Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
11.04.2022, 16:47 | czytano: 4967

Burmistrz Nowego Targu: "Pomocy trzeba udzielać racjonalnie"

NOWY TARG. Dzisiejsza nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona była przede wszystkim prawnej regulacji pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Miasta. W trakcie dyskusji dotknięto wątku udzielania pomocy uchodźcom i niejako pomijania nowotarżan, którzy też pomocy potrzebują. Padło także pytanie o docenienie urzędników zaangażowanych w działalność wykraczającą poza ich obowiązki służbowe.

Burmsitrz Grzegorz Watycha / zdj. Podhale24
Podjęta dziś jednogłośnie uchwała w zakresie pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy obejmuje: "zorganizowanie, prowadzenie oraz udzielanie doraźnej pomocy, tymczasowe zakwaterowanie, zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, środków medycznych oraz innych produktów i artykułów niezbędnych do udzielania pomocy, zorganizowanie pomocy humanitarnej, w tym transportu darów, zapewnienie pomocy w zakresie komunikacji językowej, zorganizowanie zajęć integracyjnych, edukacyjnych, kulturalnych i aktywizacji społecznej oraz zapewnienie transportu niezbędnego do realizacji wszystkich powyższych zadań".

Pieniędzy będzie więcej

Jak mówiła skarbnik Ewa Bobek, ma ona charakter intencyjny. - Zakres pomocy został określony, a formy i tryb udzielania pomocy oraz kwotę będzie określał pan burmistrz, w zależności od potrzeb oraz od posiadanych środków - wyjaśniała. Chodziło dziś o kwotę ok. 72 tys. zł. Te pieniądze już wpłynęły na konto Miasta z Urzędu Wojewódzkiego i przeznaczone są na wypłatę świadczenia na zakwaterowanie i wyżywienie dla osób, które udzielają pomocy obywatelom Ukrainy (29 tys. 320 zł), zapewnienie posiłków dla ukraińskich dzieci i młodzieży (11 tys. 372 zł), jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł dla obywateli Ukrainy (31 tys. 310 zł), czy bezpłatną pomoc psychologiczną. Te zadania będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Skarbnik wyjaśniała, że środków będzie więcej, bo i potrzeby nie zanikają, a wręcz przeciwnie. - Środki będziemy na bieżąco nadal otrzymywać, będziemy sukcesywnie dokonywać korekty. Wnioskujemy o pieniądze, OPS też wysyła zapotrzebowania, więc będzie to na pewno dużo, dużo większa kwota - zapewniła Ewa Bobek.

Zaangażowanie w pomoc trzeba ważyć

Radna Stefania Drąg-Iłęda zaproponowała, by obywatelom Ukrainy zapewnić darmowe przejazdy komunikacja miejską. W odpowiedzi burmistrz przypomniał, że dla tych obywateli Ukrainy, którzy potrzebowali załatwić sprawy, były kupowane i rozdawane bilety MZK. - Dzieci, które dojeżdżają do szkół mają transport bezpłatny. Natomiast wchodzimy na trochę inny etap udzielania tej pomocy. Ci uchodźcy, którzy są już tutaj od pewnego czasu - pobierają pewne świadczenia. Trzeba też to zaangażowanie miasta ważyć, bo pojawiają się z drugiej strony głosy, że nie wszyscy nasi mieszkańcy, którzy są w trudnej sytuacji - mają bezpłatne świadczenia a tutaj... Dlatego tym, co potrzebują dojechać - ten transport na zasadzie przyznania biletu, czy karnetu był przyznawany, ale myślę że trzeba tę pomoc racjonalnie udzielać i patrzeć na to, z jakich innych form pomocy korzystają uchodźcy, którzy u nas są - przypominał Grzegorz Watycha.

Powtórzył, że najważniejsze dla władz miasta było, by dzieci które mieszkają gdzieś dalej, miały zapewniony darmowy transport do szkoły.

- Część tej pomocy, której udzielamy jest niemierzalna. To zaangażowanie pracowników, wykorzystanie pomieszczeń. Te wydatki znajdą się w ogólnym koszcie funkcjonowania Urzędu, ale teraz na razie nie przekładają się na jakieś wyszczególnienie w budżecie. Już nie mówię o kwestiach pracy i wolontariacie, bo trzeba by dużego wysiłku, żeby to teraz wszystko spisać, wycenić i tę pracę i zaangażowanie ludzi - i radnych, i wolontariuszy spoza urzędu, ludzi dobrej woli. Kiedyś o takie podsumowanie będzie można się pokusić - mówił burmistrz Watycha.

Praca zostanie doceniona. Nawet symbolicznie

To sprowokowało pytanie radnej Ewy Pawlikowskiej, czy pracownicy magistratu otrzymali jakieś dodatki za swoją pracę.

- Na ten moment część zadań wykonywana jest w ramach obowiązków, teraz skróciliśmy czas pracy miejskiego magazynu pomocy do godzin urzędowania. Na mój apel pracownicy urzędu pozostawali po godzinach i pracowali w ramach wolontariatu. Mamy system rozliczania kwartalny, jeżeli są rozliczenia nadgodzin to one mogą wynikać z realizacji innych zadań. Jeżeli nastanie już ten czas większego usystematyzowania pomocy, może jak już uchodźcy będą mogli wrócić do siebie i nasze zaangażowanie nie będzie już tak potrzebne, to przy takim podsumowaniu - osoby, które w sposób szczególny wykazały się pracą, sercem i swoim prywatnym czasem - zostaną w jakiś sposób docenione i odpowiednio nagrodzone. Przynajmniej symbolicznie, ale zawsze - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
LudzikUSA19:58, 14 kwietnia 2022
super Grzesiu popieram Twoje podejscie do sprawy pomocy nic na sile w miare mozliwisci i nie nadgorliwie
Stańczyk19:31, 13 kwietnia 2022
Do radykalny benek, tu nie chodzi frust, tu chodzi o fakt a nie ubolewaniem nad bogatymi. W stylu igło, słoń i piekło. Zwłaszcza jak jest pełno biedy wokół nas.
Bamboszy18:35, 13 kwietnia 2022
Benku radykalny proponuję mniej drinków bo pleciesz. Potem nie boli głowa i nie trzeba chłeptać tyle wody w pracy. I mniej się człowiek poci. Na święta nauki czytania ze zrozumieniem
radykalny Benek09:07, 13 kwietnia 2022
I wylało szambo z ust frustratów alias nieudaczników życiowych z polskim paszportem. Polecam więcej czasu poświęcić na rozwój kompetencji zawodowych, a mniej na ocenianie innych. Dla odważnych - kombatanci też mogą korzystać z masy przywilejów, droga na wschód jest otwarta.
tubylec22:30, 12 kwietnia 2022
W Maniowach pod biedrą na 7 aut 3 na blachach UA, kto płaci za tak drogie paliwo.
Pytalski02:42, 12 kwietnia 2022
Ja mam tylko jedno pytanie: Jak jest weryfikowana pomoc? Czy Ci uchodźcy w prawie nowych Lexusach, Mercedesach, Audi za grube tysiące PLN, odziani w ciuchy za tysiące PLN na prawdę potrzebują darmowej konserwy, bluzy z lumpeksu i biletu MPK???
Klio20:19, 11 kwietnia 2022
Dziękuję za zdrowy rozsądek Panie Burmistrzu
Jarosław20:12, 11 kwietnia 2022
To zbędne bo oni i tak nie przyjdą.
Osiol18:51, 11 kwietnia 2022
Dla przesiedleńcow którzy mają pesel i prawa większe... Trzeba w mieście zorganizować chociaż jedną synagogę i jedna parafie prawosławną na powiat lub miasto
Zbawienie duszy i potrzeba modlitwy jest równie potrzebna
Radni ten aspekt życia chyba celowo pomijają a on też jest wazny
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas