Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
27.06.2021, 15:04 | czytano: 2720

Ruszyły konsultacje projektów lokalnych uchwał antysmogowych

NOWY TARG. - Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu uchwały Sejmiku Woj. Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta ograniczeń w eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - przypomina Grzegorz Watycha. - Mamy świadomość, że starania wyłącznie naszego samorządu nie wystarczą, by zapewnić czyste powietrze w regionie - dodaje burmistrz.

zdj. Podhale24
Uwagi i wnioski do projektu można składać do 14 lipca br. poprzez formularz internetowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego, w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem "Konsultacje lokalnych uchwał antysmogowych" lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Nowy Targ zakończył udział w programie "LeadAIR - pomagamy miastom pokonać smog". - Sześć miesięcy wspólnej pracy w ramach projektu LeadAIR pozwoliło nam poszerzyć wiedzę i umiejętności do walki o czyste powietrze. Udział w programie pokazał również jak ważna jest wymiana doświadczeń między samorządami oraz współpraca w realizacji zadań mających na celu likwidację smogu. Mimo, iż program realizowany był w okresie pandemii - co było wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak również uczestników - udało się w pełni wykorzystać potencjał prowadzonych spotkań - komentuje burmistrz.

Dodaje, że - "współpraca z ekspertami w ramach programu przyczyniła się do przyspieszenia starań o wprowadzenie lokalnej uchwały antysmogowej. Efektem tych działań było podjęcie przez Radę Miasta Nowy Targ uchwały z dnia 24 maja br. w sprawie rezolucji Rady Miasta Nowy Targ, adresowanej do Marszałka Województwa Małopolskiego, dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji w których następuje spalanie węgla dla obszaru Gminy Miasto Nowy Targ objętego Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Nowy Targ 22 (Centrum).

- Mamy pełną świadomość, że starania wyłącznie naszego samorządu nie wystarczą, by zapewnić czyste powietrze w regionie Podhala, dlatego też zarekomendowaliśmy udział w kolejnej edycji programu przedstawicieli Gminy Nowy Targ oraz Gminy Szaflary, które bezpośrednio sąsiadują z Miastem. Miejmy nadzieję, że te działania zostaną wdrożone - mówi.

Jak poinformował Grzegorz Watycha podczas piątkowej sesji - zakończyła się inwentaryzacja obiektów pod kątem sporządzenia koncepcji montażu instalacji paneli fotowoltaicznych na terenie Nowego Targa.

Jest to działanie w ramach dużego projektu "Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia" realizowanego ze środków RPO Województwa Małopolskiego.

Po weryfikacji dokumentacji z audytów sporządzona zostanie dokumentacja oraz projekty, na podstawie których rozpocznie się montaż instalacji fotowoltaicznych na zinwentaryzowanych obiektach.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mieszkanka centrum miasta10:24, 2 lipca 2021
Stare miasto wymaga podjęcia niezwłocznych decyzji ze strony władz w tym projektów do dofinansowania do sieci ciepłowniczej. Mamy remonty dróg w tym ulicy Długiej, Doroty, a co z siecią ciepłowniczą. Przecież jest to również rozwiązanie aby mieszkańcy mogli być przyłączeni do sieci. Jest wielu chętnych, ale otrzymali odmowy przyłączu sieci, rzekomo z braku wniosków. Dofinansowanie do sieci ciepłowniczej też jest rozwiązaniem aby oczyścić powietrze. Dofinansowanie do piecy, w których pali się ekogroszek przecież to też jest węgiel i smrodzi. Dołączyć rury ciepłownicze, dać ludziom wybór, a co jak mieszkańcy mają odmowę przyłączu gazu, odmowę dofinansowania do piecy, odmowę do fotowoltaiki, to czym ogrzewać, czy ktoś o tym pomyślał. Nie wszyscy są młodzi, niektórzy to osoby chore i niepełnosprawne, nie mają siły ładować pieca, czyścić go o kominach nie wspomnę. Jest taka teraz możliwość przy remontach dróg i głębokich wykopach, dlaczego władze miasta o tym nie pomyśleli. Sieć ciepłownicza powinna być, wówczas mieszkańcy mieliby wybór, jeżeli nie piec, czy gaz to sieć ciepłownicza.
maniek08:39, 29 czerwca 2021
Wystarczyło by tylko obniżyć podatek dla paliw ekologicznych (pellet, olej ,itp) i ludzie sami zaczęliby wymieniać kopciuchy.
Swój chłop15:27, 28 czerwca 2021
W świetle procedowanych w sejmie przepisów koniec fotowoltaiki jest już na ostatniej prostej. Montaż paneli staje się nie opłacalny dla inwestora a wręcz szkodliwy bo naraża go na straty.
Uchwały antysmogowe śmiech na sali w normalnym kraju to ludzi stać na wygodę i nie trzeba niczego zakazywać.
Kiedyś już pisałem, że zakaz spalania ekogroszku w kotle z certyfikatem ecodesign to kuriozum powodowane większa kasą z uni dla samorządów- taka legalna łapówka.
Rrr22:00, 27 czerwca 2021
Dostałem dotacje na ekogroszek w drugim domu na pellet a za 5 lat jak minie termin umowy dostanę na gaz. Bajeczka, żyć nie umierać.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas