Wójt nie miał dobrych wieści, ale nadzieja ciągle jest - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Jabłonka
Clouds
21°
Wiatr: 15.444 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
22°
Wiatr: 16.776 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 49 %
Rain
23°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 71 %
Rain
25°
Wiatr: 20.196 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
23°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
52 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
20.09.2021, 13:45 | czytano: 10566

Wójt nie miał dobrych wieści, ale nadzieja ciągle jest

Wójt gminy Łapsze Niżne spotkał się w niedzielę z mieszkańcami Trybsza. Jednym z głównych tematów był protest w sprawie budowy mostu na Białce.

Fot. Podhale24.pl
Fot. Podhale24.pl
Jakub Jamróz w minionym tygodniu był wraz dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu na spotkaniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Głównym tematem była budowa tymczasowego mostu. Przypomnijmy, iż mieszkańcy Trybsza i położonych dalej miejscowości sprzeciwiają się budowie nowego mostu bez zapewnienia objazdu przez przeprawę tymczasową. Powiat na czas budowy wyznaczył daleki i uciążliwy objazd prowadzący przez Czarą Górę lub Falsztyn, na który trybszanie się nie godzą, bo kilkakrotnie wydłuży on dojazd do Nowego Targu.

Budowie tymczasowego mostu sprzeciwia się powiat. Po pierwsze, to dodatkowy koszt może nawet 3-4 mln zł, po drugie przygotowanie dokumentacji może trwać bardzo długo, bo inwestycja wymaga uzgodnień ze służbami ochrony przyrody. Po trzecie, umowa na budowę przeprawy jest już podpisana i jeśli trzeba będzie od niej odstąpić i unieważnić przetarg, będzie się to wiązać z odszkodowaniem dla firmy, która kupiła już sprzęt i materiał potrzebny do budowy.

Z drugiej strony mieszkańcy twierdzą, że budowa mostu nie była z nimi konsultowana, a powiat miał możliwość - ale z niej nie skorzystał - budowy przeprawy zastępczej.

Wójt mówił, że w RDOŚ uzyskał zapewnienie, iż jest możliwość uzgodnienia przeprawy zastępczej. Pytanie, ile to może potrwać. Nie wiadomo, czy będzie na to potrzebnych kilka miesięcy, czy np. rok i więcej.

Jakub Jamróz powiedział, że gmina analizuje też możliwość wypożyczenia mostu składanego, które jest w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Taka możliwość będzie analizowana jeszcze w tym tygodniu.

Jest jeszcze sprawa budowy nowej drogi do Krempach. Gdyby udało się ją wykonać, objazd znacznie by się skrócił. Wielu mieszkańców Trybsza akceptuje to związanie. Gmina Łapsze Niżne ogłosiła już przetarg i wyłoniła firmę, która ma wybudować drogę. Ale wszystko zależy od mieszkańców pobliskich Krempach. Część z nich nie godzi się na budowę drogi. W najbliższy weekend odbędzie się w tej sprawie zebranie wiejskie, na którym będzie mieć miejsce głosowanie. - Szanse oceniam 50 na 50% - mówił w niedzielę w Trybszu wójt Jakub Jamróz.

Najczarniejszy scenariusz to zerwanie umowy na budowę mostu na Białce. Gdyby do tego doszło z powodu protestu i jego skutków, to odpowiedzialność, również finansowana, spadnie na łapszańską gminę.

Mimo to mieszkańcy obecni na niedzielnym zebraniu wiejskim podtrzymali swoje stanowisko w sprawie budowy mostu. - Bez objazdu koło mostu, nie ma możliwość budowy nowego - zapowiedzieli twardo. - Jeśli sprawy nie będą szły w tym kierunku, zaostrzymy protest i zablokujemy most.

Część mieszkańców uważa, że sprawa ma charakter polityczny. Przypominali, że niedawno świętowanie 100. rocznicę przyłączenia Spisza do Polski. - Czy teraz, w 2021 roku, chcą odłączyć go od Polski - pytają.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
tak sobie myślę09:27, 12 października 2021
Czegoś tutaj zupełnie nie rozumie.... nie rozumie zamieszania odnośnie budowy mostu? Dlaczego ? Czy rzeka Białka leży na terenie gminy Łapsze ? Jeśli nie to jakim prawem wójt planuje inwestycję nie na terenie swojej gminy kosztem własnego społeczeństwa ? Wiadomo że takie inwestycje jak mosty drogi powiatowe buduje powiat ! Winą obarcza się Krempachy chyba niesłusznie dlaczego wójt Łapszański wcina się w gminę N.T. Jadąc do miejscowości Niedzica witacz gminy Łapsze jest kawałek za mostem w stronę miejscowości Trybsz. Jest wiele niejasności w tej inwestycji jak widać!
0
tak być musi ?08:55, 29 września 2021
Zapytam.....pieniądze z podatków obywateli wydaje samorząd? Skoro są to pieniądze wypracowane przez obywateli , to mają prawo wiedzieć na co gmina je wydaje ! Nawet gdy gmina dofinansowuje inwestycje nie publiczne to są to pieniądze PODATNIKA ! Nie WÓJTA ! Jeśli radny domaga się jak nasze podatki są wydawane. Ano nic z tego. Nie dowiaduje się! Za to rada , wójt uznaje go za publicznego wroga gminy i tym samym wprawia go w osłupienie. Wątpliwości jest wiele , czy rada wie gdzie jest i po co tam jest ? Czy złotousty już wójt wie co mówi a co robi ? Trzeba czekać co na kolejnej sesji zostanie obiecane i jak mocno gmina się zapętliła z budową mostu , brakiem inwestycji na kolejne lata bardzo ciekawy i gorący temat wyborcy , sprawa rozwojowa jak widać ! Kto za to wszystko odpowiada ? Pytań jest wiele jasnych odpowiedzi brak!
0
xxx12:09, 26 września 2021
Do tak to jest!!!! Ty nie broń radnych bo nie masz racji ! Dają d...y i to na każdym kroku a potem krzyk że ich gwałcą to ma być rada ? Ma rację ,,dobrze poinformowany,, że im słoma z butów wyłazi !!!!!! Jakie prawo jakie uchwały może uchwalać radny z wykształceniem podstawowym czy nawet średnim nie mając żadnych wiadomości prawnych ? No bez urazy panowie samorządowcy troszkę kultury Was... tak jak i Wójta prawo obowiązuje ? jesteście osobami publicznymi a zatem jak rozumie osobami wiarygodnymi ? No chyba się nie mylę z plew jednak nic nie wyrośnie!!!!!!
0
gazda19:39, 23 września 2021
Wójt niema dobrych wieści i po ptokach !
0
little think14:12, 23 września 2021
Zrobić most pompowany
0
tak to jest19:05, 22 września 2021
dobrze poinformowany????? Tak nie można i nie wypada nieładnie wkładać wszystkich radnych do jednego worka! W sumie wszystkich radnych wybrali wyborcy co sobą reprezentują to widać i tego nie da się ukryć ! Jednak jest faktem że są radni i bezradni !
0
dobrze poinformowany23:18, 21 września 2021
Tak się dzieje w gminie łapszańskiej, bo samorządowcom słoma wyłazi z butów, a w głowach plewy.
0
uczestnik23:17, 21 września 2021
Drogi objazdowe dl jazdy palcem po mapie, a nie na dojazd do pracy czy szkoły w okresie zimy. Kto nie zna tych dróg, niech się nie wypowiada.
0
mieszkaniec23:15, 21 września 2021
Ale bałwany! Pieniądze na budowę drogi przez Krempachy są, a na budowę mostu zastępczego nie ma!
0
czytelnik10:19, 21 września 2021
mlzł...! Masz czytelny obraz rozumowania czystej krwi Polaka ! Czy jest sens polemizować z tak miernym historykiem ???? venti ! Spokojnie jeśli trzeba będzie przecinać wstęgę p. Poseł będzie na pewno na takiej uroczystości obecna. Gmina prowadzi politykę jaką prowadzi to jest widoczne na każdej sesji co uchwała to strzał w stopę !
0
Jo09:08, 21 września 2021
Komu zależy na drodze przez Krempachy? Kto chce zrobić sobie dojazdy do swoich działek za państwowe pieniądze? ???? A fama idzie, że ta droga jest niezbędna nawet dla Krempach. Ha ha ha. Komu i po co? Macie Dwie drogi dojazdowe to nie jesteście odcięci od świata. Przecież lepiej wyremontujcie te i kasa zostanie u was a nie w polach dla czyjegoś widzimisię.
Krempachy Dursztyn też dojeżdżały przez Dębno ile kilometrów i stali w korkach na wojewódzkiej i nic się nikomu nie stało. Czasami trzeba poświęcić coś dla czegoś.
A jakbyście nie mącili i zaczęli pracę teraz to już w przyszłym roku byście pewnie jeździli a tak macie dwie zimy z głowy. Brawo Wy i wasi doradcy.
0
venti00:22, 21 września 2021
A gdzie jest Wasza posłanka Paluch ????????????? Ja się pytam ???
0
tak dalej !19:43, 20 września 2021
Czy gmina Łapsze oszalała budować drogi mosty nie na swoim terenie , ale za to z pieniędzy podatnika własnej gminy ? To jakieś szaleństwo radni trzeba robić wszystko żeby rozwalić gminę jesteście na dobrej drodze tak trzymać . Ale jaja !!!!!
0
mlzł19:15, 20 września 2021
Do Polak z krwi i kości
Taki z Ciebie Polak z krwi i kości A histori Polski i Podhala nie znasz. Tereny Spisza od samego początku należały do Polski A to że byliśmy kiedyś przy Słowacji to nie z naszego wybory. A ile razy i ile lat wy byliście przy Austro Wegrach policzyłes sobie może?? Uważasz się austriakiem? No właśnie więc nie paplaj że każdy spisok to słowiok bo tutaj mieszkają Polacy a, przez taki ciemnogród jak Ty tworzą się takie bajki na temat Spisza .
0
Polak z krwi i kości17:14, 20 września 2021
Spisoki zawsze chcieli być że Słowacją, teraz mają okazje. Według mnie po co ta dyskusja odciąć ich i koniec. Zrobić im tratwe.
0
Mieszkaniec T.16:40, 20 września 2021
Dlaczego ogłosili przetarg jeśli że strony mieszkańców Krempachy nie ma decyzji?! A może już ktoś podjął ja za plecami wszystkich?! I dlaczego Gmina Łapsze ma robić drogę w krempachach?! I wydawać pieniądze na inną gminę? Myślę że ta propozycja jest beznadziejna i dziwię się że ktoś wgl wpadł na taki pomysł.
0
misiek z gór15:36, 20 września 2021
Witam ,firma Chryczyka z Ochotnicy ,buduje od lat mosty ,budowała w Krempachach ,w Ostrowsku ,itd ,jej nie trzeba kupować sprzętu ,ma swój ,pozdrawiam .
0
Jakub15:09, 20 września 2021
Trochę to dziwne i śmieszne ze firma która ma wykonywać taka inwestycje musi najpierw kupić sprzęt. Ta firma chyba poprostu się nie trudni budowa mostów.
0
szkoda gadać14:15, 20 września 2021
Sprawa była jasna od 2017 roku. Można było ją spokojnie załatwić po myśli mieszkańców. A gdzie posłanka Paluchowa i senator Hamerski? Przecież to ich okręg wyborczy.
0
thomport14:03, 20 września 2021
wyburzyć na stałe! nie będą się wpie***ć na droge krajową bez zatrzymania na STOPie na skrzyżowaniu w Groniu!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas