Koncepcja obwodnicy Zakopanego jeszcze w tym roku - podhale24.pl
Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Zakopane
Rain
15°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
15°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 86 %
Rain
16°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
16°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
22°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
17°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
29.01.2022, 15:31 | czytano: 6168

Koncepcja obwodnicy Zakopanego jeszcze w tym roku

700 tys. zł mają kosztować koncepcje przebiegu północnej obwodnicy Zakopanego. Wielowariantowe koncepcje powstaną dzięki współpracy zakopiańskiego magistratu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Inwestycja ma być realizowana z budżetu państwa, a jej koszt burmistrz szacuje nawet na 500 mln zł.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
O konieczności budowy obwodnicy Zakopanego mówi się od lat. Turyści oraz miejscowi dojeżdżający do pracy w sezonie stoją w gigantycznych korkach ciągnących się kilometrami. Zmienić to ma obwodnica, która ma ułatwić wjazd do miasta, ale także usprawnić przejazd w kierunku Kościeliska.

- To nie będzie do końca obwodnica, bo ona omija miasto. To będzie droga ułatwiająca przejazd w kierunku Kościeliska i wjazdu do Zakopanego - zaznacza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Zakopiański magistrat i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego składają się po 350 tys. zł, aby przygotować koncepcję przebiegu “obwodnicy”. Droga ta ma mieć kilka wariantów, tak aby można było szybciej przeprowadzić realizację inwestycji w przypadku napotkania problemów. Nad uzgodnieniami przebiegu drogi ma od początku pracować zespół specjalistów, który do tematu podejdzie z wszystkich możliwych stron.

- Chcieliśmy, aby Zakopane było włączone już na etapie tworzenia koncepcji. Zespół składający się z urzędników, radnych i przedstawicieli mieszkańców tych nieruchomości, aby na etapie koncepcji już uzgadniać wnioski, żeby nie było tak jak geodeci zaczną wbijać paliki, to mieszkańcy będą zaskoczeni - zaznacza Leszek Dorula.

Najwięcej czasu zajmą najprawdopodobniej decyzje środowiskowe. Dlatego samorządowcy zdecydowali się od razu przygotować kilka wariantów, aby uniknąć opóźnień i konieczności rozpoczęcia przygotowywania koncepcji od nowa.
Koncepcja, to dopiero początek drogi, jednak milowy krok do powstania tak ważnej dla miasta infrastruktury. Burmistrz Zakopanego jest jednak pewien, że droga w niedalekiej przyszłości powstanie.

- To już jest przyjęte przez rząd i wpisane do budżetu. Finansowanie będzie nie z budżetu miasta, a z budżetu rządowego. To nasz wielki sukces, bo Zakopanego nigdy by nie było na to stać - informuje Leszek Dorula. - Koszt tej inwestycji szacuje w granicach ok 0,5 mld zł - dodaje burmistrz.

Szanse powodzenia inwestycji zwiększa fakt, że ok 70 proc. terenów zostało już pod drogę zarezerwowanych.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
anna07:28, 30 stycznia 2022
gdzie mozna zobaczyc takie plany
Marucha21:23, 29 stycznia 2022
Odgrzebać plan z epoki Gierka , dokąd miała prowadzić ul. Powstańców Śląskich. Z części zrobiono deptak dla wielbicieli tanich wyskokowych.
Qwerty20:55, 29 stycznia 2022
Już to widzę jak ludzie będą sprzedawali działki pod drogę . Będzie jak zawsze " róbcie ale nie po moim " potem znajdą się wlaściciele terenow graniczących ze ich dzialki stracą wartość.
Planista realista18:28, 29 stycznia 2022
Pytanie do p. redaktora . Co oznacza zdanie ,,?że ok 70 proc. terenów zostało już pod drogę zarezerwowanych?. Czyli co? Miasto wykupiło już te działki , dało zaliczkę , czy po prostu uzyskało zgodę właścicieli na budowę drogi. Bardzo proszę o odpowiedż.

To wypowiedź burmistrza z sesji rady miasta. Cześć terenów jest już własnością miasta Zakopane. Miały być także robiony zapisy w planach zagospodarowania. O zaliczkach jeszcze nie może być mowy, ponieważ droga nie została wytyczona. Inwestorem ma nie być miasto, a rząd RP.
ms

Proszę następnym razem pisać do redakcji. Moderator.
Optymista18:28, 29 stycznia 2022
Polska to bogata kraj. Ciekawe tylko skąd wezmą na to środki?
Polska w budowie lub Polska w rozsypce.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas