Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.608 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 26.964 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
15°
Wiatr: 25.128 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
11°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 15.048 km/h Wilgotność: 83 %
16.07.2021, 21:30 | czytano: 4753

Samozwańczy przewodnicy. "Turyści dużo ryzykują"

zdj. Marcin Szkodziński

Wynajmując przewodnika, który ma poprowadzić po górskich szlakach - warto sprawdzić, czy osoba ta wie co robi i mówi. Gwarancją powinna być licencja przewodnika wydawana przez Urząd Marszałkowski. Teraz dzięki specjalnej stronie oraz aplikacji na smartfony będzie można ławo to sprawdzić.

Rząd przygotował specjalną stronę www.turystyka.gov.pl, gdzie są wymienieni wszyscy legalnie działający przewodnicy górscy.

Okazuje się jednak, że tzw. samozwańczy przewodnicy, czyli nie posiadający uprawnień, to duży problem. - Warto zaznaczyć, że zawód przewodnika górskiego jest zawodem regulowanym. Uprawnienia nadaje nam Urząd Marszałkowski. Ważne jest uzyskanie takich uprawnień, bo są respektowane w całej Europie. Uzyskanie licencji gwarantuje turystom odpowiednią merytorykę, jak i bezpieczeństwo. Zdarzają się samozwańczy przewodnicy bez uprawnień. Turyści dużo ryzykują, bo mogą zdarzyć się wypadki i w przeszłości takie się zdarzały - zaznacza Zdzisław Chmiel, Tatrzański Przewodnik Wysokogórski.

Sprawdzenie, czy osoba, która podaje się za przewodnika, faktycznie nim jest, to stosunkowo prosta sprawa. - Każdy przewodnik ma dokumenty, ale też znajdują się na stronach kół przewodnickich jeżeli do takich należą - zastrzega Zdzisław Chmiel. Teraz sprawdzenie uprawnień będzie jeszcze łatwiejsze. Wszystko dzięki stronie www.turystyka.gov.pl oraz aplikacji na smartfony, która zapewni dostęp do ogólnopolskiej bazy danych.

- Jeżeli czujemy się niepewnie, lub jeżeli planujemy zejść z wyznaczonego szlaku warto skorzystać z usług przewodnickich - mówi. Przewodnik nie tylko zadba o bezpieczeństwo, ale także opowie o odwiedzanym miejscu więcej, niż wyczytamy w przewodnikach.

ms/
najnowsze informacje
komentarze
zdalny10:44, 17 lipca 2021
licencja to złe słowo. przewodnik górski z uprawnieniami państwowymi ma mieć wydaną prawomocną DECYZJĘ przez jednego z czterech Marszałków województw (dolnośląskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie). W zależności od grupy górskiej. Licencja to już sprawa drugorzędna którą wydają (ewentualnie i nie zawsze) Dyrektorzy Parków Narodowych górskich dla tych przewodników którzy już posiadają ww. uprawnienia Państwowe i doszkolą się w danym Parku.
jyndrek08:20, 17 lipca 2021
a najlepsi są w Zakopanem ci naganiacze na spływ słowacki. W ostatnim czasie spotkałem wielu na Krupówkach. Każdy ma inną wymówkę, żeby tylko z nim pojechać na słowacki spływ. Ale ludzie nie są głupi. Wiedzą, że polski spływ działa normalnie (a taki naganiacz wciska kit, że nasi flisacy nie pływają z różnych powodów, od braku flisaków przez pandemię po niesprzyjającą pogodę). Wiedzą, że polski spływ jest dłuższy (a naganiacz wciska, że słowacki dłuższy). Wiedzą, że cena jest podobna (a ci wciskają, że słowacki tańszy o połowę). Wiedzą, że płynie się Dunajcem i widoki są te same (wciskają, że na słowackim spływie są ładniejsze widoki).

[Do redakcji]/.../
turystyka21:51, 16 lipca 2021
Mam gdzieś licencje marszałkowskie przewodnik którego wynajmuję musi mieć wiedzę na temat danego regionu i przede wszystkim musi to być tubylec a papierkiem to sobie może taki gość tyłek podetrzeć,liczy się doświadczenie
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij