Poniedziałek, 29 listopada 2021, Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 100 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
18.10.2021, 15:15 | czytano: 4541

Strażacy ćwiczą na wypadek katastrofy lotniczej i zagrożenia chemicznego (zdjęcia)

zdj. Piotr Kuczaj

W Rabce-Zdroju odbyły się dziś powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze.

- Tematem ćwiczeń było współdziałanie podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas działań ratowniczo-gaśniczych związanych z katastrofą lotniczą oraz emisją substancji chemicznej w laboratorium na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce-Zdroju i sąsiadującym poligonie ćwiczebnym GOPR. Wsparcie procesu technologicznego oczyszczalni ścieków poprzez odpompowanie nadmiaru wody ze zbiornika osadowego na końcu technologicznego procesu oczyszczania - wyjaśnia mł. bryg. mgr inż. Piotr Krygowski z KP PSP w Nowym Targu.

Scenariusz do ćwiczeń wyglądał następująco:
W miejscowości Rabka-Zdrój w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Zaryte 141 pilot czteroosobowego prywatnego samolotu pasażerskiego zgłasza problemy z silnikiem. W wyniku awarii spadający samolot zahaczył skrzydłem o dach budynku administracyjnego ZWiK, w którym znajduje się laboratorium, następnie rozbił się na terenie poligonu ćwiczebnego GOPR.

Zdarzenie miało miejsce w trakcie uzupełniania odczynnika w postaci kwasu solnego przez pracownika laboratorium ZWiK, znajdującego się bezpośrednio pod miejscem kontaktu skrzydła samolotu z dachem budynku. Pracownik laboratorium upuścił szklany pojemnik z kwasem doprowadzając do emisji substancji w pomieszczeniu laboratorium, następnie na skutek utraty przytomności osunął się na ziemię rozbijając szklaną gablotę z odczynnikami, gdzie m.in. znajdował się amoniak, doprowadzając do emisji kolejnego medium. Pozostali pracownicy ZWiK na skutek zarządzonej przez kierownika ewakuacji opuścili budynek, wewnątrz pozostał tylko nieprzytomny pracownik laboratorium.

Kierownik służby BHP ZWiK zadzwonił na numer alarmowy 112 powiadamiając o zaistniałej sytuacji. Przekazuje informację, że jeden rząd foteli wraz z dwoma nieprzytomnymi pasażerami wypadł z samolotu podczas katastrofy i znajduje się poza terenem objętym pożarem. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymuje powiadomienie z WCPR o zdarzeniu w rejonie ZWiK, i kontaktuje się telefonicznie z kierownikiem BHP. Ten potwierdza katastrofę małego samolotu pasażerskiego oraz pożar paliwa lotniczego w miejscu katastrofy oraz informuje, że pracownicy opuścili budynek, natomiast wewnątrz laboratoriom przebywa nieprzytomny pracownik. Weryfikując zgłoszenie, dyżurny operacyjny SKKP w rozmowie z Kontrolą Ruchu Lotniczego Lotniska w Nowym Targu ustala ilość osób znajdujących się na pokładzie samolotu pasażerskiego, dowiadując się, że w katastrofie uczestniczą jeszcze dwie osoby, które prawdopodobnie pozostały wewnątrz palącego się samolotu. Podczas przyziemienia samolotu uszkodzona została również śluza zbiornika oczyszczalni ścieków co spowodowało nadmierny przyrost gromadzonej wody w zbiorniku i konieczność wypompowania jej nadmiaru w celu prawidłowego kontynuowania procesów technologicznych oczyszczalni.

W ćwiczeniach brali udział strażacy z KP PSP Nowy Targ (GBA 2,5/25, GCBA 9/60, GBA 2,5/20, SLRR, GBA 2,5/26, GCBARt 5/42, SLRR, SRChem), OSP KSRG: OSP Raba Wyżna (GBA 2,5/16, OSP Rdzawka GBARt 2,5/27), siły i środki Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego – wariant pompowy: JRG Rabka-Zdrój SLOp, JRG Zakopane SLKw, JRG Myślenice SLRR – z pompami szlamowymi, OSP spoza KSRG z terenu powiatu nowotarskiego:OSP Chabówka (GBAM 3/24/8, OSP Ponice GLM) oraz służby wspomagające KSRG: KP Policji w Nowym Targu, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego - Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu i Straż Miejska w Rabce-Zdroju.

opr. s/ zdj. Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Kolarzyk22:18, 20 października 2021
Tylko skąd oni wzięli tam faktycznie samolot...
julian08:11, 19 października 2021
Jeśli ktoś myślał, że ?pandemia? świrusa koronnego to max tego co może spotkać ludzkość to był w mylnym błędzie. Są już dane, że to dopiero preludium a ?najlepsze? ma dopiero nadejść.

W 2009 r. Wall Street Journal doniósł o spotkaniu czołowych miliarderów, takich jak Bill Gates, Warren Buffett, David Rockefeller, George Soros, Ted Turner, Michael Bloomberg i Oprah Winfrey, którzy w tamtym czasie otwarcie opowiadali się za znaczną redukcją światowej populacji. Od tamtej pory, w publicznych wykładach, Gates wskazywał na to, co uważał za idealną metodę usuwania miliardów ?niepotrzebnych? ludzi z tej planety: szczepionki.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas