Wtorek, 17 maja
Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
13.12.2021, 18:00 | czytano: 1815

Willa Palace stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego

ZAKOPANE. Burmistrz Leszek Dorula oraz dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak podpisali akt notarialny, na podstawie którego muzeum stało się właścicielem budynku.

Fot. Regina Korczak-Watycha/UM Zakopane
Willa Palace, zwana "Katownią Podhala", to miejsce niezwykle ważne dla historii naszego miasta - w czasach okupacji hitlerowskiej mieściła się tam siedziba gestapo oraz więzienie. Za kilka lat powstanie w niej muzeum walki i męczeństwa, które upamiętniać będzie ofiary nazistowskiego terroru. W Urzędzie Miasta Zakopane miało miejsce wydarzenie, które w znaczący sposób przybliży powstanie tej instytucji - przedstawiciele Gminy Zakopane oraz Muzeum Tatrzańskiego podpisali akt notarialny, na podstawie którego muzeum stało się właścicielem budynku.

W spotkaniu wzięli udział burmistrz Leszek Dorula wraz z zastępcami: Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Tomaszem Filarem, członek zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas. dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała, przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende Surmiak wraz z zastępcami: Michałem Murzynem oraz Katarzyną Parą oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" - Katownia Podhala Lucyna Galica-Jurecka.


Przeniesienie własności oraz dokonanie darowizny części nieruchomości odbyło się na podstawie Uchwały Rady Miasta Zakopane, która 30 czerwca 2021 r. przychyliła się do wniosku o przekazanie budynku Muzeum Tatrzańskiemu.

Dzięki tej decyzji Muzeum stało się jedynym dysponentem nieruchomości, w której utworzone zostanie muzeum męczeństwa oraz muzeum gór i wybitnych ludzi z nimi związanych. Obecnie trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem generalnego remontu oraz przygotowaniem ekspozycji.

- Budynek Palace został przekazany w dobre ręce Muzeum Tatrzańskiego. Jesteśmy pewni, że znajdzie się tam muzeum, o który marzyliśmy. Cieszę się, że udało się przekonać właściciela do sprzedaży, że wsparła nas w tym Rada Miasta. Cieszę się, że możemy współpracować z Muzeum Tatrzańskim i jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie jeszcze dużo owoców dla Zakopanego - mówi burmistrz Leszek Dorula.


Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas