Tysiące turystów ruszą na Bramę w Gorce przez centrum Nowego Targu. Czy miasto jest przygotowane na paraliż? - podhale24.pl
Wtorek, 03 października
Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
23.09.2021, 09:20 | czytano: 16195

Tysiące turystów ruszą na Bramę w Gorce przez centrum Nowego Targu. Czy miasto jest przygotowane na paraliż?

Za pół roku może zostać ukończona wielka inwestycja w dolinie potoku Mały Kowaniec - Brama w Gorce. Czy to się komuś podoba czy nie, przyciągnie tłumy turystów. Będą każdego dnia samochodami i autobusami dojeżdżać w rejon Długiej Polany, gdzie powstaje nowa droga dojazdowa. Choć atrakcja jest w Waksmundzie, to najkrótsza droga do niej prowadzić będzie przez Nowy Targ.

Fot. Podhale24.pl
Fot. Podhale24.pl
Droga z Długiej Polany do Bramy w Gorce jest już w budowie.

Powstająca droga od Długiej Polany poprowadzi prosto pod Bramę w Gorce

Tymczasem już dziś rondo Witolda Pileckiego na Kowańcu i ks. Tischnera, łączące Kowaniec z ulicą św. Anny, często są zakorkowane, razem z fragmentami ulic, które do nich prowadzą. Sytuacja taka zdarza się nawet bez dodatkowego ruchu, generowanego często przez turystów szukających tymi właśnie ulicami objazdu zakorkowanej zakopianki. Czy ktoś z władzy zastanowił się, co się stanie, kiedy Kowańcem do Bramy w Gorce ruszą tysiące kolejnych samochodów? Rano w górę, po południu z powrotem?

Dotychczas ruch był ograniczony do mieszkańców i weekendowych turystów ruszających w Gorce, a i oni zapełniali samochodami dość szczelnie każdy skrawek pobocza przy drodze.

Tak już dziś wyglądają okolice Długiej Polany i wejścia na zielony szlak na Turbacz

Nikt chyba nie chce przekonywać, że ruch nie wzrośnie i to zauważalnie, gdy Brama w Gorce zostanie otwarta. Wystarczy spojrzeć na rozmiar jednego z przygotowanych już prawdopodobnie, powyżej Długiej Polany, ogromnych parkingów.

Miejsc nadających się na parkingi dla gości Bramy w Gorce jest kilka

Cześć samochodów zmierzających w kierunku Krakowa zakorkuje jeszcze bardziej wyjazd na zakopiankę ze św. Anny. A tu korek nierzadko sięga ulicy Kokoszków! Inni pojadą w kierunku Białki Tatrzańskiej i Pienin - kojarzycie te trasy? Przez trzy dni w tygodniu na tym kierunku dodatkowy ruch generowany jest (na szczęście!) przez nową targowicę. Widzicie to już, oczami wyobraźni? Już teraz światła na Waksmundzkiej, most i rondo korkują się nagminnie! A będzie gorzej. No chyba że - czego należało by się spodziewać - władze Nowego Targu analizowały już temat i mają jakiś pomysł. Warto byłoby zacząć już o tym rozmawiać. Nie czekajmy do momentu, kiedy Nowy Targ zatrzyma się na dobre.

Redakcja
zobacz także
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Do nie ślepy06:54, 27 września 2021
Bla bla bla bla. Nowotarskie narzekanie?wiecznie chłopczykowi źle. Prawda jest tez taka ze masz
G*wno do sprzątania i wcale nie ma tyle śmieci a i tak o swój las dbać musisz. Wiec skończ narzekać sprzedaj mi las ja Ci pokaże jak się zarabia na turystach i z miła chęcią las będę sprzątać bez narzekania.
Mam dość takich jak Ty. Wszysyko wam przeszkadza?..samoloty hokej turyści jarmark. Za dużo za mało za cicho za głośno a po co a na co. Wiecznie wam źle?.
Bajerant12:44, 25 września 2021
Po co ta brama wystarczy aleja miast partnerkich
nie ślepy17:27, 24 września 2021
@pniok - obliczeń zysków się nie doczekałem, ale porównania do betonu owszem. To ci powiem, że sam jesteś przykładem betonu, bo gdyby takim jak ty tylko dać możliwość to byście zabetonowali drogę od rynku do Turbacza! Przy niej postawili stragany i sprzedawali Chińskie badziewie! Bo u takich jak ty, to tylko się pieniądz liczy i wszystko można zgnoić, żeby tylko parę groszy wpadło! Ostatnią oazę przyrody w miarę pierwotnej pod nosem, czyli Gorce gdyby ci dać możliwość w parę lat byś doprowadził do wyglądy, jak w Czarnobylu!
@Do nie ślepy: na początek w ramach nauki, jak się korzysta z turystów mając las, proponuję zbieranie śmieci!
Do nie ślepy14:16, 24 września 2021
Weź sprzedaj ten las a ja chętnie pokaże Ci jak z turysty się korzysta ????
pniok10:32, 24 września 2021
@ nie ślepy - nie przyganiałem Ci od głupców , choć niektóre Twoje wypowiedzi do najmądrzejszych nie należą . Usuń ze swojego nicka " nie " i nie wprowadzaj innych w błąd :) To że masz jakiś kawałek lasu w Gorcach nie czyni Cię panem i władcą całych Gorc . Dlaczego więc Twoje zdanie ( i kilku innych malkontentów ) ma dacydować o przyszłości tego pięknego miejsca ? Myślisz że jako jedyny , sprzątasz swój las ? Każdy właściciel ma ten obowiązek ( ja również ) , a skoro dla Ciebie to problem - trzeba się pozbyć problemu i tyle . Jesteś przykładem typowego " betonu " , który zasłania się mało istotnymi argumentami , blokując wszystko co nowe i według Ciebie niepotrzebne . Ludzie do dziś nie wyszliby z jaskiń , gdyby myśleli jak Ty i Tobie podobni . Hej !
Wata10:15, 24 września 2021
Brama w Gorce jest turystyczną szansą dla takiego miasta jak NT. I każdy burmistrz by z niej skorzystał za wyjątkiem obecnego. Bo u Watychy wszystko jest na odwrót
Krycha07:50, 24 września 2021
Grzegorz jest w stanie zarżnąć każdą dobrą inicjatywę. Dla niego promocja to wieszanie wstążek i postawienie manekinu z plastiku, którego nie potrafi upilnować. Brama w Gorce to szansa dla Waksmunda i okolicy w tym Nowego Targu. Wystarczy ją wykorzystać ale z tym burmistrzem to raczej się nie uda.
Koko07:38, 24 września 2021
Watycha to człowiek który nawet jak od losu dostanie kurę znoszącą złote jaja to zrobi z niej rosół
nie ślepy01:48, 24 września 2021
@Wyrocznia: twoje przemyślenia są super głębokie...tylko mi wytłumacz jak ja mam skorzystać nie dostając z tego turystycznego biznesu pieniędzy?! Ma mi wystarczyć satysfakcja, że turyści przejeżdżając przez rynek loda sobie kupią? Większe mam prawdopodobieństwo korzyści, gdy powstają jakieś zakłady i zwykli ludzie się bogacą a nie dalej kilku milionerów, którzy będą korzystać pośrednio na czyjeś własności w Gorcach a dla nas zostanie tylko smród, śmieci i płacenie podatków!
kris00:18, 24 września 2021
DO ,, Śpisok ,, zapomniałeś dodać który burmistrz podpisał umowę z ,, Nową Targowicą,, chyba FR.....icz....a /.../
Wyrocznia21:59, 23 września 2021
Nie ślepy, bardzo płytko myślisz, ale to bardzo. Tu nie chodzi dosłownie o to, że dostaniesz jakieś pieniądze w łapę, ale o to, że jeśli inni zarobią, to zwiększa się szansa, że Ty skorzystasz, bo na coś będą chcieli te pieniądze wydać.
ddd21:44, 23 września 2021
zamiast działać dla mieszkańców, robią dobrze turystom
www21:03, 23 września 2021
Kwękacie jak stare baby. Od siedzenia i biadolenia, że w Nowym Targu turystyki nie ma nikomu nie przybędzie. Po to się robi atrakcje żeby byli turyści. 20 lat temu w Białce też było wielkie nic.
Jaś20:57, 23 września 2021
Będzie mniej kovidoków bo będzie ciężko dojechać do szpitala na testy.
nie ślepy20:08, 23 września 2021
Ludzka głupota nie zna granic! Już różni dzielą skórę na niedźwiedziu...czyli zyski z turystów?! Chciałbym od @pnioka i @Stasia dostać obliczenia, jakie to zyski będę miał z mojego lasu w Gorcach w związku z turystami?! Czekam! I powiem tyle, ja już mam "zyski" bo mam las przy Łapsowej i w związku, że wznowili tam działalność to mi już przybyło...śmieci po turystach, co potrafią wynieść pełne piwo, ale pustej puszki nie potrafią znieść! Ględzenie, że będzie jak w Białce, to gadanie ludzi co nie mają pojęcia o niczym! Tam ludzie jeżdżą na nartach po czyichś polach i trzeba się dzielić z właścicielami a nie to zagrodzą! Mam sobie ogrodzić las w Gorcach? Już każda łajza teraz czuje się w moim lesie, jak u siebie a jak zapłaci w przyszłości za parking gdzieś pod lasem przed wejściem w Gorce, to będzie się już uważał za właściciela lasu! A może hura optymiści zrobicie drzwi do lasu i że będzie jak wejście do Morskiego Oka? A może właściciele lasów w Gorcach postawią tam stragany z pamiątkami? W ostatnie dni sierpnia na Kowańcu mieliśmy przedsmak tego zysku z turystów, którzy z rowerami na samochodach, potem na Turbacz i z powrotem a potem do domu, albo łazić po Krupówkach!Było dobrze i większej ilości śmieci w lasach nam nie potrzeba, tak samo jak smrodu z samochodów. Turystyka w Nowym Targu na skalę "przemysłową" to są mrzonki!
Wyrocznia18:28, 23 września 2021
Na temat tej inwestycji mam mieszane uczucia. Z jednej strony człowiek się cieszy, że turyści będą dutki zostawiać, a z drugiej strony szkoda tamtego pięknego odcinka wzdłuż potoku, który został zdewastowany. Jeszcze jakaś szansa na częściowe pozostawienie tego była, ale wraz z budową drogi odeszła w niepamięć. Ciężko wyczuć co ludziom w głowach siedzi, co im się podoba, a co nie, ale mnie to badziewie nie zachęca do płatnego oglądania.
pniok17:35, 23 września 2021
Tego typu inwestycje , są obecnie tzw. strzałem w dziesiątkę. Niezorientowanym polecam poszperać tu i tam , i porównać podobne do tej inwestycje . Tym bardziej nie rozumiem ględzenia niektórych komentujących , i atakowania Bramy w Gorce z każdej możliwej strony . Wiadomo że " gdzie drwa rąbią , tam wióry lecą " - tak jest i tutaj . Poczekajmy na efekt końcowy . Czytając niektóre komentarze , mam wrażenie jakby pisane były na zamówienie konkurencji , której na Podhalu nie brakuje . Poczekamy - zobaczymy , moim zdaniem inwestycja będzie wielkim sukcesem , który przyniesie sporo korzyści mieszkańcom i całemu regionowi . Co do sprawy dojazdu i podejścia miasta i burmistrza do tematu , to chyba każdy widzi jak jest . Zero zainteresowania tematem , spodziewam się jakiejś reakcji , jak już staniemy przed faktem dokonanym - jak zwykle . A czas leci ...
wera15:58, 23 września 2021
Kilka tysięcy to chyba jakiś hurraoptymizm. Nich będzie kilkaset to pół Kowańca zmieni się w kwatery a druga połowa w sklepy z pamiątkami. Byłoby super, niech dutki zostają w Mieście, ludzie mieliby kasę. Może turyści nakręcą kolejne usługi turystyczne - dorożki, knajpy itp. Zaczęłoby się jakieś nocne życie w Rynku bo jak na razie to centrum wymiera.
Bajern0715:10, 23 września 2021
Zakaz wjazdu do centrum NT. I na Kowaniec.Parkingi na. Niwie i Komunikacja Miejska Elektryne busiki oraz sciezka rowerowa na Kowaniec I PO PROBLEMIE. INWESTYCJA ZNAKOMITA Z KORZYSCIA DLA WSZYSTKICH TYLKO Z ROZSADKIEM SZANOWAC PRZYRODE
Gocha14:16, 23 września 2021
Watycha wypromował miasto na Smogową Stolicę Polski więc turyści omijają je raczej szerokim łukiem
Śpisok14:04, 23 września 2021
Kto pojedzie na Kowaniec jeśli niema i nie będzie dojścia do BRAMY
mieszkańcy Waksmunda napewno się cieszą że to do Nich bedą przyjeżdżać turyści
Zainwestowali to maja pierwszeństwo do zysków
Miasto zostanie w d?e
Za to targowica się cieszy bo im burmistrz drogę za pieniądze podatników wybudował i za marne grosze 5 hektarów wydzierżawił
Macie za to korki na każdym skrzyżowaniu
To wasz problem
A i mam nadzieję że honor wszystkim hejtującym tej inwestycji nie pozwoli
Na przyjście i zwiedzanie wkrótce otwartej atrakcji turystycznej
Swój chłop13:57, 23 września 2021
Niestety dla mieszkańców miasta ale tych turystów będą tysiące. Ludzie którzy przyjeżdżają na Podhale i w Pieniny szukają atrakcji, miejsc gdzie można "coś " zobaczyć i możecie być pewni że brama w Gorce pomijam fakt jej budowy stanie się kolejnym punktem do zobaczenia na liście ceprów.
Pytanie inne co my mieszkańcy możemy z tego "wyjąć " dla siebie.
Wstążka13:01, 23 września 2021
UM NT z Grzesiem na pewno nie są przygotowani. Na nic nie są przygotowani. Marazm od lat.
Ktt12:45, 23 września 2021
Robicie sobie jaja ! Oczywiście że miasto stanie na amen , dziś właściwie każdego dnia stoi !!!
&12:41, 23 września 2021
Waksmundzianie zostali w D a miało być z korzyścią dla mieszkańców
z tąd12:40, 23 września 2021
@Redakcja.Duży plus. Komary nie gryzą!!!!. Zdechły chyb przez spaliny z autek turystów.
Agata12:09, 23 września 2021
Grzegorz Watycha już rok temu mówił, że turyści to kłopot dla miasta. Straszył nawet że mieszkańcy odczują to na własnej skórze. Mówił tak w kontekście organizacji za 80 tysięcy zł z pieniędzy podatnika imprezy integracyjnej dla urzędników skarbowych pod nazwą igrzyska. Miało przyjechać 5000 urzędników że niby są turystami. Faktycznie turyści to duży kłopot. Wiedzą o tym milionerzy z Białki, Bukowiny i Zakopca i dziesiątki tysięcy mieszkańców, którzy z tego żyją i to całkiem nieźle.
marek12:09, 23 września 2021
e tam tysiące, miliony turystów będą szturmować ..bedzie jak Morskie Oko
Burmistrz11:55, 23 września 2021
uwaga odpowiadam na pytanie z tytułu: "Nie, miasto nie jest przygotowane" Dziękuję za uwagę
urzędas z urzędu11:53, 23 września 2021
Miasto oczywiście zna problem, przeprowadziliśmy wiele spotkań i analizowaliśmy wiele scenariuszy. Mamy kilka propozycji rozwiązania zwiększonego ruchu na newralgicznych arteriach miasta. Nie wszystko od nas zależy, ale wola do współpracy pomiędzy stosownymi instytucjami jest.
Tylko, że...
Na realizację tych kapitalnych pomysłów trzeba pieniędzy, a "piniędzy nie ma i nie będzie".

PS.
Czy ktoś łudzi się, że będzie inaczej?
Ania aneczka11:39, 23 września 2021
Tysiące turystów ha ha ha dobre żeby dziesiątki były
wieśniok z miasta11:38, 23 września 2021
Władze jak władze, a czy inwestorzy o tym pomyśleli? Powinni wcześniej porozmawiać z władzami na ten temat i poczynić jakieś ruchy związane z nadmiernym ruchem samochodowym.
abece11:31, 23 września 2021
1. Budowa obwodnicy omijających centrum.
2. Zamknąć Rynek dla samochodów
2. Wyprowadzić ruch z centrum także w przypadku tranzytu
4. STWORZYĆ PORZĄDNĄ KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ
5. Budowa tras rowerowych do komunikacji a nie tylko rekreacji.

Tyle i aż tyle, aby w NT można było żyć normalnie bez stania w korkach. Lecz do tego trzeba Burmistrza z jajami. Może kiedyś się doczekamy.
m11:07, 23 września 2021
Nic tylko pobudować parkingi na Niwie/ w okolicach lotniska robiąc strefy Kiss & drive i dowozić busami turystów. A strefy płatnego parkowania w centrum ograniczyć do maksymalnego postoju do 4h, jak jest np. na płw. Iberyjskim.
Pio.10:47, 23 września 2021
Będziemy musieli przejść się na ryksze.
e210:41, 23 września 2021
Miasto już jest totalnie sparaliżowane i nie do życia!!!
spostrzegawczy10:38, 23 września 2021
Nowy Targ i urzędnicy nowotarscy nigdy na nic nie są przygotowani.
STAŚ10:35, 23 września 2021
Będzie dobrze ! Będzie się działo, turysta przyjedzie, zje, pośpi, dudki zostawi !
obiektwyny10:18, 23 września 2021
Rozwalić przzyrodę żeby ją podziwiać. Zobaczcie jak te ścięzke zrobili Słowacy. Tu to jest jakaś pomyłka. Kto dał na to pozwolenie? Nie można wybudować legalnie bacówki na swojej działce ale postawić hotor w środku gór i zniszczyć hekatry lasu na dojazd to można ?
rower10:07, 23 września 2021
tunel przez gorce
Kminek10:03, 23 września 2021
Nowy Targ zatrzymał się na dobre z chwilą dojścia do władzy Watychy i wstążkowej ekipy. Niech żyje bal!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas