Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 24.228 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
11°
Wiatr: 24.66 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
11°
Wiatr: 24.3 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
11°
Wiatr: 24.336 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
18°
Wiatr: 21.132 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
16°
Wiatr: 22.968 km/h Wilgotność: 39 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
17.09.2021, 16:42 | czytano: 2598

Ruszył przetarg na budowę mostu w Chyżnem na granicy polsko-słowackiej

Dzisiaj rozpoczął się przetarg na budowę mostu na potoku Jeleśnia, w miejscowości Chyżne, ciągu drogi krajowej nr 7. Przez środek potoku Jeleśnia przebiega granica polsko-słowacka, w związku z tym pozwolenia na jego budowę musiały wydać odpowiednie instytucje w obydwu państwach.

zdj. GDDKiA
Na mocy międzynarodowej umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych i wspólnych odcinków dróg na granicy państwowej, odpowiedzialność za utrzymanie obiektu, w tym budowę nowego, spoczywa na Rzeczpospolitej Polskiej. Jednak koszty budowy będą ponosić po połowie obydwa państwa.

Zainteresowani przetargiem wykonawcy mogą składać oferty do 13 października br.

- Istniejący most graniczny jest w złym stanie technicznym. Zaobserwowano przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej. Dostosować trzeba też nośność obiektu do aktualnie obowiązujących norm - wyjaśnia Iwona Mikrut z GDDKiA.

Prace będą obejmować rozbiórkę istniejącego obiektu oraz budowę nowego mostu granicznego przez potok Jeleśnia, między miejscowościami Chyżne (woj. małopolskie) i Trstena (na terytorium Słowacji). Zaplanowano także przebudowę dojazdów do obiektu, które znajdują się w bezpośrednim jego sąsiedztwie, budowę kanalizacji deszczowej wraz urządzeniami podczyszczającymi oraz budowę kanału technologicznego. Aby poprawić bezpieczeństwo zostanie wykonany dodatkowy chodnik oraz bariery ochronne.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
@Rafał08:23, 18 września 2021
Naród słowiański ale władza już innymi rządzi się prawami.
Rafał00:03, 18 września 2021
Jak to jest niech mi ktoś powie, na wschodzie PiS budują zasieki i inne , a na poludniu stawiają mosty, przecież to jest jeden naród słowiański, jest ktoś tutaj uczony ???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas