Podjęta dziś jednogłośnie uchwała w zakresie pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy obejmuje: "zorganizowanie, prowadzenie oraz udzielanie doraźnej pomocy, tymczasowe zakwaterowanie, zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, środków medycznych oraz innych produktów i artykułów niezbędnych do udzielania pomocy, zorganizowanie pomocy humanitarnej, w tym transportu darów, zapewnienie pomocy w zakresie komunikacji językowej, zorganizowanie zajęć integracyjnych, edukacyjnych, kulturalnych i aktywizacji społecznej oraz zapewnienie transportu niezbędnego do realizacji wszystkich powyższych zadań".
Pieniędzy będzie więcej
Jak mówiła skarbnik Ewa Bobek, ma ona charakter intencyjny. - Zakres pomocy został określony, a formy i tryb udzielania pomocy oraz kwotę będzie określał pan burmistrz, w zależności od potrzeb oraz od posiadanych środków - wyjaśniała. Chodziło dziś o kwotę ok. 72 tys. zł. Te pieniądze już wpłynęły na konto Miasta z Urzędu Wojewódzkiego i przeznaczone są na wypłatę świadczenia na zakwaterowanie i wyżywienie dla osób, które udzielają pomocy obywatelom Ukrainy (29 tys. 320 zł), zapewnienie posiłków dla ukraińskich dzieci i młodzieży (11 tys. 372 zł), jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł dla obywateli Ukrainy (31 tys. 310 zł), czy bezpłatną pomoc psychologiczną. Te zadania będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Skarbnik wyjaśniała, że środków będzie więcej, bo i potrzeby nie zanikają, a wręcz przeciwnie. - Środki będziemy na bieżąco nadal otrzymywać, będziemy sukcesywnie dokonywać korekty. Wnioskujemy o pieniądze, OPS też wysyła zapotrzebowania, więc będzie to na pewno dużo, dużo większa kwota - zapewniła Ewa Bobek.
Zaangażowanie w pomoc trzeba ważyć
Radna Stefania Drąg-Iłęda zaproponowała, by obywatelom Ukrainy zapewnić darmowe przejazdy komunikacja miejską. W odpowiedzi burmistrz przypomniał, że dla tych obywateli Ukrainy, którzy potrzebowali załatwić sprawy, były kupowane i rozdawane bilety MZK. - Dzieci, które dojeżdżają do szkół mają transport bezpłatny. Natomiast wchodzimy na trochę inny etap udzielania tej pomocy. Ci uchodźcy, którzy są już tutaj od pewnego czasu - pobierają pewne świadczenia. Trzeba też to zaangażowanie miasta ważyć, bo pojawiają się z drugiej strony głosy, że nie wszyscy nasi mieszkańcy, którzy są w trudnej sytuacji - mają bezpłatne świadczenia a tutaj... Dlatego tym, co potrzebują dojechać - ten transport na zasadzie przyznania biletu, czy karnetu był przyznawany, ale myślę że trzeba tę pomoc racjonalnie udzielać i patrzeć na to, z jakich innych form pomocy korzystają uchodźcy, którzy u nas są - przypominał Grzegorz Watycha.
Powtórzył, że najważniejsze dla władz miasta było, by dzieci które mieszkają gdzieś dalej, miały zapewniony darmowy transport do szkoły.
- Część tej pomocy, której udzielamy jest niemierzalna. To zaangażowanie pracowników, wykorzystanie pomieszczeń. Te wydatki znajdą się w ogólnym koszcie funkcjonowania Urzędu, ale teraz na razie nie przekładają się na jakieś wyszczególnienie w budżecie. Już nie mówię o kwestiach pracy i wolontariacie, bo trzeba by dużego wysiłku, żeby to teraz wszystko spisać, wycenić i tę pracę i zaangażowanie ludzi - i radnych, i wolontariuszy spoza urzędu, ludzi dobrej woli. Kiedyś o takie podsumowanie będzie można się pokusić - mówił burmistrz Watycha.
Praca zostanie doceniona. Nawet symbolicznie
To sprowokowało pytanie radnej Ewy Pawlikowskiej, czy pracownicy magistratu otrzymali jakieś dodatki za swoją pracę.
- Na ten moment część zadań wykonywana jest w ramach obowiązków, teraz skróciliśmy czas pracy miejskiego magazynu pomocy do godzin urzędowania. Na mój apel pracownicy urzędu pozostawali po godzinach i pracowali w ramach wolontariatu. Mamy system rozliczania kwartalny, jeżeli są rozliczenia nadgodzin to one mogą wynikać z realizacji innych zadań. Jeżeli nastanie już ten czas większego usystematyzowania pomocy, może jak już uchodźcy będą mogli wrócić do siebie i nasze zaangażowanie nie będzie już tak potrzebne, to przy takim podsumowaniu - osoby, które w sposób szczególny wykazały się pracą, sercem i swoim prywatnym czasem - zostaną w jakiś sposób docenione i odpowiednio nagrodzone. Przynajmniej symbolicznie, ale zawsze - podsumował Grzegorz Watycha.
s/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas