Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
16.10.2021, 10:55 | czytano: 4866

Brakuje terenów budowlanych. "Ludzie muszą zacząć się dogadywać"

Kiczory. Fot. Jakub Wojtyczek

GMINA LIPNICA WIELKA. W Kiczorach nie można wyznaczyć nowych terenów budowlanych. - Co teraz mamy powiedzieć mieszkańcom, którzy o to wnioskowali? - pyta radny i sołtys wsi Henryk Kowalczyk.

Ostatnio na sesji w Lipnicy Wielkiej radni uchylili uchwałę z 2019 roku. Dotyczyła ona przystąpienia do sporządzenia zmiany studium przestrzennego dla Kiczor. Chodziło o zwiększenie obszaru, gdzie mieszkańcy mogli by budować domy.

Dwa lata temu gmina zawarła umowę z projektantem, który przygotował bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę. - Bilans pozwolił na realną ocenę stanu istniejącego zagospodarowania przestrzennego w gminie Lipnica Wielka, w tym dla wsi Kiczory. Z bilansu jednoznacznie wynika, że na chwilę obecną nie ma możliwości wyznaczenia nowych terenów budowlanych mieszkalnictwa jednorodzinnego w Kiczorach i Lipnicy Wielkiej - uzasadniał na sesji Andrzej Karkoszka, przewodniczący rady gminy. Z tego powodu gmina za porozumieniem stron rozwiązała umowę z projektantem, a uchwałę o zmianach w studium radni uchylili.

- Co mamy teraz powiedzieć mieszkańcom, którzy o tereny budowlane wnioskowali? Jest wielki problem. Bo mieli nadzieję, że jak studium ruszy, to będzie jakaś zmiana. Dwa lata na to czekali. Gospodarstwa nie są u nas duże. Niektórzy nie mogą nawet pola dzieciom przekazać jak nie ma 30 arów - mówił sołtys Kiczor Henryk Kowalczyk. - Co mamy robić jako mieszkańcy Kiczor? Chcą budować domy, rozwijać się, a mają związane ręce. Jak mamy do tego podejść? Czekać w nieskończoność? - pytał sołtys wsi.

Zastępca wójta Jakub Dyrcz, mówił, że problem dotyczy nie tylko Kiczor, ale całej gminy. - Na dziś terenów budowlanych mamy wyznaczonych więcej, niż pozwalają na to przepisy. Tych terenów jest bardzo dużo, bo wykorzystanie ich na obecną chwilę to około 40%. Głównym problemem jest jednak to, że wielu mieszkańców ma bardzo małe działki, którymi nie chcą się zamienić. Te działki są, ale niewykorzystane - wyjaśniał Jakub Dyrcz. Stwierdził, że gmina nic nie może z tym zrobić, a wyjściem z sytuacji jest komasacja działek, ale do tego potrzebny jest kompromis wśród mieszkańców.

- Na chwilę obecną jedyną możliwością jest apel, zwłaszcza do tych mieszkańców, którzy mają bardzo małe działki, aby rozpocząć tego typu rozmowy między sobą w sąsiedztwie. Jeśli ludzie nie zaczną się dogadywać, to tereny budowlane, wyznaczone nawet w dużym zakresie, nie będą wykorzystane. Na razie innej możliwości nie mamy. Muszą być odgórne zmiany przepisów - powiedział.

Wójt Lipnicy Wielkiej Mateusz Lichosyt dodał, że gmina robiła co mogła, żeby wprowadzić zmianę w studium: - Od kilku miesięcy „biliśmy się” w wyższych instytucjach o to, pytaliśmy czy są jakieś inne rozwiązania w kierunku pomocy mieszkańcom. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwości. Rzesza osób była w to zaangażowana. Niestety nie jesteśmy w stanie przeskoczyć przepisów prawa.

ag/
najnowsze informacje
komentarze
Kicorzon19:13, 17 października 2021
Jo ta nie narzykom, chodnik nom robiom, asfalt wyloli. Do Mlynarcyka droge zrobili.
Lipnicon16:28, 17 października 2021
Kicorzanom wydawało się jak wywalą Jazowskiego to bedom cuda i działki budowlane bedom na predaj a tu wielkie H
Wnerwiony20:57, 16 października 2021
Ciekawe,kto wyznaczał te tereny budowlane? W jednym miejscu Lipnicy Wielkiej działki budowlane 800 m od drogi głównej, w innym miejscu tylko 100m.Kto związany z " Gminą" ten wybuduje się nawet w Krzywaniu,Za Góra itd.,a dla zwykłego człowieka terenów budowlanych nie ma.
pasterz i gnojarz od kudzi20:02, 16 października 2021
ha ha wymien sie dzialka z emilem kuligom!!!!!! ha ha ale jaja!!!!!
Dodo14:05, 16 października 2021
Sprzedajcie ojcowiznę deweloperom. Oni się dogadają.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas