Kolejny krok do odejścia MPEC od węgla - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Rabka Zdrój
Clouds
18°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
28.05.2021, 19:02 | czytano: 5555

Kolejny krok do odejścia MPEC od węgla

NOWY TARG. Radni wyrazili zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego w spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i objęcie nowych udziałów przez Miasto Nowy Targ.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Jak przypomina Łukasz Dłubacz, ta decyzja to pokłosie koncepcji sprzed kilku miesięcy, dotyczącej podniesienia kapitału zakładowego MPEC w związku z potrzebą pozyskania kapitału zewnętrznego.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniesie wkład gotówkowy do MPEC, który jest potrzebny do realizacji szerokiego programu inwestycyjnego, celem likwidacji obecnego systemu ogrzewania budynków w mieście - dodaje skarbnik Miasta.

Przedmiotem umowy jest wniesienie do spółki udziałów posiadanych przez samorząd nowotarski w MZWiK o wartości 17,5 mln zł oraz wartości nieruchomości przy ul. Szaflarskiej (ok. 19 arów, wartości blisko 400 tys zł.)

- Rozumiem, że chodzi o pozyskanie inwestora, ale jest to forma pożyczki i będziemy musieli to potem wykupić. A to bodaj 15 mln zł. Nie wiem czy branie sobie tego na kark jest rozsądne - dzielił się swoimi wątpliwościami Lesław Mikołajski. - Jaki jest harmonogram ramowy dokonania tej zmiany sposobu ogrzewania i "ucieczki przed węglem". Bo same certyfikaty za opalanie węglem wiążą się z ogromnymi kosztami. Tutaj czas się liczy, bo kończy się termin uprawnień do emisji CO2, a zakup nowych to niesamowite obciążenie dla MPEC - przypomniał radny.

- Co się tyczy opuszczenia strefy zakupu uprawnień do emisji CO2, to firma ma termin do końca sierpnia. Mamy uprawnień na tyle, że nie musimy kupować dodatkowych do końca sierpnia i nie ma takich zagrożeń uspokajał Grzegorz Ratter. - A co się tyczy spłaty pożyczki, to NFOŚi GW wchodzi tu kapitałowo, czyli udziały w MPEC. Mamy 15 lat na rozpoczęcie spłaty, począwszy od 2026 roku. Zgodnie z biznesplanem będziemy spłacać wkłady Narodowego Funduszu systematycznie. Zostało to wyliczone przez zewnętrzną firmę zatwierdzoną przez NFOŚ - odparł prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
wcur...21:43, 1 czerwca 2021
Pytam kiedy mają zamiar zakończyć grzanie na blokach?Kto za to ich grzanie będzie płacił.
0
Pinki12:59, 1 czerwca 2021
Do zez i krótkowidz.
Brawo, brawo, brawo. Macie 1000% procent racji we wszystkim co piszecie. Geotermia w Szaflarach dopiero raczkuje, a my już modernizujemy sieć pod jej wykorzystanie likwidując przy tym ekologiczne kotłownie gazowe, nie znając żadnego horyzontu czasowego w którym geotermia będzie podłączona do naszej węglowej kotłowni. To jest sabotaż, tak jak pozbycie się poprzedniego dyrektora MPEC i płacenie mu w okresie ochronnym przed emeryturą wynagrodzenia.
Niech szanowny tercet egzotyczny sięgnie do archiwów to zobaczy jakie warunki oferowała kiedyś Miastu Geotermia Podhalańska, której Miasto jest akcjonariuszem. W skrócie powiem, że przysłana po roku żądań, kalkulacja ceny 1 -go giga dżula energii wymuszałaby wzrost cen ogrzewania o ok. 30%. Powoli z tą geotermią.
A tak w ogóle to brawo Panie Radny Mikołajski tak dawno nie słyszany.
0
mieszkaniec Szaflarskiej06:52, 31 maja 2021
To ja chętnie kupię te 19 Ar za 600 tys
0
zez08:15, 30 maja 2021
Do krótkowidz. Masz świętą racje, tak jak ten andzej z Kowańca( Kokoszkowa) i ten drugi gość ze św Anny. O pomstę do nieba woła polityka energetyczna władz miasta reralizowana przez Wydział OchronyŚrodowiska w ostatnich latach. Promowano kosztowny system spalania ekogroszku (toż to normalny węgiel!) refundując po kilkanaście tysięcy złotych za wymianę kotła,a sprzedawca tychże kotłow zacierał ręce, bo szły jak ciepłe buleczki. Dzisiaj trzeba te kotły twymieniać na gazowe,które sa wielokrotnie ( nawet kilka tysięcy razy) mniej emisyjne, a dotacja w tym wypadku wynosi tylko 5 tys, złotych. W międzyczasie utopiono miliony ( ok 10) w budowę kosztownej sieci ciepłowniczej rownoleglej do istniejącej już sieci gazowej o czym wspomniałeś. Czy ktos policzył, czy kiedykolwiek to się zamortyzuje?? Nigdy!! Inwestycja bezcelowa i bezsensowna. Gdyby urzednicy odpowiadali finansowo za błędnie podejmowane decyzje, prawdopodobnie zastanowiliby się tysiąc razy , co nalezy zrobić.
0
krótkowidz21:02, 29 maja 2021
do zez
Hhahhaha, przecież reprezentujący właściciela, czyli miasto, wiceburmistrz Wojtaszek nie ma bladego pojęcia o polityce energetycznej miasta więc jak on i jego pryncypał Watycha mogli zrozumieć co do nich mówi poprzedni prezes. Wszystko zresztą próbował wytłumaczyć laikom wykładając konstrukcję cepa na pewnej konferencji zorganizowanej w celu promocji ciepła geotermalnego. Nic niestety nie zrozumieli a w nagrodę go wyrzucili przekazując stery fantastom i dyletantom. Jednym słowem im wystarczyła zmiana z lepszego na gorsze i jakiś Nikodem Dyzma, który stworzył plan stopniowej dekapitalizacji świetnie zorganizowanej i prosperującej miejskiej spółki. Mistrzostwem świata okazał się też autorski projekt, jak w imię działań proekologicznych zamieniono ciepło wytwarzane z gazu na ciepło wytwarzane z miału węglowego (MPEC). Przy okazji rozkopując ze trzy razy Krzywą by dotrzeć do Urzędu i wyrzucić w glębę miliony złotych. Dzisiaj już pewnie nikt się tych strat nie doliczy, bo i po co. Słyszałem równiież w jaki sposób MPEC wywiera na mieszkańcach presję by przyłączali się do miejskiej rury rezygnując ze swoich pieców na ekogroszek, gaz, i węgiel w standarcie V kl. (od kilku lat zrealizowanych zresztą przy wsparciu finansowym UM NT) oferując super warunki cenowe za ich przyszłe usługi. Pic na wodę fotomontaż. Taryfikator dopiero ich dopadnie po czasie gdy omamieni mieszkańcy nie będą mieli wyjścia i alternatywy przystając na każde warunki operatora. To jest proszę Państwa Miś na miarę naszych czasów.
0
ski18:56, 29 maja 2021
teraz to tylko spalarnia śmieci obniży koszty ogrzewania i prądu a do zez w która stronę nie spojrzysz to masz racje
0
zez14:43, 29 maja 2021
Do andzej. Ten ze św. Anny zawsze miasł świętą rację panowie miejscy urzednicy i gdybyście go słuchali rok, dwa i trzy lata temu to dzisiaj n ie groziłoby MPEC wykupywanie uprawnień za emisję CO2 w kwocie kilku milionów rocznie. Porównajcie sobie cenę ciepła z MPECu a cenę ciepła w takich samych mieszkaniach na os Bór, czy Na Skarpie gdzie jest gazowe ogrzewanie. Ciepło z MPECu jest droższe ok 30% i ten z Kowańca Andrzej a dokładnie z Kokoszkowa to zawsze miał łeb na karku i przewidział ta sytuacje za co go zwolnili. Jeżeli splacac będziemy dług wobec NFOŚ od 2026 roku, to za 5 lat a nie za 15. Czas pokaże kto ma rację ,ale jestem święceie przekonany , że ten ze św Anny i ten Andzej z Kowańca. Można sprawdzić jakie uczelnie kończyli, a skończyli dobre i wiedzą o czym mówią, tylko szkoda, że w mieście nie chca i nie chcieli ich słuchać.
0
magistrala donikąd14:31, 29 maja 2021
Wystarczy poczytać kto zasiada w radach nadzorczych zarówno MPECu jak i MZWiKu. I już wszystko wiadomo. Ani właściciel, ani jego przedstawiciele nie mają pojęcia o energetyce i ekonomice tej gałęzi gospodarki. Zero kompetencji. A u nas najlepiej dla władzy sprawdzają się eksperymenty, za które zapłacą mieszkańcy. Ciekaw jestem jak teraz geniusze zaczną tłumaczyć udziom wzrost cen spowodowanych tymi dziwacznymi manewrami podnoszenia kapitału jednego dziada żyjącego na kredyt a drugiego, który właśnie przejadł własny zysk, budową gazowej kotłowni szczytowej za jakieś 50 baniek i innych kosztów rozbudowy infrastruktury ciepłowniczej kosztem dewastacji dużej części miasta. Bzdura goni bzdurę...
0
Swój chłop11:18, 29 maja 2021
Będzie tylko "taniej" w imię dominującej nam w uni europejskiej lewicowo-socjalistycznej myśli. Teraz wiemy, że pomysł zakazania spalania węgla urodził się w głowach radnych i burmistrza nie z troski o nasze płuca a z troski o budżet Mpecu. Teraz to już tylko od mieszkańców zależy czy chcą być w kolejnej sferze życia i finansów uzależnieni od jaśnie nam panujących w kraju obojętnie jakiej opcji politycznej. Za 15 lat będzie inna rada miasta ,inny burmistrz , inny prezes Mpecu i oni powiedzą, że nie obiecywali taniego ciepła w domu i bloku a biznes musi się bilansować więc płacić.
0
andzej09:37, 29 maja 2021
ten ze sw anny toslucha tego z pod kowanca andzeja smiech na sali
0
Adam07:25, 29 maja 2021
MEC to jedno zdzierstwo. koszty CO plus ciepłej wody masakrycznee. Woda idzie zimna do bloku i to trzeba grzać. Płaci się więc za koszty podgrzania w bloku plus koszty w MPEC. To najdroższe ogrzewanie miejskie jakie znam
0
Historia lubi się powtarzać07:18, 29 maja 2021
Ja to widzę jak w Szaflarach wyrzucali piece węglowe a później je kupowali.
0
Niezadowolony06:55, 29 maja 2021
Wszyscy, którzy są już podpięci, nie mają żadnego wyjścia. Ci, którzy chcą się podpiąć - przemyślcie.
Chcecie być od kogoś aż w taki sposób zależni??
Już jesteśmy zakładnikami przez prąd, wodę, teraz dojdzie ogrzewanie.
Wiem, jest to świetne rozwiązanie, ale dla bogatych, bo będzie drożej, bo ekologicznie, więc trzeba więcej płacić. To samo z fotowoltaiką - zabawa dla bogatych. Kiedy inwestycja w kwocie 20 tys się im zwróci?? W różnicy w prądzie??
0
Qx 5206:12, 29 maja 2021
mają uprawnień co2 na 2 miesiące i po co się ktoś martwi
0
co221:14, 28 maja 2021
do naleśnik policz 600 to mało
0
PasterzPPP21:00, 28 maja 2021
@Naleśnik, niech płacą to może nie będą grzać na 30*C
0
Wata20:41, 28 maja 2021
Jesteśmy świadkami epokiwego przekrętu
0
Naleśnik19:26, 28 maja 2021
Super bloki mogą się szykować na podwyżki jakieś 400-600 w skali roku. Na początek. Oczywiście zanim podłączą geotermię bo najpierw przejdą na gaz. Do tego dojdą koszty amortyzacji przyłączania kilku budynków na starym mieście. Emerytki zapłacą.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas