Złożyć, skleić, pomalować - i jest pięknie. Rozmowa z Grzegorzem Siuta o festiwalu modelarskim w Nowym Targu - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Szczawnica
Rain
15°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.072 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
15°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 72 %
Rain
16°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
01.06.2022, 10:00 | czytano: 3656

Złożyć, skleić, pomalować - i jest pięknie. Rozmowa z Grzegorzem Siuta o festiwalu modelarskim w Nowym Targu

- Trzeba dzieciakom pokazać, że jest coś takiego jak modelarstwo i że można z kawałka plastiku zrobić coś fajnego, poznać historię budowanej maszyny. Modelarstwo uczy cierpliwości i można poznać dużo ciekawych ludzi poprzez wyjazdy. To naprawdę fajne hobby, troszkę zapomniane, ale wciąż aktywne – mówi Grzegorz Siuta, współorganizator zakończonego III Podhalańskiego festiwalu Modelarskiego Ciupaga, który odbył się w weekend w Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Targu.

Od lewej: Grzegorz Siuta i Paweł Jethon. Fot. Piotr Walicki
Od lewej: Grzegorz Siuta i Paweł Jethon. Fot. Piotr Walicki
III Podhalański Festiwal Modelarski Ciupaga za nami. Jak, okiem organizatorów, udała się tegoroczna edycja?

- Myślę, że było ciekawie, było więcej modelarzy startujących w konkursie niż w latach poprzednich, bo aż 133, aczkolwiek ciut mniej modeli niż np. rok temu - tym razem 545, w tym 39 modeli kartonowych. Była Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Błyskawica, nasze hostessy w strojach postapokaliptycznych,. Dołożyliśmy też do naszego konkursu 4 kategorie modeli kartonowych czego w poprzednich latach nie mieliśmy. Staraliśmy się, choć organizujemy festiwal głównie w dwie osoby – ja oraz Paweł Jethon.

Jak we dwójkę udaje się wam się ogarnąć tak dużą imprezę?

- Organizacyjnie mamy to podzielone. Ja zajmuję się sprawami bardziej od strony marketingowo-technicznej, rejestracją, układem sali, sędziami, zaproszeniami, banerami, grafiką itd., a Paweł załatwia sprawy od strony sponsorów, ogarnia wszelakie pisma do instytucji, to jego zasługa.

W tych dniach, kiedy już trzeba wszystko przygotować i prowadzić, czyli w piątek, sobotę i niedzielę, działamy już z resztą grupy GMNT. No i jeszcze wiadomo, nieoceniona jest pomoc naszych rodzin, żon, córek, synów, braci itd. Angażujemy nasze rodziny, bo bez nich też by było ciężko w tych trzech dniach przygotować sale na konkurs, jak i po konkursie, żeby to wszystko posprzątać.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na ten festiwal?

- Pomysł na zorganizowanie powstał podczas wyjazdu na największą imprezę modelarską, jaką jest Mosonshow na Węgrzech w Mosonmagyaróvár, w 2018 roku. Pomysł podrzucili koledzy modelarze z Polski ISMR Inowrocław i tak doszliśmy do wniosku, że stworzymy coś naszego, podhalańskiego, bo dlaczego w naszym pięknym regionie ma nie być fajnej imprezy modelarskiej z fajną atmosferą i klimatem.

Na tym wyjeździe byliśmy wtedy: ja ,Paweł Jethon i Piotr Walicki. Wtedy już działaliśmy pod nazwą Grupa Modelarska Nowy Targ.


Czym wyróżnia się wasz festiwal?

- Wszystkie festiwale wyglądają podobnie, ale mamy swoje „smaczki”. Stworzyliśmy tzw. kategorię specjalną, gdzie nagradzamy najładniejszy myśliwiec z szachownicą, imienia kpt.pil. Tadeusza Schiele, pilota 302 dywizjonu, naszego podhalańskiego akcentu podczas II wojny światowej. W tym roku dołożyliśmy też kategorię specjalną – Postapokaliptyczna, do której modelarze mogli zgłosić dowolny model spełniający tematykę kategorii. Z tego też powodu na imprezie pojawiły się w tym roku nasze super dziewczyny Cosplay, Aleksandra Siaśkiewicz z Nowego Targu i Agata Janas z Jedlicza, znana jako dark.lady86. Dziękujemy im bardzo, bo zrobiły fajne stroje i mega promocję na naszym konkursie.

Poza tym staramy się mieć oryginalne wyróżnienia i dyplomy, a każdy startujący do 12 roku życia dostaje nagrodę na zachętę - zestaw prac modelarskich.

Czy modelarstwo jest dziś popularne? Kto się nim zajmuje, raczej ludzie młodzi i czy starsi?

- Niema ograniczeń wiekowych, każda grupa wiekowa skleja. Często w MDK działają modelarnię, czy też stowarzyszenia modelarskie mają swoje modelarnie, gdzie działają z dzieciakami. Trzeba im pokazać, że jest coś takiego jak modelarstwo i że można z kawałka plastiku coś fajnego zrobić, poznać historię budowanej maszyny. Modelarstwo uczy cierpliwości i można poznać dużo ciekawych ludzi poprzez wyjazdy. To naprawdę fajne hobby, troszkę zapomniane, ale wciąż aktywne, co widać po liczbie modeli chociażby na naszym konkursie.

A czy modelarstwo się zmienia, rozwija w jakimś kierunku?

- Tak, na pewno. Mamy teraz jeszcze socjal media, YouTube, są poradniki itd. Zmienia się techniką malowania, są dodatki do modeli w postaci wydruków 3D, żywiczne dodatki, elementy foftotrawione, no jest masa dodatków, dzięki czemu te modele są jeszcze ładniejsze. A drugie, no to już sama praca modelarza, można skleić, pomalować, można popracować nad elementami, coś dodać, zresztą malowanie modeli też sprawia frajdę. Na pewno inaczej to wszystko wygląda niż np. 10-15 lat temu.

Jak zacząć przygodę z modelarstwem?

- Najlepiej udać się do sklepu modelarskiego Tam pracują modelarze, pasjonaci, którzy podpowiedzą, co wybrać i co robić. Jest także mnóstwo poradników na kanale YouTube, z których wszyscy korzystają. Można też napisać do nas poprzez stronę www lub social media FB, w miarę możliwości doradzimy i pomożemy. Mamy też plany, może w szkole nr 11 uda się kiedyś znaleźć jakąś salę na nasze potrzeby, urządzić modelarnię. Moglibyśmy młodym pasjonatom przekazać naszą wiedzę i doświadczenie, pomóc wystartować z tym pięknym hobby. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorem szkoły Robertem Furcą, gdzie już po raz trzeci odbył się nasz festiwal modelarski.

Rozmawiał Robert Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
21:3707:55, 2 czerwca 2022
Super impreza w mieście, lepsza niż Olimpiada Skarbowców, tak poza tym, czemu nie ma żadnego artykułu na ten temat?
Leon18:06, 1 czerwca 2022
Super Panowie!
fbb110:38, 1 czerwca 2022
Brawo TY !
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas