Podhalańskich kółek czar - seria felietonów przerodziła się w wystawę (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Nowy Targ
Clouds
15°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
24.03.2022, 09:01 | czytano: 7710

Podhalańskich kółek czar - seria felietonów przerodziła się w wystawę (zdjęcia)

NOWY TARG. Pasjonaci motoryzacji powinni swoje kroki skierować do Ruczaju. Otwarta została tam wystawa dedykowana historii motoryzacji na Podhalu. To inicjatywa Łukasza Worwy, który chciał, by 60. rocznica funkcjonowania rodzinnego Autoserwisu miała taki właśnie charakter.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Pomysł padł podczas ubiegłorocznego spotkania w gronie miłośników dwóch i czterech kółek.

Wcześniej na naszym portalu ukazały się prośby do Czytelników o podzielenie się swoimi wspomnieniami dotyczącymi motoryzacji. Zaczęły napływać pierwsze materiały i zdjęcia. Zebrał je i opatrzył własnymi historiami pochodzący z Nowego Targu dziennikarz - Jacek Sowa. Tak powstał cykl felietonów.

- Wystawa fotografii pt. "Podhalańskich kółek czar", którymi obudowany jest cykl felietonów na portalu pod tą samą nazwą, przez najbliższe kilka miesięcy będzie stałą ekspozycją, dostępną dla zwiedzających w salach Ruczaju przy ulicy Ludźmierskiej 32, codziennie w godz. 10:00 – 18:00. Przy tej okazji prowadzona będzie subskrypcja książki, która będzie zwieńczeniem tego projektu - komentuje Jacek Sowa.

Jak dodaje - kilkugodzinna dyskusja pokazała, jak wiele jest do powiedzenia, a jeszcze bardziej do przypomnienia historii, która nabrała tempa kilkadziesiąt lat temu, kiedy to za sprawą najpierw dwóch, a potem czterech kółek spowodowała, że Podhale stało się jednym z najbardziej zmotoryzowanych regionów Polski. Co prawda dla jednych dogodność komunikacyjna w górskich rejonach stała się dobrodziejstwem, ale dla wielu zatłoczone drogi i ulice przekleństwem dnia codziennego. Cóż, nie ma opon bez kolców…

To jednak nie koniec. - Zamiarem pomysłodawców jest stworzenie jeszcze w tym roku stałej ekspozycji historycznej na siedemnastu planszach wokół historycznej już „Stacji CPN” na końcu ulicy Szaflarskiej, powstałej z okazji narciarskich mistrzostw świata FIS w 1962 roku. Okrągła rocznica będzie także okazją do zebrania wszystkich wspomnień w formie wydawnictwa. Aby się to powiodło, potrzebna jest Wasza pomoc - zaznacza Jacek Sowa.

Ekspozycję przygotowali Anna i Marcin Ozorowscy.

opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
rower09:52, 24 marca 2022
Panie Jacku cudownie by było jakby Pan porozmawiał z Panem Robertem Błachutem. Pan Robert to nieocenione źródło wiedzy jeśli chodzi o sport motorowy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas