List: "Miasto przy drodze, nie może przeszkadzać drodze" - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 0.216 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
30.01.2022, 15:00 | czytano: 8866

List: "Miasto przy drodze, nie może przeszkadzać drodze"

NOWY TARG. "Jedynym słusznym rozwiązaniem jest poprowadzenie nowej drogi przez nieużytki Ibisoru. Da to alternatywę dla ulicy Ludźmierskiej i otworzy nowe tereny na zabudowę, oddzielając łąki od rzeki. Jednak ta koncepcja nie została nawet udostępniona" - pisze Paweł Pasternak. Chodzi zaprezentowane warianty przebudowy skrzyżowania ul. Ludźmierskiej z przejazdem kolejowym.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Przypomnijmy, projektantka wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich zaprezentowała cztery koncepcje, ale do konsultacji społecznych wybrano dwie - obie zakładają budowę drogi pod torami kolejowymi.

Nowotarżanin w liście do redakcji zwraca szczególnie uwagę na odrzucony wariant rozwiązania tego problemu komunikacyjnego w Mieście, czyli projekt budowy nowej drogi.

Oto jego list:

"W ramach przeprowadzonych pre-konsultacji zainteresowanym mieszkańcom i radnym zaprezentowane zostały dwa warianty (z czterech opracowanych) rozwiązania bezkolizyjnego skrzyżowania torów kolejowych z ulicą Ludźmierską. W szale prac nie zwrócono uwagi na stworzenie nowego problemu, kolizji tunelu na ul. Ludźmierskiej z rozwojem miasta Nowy Targ.

Tkanka miejska to nie tylko budynki, skrzyżowania i lewoskręty. Miasto tworzą zarówno materialne jak i niematerialne składniki takie jak mieszkańcy, więzi społeczne, zagospodarowanie terenu, estetyka, czy choćby lokalna gwara. Wiele osób pamięta obszar ulic Ludźmierskiej, Ceramicznej, Kolejowej, Marii Pajerskiej (wtedy WOP), czy Składowej z przełomu lat 1990/2000. Były to brzydkie poprzemysłowe tereny usiane blaszakami i przypadkową zabudową. Ale tą wizję należy zdecydowanie odrzucić, ten teren bez praktycznie żadnego wsparcia budżetu miasta, siłami lokalnych mieszkańców i przedsiębiorców został zrekultywowany i pełni obecnie najpopularniejszy obszar handlowy w Nowym Targu. Dzisiaj proponuje się krok w tył i zamianę tego obszaru z powrotem w przedmieścia poprzez zmianę charakteru ulicy Ludźmierskiej z ulicy śródmiejskiej o uspokojonym ruchu na przelotową obwodnicę.

Czy ktokolwiek spojrzał na tę propozycję inaczej niż licząc przepustowość drogi wyrażoną w samochodach na godzinę? Podczas gdy obecnym trendem w urbanistyce jest uspokojenie ruchu samochodowego w centrum i oddanie przestrzeni wszystkim mieszkańcom, to tutaj proponuje się odwrotnie - budowę drogi szybkiego ruchu w środku miasta. Nie bez przyczyny obwodnice buduje się na wokół miast. A może ulica po prostu dla niektórych Ludźmierska, czy Składowa - nie zasługuje na miano "środka miasta", czy "centrum"?

Budowa tunelu - wanny oznacza:
- zerwanie ciągu samochodowo-pieszo-rowerowego pomiędzy okolicami Dekady, a centrami handlowymi na Składowej. Będziemy maszerowali przez betonową pustynię obok tunelu;
- stworzenie zamkniętego "getta" na ulicy Ceramicznej oraz drugiego na ul. Kolejowej;
- zakorkowanie wyjazdów z ulic Składowej i Marii Pajerskiej;
- przeniesienie korków drogowych z drogi wojewódzkiej na drogi miejskie;
- ingerencję w zjazdy i drogi dojazdowe do zabudowanych i zamieszkałe działki kilkudziesięciu mieszkańców Nowego Targu;
- zniszczenie tkanki miejskiej tego obszaru poprzez rozerwanie go na oddzielne części;
- upadek lokalnych biznesów korzystających z dostępności do ulicy Ludźmierskiej;
-wyburzenia, w tym budynków mieszkalnych;
-co najmniej trzyletnie totalne zakorkowanie miasta z uwagi na trwającą budowę;
- zablokowanie możliwości budowy drogi alternatywnej po Ibisorze - autorskiej koncepcji burmistrza Grzegorza Watychy wg jego deklaracji - a tym samym rezygnację z otwarcia nowych terenów na zabudowę;
- przeniesienie korków z Ludźmierskiej na Aleje Tysiąclecia, bo jak nie tory - to światła staną się głównym stoperem w mieście;
- zmarnotrawienie środków publicznych, które zostały wydane na niedawny remont ulicy;
- zniszczenie historycznego układu urbanistycznego ulicy - tak, stoją tam też prawie 100-letnie budynki;
- nie rozwiązuje problemu przepustowości, ponieważ podczas gdy przejazd kolejowy był nieczynny - to korki na ulicy Ludźmierskiej nadal się tworzyły. Niezbędna jest alternatywna trasa;
- zmianę stosunków wodnych;
- utratę wartości gruntów i domów.

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest poprowadzenie nowej drogi przez nieużytki Ibisoru. Da to alternatywę dla ulicy Ludźmierskiej i otworzy nowe tereny na zabudowę, oddzielając łąki od rzeki. Jednak ta koncepcja nie została nawet udostępniona. Przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Dróg sam przyznał, że nie zależy mu na rozwiązywaniu problemów Nowego Targu, a na poprawie drożności drogi wojewódzkiej. Dla ZDW tam nie ma ulicy Ludźmierskiej, a jest kolizja na trasie. Oni już wybrali jedyny słuszny wariant. I nie potrzebują publicznej debaty. Opracowują projekt, a mieszkańcy Nowego Targu dowiedzą się - jak będzie gotowy. Będzie to projekt zniszczenia fragmentu Miasta. A władze Miasta pomysłowi wydają się przyklaskiwać. Dlatego odradzam składanie opinii do 4 lutego na rozwoj@um.nowytarg.pl lub osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Nowy Targ.

Parafrazując "po co to mówić, to niedobra jest". Decyzje w głowach decydentów już zapadły. Zorganizowano tygodniowe "konsultacje" mailowe przedstawiając opcję złą i opcję absurdalną, bez uprzedniego należytego poinformowania mieszkańców (właściciele nieruchomości planowanych do wyburzenia w wariancie 4 nie dostali oficjalnej informacji!). Bo jak się dowiedzą po fakcie - to nie będą mogli zaprotestować. Poszkodowani mieszkańcy to - jak określił Jan Piczura, radny sejmiku województwa małopolskiego - "tylko znikomy uszczerbek".

Miasto przy drodze, nie może przeszkadzać drodze.

Paweł Pasternak

Kontakt z autorem: pasternakpawel94@gmail.com"

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Paweł Pasternak10:04, 1 lutego 2022
Dziękuję za owocną dyskusję pod artykułem. Jak widać sprawa jest trudna i konfliktowa ale też jak to widać bardzo, bardzo ważna dla nas wszystkich.

Dlatego też, uważam że potrzebne są szeroko zakrojone konsultacje może i referendum. Z udziałem radnych i mieszkańców a nie może być to decyzja arbitralnie podjęta przez Urząd Miasta.

1. Nie upieram się przy drodze po Ibisorze. Wydawało mi się to dobrą opcją ale zauważam, że tereny te też są cenne dla innych czego nie dostrzegałem.
2. Nie mam działki na Ibisorze.
3. Urodziłem się gdy nieboszczka komuna była dawno zimna.
0
Krycha09:03, 1 lutego 2022
Jaki jest sens budowy tej drogi?! Komu jest ona potrzebna? Państwo jak zwykle po najmniejszej linii oporu. Bez wizji i konsekwencji. Byle jak byle najtaniej. Niestety włodarz miasta też się nie popisuje wizją rozwoju miasta. Watycha patrzy tylko tu i teraz. Nie myśli o tym co ma być lepsze dla naszych dzieci. To władarz o ciasnym spojrzeniu i jedyne co mu zaprząta głowę to wizja balu burmistrza po raucie ze złotymi wstążkami. Już przykład parkingu Park&Ride w centrum pokazał, że oprócz odpadających desek jest to totalny bezsens.
0
nowotarżanin07:41, 1 lutego 2022
@wektor - w kwestii burmistrza mów za siebie, bo mnie odpowiada. Co do drogi przez Ibisor, to jest to wręcz absurdalne. O tereny zielone w centrum trzeba dbać, a nawet jeszcze bardziej zagospodarować pod kątem rekreacji, by służyły ludziom. Jeżeli zaś chodzi o pociągi, to gdzie macie gwarancję, że z czasem ich ilość się nie zwiększy, a wtedy to z pewnością utrudnią wszystkim przejazd.
0
Tylko przez ibisor23:24, 31 stycznia 2022
Robić drogę tylko przez ibisor i koniec. Nie dyskutować więcej bo alternatywa droga musi być a tam są takie tereny rekreacyjnie jak z koziej .... trąbka chyba że dla miastowych bobki baranie to rekreacja:)
0
Wektor22:03, 31 stycznia 2022
Zostawić tak jak jest, nikt nie zarobi i będzie SUPER :).

Przemawia do mnie argument. Igorrr - "korki były takie same, jak pociągi nie jeździły przez
pół roku. Przejazd niczego nie zmieni, jedynie to, że nie będziemy stali w korku do przejazdu
tylko do ronda. Mieszkam tu i jeżdżę tą trasą kilkanaście razy dziennie i coś na ten temat
mogę powiedzieć.". I to jest opinia, którą należy wziąć pod UWAGĘ.
Poczekać do czasu ukończenia obwodnicy i przeprowadzić nowe badania. Przeprowadzić referendum.

@Rafał
@Gk
Nareszcie jakiś głos rozsądku, co z tego, jak inni wiedzą lepiej :).
A drugą Japonię chcieliby BUR-mistrze budować :).

Tak w ogóle WATYCHA MUSI ODEJŚĆ. I to jest poważne.
Ta antywładza nie potrafi nic zrobić dobrze, chyba żeby jej non stop podpowiadać, co należy
zrobić, w jaki sposób i jak na tym zarobić. I chociaż to ostatnia kadencja, która dociągnie do
końca w BÓLU, to następny Kameleon na pewno nie przejdzie :). Mieszkańcy czegoś się nauczyli,
przy wyborze na Burmistrza, ważna jest Kompetencja, wiarygodność, program i wykonalność tego
programu.
0
Burok18:19, 31 stycznia 2022
Ludżmierz - Waksmund , a może inaczej ? Nową wspaniałą drogą przez Ibisor do planowanego ronda na obecnej zakopiance , potem planowanym przedłużeniem Parkowej / juz się da bo wyburzono strą ochronkę , a nowe skrzydło szkoly muzycznej jest cofnięte / , a potem tradycyjnie Parkową do Kolejowej , przez Rynek , Waksmundzką do Waksmunda , czyli jak przed wojną :(
0
@17:41, 31 stycznia 2022
A może Pan Pasternak ujawni jaki ma interes w puszczaniu drogi przez Ibisor . Niech Pan napisze gdzie stoi Pana dom ?
0
Do Pana Pasternak17:21, 31 stycznia 2022
Pan Pasternak pisze: "A poprowadzenie nowej drogi nie musi kolidować z likwidacją ścieżki rowerowej, jest możliwe pogodzenie obu tych rzeczy." dowodząc tym samym braku zrozumienia dla podstawowych idei turystyki rowerowej, spokojnego miejsca dla rodzin do spaceru poza ruchem samochodowym. Wokół tych terenów mieszka kilka tysięcy osób, mam ogromną nadzieję, że wszyscy tej idei się sprzeciwią. Już nawet nie komentuję listu tego Pana, w którym dowodzi, jak bardzo odległa jest mu wizja miasta opartego na turystyce, miasta inkluzywnego, zielonego. Ciasne horyzonty myślowe powodują, że w tym mieście jest jak jest. Konieczna jest zmiana mentalności, ale to wymaga zmiany pokolenia i myślenia poza lata słusznie minione.
0
Gk14:59, 31 stycznia 2022
Jedyne słuszne rozwiązanie to tunel, ale kolejowy i obniżenie peronów na stacji. Dogadać się z koleją podzielić kasę i działać. Wszystko inne jest bez sensu.
0
Paweł Pasternak13:35, 31 stycznia 2022
@Florek
Przejazd Ludźmierz Waksmund wygląda tak:
wyjazd na węzeł na początku ulicy Ludźmierskiej na nową zakopiankę
jazda do węzła na granicy Szaflar
z węzła nowoprojektowaną drogą w stronę mleczarni na obwodnicę trzech wsi, z węzłem w Gronkowie
0
florek11:22, 31 stycznia 2022
Autor listu ma trochę racji ale też trochę błądzi.
Gdzie będzie przejazd Ludźmierz - Waksmund? Przy pomyśle poprowadzenia nowej drogi prze ibisor nie będzie za bardzo jak przejechać do Waksmunda i dalej. Teraz jest Ludźmierz, Ludźmierska, Aleje, most na B. Dunajcu, rodno JP2 i Waksmund. A będzie Ludźmierz, nowa droga przez ibisor, zakopianka, Podtarzańska, most na B. Dunajcu, rondo JP2 i Waksmund.
Tak samo zakorkowane jak teraz, albo gorzej.
Jeśli już, to włączyć nową drogę przez ibisor, tak żeby można się dostać na św Anny i dalej do Waksmuna. Ale to nie rozwiązanie, bo św. Anny znowu się zatka.
Ruch tranzytowy trochę rozładuje nowa zakopianka. Ale tylko wtedy, gdy będzie borze połączona z nową Sikorskiego prowadzącą na most na B. Dunajcu.
Z planów nie wynika, że będzie bobrze połączona. Nie będzie przyzwoitego skrzyżowania wschód - zachód. Raczej trzeba będzie kawałek zakopianką pojechać i zrobić nawrotkę.
Do centrum też drogą prze ibisor średnio się pojedzie. Ne pewno nie lepiej niż teraz Ludźmierską.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby Ludźmierską włączyć do Zakopianki. Na nowej zakopiance nad starą zakopianką bezkolizyjnie jechać na zakopane i na Waksmund. I nową drogą przez ibisor wpiąć się w św. Anny. A starą ludźmierską zostawić w spokoju.
Kto ma jechać do rynku pojedzie starą Ludźmierską. Kto ma jechać na Bukowinę pojedzie przez kawałek nowej zakopianki i dalej przez nową Sikorskiego. Kto ma jechać na Szczawnicę, pojedzie przez ibisor, św Anny i Waksmundzką.
Na razie nie zakładam obwodnicy Waksmunda, bo coś ciężko z nią idzie. Ale jak już będzie, to na Szczawnicę tamtędy.
0
as11:17, 31 stycznia 2022
A może zrobić metro do Ludźmierskiej ?! Komu zależy na drodze przez nieużytki ? jak ktoś ma działkę to cena z 5 zł skoczy na 500 zł .
0
Do Burmistrza i Radnych - co jeszcze macie w plana10:07, 31 stycznia 2022
Co jeszcze mają Państwo w planach zdewastować? Za mało drzew wycięto? Za mało smogu w mieście? Zdewastowaliście piękną rzeźbę pegaza w starym MOK, która była elementem tożsamości kulturowej tego miasta, tak jak tym elementem jest Ibisor, baca, jego owce i produkty regionalne, które powinniśmy chronić. Nowy Targ staje się powoli miastem rowerowym, który przyciąga coraz więcej turystów, aby korzystać z ścieżek rowerowych. Ścieżka wzdłuż Dunajca na Ibisorze to piękny krajobraz, spokój, z wspaniałym widokiem na Gorce. Apeluję do wszystkich mieszkańców Nowego Targu, którzy rozumieją gdzie tkwi potencjał i przyszłość miasta, o obronę Ibisora.
0
Paweł Pasternak09:30, 31 stycznia 2022
Szanowni Państwo,

Miasto ma zarezerwowane od dawna działki na drogę na Ibisorze.
A poprowadzenie nowej drogi nie musi kolidować z likwidacją ścieżki rowerowej, jest możliwe pogodzenie obu tych rzeczy.
0
KSW09:05, 31 stycznia 2022
Przecież Watycha tereny rekreacyjne sytuuje obok powstających dróg. Vide Nowotarska Strefa Relaksu w której będą inhalacje spalinowe z obwodnicy. Więc Ibisot będzie tylko częścią planu na uzdrowisko-smogowisko Nowy Targ
0
alternator08:09, 31 stycznia 2022
Polityka Watychy opiera się wyłącznie na bylejakości i chadzaniu na skróty. Najgorsze, że Nowotarżanie się do tego przyzwyczaili i zaczęli traktować te propagandowe wydmuszki postawione na głowie za normalne. A tymczasem te nieudolności w zarządzaniu polegają na stawianiu mieszkańców wobec faktów dokonanych, naprawianiu własnych błędów, później błędów do błędów, prostowaniu w trakcie realizacji świetnie przygotowanych projektów (bo coś tam się zapomniało, przeoczyło, wykombinowało) i wmawianiu wszystkim w ramach tych słynnych "konsultacji", że ich czas już minął i na tym etapie uwagi nie mogą być już respektowane. Arogancja i głupota w jednym. No cóż, widocznie na nic innego nie zasługujemy.
0
Piotr23:18, 30 stycznia 2022
Czyli pozbądźmy się wszystkich terenów rekreacyjnych i smród niech będzie dosłownie wszędzie.
0
Mieszkanka23:17, 30 stycznia 2022
Proszę zostawić tereny Ibisoru w spokoju! Ostatnie wolne i ciche miejsce do spacerowania, jazdy na rowerze i odpoczynku ! Mieszkam nieopodal i jestem tam codziennie aby odpocząć od szumu samochodów! A i szumu tamy wodnej można posłuchać w spokoju
0
Endi22:45, 30 stycznia 2022
Panie pasternak? pan masz działkę na Ibisorze. Chcesz aby się stała BUDOWLANA? Bo pan pisze cytuję...." Da to alternatywę dla ulicy Ludźmierskiej i otworzy nowe tereny na zabudowę, oddzielając łąki od rzeki." Czyli zrobić drogę, zniszczyć tereny zielone, a niektórzy szybko przekształcą swoje działki rolne na budowlane... Będzie piniądz. I on rządzi. Chory świat.
0
żona pana Andrzeja22:32, 30 stycznia 2022
Do Betonowy Nowy Targ. Popieram twój komentarz. Najpierw za ciężkie pieniądze budowali ścieżki rowerowe. Wieszali wstążki, mówili że da się. Dzisiaj gdy mieszkańcy setkami rodzin spacerują wzdłuż Dunajca, to im się pomysł zaświtał żeby drogę postawić, bo nieużytki! Ludzie , opamiętajcie się. Gdzie wy chcecie żyć, gdzie matki mają jeździć z tymi wózkami, rowerkami? Przecież chcecie znowu stłamsić ostatnie płuca tego miasta. Gdyby ktoś powiedział Gdańszczaninowi, że zburzą jego ścieżkę rowerową przy której odpoczywa, to by była rewolta. Nasz ciemnogród nowotarski ustami przedsiębiorcy z "choświeskąd" który biduś stoi w korku do hurtowni na składowej będzie krzyczał- wyburzyć! ulepszyć i zabetonować. Najlepiej Ibisor, jasne.... Pewnie ten kto tak nawołuje, wcale tutaj nie mieszka, tylko ma swoją ciszę i relaks z przyrodą. Opamiętajcie się! I pokażcie ile takich miejsc macie w Nowym Targu, gdzie na spacer z dzieckiem wyjdziecie ????
0
W miarę myślący21:42, 30 stycznia 2022
Połączyć składową z zakopianką- raptem 200m drogi potrzeba dorobić, ewentualnie ludzmierska z grelem. Jedyne słuszne rozwiązanie.
0
Rafał19:42, 30 stycznia 2022
Będzie nowa zakopianka, to przejmie część ruchu. Pozostały ruch po istniejącym śladzie Ludźmierskiej z przewyższeniem do ok. 1 m nad torowiskiem wpuszczonym w tunel pod Ludźmierską. Całość torowiska obniżona od mostu do dworca z ponowną przebudową peronów (obniżeniem).
Nad peronami można zrobić parking nawet na 300 i więcej samochodów. Zakres robót obejmie praktycznie tylko przejazd kolejowy. Pozostałe roboty poza Ludźmierską. Realizacja możliwa po wykonaniu węzła koło Żaneksu. Dodatkowe koszty, to ponowna modernizacja przebudowanej bezmyślnie linii kolejowej.
0
MIESZKANIEC MEXYKU19:23, 30 stycznia 2022
Niech zostanie tak jak jest a od Ibisora wara!
0
Gazda19:18, 30 stycznia 2022
Ja bym jednak obtował za wiaduktem , pod nim miejsca parkingowe,
0
Benek18:56, 30 stycznia 2022
Jedyne sensowne rozwiązanie to wyprowadzenie ruchu w stronę Ibisoru. Watycha jednak ma problem z podejmowaniem decyzji a już o ich lobbowaniu na szczeblach wojewódzkich to można zapomnieć. Najlepiej czuje się na imprezach i biesiadach ZP. Proponuję ten temat zostawić już następnemu burmistrzowi bo Grześ jeszcze narobi biedy jak ze wszystkim.
0
@18:05, 30 stycznia 2022
pomysły nieporozumienie mam pytanie co z budynkami takimi jak nowe biura gazowni czy tego nowego budynku koło nich oraz innych nowo powstałych przecież każdy projektował do istniejących warunków, gdzie odpowiedzialność urzędników. Gazownicy zrobili piękny budynek a teraz będą wchodzić od tyłu. TAKIE RZECZY TYLKO W POLSCE
0
oj17:57, 30 stycznia 2022
Poczytałem i to jakaś paranoja jak urząd miasta może w ogóle brać takie warianty? Czy oni pomyśleli co się będzie działo na składowej jak cały ruch z ceramicznej pojedzie składową przecież tam jest tyle firm a ruch w ciągu dnia jest ogromny to będzie paraliż dla składowej.
0
Deska17:53, 30 stycznia 2022
Pozazdrościły władze tunelu na ZAKOPIANCE, to i tunel w mieście musi być. Pamiętacie takie taśemki plastikowe oddzielające pomieszczenia w czasach komuny, powiesi się takie wstążki na wjeździe i wyjeździe, będzie jak w rynku. A jeszcze jak mogę doradzić to może drewniany Wiadukt zróbcie będzie miało co odpaść.
0
tak jest17:49, 30 stycznia 2022
No bez przesady z tym ibisorem oprócz ścieżki rowerowej nic tam nie ma tylko teren zalewowy ściernisko i odchody baranów, ale mi to tereny rekreacyjne, pytał ktoś mieszkańców oś. bór jak im pod oknami zrobili nową zakopiankę i zniszczyli nowe ścieżki rowerowe oraz wycieli parę hektarów lasu? To był teren rekreacyjny. Droga alternatywna musi być a obecne warianty przedstawione przez miasto tylko jeszcze pogorszą sytuacje w regionie ludźmierskiej a nie rozwiążą problem.
0
Burok17:47, 30 stycznia 2022
Szanowny Pan zapomniał że Ibisor nie jest państwowy , tylko czyjś i czyjes pola sa równie ważne jak jego dom który jak i ten obok powinien być wyburzony juz podczas robienia Alei Tysiąclecia w latach 70 tych . Problem Ceramiczna-Składowa to żaden problem . Prroblem Kolejowa po wyburzeniu czworaków PKP to też nie problem - nic tam nie ma . I teraz najważniejsze , przez zajezdnie , przez Ibisor do starej zakopianki i dalej gdzie ?
0
Łyżwiarz17:46, 30 stycznia 2022
Jak widać nikomu żaden wariant się nie podoba, w takim razie pytanie nasuwa się pytanie, po co nas na siłę pan Grzegorz chce uszczęśliwić. Zaleje Wiadukt jak pod Zakopianką koło Dekady w zimie, na drugi dzień mróz i lodowisko dla mieszkańców za darmo, może o to chodzi.
0
Podatnik17:28, 30 stycznia 2022
Do Władz Miasta- Gdzie byliście przez te wszystkie lata, kiedy przedsiębiorcy i mieszkańcy zadbali o ten teren? Nawet słowo dziękuję nigdy ne padło, a teraz przychodzicie i mówicie wszystkim zainteresowanym myWam pomożemy za obce pieniądze. Takie myślenie już w historii było nazywało się Gierekk. Przedsiębiorcy!! - Nasza Władza chce zamknąć dojazd do Naszych biznesów na Dwa lata, i mówi wykonawca będzie musiał udostępnić drogi dojazdowe - ZAMKNĄĆ TO ONI MOGĄ SOBIE URZĄD MIASTA i zrobić alternatywne wejście przez właz dachowy, ciekawe ile będą mieć petentów do zapłaty podatków?
0
NIE dla niszczenia Ibisoru i terenów rekreacyjnych17:13, 30 stycznia 2022
To jest dobry moment, aby organizować sprzeciw niszczeniu rekreacyjnych terenów wzdłuż Dunajca i ścieżki rowerowej na Ibisorze. Mam nadzieję, że mieszkańcy okolic to czytają i powiedzą NIE chorym pomysłom niszczenia przestrzeni rekreacyjnej, która jest jedynym walorem tego zniszczonego miasta!
0
Loko16:49, 30 stycznia 2022
Ludmierska ma ruch ponad 20 tys na dobe. To jest blisko wartosci maksymalnej dla przekroju 1x2. Dziwne ze miasto nie rozwaza trasy alternatywnej przez Ibisor. Poprawe tutaj da tylko rozbudowa do 1x4 ale to wymaga duzych wyburzen. Gdzie ten ruch ma sie podziac na czas budowy. Caly problem Nowego Targu to jest jedna trasa wschod zachow. Najrosadniejsze wydaje sie wybudowac alternatywe a pozniej myslec o zmianach na na obecnej.
0
Przedsiębiorcą z ceramicznej16:43, 30 stycznia 2022
Powiem tak, Władza niech nam nie pomaga, wystarczy żeby nie przeszkadzała, a sami damy radę
0
Mieszkaniec16:42, 30 stycznia 2022
Droga przez Ibisor byłaby akurat najgorszym rozwiązaniem. Po pierwsze,tracimy tereny rekreacyjne,ścieżkę rowerowa, z których korzystają tysiące i nowotarzan i turystów. Oddzielenie łąki od rzeki? Co to za argument? Chyba, że jest to argument przeciw tej drodze, wtedy ma sens. Po drugie tutaj tez nie obywateli się bez strat. W tamtym rejonie znajduje się stadnina,którą droga by przecięła. Ponadto między końcem Nadmlynowki a rzeką jest dosyć mało miejsca, tutaj być może też jakiś dom poszedlby do wyburzenia.

P.S. To nazywanie Nowego Targu miastem przy drodze jest strasznie słabe i o dziwo nazywają je tak tylko nowotarzanie (niektórzy). Niejedno miasto może nam tylko zazdrościć.
0
PL16:01, 30 stycznia 2022
Droga przez Ibisor to dobra alternatywa dla przebudowy ulicy Ludźmierskiej.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem moim zdaniem byłoby wybudowanie łącznika pomiędzy dwupasmówką( okolice Skalnego Dworku) a Ludźmierską który umożliwiłby kolejno nowy dojazd do Kolejowej, Ceramicznej, Składowej, osiedle Bór. Być może taki wariant ocalenia od katastrofy komunikacyjnej na Ludźmierskiej byłby najlepszy i najtańszy.
0
To nie porozumienie16:00, 30 stycznia 2022
Teraz chcą robić jak będzie nowa zakopianka kto będzie chciał jechać do centrum jak zobaczy korek na wysokości żanexu jedzie nowa zakopianka i wylatuje na castorame i później na centrum chwilą moment. Taką przebudowę trzeba było robić 40 lat temu a nie dziś. A to zamykanie ulic bocznych to jakieś nieporozumienie.
0
Debu15:54, 30 stycznia 2022
Puknij się w czoło.. Ibisor to teren zalewowy. Tylko wariat tam dom postawi
0
Ewa15:52, 30 stycznia 2022
Nie uwazam zeby to byl dobry pomysl. To ze to tereny zalewowe to jedno, a to zealternatywa konczy sie na zakopiance gdzie mozliwosc bedzie jazdyw strone na Zakopane to drugie. Jak ktos ma zamiar wjechac do centrum lub przebic sie na druga strone miasta to i tak zderzy sie z korkami...przy zjezdzie na al. 1000lecia. Z tego wychodzi ze najlepszym wyjsciem bedzie nic nie robic. Najlepiej to by bylo przEniesc te wielkopowierzchniowe sklepy wyniesc na obrzeza miasta to by sie miasto odkorkowalo.
0
Han15:46, 30 stycznia 2022
Demagogia :). W wariancie 1 nie ma wyburzen, nie licząc kasy stadionu. Droga przez Ibisor nie przejmie ruchu z Ludzmierskiej, co wykazały wykonane analizy.A nawet jeśli miałoby się to w ten sposób odbyć, to zrobi to nowa Zakopianka (czy raczej Nowotarżanka, która pobiegnie równolegle do planowanej przez Ibisor obwodnicy. Zatem nie ma sensu dublowac tej funkcji, niszcząc jednocześnie tereny rekreacyjne (ma to autor listu juz nie zwrócił uwagi). Tunel jest najlepszym wyjściem, a wariant 1 (bez budowy dodatkowych pasow) najlepszym rozwiązaniem.
0
Sławek 5815:18, 30 stycznia 2022
A przypadkiem Ibisor to nie tereny zalewowe? ? ?
0
Betonowy Nowy Targ15:06, 30 stycznia 2022
Najlepiej zabetonować i wyrwać z korzeniami wszystko co zielone w tym mieście, szczególnie, jak prawi ten człowiek w artykule, przepiękny spacerownik i ścieżkę rowerową wzdłuż Ibisoru. Mam nadzieję, że mieszkańcy Nadmłynówki, Bohaterów Tobruku i okolic nigdy się na to nie zgodzą!
0
Złota Wstążka15:05, 30 stycznia 2022
Panie Pawle u Watychy wszystko jest na odwrót. Co sam Pan zauważa i popiera argumentami w swoim liście
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas