Miast, z którymi Nowy Targ nawiązał relacje partnerskie jest pięć. Od 39 lat jest to francuskie Evry, od 28 - włoska Roverbella, od 25 słowacki Kieżmark, od 16 niemiecki Radevormwald i od 4 - gmina Stary Targ z Pomorza.
Burmistrz Nowego Targu przypomniał, że dzisiejsza uroczystość odbyła się rok po planowanym terminie. - Mieliśmy się spotkać w ubiegłym roku, ale wprowadzono obostrzenia i zakaz spotykania się. Wtedy od Starego Targu otrzymałem taki oto atrybut - zaprezentował stylową, kutą saperkę, która oczywiście została dziś użyta do symbolicznego ubicia ziemi wokół posadzonego drzewa.
Przedstawiciele samorządów i osoby związane z miastami - kiedyś nazywanymi bliźniaczymi - opowiadali o formach trwającej współpracy. Konrad Nowak, nauczyciel francuskiego z I LO - podkreślał, że nie pretenduje do roli reprezentanta Evry. Niemniej przyznał, że miał i wciąż ma wielu przyjaciół w tym francuskim regionie i na przestrzeni lat dbał o to, by relacje z Nowego Targu z Evry były podtrzymywane.
- Cztery lata temu zaczęła się nasza znajomość i mam nadzieję, że tak jak do tej pory - będzie się ona systematycznie rozwijać - mówił Mirosław Śrutkowski. Sołtys wsi w gminie Stary Targ dodał: - Drzewo dla nas, ludzi na Powiślu - jest nie tylko symbolem miłości. Szczególnie dla zakochanych par. Ale przede wszystkim jest symbolem życia, które daje nowe życie. Zostawiamy wam tu w Nowym Targu "nasze życie" jako symbol współpracy między naszym regionami.
- Żyjemy tak blisko siebie, że ta współpraca trwa nie tych dwadzieścia kilka lat, ale znacznie dłużej. Kieżmarczanie przyjeżdżają od dawna na wasze tradycyjne jarmarki, ale i na te sierpniowe atrakcje (Jarmark Podhalański - przyp. red.). Wy przyjeżdżacie do nas na Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego - zauważył Karol Górka.
Wice-primator Kieżmarku przypomniał, że słowackie miasto ma 10 miast partnerskich, a Nowy Targ był trzecim, z którym nawiązano bliskie relacje. - Z wami są one najsilniejsze i najbardziej rozwijające się. Nowy Targ to lider współpracy transgranicznej w ramach ET po stronie polskiej, a Kieżmark - po stronie słowackiej. Traktujemy was jak starszego brata, który uczy, ochrania i opiekuje się nami. A tak w ogóle - to moi dziadkowie pochodzą z Jurgowa. Ja po polskiej stronie Tatr czuję się jak wśród przyjaciół. Tak właśnie czuję się w Nowym Targu. W imieniu mieszkańców Kieżmarku: dziękuję za tych 26 lat partnerstwa - podsumował z galanterią Karol Górka.
O współpracy z niemieckim Radevormwald mówiła Ewa Garbacz. Wspomniała oczywiście śp. Huberta Staratschka, inicjatora współpracy między miastami. Była mowa o pomocy materialnej udzielanej Miastu przez sąsiadów z zachodu w postaci leków, czy wyposażenia w aparaturę medyczna nowotarskiego szpitala. Ale to nie wszytko, bo inną płaszczyzną kontaktów były kwestie związane z kulturą. To dzięki staraniom strony niemieskiej udało się w Nowym Targu zorganizować wystawę prac malarza - Marca Chagall'a, czy koncert chórów europejskich. - W te relacje z Radevormwald szczególnie mocno był zaangażowany poprzedni burmistrz - śp. Marek Fryźlewicz. W ubiegłym roku w tym mieście odsłonięto plac "Nowy Targ". To piękne miasto, zachęcam do jego odwiedzenia, to nie jest daleko - mówiła z uśmiechem radna Ewa Garbacz.
Aleja Miast Partnerskich oznaczona została także pamiątkowymi tablicami. - Myślę, że to zrozumiały zamysł: zarys Europy i złączone w uścisku dłonie. Zrobiłem to z serca - powiedział krótko autor tablic Gabriel Szyrszeń. Zasugerował, że na jednym z drzew warto byłoby zamontować kamerę monitoringu.
s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas