Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
Nowy Targ
Clouds
-10°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-9°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-7°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-11°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
112 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
136 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 56 | 112 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 68 | 136 %
Koronawirus
102
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
74
28
Zgonów
4
0
Na kwarantannie
1139
684
Wykonanych testów
405
157
11.11.2021, 17:27 | czytano: 8521

Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu ze szczepieniami w tle (zdjęcia)

- Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa - przypominał dziś podczas nowotarskich obchodów 11 listopada, burmistrz Grzegorz Watycha.

Fot. Szymon Pyzowski
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie jej uczestnicy - prowadzeni przez konną banderię - przemaszerowali na rynek. Byli wśród nich m.in. miejscy i powiatowi samorządowcy, przedstawiciele służb, urzędów, organizacji, stowarzyszeń i szkół.

- Odrodzona Polska, która wróciła na mapę świata w 1918 roku, wyniszczona przez zaborców i wojny, nie była państwem spokojnym, ale była wreszcie państwem suwerennym - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha. - Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa (…). Kultura i historia wzmacniają nasze państwo i stanowią nasze dziedzictwo. Mówię o tym dzisiaj, w tym uroczystym dla wszystkich Polaków dniu, bo chcę też dzielić się tą radością, że już za kilka dni swoje podwoje otworzy na nowo i w nowym wymiarze gmach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jestem przekonany, że będzie to miejsce, gdzie zagości i rozkwitnie sztuka, teatr, muzyka, nawiązując do najlepszych tradycji kulturalnych 20-lecia międzywojennego naszego miasta.

Przemawiali również podhalańscy wiceministrowie - Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy, a okolicznościowe wystąpienie posłanki PiS Anny Paluch, która świętowała w Warszawie, odczytał radny powiatowy Krzysztof Kurańda. Nie zabrakło w tych wystąpieniach odniesień do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i pochwał munduru.
Później pod Tablicą Pamięci 1920 roku przy ratuszu złożone zostały wiązanki kwiatów, z patriotycznymi koncertami wystąpiły Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka i Miejski Chór „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy.

Dzisiejszą uroczystość zakończył wernisaż wystawy historycznej „Na pamiątkę walk o Niepodległą. Nowotarski Kopiec Wolności” w Muzeum Podhalańskim.

Przy okazji dzisiejszego święta, urząd wojewódzki wraz z nowotarskim starostwem zorganizowali na rynku punkt szczepień przeciw COVID-19. Od godziny 10 do 13 - kiedy uroczystości dobiegły końca - zaszczepiło się ok. 40 osób - głównie pierwszą oraz trzecią, przypominającą dawką. Punkt działał do godz. 16, więc liczba ta zapewne wzrosła.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości trwają w stolicy Podhala przez trzy dni. Już wczoraj na nowotarskiej nekropolii złożono wiązanki na grobach poległych w obronie ojczyzny, na jutro natomiast w szkole muzycznej przewidziano okolicznościowe wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta i wręczenie medali oraz odznaczeń państwowych. Później - koncert Stanisław Soyka Trio. Początek jutrzejszych uroczystości w PSM przy ul. Parkowej 12 - o godzinie 17.

p/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Wektor22:02, 12 listopada 2021
OK :). To pogadajmy o tych głupotach :). O faktach, nie o asymilacjach, sloganach,
relatywizmie, które jest powszechnie stosowane, aby zdyskredytować chrześcijaństwo.
/.../ Wpis nie dotyczy tematu artykułu. Moderator.
panika21:42, 12 listopada 2021
Przeciwko czemu to szczepili bo mi umkło?
Test Fobii20:24, 12 listopada 2021
@totalny odlot

Ten przypadek jest nieuleczalny, Dr. Maciej powinien postawić diagnozę:)
mądry i skromny19:51, 12 listopada 2021
Człowieku czy ty nie rozumiesz że PIS który powstał z AWS-u w skład którego wchodziło Porozumienie Centrum czyli partia braci Kaczyńskich rządził wspólnie [1997- 2001] z Unią Wolności [ między innymi D. Tuskiem] z której powstała Platforma Obywatelska. Czyli rządziliście razem z TUSKIEM, dziś udajecie że się nie znacie a tak naprawdę spotykacie się razem na imieninkach u Mazurka.
totalny odlot17:59, 12 listopada 2021
***mądry i skromny:nie zadałeś sobie trudu kto to stał na czele Unii Wolności czyżby nie Mazowiecki był pierwszym przewodniczącym a zastępcą her tusk ,później był balcerowicz, gieremek i frasyniuk przecież to twoi doprowadzili Polskę do ruiny,nędzy i do tego co opisujesz,jakoś tego nie możesz przetrawić,spróbuj może to się udać nawet mieniącemu się Polakowi,kończąc nie zejdę do twojego poziomu i nie zakończę słowami ,,zamilcz" ...
mądry i skromny16:10, 12 listopada 2021
To ty masz krótką pamięć, jak nie pamiętasz, jak razem rządziliście Polską- AWS [Porozumienie Centrum] i Unia Wolności. I tak, wtedy w kraju szalała nędza, ubóstwo i masowa emigracja za chlebem, pamiętam o tym i mienię się Polakiem.
totalny odlot14:20, 12 listopada 2021
***mądry i skromny:ty rzeczywiście trzeba być wyjątkowo ,,mądrym"i mieć krótką pamieć żeby nie pamiętać czyje to rządy a raczej ,,nierządy " doprowadziły do tych faktów które podajesz,co na rękę ci było jak ci twoi,,wyzwoliciele " okupowali Polskę przez 45 lat, czy byliśmy wówczas Wolnym i Niepodległym czy suwerennym Państwem?przypominam ci jak zapomniałeś,że her tusk i ci co z tzw. opozycji co tak rwą się do władzy ? już byli przy korycie ,,rządzili" w Kraju przez 8 lat i był CH.D i K.K. obiecali ,że nie podniosą podatku VAT i wieku emerytalnego ,bezczelnie oszukali POLAKÓW i jeszcze skradli ludziom 158 miliardów z prywatnych kont OFE, bezprawnie wydali z rezerwy demograficznej Polaków i przekazali prawie 6,5 miliarda Euro do BŚ dla Niemiec za dług Grecji, wyprowadzili z budżetu 24 miliardów zł. na wzmocnienie funduszy strefy euro, darowali Rosji dług za tranzyt gazu w kwocie 1 miliard 200 milionów, dokonali setki milionowych i miliardowych afer w tym kradzież około 300 miliardów z VAT, I mimo ogromnych dotacji z UNII i pieniędzy z likwidacji wyprzedaży majątku narodowego Polski i Polaków nierzadko budowanych przez kilka pokoleń to jeszcze zadłużyli Polskę na prawie bilion zł i dzisiaj Polacy muszą ten dług spłacać Mimo tak ogromnych pieniędzy w Kraju szalała nędza,ubóstwo i masowa emigracja za chlebem,o tym zapomniałeś i ty mienisz się Polakiem???
rower10:24, 12 listopada 2021
Elegancko wyszło z tym hymnem, chyba Burmistrz zapomniał, 12:00 to nie 11:45:D
Smok08:46, 12 listopada 2021
Oj wektor, wektor, żebyś ty miał odrobinę pojęcia o tych głupotach, co wypisujesz...

"Polska chrześcijańska" haha, dobre sobie. Niecałe pół tysiąclecia jakiejś obcej tradycji narzuconej siłą, która żeby miała prawo bytu na tych ziemiach musiała się asymilować z naszymi zwyczajami. Hahaha. Polska chrześcijańska jahahahaha, trzymajcie mnie bo pęknę.

To gdzie ten Mieszko się ochrzcił i kiedy?
mądry i skromny02:40, 12 listopada 2021
Silna i wolna Polska która sama ściąga do siebie obce wojska, dumnych obywateli którzy muszą szukać pracy u byłych zaborców żeby godnie żyć, stanowiąca o sobie i suwerenna bo oddała w obce ręce handel, banki i autostrady, niepodległa i watykańska- Wektor zamilcz.
Wektor23:33, 11 listopada 2021
Możemy się różnić, mieć różne pomysły na silną i wolną Polskę, ale jednoczy nas walka
przeciwko tym wszystkim, którzy chcą widzieć Polskę na kolanach. Polska, wolna, suwerenna,
stanowiąca o sobie, Polska dumnych obywateli, chrześcijańska i niepodległa.
Niech żyje NIEPODLEGŁA POLSKA!!!
Pol20:07, 11 listopada 2021
Niech żyje Polska
Tks20:05, 11 listopada 2021
Chwała Polsko
Orzel20:03, 11 listopada 2021
Niech żyje Polska
Zosia19:02, 11 listopada 2021
Jakie to wymowne w dniu niepodległości iść na twarzy z symbolem zniewolenia człowieka...
Az dziw ze zostało już tyle napisane na ten temat i niektóre osoby widac nic nie czytają. Szkoda ze czytanie nie jest mocna strona niektórych pań radnych ...
Osiol18:22, 11 listopada 2021
Samorządowcy i urzędnicy i ważni goście powinni dać przykład utworzyć kolejkę i się zaszprycowac znalazło by się nawet jakieś hasło w stylu dołącz do przodków lub bohaterów lub zostań bohaterem a tu żadnej incjatywy ze strony władzy ani przykładu ominęli punkt straceń i poszli dalej źle o nich to świadczy innych namawiają a sami obojętni........
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas