Czwartek, 21 października 2021, Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Jabłonka i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
12°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
13°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 70 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
11.10.2021, 13:54 | czytano: 6543

Eksperymentalny asfalt na drodze do Morskiego Oka (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński

Ok. 300 metrów nowej, eksperymentalnej nawierzchni asfaltowej położono na najczęściej uczęszczanym szlaku w Tatrach. To specjalna mieszanka, która została przygotowana przez Orlen na górskie warunki. Jeżeli się sprawdzi, to zostanie nią pokryta cała droga do Morskiego Oka.

4 października na drodze do Morskiego Oka pojawił się ciężki sprzęt drogowy. Rozścielacz asfaltu oraz walce pracowały na specjalnie wybranym fragmencie drogi, który nie tylko pozwolił na niewstrzymywanie ruchu pieszego, ale także pozwoli ustalić, czy specjalna mieszkanka sprawdzi się w trudnym górskim terenie.

- Ten asfalt został wylany powyżej Wanty w specjalnie dobranym miejscu, gdzie są różne spadki, miejsca zarówno nasłonecznione, jak i zacienione, gdzie jest też zakręt będzie obserwowany - zaznacza Piotr Bąk, starosta tatrzański. - To jest specjalna mieszanka, która przygotowana została przez Orlen na górskie warunki. Wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym postanowiliśmy dokonać takiego testu na drodze powiatowej - dodaje starosta.

Jeżeli nowa nawierzchnia pomyślnie wytrzyma skrajnie różne warunki panujące na tej jedynej wysokogórskiej drodze, to mieszanka zostanie zastosowana podczas modernizacji drogi. - Ta modernizacja jest przewidywana przez powiat w najbliższych latach. Zgłosiliśmy do krajowego planu odbudowy pewne fragmenty drogi Oswalda Balzera. Zobaczymy, czy uzyskamy finansowanie. Wcześniej lub później prace na tej drodze muszą być dlatego, że jest to właściwie jedyna droga wysokogórska w Polsce i ten asfalt, który tam jest ulega zużyciu, a również obiekty inżynierskie wymagają pewnych prac remontowych - informuje Piotr Bąk.

Sama droga, którą każdego roku przemierzają setki tysięcy turystów idących do Morskiego Oka, a na której odbywa się także transport konny ma znaczenie nie tylko turystyczne, ale również historyczne. - Sama droga do Morskiego Oka została wybudowana z Zakopanego do brzegów jeziora. Jest to prawie 30 km wysokogórskiej drogi. Wybudowana została w momencie sporu o Morskie Oko. Była jednym z dowodów na to, że Namiestnictwo Galicyjskie sprawuje administrację nad Morskim Okiem i inwestuje w ten teren, przez co jest to teren Galicji. Jest to droga historyczna. Nawet most, który obecnie zasłania las nad potokiem Roztoka, tam gdzie są Wodogrzmoty, był uważany za jedno z dzieł architektury mostowej. Na przełomie XIX i XX wieku znalazł się w podręcznikach architektury mostowej Europy - wspomina Piotr Bąk.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Bitumiarz22:10, 11 października 2021
Ogłoszą przetarg i będzie jeden wykonawca :(. Wiadomo za jakie pieniądze.
byznes20:05, 11 października 2021
firmy po znajomosci zarobic musza
piotrek19:18, 11 października 2021
a receptura to czyja , obajtka ?
Sempter15:42, 11 października 2021
W TPN-ie ma byc wszystko nienaruszajace przyrody.... a ten asfalt to chyba eko? :D:D:D czego oni nie zrobia dla tzw ,MIASTOWYCH,
88815:10, 11 października 2021
Przyjdzie Tusk to wam zwinie i sprzeda ten asfalt :)
Asfaltexit14:42, 11 października 2021
Pamiętam jak na Ludźmierskiej sfrezowano dobry asfalt by położyć lepszy, który miał być cichszy. Koni z rzędem temu co to teraz zauważy, że jest tam ciszej.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas