wątpię !!! Życzę przede wszystkim opamiętania.
tyz prowda !18:16, 5 maja 2021
O to to to...... pikuś to są właśnie te gminne pierdzistołki a ich główne zadanie to puszczanie bąków ! Oni na niby mają rozwijać turystykę, to są przecież gminni hamulcowi... no bez jaj !!!! Pewnie obory powinni budować na tym się tylko znają najlepiej .
pikuś11:16, 5 maja 2021
@Porke, podzielam Twoją frustrację i poczucie bezradności. Niestety wszyscy siedzą w tym bagnie i cieszą się puszczanymi bąkami.
Baciok09:21, 5 maja 2021
Te domki na wynajem się im skończą szybciej jak myślą już robią na to jakąś ustawę.
szybko bedzie21:54, 4 maja 2021
PiS was zaskoczy podatkami
i przestanie się wam opłacać budować
juz wkrótce zobaczycie jak wygląda komunizm PiS
Porke20:29, 4 maja 2021
Witam
Jestem za aby miejscowi mogli budować i wynajmować! Oddając przy tym cenne podatki do gminy! Popatrzcie tylko nad jeziorem wszystko wykupione przez warszawiaków! Jadą z budynkami na potęgę! Powinniśmy inaczej chronić nasze tereny tak aby uniemożliwić deweloperom zakup działek! Wszystko przez to ze nasze władze uniemożliwiają szaremu człowiekowi cokolwiek, urzędasy multum papierów potrzebują a przychodzi deweloper z kasa i robi i buduje co chce i gdzie chce!! A szary człowiek dalej boryka się z urzędasem bo brakuje jakiegoś g...ego papierka! A co do legalności budynku to nadzór budowlany nie sprawdzi dopóki ktoś nie zgłosi! Dlatego powinno się zgłaszać wszystko, nie tylko lewe budowy , również inne rzeczy. U nas na Podhalu jest przyjęte ze kto zgłasza jest konfidentem , a tak być nie powinno bo jest porządnym obywatelem. Każdy by się wtedy bal płacił podatki budował legalnie , zatrudniał legalnie ludzi do pracy .
Wku...a mnie ta czarna strefa podhalańska!!!!
Prawie miejscowy17:51, 4 maja 2021
Nie pozwalać i koniec! Wystarczy popatrzeć na Gorce, gdzie jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają na dziko niby budynki gospodarcze, a tak na prawdę normalne domki i domy. Okolice Łapsz to na prawdę piękne i jeszcze w miarę dzikie tereny i takie powinny pozostać.
Zadowolony17:37, 4 maja 2021
Obory chcą budować razem z domkami letniskowymi super pomysł dla współczesnych turystów (Ponów). W oborach turyści w domku właściciel. Za
K.17:14, 4 maja 2021
Tam, gdzie buduje deweloper lub powazny inwestor, obiekt powstaje momentalnie. Ale ty czlowieczku szary nie mozesz i juz, turysta ma jechac do hotelu. zeby przypadkiem tubylcom przez mysl nie przeszlo zarabiac, to trzeba 35 UZGODNIEN Z INSTYTUCJAMI - smiech na sali
swoi16:53, 4 maja 2021
i tak buduja gdzie popadnie
kuba16:29, 4 maja 2021
to się nazywa państwo urzędników !!!!!!
a czyje są te pola i łąki ????
a podobno w Brukseli jest biurokracja
600 000 urzędasów w Polsce musi z czegoś żyć.
zielony16:25, 4 maja 2021
Jak bez pozwolenia to bedą budować wszędzie gdzie sie da :)
Zainteresowany16:24, 4 maja 2021
No a przede wszystkim będzie wymagało pracy urzędników w gminie
Już nie mogę16:16, 4 maja 2021
Czyli stawiać na dziko! Zanim obejdzie się te wszystkie instytucje miną lata, a będzie jak zawsze- kto ma układy wybuduje nie tylko 35 m, ale całkiem spory hotel
haha16:10, 4 maja 2021
Tere fere w Białce można bo tam inwestują warszawscy piernik wie kto ale rdzenni mieszkańcy to mogą tylko pomarzyć o inwestycjach .Konserwatory,dyrekcje środowiskowe itd ;;;konkurencja ,konkurencja
Siajka16:03, 4 maja 2021
Nadzór budowlany wspólnie z gminami powinien te wszystkie domki niby 35 metrów sprawdzić jak jest w rzeczywistości. Gwarantuję, że 80% nie spełnia tego na co było skladane w zgłoszeniu. Druga sprawa, wynajem dla turystów jest nielegalnym precedesem i tylko czekać jak dojdzie do jakiejś tragedii.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas