Pierwszy ogród społeczny w Mieście (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
19°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
15.05.2022, 13:03 | czytano: 6824

Pierwszy ogród społeczny w Mieście (zdjęcia)

NOWY TARG. Zaledwie dwa miesiące temu grupa mieszkańców zgromadzona pod hasłem "Nowy zielony Targ" zaproponowała, by zaniedbane nowotarskie skwery obsadzić kwiatami i roślinami, które nie wymagają częstej pielęgnacji - a już taki jeden "ogród społeczny" powstał.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Nowotarżanie, których zaraziła pomysłem Aneta Szymkiewicz z zapałem zabrali się do działania.

Najpierw wskazano osiem miejsc w Mieście, które albo z zieleńców zmieniły się w zaniedbane chaszcze, albo zadeptane klepiska, które łatwo będzie przekształcić w "zielone kątki". Od Urzędu Miasta pomysłodawcy chcieli pomocy w ustaleniu kto jest właścicielem terenów, by pomysłodawcy sami zajęli się kwestiami pozwoleń na zagospodarowanie terenu - ewentualnie wsparcia w postaci umieszczenia tabliczek, czy opisów lub fachowej porady pracowników Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji.

Na pierwszy ogień poszedł skwer na placu Evry. To teren prywatny, więc po uzyskaniu zgody od właścicieli - przystąpiono do działania. Najtrudniejsza wydawała się rekultywacja, ale tu z pomocą przyszedł przedsiębiorca z Zakopanego. Kolejny odzew pojawił się od mieszkańców, którzy przekazali swoje sadzonki, cebule, całe rośliny i krzewy. Odezwały się także szkółki i sklepy ogrodnicze - i to nie z Nowego Tagu. Wszyscy zaoferowali darmowe wsparcie.

Wczoraj na skwerze pojawili się chętni do sadzenia. W ten sposób powstał w mieście pierwszy "ogród społeczny". Jak zapowiadają inicjatorzy akcji - plac Evry to dopiero początek. W kolejce czekają kolejne miejsca, które sprawią, że w Nowym Targu będzie jeszcze przyjemniej.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ogrodnik14:59, 17 maja 2022
nic posadzić, ale kto będzie zajmował się plewieniem, przycinaniem itd? właściciel terenu?
ff14:03, 17 maja 2022
Więcej takich. Ale i łąki kwietne dobrze byłoby założyć.
nieten11:42, 17 maja 2022
Brawo! Oby jak najwięcej takich skwerów obsadzić znowu zamiast kosić bez sensu co chwila
cenzor z mysiej19:58, 15 maja 2022
chyba nie jest tajemnicą kto jest właścicielem tego amazońskiego terenu porośniętego trawskiem i chaszczami,czyżby szyld rozwiązywał problem???
Blokers18:47, 15 maja 2022
"Na pierwszy ogień poszedł skwer na placu Evry. To teren prywatny, więc po uzyskaniu zgody od właścicieli - przystąpiono do działania."

Jak to jest, że miasto przez tyle lat nie mogło posprzątać tego burdelu, tłumacząc, że to teren prywatny, a przyszła grupa mieszkańców i udało się w dwa miesiące? Ktoś mi wytłumaczy ten fenomen?
gość18:03, 15 maja 2022
Na Placu Evry trzeba też uważać żeby się nie potknąć a po deszczu żeby kogoś nie ochlapać bo te płyty betonowe jakieś rozchwiane
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas